VIC 20, το μικρό θαύμα της Commodore!!

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
21/04/2018 13:34 #41972 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα VIC 20, το μικρό θαύμα της Commodore!!
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Δημήτρη, κλασικά συνεχίζονται οι "νέες" κυκλοφορίες για τα ρετρό μηχανάκια με πολύ όμορφα αποτελέσματα :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
22/04/2018 01:51 - 22/04/2018 01:58 #41979 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα VIC 20, το μικρό θαύμα της Commodore!!

kokkiklhs έγραψε: . Ωστόσο σε όλα τα VIC, τα f-keys ήταν πάντοτε στο "πορτοκαλί" χρώμα όπως στα πρώτα μπιφτέκια 64άρια και ποτέ στο γκριζωπό που είχαν τα μεταγενέστερα 64...

Αν δεν κανω λαθος, ο ενας VIC του Φωτη εχει γκριζα F-keys, πως γινεται αυτο? Απ οσο γνωριζω, εκτος του γεγονοτος οτι η commodore εβγαζε διαφορα revisions των μηχανηματων για να μειωνει το κοστος παραγωγης (και να διορθωνει bugs), πολλες φορες χρησιμοποιουσε οτι ειχε ηδη σε στοκ. Γι αυτο τον λογο πολλοι vic και C64 μοιραζονταν parts μεταξυ τους!

Ενας απο αυτους ειναι και ο δικος μου 64αρης, αν και δυστυχως δεν κατεστη εφικτο να παραμεινει με το δικο του board... Το πληκτρολογιο δεν ειναι ουτε αυτο στην καλυτερη κατασταση και δυστυχως δεν χριζει επιδιορθωσης, κανοντας με να εχω δευτερες σκεψεις για ενδεχομενη αντικατασταση του

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
22/04/2018 08:34 - 22/04/2018 08:37 #41980 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα VIC 20, το μικρό θαύμα της Commodore!!
Κώστα έχεις δίκιο σ'αυτό που λες, μπορεί όντως να βγήκαν από το εργοστάσιο και VIC με γκρίζα F-keys στο πληκτρολόγιο.
Αυτή την τακτική "βάζω ό,τι έχω και αξιοποιώ το στοκ" την ακολουθούσαν συχνά διάφοροι κατασκευαστές και όχι μόνο η Commodore. Απλώς τόσα χρόνια που ασχολούμαι, όσα VIC έχω δει (κι έχω δει πολλά) έχουν πορτοκαλί F-keys, εξ ου και το συμπέρασμα. Μπορεί απλώς να έτυχε...

Είναι και κάτι άλλο, τα τελευταία χρόνια τα 64άρια με πληκτρολόγιο σαν το δικό σου έχουν γίνει περιζήτητα και ξαφνικά ανέβηκε η αξία τους μεταξύ των συλλεκτών. Άρα κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος να ξηλώσει το πληκτρολόγιο από ένα σάπιο VIC και να το κάνει τράμπα με αυτό ενός 64, για να πιάσει καλύτερη τιμή πουλώντας το 64. :devil:
Επομένως μπορεί κάποια στιγμή να δούμε ακόμη και VIC με λευκά κουμπιά από 64C, (όπως βλέπουμε ήδη 64C με καφέ κουμπιά από μπιφτέκη). Μη το γελάς, παίζουν κι αυτά!! :D
Εννοείται ότι όλα τα πληκτρολόγια από 64άρια και VIC είναι ανταλλάξιμα μεταξύ τους χωρίς να χρειαστούν καμιά μετατροπή.

Α, και όσον αφορά αυτά που λες για το δικό σου 64, προσωπικά πιστεύω πως ΟΛΑ επισκευάζονται! ;)
Απλώς θέλει πολλή υπομονή και συχνά (πολλά) χρήματα, τόσα πολλά που τελικά μπορεί πράγματι να μη συμφέρει...
:drinks:

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
22/04/2018 15:15 #41984 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα VIC 20, το μικρό θαύμα της Commodore!!
Ναι Κώστα σωστά θυμάσαι, τυχαίνει και έχω 2 VIC 20 , τα είχα αγοράσει κλασικά από το ebay (μάλλον από το αγγλικό αν θυμάμαι καλά) πολλά χρόνια πριν, και στο ένα από αυτά έχει διαφορετικό χρώμα στα function keys.

Είναι στη gallery των υπολογιστών που τα έχω σαν μια μορφή online μουσείου και συγκεκριμένα εδώ :

www.retrocomputers.gr/collection/retro-c...ion/commodore-vic-20

www.retrocomputers.gr/collection/retro-c...n/commodore-vic-20-2

Πατώντας στην πρώτη φωτογραφία του κάθε μηχανήματος (και άλλη μια φορά για ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος) φαίνονται καθαρά.

Τώρα το λόγο ακριβώς που συμβαίνει αυτό στο δικό μου δεν γνωρίζω με σιγουριά..... να μπήκαν τα πλήκτρα αυτά επειδή υπήρχε stock από C64 ή απλά να τα είχε αλλάξει ο χρήστης?........ άγνωστο :)

(Πάντως θυμάμαι ότι ήταν σε νορμάλ τιμή)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα