Topic-icon "Μοντέρνο" ρετρό

• Stabill
  • Το Άβαταρ του/της Stabill Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
25/08/2019 17:46 #45222 από Stabill
"Μοντέρνο" ρετρό δημιουργήθηκε από Stabill
Είχα πολύ καιρό στο μυαλό μου το θέμα αυτό, αλλά δεν ήμουν και τόσο σίγουρος αν "χωράει" σε ένα forum όπου οι αναφορές συστημάτων, παιχνιδιών κλπ ξεκινούν (ακόμα και) από τα late '60s και φτάνουν (οριακά) τα 90's...

Έλα όμως που από την στιγμή που έχει να κάνει αποκλειστικά με pcs (θα δείτε παρακάτω τι εννοώ), των οποίων η τεχνολογία αλλάζει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορα, είπα να το "τολμήσω"... :whistle: Σκεφθείτε πόσες διαφορές είχε ένα pc από το 2000 στο 2003, στο 2006 και μετα στο 2008 κλπ. Καμμία σχέση με τα υπόλοιπα συστήματα...

Όπως έχετε καταλάβει όλοι όσοι με γνωρίζετε τα τελευταία σχεδόν 7 χρόνια (εξαιρείται ο Φώτης που με ξέρει περισσότερο αφού είμαστε καααααποτε συνάδελφοι), έχω την "μανία" να φωτογραφίζω ασταμάτητα κάθε κατάσταση, αφού εδώ και 15-16 χρόνια τα κινητά μου δίνουν αυτή τη "πολυτέλεια"...
Σε κάθε αναβάθμιση, λοιπόν, του πισιού μου, τι έκανα? Φωτογράφιζα τα "κομμάτια" του, πριν μπουν στο κουτί αλλά και μετά... ΟΚ, δεν έχω φωτογραφίες από όλες τις αναβαθμίσεις, πιστέψ'τε με όμως, έχω αρκετές!

Μοιράζομαι μερικές από αυτές μαζί σας, δυστυχώς η ποιότητα των φωτογραφιών κυρίως των πιο παλιών αλλά και η κουρκουτιασμένη μνήμη μου δεν μου επιτρέπει να βάζω και λεπτομέρειες στην κάθε περίπτωση...

Ίσως κάποιοι θυμηθούν αντίστοιχες δικές τους "καταστάσεις"!!!

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
25/08/2019 17:48 #45223 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα "Μοντέρνο" ρετρό
2003 και ένα super-duper pc ετοιμάζεται... Η οθόνη μεγάλος έρωτας!!! Δίπλα φαίνεται το 1084 της Amiga!!!

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)
Συνημμένα:

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
25/08/2019 17:51 #45224 από Stabill
2006 τα παλιά μας τελείωσαν, καιρός για νέο αίμα (και πολύ άργησα)... Με το νέο διάφανο κουτί που έχω μέχρι και σήμερα...

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένα:

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
25/08/2019 17:59 #45225 από Stabill
2007 και οι ασταμάτητες μπλε οθόνες στέλνουν το pc στο service του Infoworld στο Γαλάτσι... Έφταιγαν οι μνήμες...

Εδώ έχουμε μία περίπτωση format... Πισιού και στομαχιού...

Μα καλά, τι ******** κάρτα γραφικών αγόρασα??? Για πάμε για την υπέρβαση, με το ανάλογο(?) τροφοδοτικό βεβαίως-βεβαιώς!!!
(μου έφυγε σχεδον μια 500άρα για την κάρτα κι άλλα 280 - αν θυμάμαι - για το τροφοδοτικό... Απίστευτες εποχές???
:devil:

Είχαμε κάποια προβληματάκια αρχικά με το τροφοδοτικό, αλλά τελικά όλα καλά, όλα ανθηρά!!!

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένα:

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
25/08/2019 18:05 - 25/08/2019 18:06 #45226 από Stabill
Αυτά σε πρώτη φάση, ίσως βρω κι άλλες στην συνέχεια!

Να μην ξεχάσω να γράψω κάτι το οποίο έχει μεγάλη σημασία για ΄μένα: Όλα αυτά τα μηχανήματα (και όχι μόνο...) στήθηκαν από τον Νίκο, έναν πολύ καλό φίλο ο οποίος δυστυχώς δεν είναι πια μαζί μας... Τώρα θα ήταν 51 χρονών...

Συνημμένο αρχείο:

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
25/08/2019 21:40 #45227 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα "Μοντέρνο" ρετρό
:nicethread: :nicethread: :nicethread:

Πολύ ωραίο θέμα με πολλές και ευχάριστες αναμνήσεις!

Μακάρι να είχα και εγώ τις ανάλογες φωτογραφίες της κάθε αναβάθμισης στο / στα PC που πέρασαν από τα χέρια μου!

Μου έφερες όμως κάποιες ωραίες αναμνήσεις από τα δικά μου με τις φωτογραφίες σου Σταύρο!

Αθάνατα τα PC και φοβερό το συναίσθημα της κάθε αναβάθμισης ή νέου PC που απαιτούσε πριν όλη την ωραία φάση της έρευνας αγοράς του ψαξίματος / σύγκρισης τιμών, reviews από έντυπα περιοδικά κτλ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
26/08/2019 19:56 #45228 από Stabill

Fotis_KFOR έγραψε: Αθάνατα τα PC και φοβερό το συναίσθημα της κάθε αναβάθμισης ή νέου PC που απαιτούσε πριν όλη την ωραία φάση της έρευνας αγοράς του ψαξίματος / σύγκρισης τιμών, reviews από έντυπα περιοδικά κτλ!

Δεν φαντάζεσαι πόσο μου έχει λείψει αυτό το... σπορ!!! Που θα πάει, θα ξανακάνει ξαστεριά!!! :P :P :P :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Α, να μην το ξεχάσω: υπάρχουν και οι 2 φωτογραφίες που θα δείτε παρακάτω... Έχουν βέβαια ξαναπαρουσιαστεί σε άλλο θέμα, αλλά μια και φαίνεται το πρώτο μου pc, δεν μπορώ να μην τις ξαναποστάρω!!!

Ήταν αρχικά ένας 486, ούτε που θυμάμαι με πόση μνήμη και μία κάρτα VGA Trident που εμφάνιζε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 256 ολόκληρα χρώματα... Λίγους μήνες μετά έγινε Pentium για να μπορώ να παίζω τα τότε παιχνίδια σε ανάλυση 640Χ480...

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, supacoopa

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
28/08/2019 11:03 #45241 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα "Μοντέρνο" ρετρό
Τι μου θύμησες?????
Το 486 μου που τον είχα χύμα κάποια στιγμή στο γραφείο, χωρίς κουτί χαχαχαχαχα
Ωραία χρόνια, τότε με κάθε νέα Windows ή παιχνίδι ήθελες αναβάθμιση, όχι όπως τώρα που μας καλόμαθε η Microsoftex με τα 8άρια και τα 10άρια και ξεχάσαμε πως είναι να αλλάζεις motheboard

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
28/08/2019 19:56 #45246 από Stabill

nkary έγραψε: όχι όπως τώρα που μας καλόμαθε η Microsoftex με τα 8άρια και τα 10άρια και ξεχάσαμε πως είναι να αλλάζεις motheboard

...βρε ας είχα τώρα τα γκαφρα που είχα παλιότερα και θα σου έλεγα εγώ... Κάθε 6μηνο θα άλλαζα κάρτα γραφικών...!

Συνημμένο αρχείο:

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
28/08/2019 20:31 #45247 από Fotis_KFOR
Συνημμένα:

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/08/2019 09:59 #45254 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα "Μοντέρνο" ρετρό

Stabill έγραψε: [...αλλά μια και φαίνεται το πρώτο μου pc, δεν μπορώ να μην τις ξαναποστάρω!!!

Πωωω "Express" SHS!!! Είχα έναν 386 στο ίδιο ακριβώς κουτί και έχω ψάξει οτιδήποτε σχετικό με την εταιρία χωρίς αποτέλεσμα. Logos, βιβλία που έδινε, δισκέτες, κάποιο παλιό archived site αν είχε επιζήσει μέχρι εκείνη την εποχή, οτιδήποτε. Δεν βοηθάει και το όνομα βέβαια στην αναζήτηση αλλά ως μικρός συναρμολογητής όταν χάθηκε από την αγορά μοιάζει να χάθηκε και κάθε ίχνος της. Αν τυχόν έχεις οτιδήποτε σχετικό μοιράσου το please!

