Topic-icon Αγορές On Line με ασφάλεια

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
24/06/2013 21:05 #11652 από vovolas
Αγορές On Line με ασφάλεια δημιουργήθηκε από vovolas
Προσοχή....Προσοχή!!
Όπως έχω προαναφέρει πρίν μερικές εβδομάδες έπεσα θύμα απατεωνιάς απο κάποιους κακοπροαίρετους τυπάδες.
Τι εννοώ?? Πρίν περίπου κανά 2 εβδομάδες όλως τυχαίως ενώ έβλεπα τα e-mail μου είδα 2 e-mail απο το paypal.com,που μου γράφανε συγχαρητήρια για τις 2 αγορές των 50 ευρών η καθεμιά!! Στην αρχή ψάρωσα νόμιζα οτι ήτανε διαφημιστικό μύνημα,μετά όμως μπήκα στον λογαριασμό μου του ebay.co.uk και είδα ότι πράγματι η κάρτα που χρησιμοποιούσα για τις αγορές μου, πιστωτική κάρτα της εθνικής τράπεζας είχε χρεωθεί συνολικά με 100ευρώ.
Αμέσως πήρα τηλέφωνο το 18 18 18 της εξυπηρέτησης πελατών της εθνικής τράπεζας και εξήγησα στο παλικάρι το συμβάν αναλυτικά οτι εγώ δέν γνωρίζω κάτι για αυτές τις αγορές και οτι πραβιάστηκανε τα προσωπικά στοιχεία της κάρτας μου.Το παλικάρι μου εξήγησε οτι δυστηχώς δέν μπορεί να γίνει κάτι και οτι η κάρτα απο την στιγμή που έχει χρεωθεί δέν αλλάζει η κατάσταση,με συμβούλεψε οτι έχω 2 επιλογές,ή αλλάζω τον password στο paypal ή κατά την γνώμη του με συμβούλεψε λόγω οτι η κάρτα μου έχει μπεί στο στόχαστρο κάποιων επιτείδιων ανθρώπων καλό είναι να την ακυρώσω τελείως,και έτσι έκανα την ακύρωσα επι τόπου τηλεφωνικώς την ίδια στιγμή.Απο την άλλη έχω στείλει 4 e-mail στο paypal.com τους είπα και σε αυτούς αναλυτικά το πρόβλημα και το μόνο που μου απαντήσανε ήτανε οτι θα επικοινωνήσουμε μαζί σας σε 72 ώρες.Έτσι λοιπόν μετά απο αυτό το χρονικό διάστημα το μόνο που μου είπανε οι κάφροι και αυτοί ήταν οτι ναί όντως εκείνη την ημέρα είδαμε κάποια περίεργη κίνηση του λογαριασμού σας,και ενώ εγώ με την σειρά μου τους ρώτησα αφού είδατε περίεργη κίνηση γιατί δέν κάνατε αμέσως cancel την παραγγελία?έκτοτε ούτε φωνή ούτε ακρόαση το paypal.
Για αυτό δίνω συμβουλή σε όλους για να μήν υπάρξουνε και άλλα τέτοια παρόμοια περιστατικά άν χρησιμοποιείτε πιστωτική κάρτα αλλάζετε το password στο paypal αρκετά συχνά!!Και κατά την γνώμη για πιο safe on line αγορές μόνο με prepaid card!!!
Ευχαριστώ..... :)

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, angel_grig, chdlee

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
24/06/2013 21:53 #11657 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Αγορές On Line με ασφάλεια
Προφανώς μπορείς να δεις ποιοι είναι οι παραλήπτες από την διακίνηση στο paypal.

Απαράβατοι κανόνες φυσικά η συχνή αλλαγή pass,"καθάρισμα" του PC,αποφεύγουμε την απομνημόνευση των κωδικων σε browser και site,ναι στην χρήση firewall και spy/bot/antivirus,δεν κάνουμε συναλλαγές σε κοινόχρηστα δίκτυα και PC,αλλάζουμε και το pass του ρούτερ/wifi.

Ευτυχώς δεν έχω παρόμοιο περιστατικό,αλλα δεν σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε χαλαροί με χρήματα και προσωπικά δεδομένα.

Τέλος καλο όλα καλά στην περίπτωση του vovolas,μπορεί να ήταν και χειρότερα.

• vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
24/06/2013 22:28 #11659 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Αγορές On Line με ασφάλεια

glaros έγραψε: Προφανώς μπορείς να δεις ποιοι είναι οι παραλήπτες από την διακίνηση στο paypal.

Απαράβατοι κανόνες φυσικά η συχνή αλλαγή pass,"καθάρισμα" του PC,αποφεύγουμε την απομνημόνευση των κωδικων σε browser και site,ναι στην χρήση firewall και spy/bot/antivirus,δεν κάνουμε συναλλαγές σε κοινόχρηστα δίκτυα και PC,αλλάζουμε και το pass του ρούτερ/wifi.

Ευτυχώς δεν έχω παρόμοιο περιστατικό,αλλα δεν σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε χαλαροί με χρήματα και προσωπικά δεδομένα.

Τέλος καλο όλα καλά στην περίπτωση του vovolas,μπορεί να ήταν και χειρότερα.

Όπως ανάφερα πρίν απο το paypal δέν είχα καμία μα καμία ανταπόκριση,παρά μόνο οτι οι ίδιοι είδανε ύποπτη κίνηση του λογαριασμού μου και μάλλον μπορεί να ακυρώσανε την παραγγελία ούτε φωνή ούτε ακρόαση :whistle:

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
24/06/2013 23:29 #11662 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Αγορές On Line με ασφάλεια
Τελειως απαραδεκτοι!!Ενω ειδαν υποπτη κινηση εκαναν την παπια..σιγα που θα εχαναν το commision της συναλλαγης...

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
24/06/2013 23:55 #11664 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Αγορές On Line με ασφάλεια
vovola έγιναν 2 αγορές στο ebay με χρέωση της πιστωτικής σου? Εννοείς τον paypal λογαριασμό σου?
Το paypal πως κρίνει πότε μια αγορά είναι ύποπτη? Φαντάζομαι ότι οι 2 αγορές θα αφορούν άσχετα πράγματα από ότι αγόραζες μέχρι στιγμής?

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
25/06/2013 14:13 #11669 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Αγορές On Line με ασφάλεια
Οταν λες
"μπήκα στον λογαριασμό μου του ebay.co.uk και είδα ότι πράγματι η κάρτα που χρησιμοποιούσα για τις αγορές μου, πιστωτική κάρτα της εθνικής τράπεζας είχε χρεωθεί συνολικά με 100ευρώ", τι ακριβώς εννοείς?
1) Ότι πραγματικά μπήκες στον λογαριασμό σου στο ebay και είδες στο user name σου να έχουν γίνει οι αγορες?
2) Ή την χρέωση την διαπίστωσες μόνο στο paypal?
Γιατί αν συμβαίνει το 1, εκτός του ότι πιθανότατα θα παραλάβεις τις αγορές σπίτι σου :) δεν σου έχουν πάρει μόνο τον κωδικό του paypal, αλλά συγχώρεσέ με, και τα σώβρακα από το pc που χρησιμοποιείς. Μην με παρεξηγήσεις, στο λέω έτσι "χοντρά" γιατί αν όντως συμβαίνει το 1 πρέπει οπωσδήποτε να δεις τι θα κάνεις και με το pc γιατί πιθανά να υπάρχει και εκεί κάτι.

Αν το είπες πάνω στην αναστάτωση και ο λογαριασμός σου στο ebay δεν έχει παραβιαστεί και αυτός παρά μόνο το paypal, τότε όντως με νέα πιστωτική και αλλαγή password σε paypal KAI στο δηλωμένο email είσαι λογικά ΟΚ.

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
25/06/2013 16:30 #11670 από alex76gr
Απαντήθηκε από alex76gr στο θέμα Αγορές On Line με ασφάλεια
@Vovolas
Το 2009 είχα πάθει περίπου το ίδιο.
Μετά την αγορά ενός αντικειμένου από το ebay, είδα ότι είχα χρεωθεί και για ένα άλλο άσχετο αντικείμενο ίδιας αξίας.
Στην περίπτωσή μου ανέφερα το συμβάν στο Resolution Center του Paypal και ύστερα από μερικές μέρες ειδοποιήθηκα από το Paypal ότι το ποσό μου είχε επιστραφεί. Και όντως έτσι είχε γίνει.
Θα μου πεις βέβαια ότι από το 2009 έχει κυλίσει πολύ νερό το αυλάκι...

