Topic-icon Gamer ή συλλέκτης??

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
09/01/2013 23:40 #5992 από Brandon
Gamer ή συλλέκτης?? δημιουργήθηκε από Brandon
Χρόνια με βασανίζει αυτό το ερώτημα..Τι είμαι?Τι μου αρέσει?Τι με κρατάει δεμένο με όλα αυτά?
Το μόνο σίγουρο,είναι οτι όταν πρωτο-αντίκρισα γραφικά κ χειριστήριο,δεν είχα αυτό στο μυαλό μου..Ήθελα απλά να παίξω..
Έκρυβα λοιπόν τόσο καλά έναν τέτοιο συλλέκτη μέσα μου???
Η αλήθεια είναι πως όχι...Η συγκέντρωση των αναμνήσεών μου με έκανε μια μέρα να αντιληφθώ πως είμαι συλλέκτης...Αλλά κ πάλι δεν θα έδινα τέτοιο κοσμητικό επίθετο στον εαυτό μου..Σίγουρα έχω το μικρόβιο μέσα μου αλλά είμαι απλά ένας gamer που δεν λέει να αποχωριστεί τα "παιδικά του παιχνίδια"...
Η πραγματική διαφορά όμως μεταξύ του πραγματικού συλλέκτη κ του gamer που μαζεύει οτι παίζει,είναι η γνώση...
Αν κ θεωρούμε συλλέκτης,στην ουσία είμαι ένας gamer που έχει λιώσει σε δεκάδες κονσόλες κ ατελείωτα παιχνίδια κ απλά τα κρατάει.Ο πραγματικός συλλέκτης έχει κάτι παραπάνω απο αυτό που έχω εγώ...Έχει γνώση για αυτό το κάτι που έχει στην κατοχή του.

Άρα καταλήγω σε 3 κλίμακες:
-Απλοί gamers. (δεν τους ενδιαφέρει να κρατήσουν αυτά που παίζουν,τους ενδιαφέρει να παίζουν οτι τελευταίο βγαίνει.)
-Gamers συλλέκτες. (Συλλέγουν μόνο οτι παίζουν κ δεν τα αποχωρίζονται λόγω συναισθηματικής αξίας.)
-Συλλέκτες. (Άνθρωποι με ιδιαίτερες γνώσεις σε αυτά που έχουν στην κατοχή τους.Ασχολούνται περισσότερο με το να τα συλλέγουν παρά με το να ασχολούνται με αυτά.)

Σίγουρα υπάρχουν κ υπο-κατηγορίες ανάμεσα σε αυτές τις 3...Πιστεύω οτι είμαι κάτι ανάμεσα στην 2η κ 3η κατηγορία με περισσότερη κλίση στην 2η...Έχω λίγες γνώσεις για τα μηχανήματα που έχω στην κατοχή μου κ οι περισσότερες συλλογές μου προέκυψαν μέσω της τριβής..Είναι λίγα τα μηχανήματα που πήρα καθαρά για συλλογή αλλά κ πάλι οι γνώσεις μου για μόντες,ανοίγματα,τεχνικά χαρακτηριστικά κ τέτοια είναι περιορισμένες,οπότε μάλλον κλίνω προς την 2η...Απο την άλλη όμως, υπάρχουν φορές που νιώθω οτι τα θέλω όλα!!!Με κυριεύει η αλαζονεία για κονσόλες που ήθελα κάποτε να πάρω κ δεν μπόρεσα!!!Είναι το μικρόβιο του συλλέκτη που με πιάνει μερικές φορές..
Αυτό όμως που ενώνει όλες τις κατηγορίες είναι κάτι κοινό κ το ίδιο δυνατό...Οι αναμνήσεις κ τα συναισθήματα που έχουμε νιώσει κατα καιρούς για αυτά τα μικρά διαόλια!!!!
Εσείς σε ποιά κατηγορία ανήκετε??

Why...???Why Harry McDowel???
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pooky, chriskgnr, Maletoth

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/01/2013 00:05 #5995 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
μπραβο ρε Σοφο, πολυ σωστη θεματικη προσεγγιση αναφορικα με εναν χωρο που αφορα ρετρο-κοινοτητα.
μπραβο. :cheer:
λοιπον, εγω μαλλον ειμαι ο συνδιασμος gamer-συλλεκτη, χωρις ομως ακροτητες.
και εξηγουμαι....
ουτε π.χ. θα λιωσω παιζοντας bubble-bobble στο snes, ουτε θα εμπλουτισω την συλλογη μου π.χ. με ενα σπανιο Olivetti PC-1.
Οπως ειχε πει καποτε (στην εκθεση του '11 περισυ) ο καλος μας φιλος Γιωργος (geo1977), θελω να εχω/παιζω κτλ αποθημενα που δεν μπορουσα ΕΝΩ ΗΘΕΛΑ να εχω/παιζω εκεινη την εποχη.