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
29/08/2019 11:34 - 29/08/2019 11:37 #45255 από nkary

Stabill έγραψε:

nkary έγραψε: όχι όπως τώρα που μας καλόμαθε η Microsoftex με τα 8άρια και τα 10άρια και ξεχάσαμε πως είναι να αλλάζεις motheboard

...βρε ας είχα τώρα τα γκαφρα που είχα παλιότερα και θα σου έλεγα εγώ... Κάθε 6μηνο θα άλλαζα κάρτα γραφικών...!

Σώπα ρε μαν, εγώ είμαι από το 2011-12 με το ίδιο motherboard(MSI P67A-GD65), έχω αλλάξει σ αυτά τα χρόνια 2 φορές κάρτα γραφικών (μη φανταστείς τίποτα τρελό, πάντα 2-3 κατηγορίες κάτω από την τοπ), μια φορά cpu από i5 σε i7, και πρόσθεσα 2 φορές RAM και με τον SSD δίσκο και τα windows 10 πετάει το μηχανάκι. Φυσικά πλέον είναι στα όρια του αλλά μπορούσες να φανταστείς πριν τα Win 7-8 ότι θα κρατούσες 8-9 χρόνια το ίδιο board?

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
29/08/2019 21:30 #45257 από Stabill

konc έγραψε:

Stabill έγραψε: [...αλλά μια και φαίνεται το πρώτο μου pc, δεν μπορώ να μην τις ξαναποστάρω!!!

Πωωω "Express" SHS!!! Είχα έναν 386 στο ίδιο ακριβώς κουτί και έχω ψάξει οτιδήποτε σχετικό με την εταιρία χωρίς αποτέλεσμα. Logos, βιβλία που έδινε, δισκέτες, κάποιο παλιό archived site αν είχε επιζήσει μέχρι εκείνη την εποχή, οτιδήποτε. Δεν βοηθάει και το όνομα βέβαια στην αναζήτηση αλλά ως μικρός συναρμολογητής όταν χάθηκε από την αγορά μοιάζει να χάθηκε και κάθε ίχνος της. Αν τυχόν έχεις οτιδήποτε σχετικό μοιράσου το please!

Σε μία κάθετη της Στουρνάρη ήταν το μαγαζί, είχα βάλει μία πρόσφατη φωτογραφία σε άλλο θέμα στο forum...

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένα:

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
29/08/2019 21:35 #45258 από Stabill

nkary έγραψε:

Stabill έγραψε:

Σώπα ρε μαν, εγώ είμαι από το 2011-12 με το ίδιο motherboard(MSI P67A-GD65), έχω αλλάξει σ αυτά τα χρόνια 2 φορές κάρτα γραφικών (μη φανταστείς τίποτα τρελό, πάντα 2-3 κατηγορίες κάτω από την τοπ), μια φορά cpu από i5 σε i7, και πρόσθεσα 2 φορές RAM και με τον SSD δίσκο και τα windows 10 πετάει το μηχανάκι. Φυσικά πλέον είναι στα όρια του αλλά μπορούσες να φανταστείς πριν τα Win 7-8 ότι θα κρατούσες 8-9 χρόνια το ίδιο board?

Το δικό μου σύστημα είναι ακόμα πιο παλιό, απο 2009... AMD Phenom II, 4GB RAM OCZ 1600, Asus M4A79XTD EVO & μία... μεταγενέστερη (2012) Asus Radeon HD 7770... 'νταξ', αξιοπρεπέστατο, αλλά ονειρεύομαι πολλά πράγματα για το μέλλον!!!

Συνημμένο αρχείο:

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
29/08/2019 22:13 #45259 από nkary
Την παλεύεις με 4GB?
Εγώ είχα ξεκινήσει με 4, τα έκανα 8 και τώρα είμαι στα 20

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.562 δευτερόλεπτα