οποτε ..... μαλοον γιαλατζι συλλεκτης ειμαι εεεε? :unsure: :unsure: :pinch:

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• pooky
  • Το Άβαταρ του/της pooky
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
10/01/2013 00:25 - 10/01/2013 00:25 #5996 από pooky
Απαντήθηκε από pooky στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
Χμ. Αν με ρώταγε κάποιος πριν δύο χρόνια αν ποτέ θα αγόραζα (προσέξτε επαναλαμβάνω "αν θα αγόραζα" ) έστω και ένα πρωτότυπο παιχνίδι θα του έριχνα καντήλια.

Ο λόγος που δεν ασχολιόμουν με κονσόλες παρά μόνο με αυτές που "σπάνε" ήταν και αυτός. Κατέβαζα σαν μανιασμένο θηρίο.

Fast forward από το Σεπτέμβριο του 2011 και έχω κοντά στα 500 original παιχνίδια πια για ένα σωρό κονσόλες. Φυσικά και έχω παίξει πολλά από αυτά κατεβασμένα, ενώ ότι αγοράζω πια μπαίνει σε σειρά να το δω και αν μου αρέσει παίζω μέχρι τέλους.

Φταίει και το γεγονός ότι κάπου μειώθηκε η δουλειά και έχω ελεύθερο χρόνο. Βέβαια τα περισσότερα παιχνίδια τα έχω πάρει στο 5ευρο και ποτέ (εκτός ελαχίστων) τη πρώτη περίοδο κυκλοφορίας.

Better lie a Free Man in my grave, than live like a puppet or a slave.

• vaggos664
  • Το Άβαταρ του/της vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
10/01/2013 00:26 #5997 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
Σίγουρα πριν πολλά χρόνια ήμουν gamer.Αποθημένα δεν είχα μιας και πέρασαν αρκετά μηχανήματα από τα χέρια μου.Δεν είχα δεθεί με κάτι.Πάντα όταν κάτι παρήκμαζε,το έδινα για να αγοράσω το μηχάνημα αφρόκρεμα της εποχής!Από την πρώτη κατηγορία που ήμουν μάλλον μετατοπίστηκα στην 3η μετά από πολλά χρόνια αναπολώντας όχι τόσο τα παιχνίδια αλλά τα κομμάτια της ζωής μου που ήταν να αποκτήσω ξανά όσα μηχανήματα είχα μεταχειριστεί.Βέβαια η ασθένεια εξαπλώθηκε αφού συνέχιζα να παίρνω ακόμα και υπολογιστές που ποτέ δεν είχα,ακόμα και κάποιους που δεν ήξερα καν για την ύπαρξη τους.Όσο για τις κονσόλες,δεν ήταν ποτέ το φετίχ μου παρόλα ταύτα έχω συλλέξει αρκετές.

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
10/01/2013 10:41 #5999 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
Άμα υπολογισω ότι έχω 14 διάφορα sinclair spectrum εκτός απο όλα τα αλλα πιστεύω ότι λέει ο φίλος vaggos664 με αντιπροσωπεύει πλήρως, όπως κάτι που είπε ο zx_jim στην έκθεση, δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλα η αγάπη για το κολλητηρι ...

Pluto63

Ps. Current project: αναβίωση ενός zx spectrum 16k issue 1 με serial nr 000118 αγορασμενο 4€ απο evilbay.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
10/01/2013 10:51 #6001 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
Πιστεύω πως ανήκω και στις 2 κατηγορίες, αφού πάντα έπαιζα και παίζω παιχνίδια ακόμα και σήμερα, αλλά και λόγω της ιστορίας της πληροφορικής και του gaming που με συναρπάζει, κάνω τη συλλογή για να έχω μαζεμένα τα ιστορικά αυτά μηχανήματα που συνέβαλαν σε όλα αυτά που ζήσαμε...

Απλά δεν είμαι και τόσο γνώστης των μηχανημάτων που κατέχω, αφού πρώτα τα μαζεύω για να τα έχω στη συλλογή, και αν και όποτε μπορέσω, τότε να ασχοληθώ με αυτά, απλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν προλαβαίνω...

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
10/01/2013 23:04 #6019 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
Κιθαρίστας ή ντράμερ? Όπως έλεγε και ο Γιοκαρίνης!!! :lol:

Τελικά κάπου στη μέση είναι η αλήθεια για μένα... Ποτέ δεν ήμουν αυτό που λέμε "καμένος" gamer!!!
Συλλογή από Η/Υ που πολύ θα ήθελα να έχω τότε αλλά δεν... Αλλά ποιο πολύ τους πριζώνω όταν θέλω να δοκιμάσω κάτι εντελώς δικό μου που έχω κάνει για αυτούς.
Καλοί οι emulators και οι cross compilers αλλά διαφέρει πολύ να το βλέπω να δουλεύει στο πραγματικό μηχάνημα!!!
Πιστεύω πλέον ότι έχω σχεδόν τα πάντα απο ότι ήθελα στη συλλογή μου... λίγα είναι αυτά που θα επιθυμούσα πλέον...
Αυτά τα λίγα!!!

Οσο για τους gaymers μπορούν να δουν και εδώ: www.gaymer.org :lol: :lol: :lol:

Don't underestimate the power of the 8bit side!

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
10/01/2013 23:07 #6020 από P.Dial
Απαντήθηκε από P.Dial στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
Εγώ πάντως ανήκω στην Β κατηγορία με τάση: 65% Gamer, 35% Collector.
Μαζεύω μόνο ότι γουστάρω να παίξω και μόλις το τερματίσω δεν το πετάω ούτε το ανταλλάσσω! Το κρατάω εκεί να υπάρχει στο collection! ;) Π.χ. δεν θα μάζευα ποτέ RPG Jap Games γιατί απλά ΔΕΝ είμαι φαν!

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/01/2013 23:27 #6024 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
ξεραμε εναν καποτε που δηλωνε Gaymer, αυτος που θα ανηκε? ουαχαχαχαχαχαχαχαα
αληθεια τι να εγινε αυτο το παληκαρι (ή μαλλον γατί)?

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• FarCry
  • Το Άβαταρ του/της FarCry
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
11/01/2013 07:49 #6031 από FarCry
Απαντήθηκε από FarCry στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
εγω ειμαι στην κατηγορια 2. κατηγορια 1 ημουν πριν αρκετα χρονια (παντα του θειου :P )

• vaggos664
  • Το Άβαταρ του/της vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
11/01/2013 08:12 #6032 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??

ndial έγραψε: ξεραμε εναν καποτε που δηλωνε Gaymer, αυτος που θα ανηκε? ουαχαχαχαχαχαχαχαα
αληθεια τι να εγινε αυτο το παληκαρι (ή μαλλον γατί)?

Δεν έφυγε λόγω gaymer................ :P :P :P :P :P
Μη χαλάμε και το θέμα εδώ,θα σου πω δια τηλεφώνου.

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
11/01/2013 21:56 #6044 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
Προτεραιότητα δίνω στο gaming...αλλα συλλέγω ό,τι μου "γυαλίσει" και φυσικά μαθαίνω για αυτό.

Λατρεύω τις πληροφορίες.

• djbeast
  • Το Άβαταρ του/της djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
14/01/2013 12:58 #6083 από djbeast
Απαντήθηκε από djbeast στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία των gamers.
Συλλέκτης δεν μπορούσα να είμαι διότι αναγκαζόμουνα να πουλήσω το παλιό μηχάνημα για να πάρω το καινούργιο.Έτσι η κατάσταση ήταν μέχρι το 2012.Αυτή την χρονιά το παράκανα λίγο.Ότι μηχάνημα (για κονσόλες μιλάω) είχε περάσει (και όχι απαραίτητα) από τα χέρια μου όλα αυτά τα χρόνια , αγοράστηκε με την μία.Αυτό δεν με κάνει συλλέκτη βέβαια απλά αυξάνει λίγο τον αριθμό κονσολών και παιχνιδιών που έχω γι'αυτές.Το καλό είναι ότι όλες είναι άμεσα διαθέσιμες για παιχνίδι , οπότε αυτό μαρτυρά και τον gamer που κρύβω μέσα μου. lol

PS one - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
14/01/2013 17:04 #6087 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??

djbeast έγραψε: ...όλες είναι άμεσα διαθέσιμες για παιχνίδι...

Αυτό είναι το καλύτερο,ετοιμοπόλεμα όλα. :)

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
16/01/2013 13:55 #6128 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα Gamer ή συλλέκτης??
Σίγουρα είμαι gamer, αλλά έχω την επιθυμία να "αποκτώ" τους τίτλους που μου φαίνονται ενδιαφέροντες για τις κονσόλες που κατέχω (PSX, PS2) και για τον C64 . Άρα είμαι και συλλέκτης τίτλων, προς το παρόν (ας όψεται η κρίση). :)

80s resurrection

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.504 δευτερόλεπτα