Πάντως πριν από λίγο ανανέωσα όλα τα απαραίτητα passwords με νέα αλφαρηθμητικά και με σύμβολα (@#%$!).

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D

• vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
25/06/2013 19:08 #11675 από vovolas

nkary έγραψε: vovola έγιναν 2 αγορές στο ebay με χρέωση της πιστωτικής σου? Εννοείς τον paypal λογαριασμό σου?
Το paypal πως κρίνει πότε μια αγορά είναι ύποπτη? Φαντάζομαι ότι οι 2 αγορές θα αφορούν άσχετα πράγματα από ότι αγόραζες μέχρι στιγμής?

Ακριβώς... επειδή εγώ χρησιμοποιούσα την πιστωτική μου κάρτα για δικές μου αγορές on line,χρεώθηκε η κάρτα μου με 100ευρώ και αυτό το τσεκάρισα και στον paypal λογαριασμό μου αλλά και στο ebay στο My ebay purchase history.
Τώρα εκεί στο paypal πώς τα ταγάρια κρίνουνε πότε μια αγορά θεωρείται ύποπτη θα σε γελάσω φίλε, και ναι οι 2 αγορές ήτανε παντελώς άσχετα πράγματα

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
25/06/2013 19:22 #11676 από glaros
Σε πια διεύθυνση θα πάνε τα προϊόντα ?
Πιο nickname είχαν οι αγοραστές ?

Αυτά φαίνονται στο paypal.

• vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
25/06/2013 19:38 - 25/06/2013 20:01 #11677 από vovolas

glaros έγραψε: Σε πια διεύθυνση θα πάνε τα προϊόντα ?
Πιο nickname είχαν οι αγοραστές ?

Αυτά φαίνονται στο paypal.

Υπήρχανε κανονικά τα δικά μου στοιχεία και διεύθυνση.

konc έγραψε: Οταν λες
"μπήκα στον λογαριασμό μου του ebay.co.uk και είδα ότι πράγματι η κάρτα που χρησιμοποιούσα για τις αγορές μου, πιστωτική κάρτα της εθνικής τράπεζας είχε χρεωθεί συνολικά με 100ευρώ", τι ακριβώς εννοείς?
1) Ότι πραγματικά μπήκες στον λογαριασμό σου στο ebay και είδες στο user name σου να έχουν γίνει οι αγορες?
2) Ή την χρέωση την διαπίστωσες μόνο στο paypal?
Γιατί αν συμβαίνει το 1, εκτός του ότι πιθανότατα θα παραλάβεις τις αγορές σπίτι σου :) δεν σου έχουν πάρει μόνο τον κωδικό του paypal, αλλά συγχώρεσέ με, και τα σώβρακα από το pc που χρησιμοποιείς. Μην με παρεξηγήσεις, στο λέω έτσι "χοντρά" γιατί αν όντως συμβαίνει το 1 πρέπει οπωσδήποτε να δεις τι θα κάνεις και με το pc γιατί πιθανά να υπάρχει και εκεί κάτι.

Αν το είπες πάνω στην αναστάτωση και ο λογαριασμός σου στο ebay δεν έχει παραβιαστεί και αυτός παρά μόνο το paypal, τότε όντως με νέα πιστωτική και αλλαγή password σε paypal KAI στο δηλωμένο email είσαι λογικά ΟΚ.

Δυστηχώς φίλε μου συνέβησαν και τα δύο δηλαδή και στον λογαριασμό μου στο ebay, συγκεκριμένα το είδα στο My ebay-purchase history τις 2 αυτές αγορές,αλλά και στον λογαριασμό μου στο paypal το είδα.
Το ευτύχημα είναι οτι έχω ήδη ακυρώσει την κάρτα μου εγκαίρως,αλλά έχω αλλάξει κωδικούς και new accounts στα πάντα!!!

alex76gr έγραψε: @Vovolas
Το 2009 είχα πάθει περίπου το ίδιο.
Μετά την αγορά ενός αντικειμένου από το ebay, είδα ότι είχα χρεωθεί και για ένα άλλο άσχετο αντικείμενο ίδιας αξίας.
Στην περίπτωσή μου ανέφερα το συμβάν στο Resolution Center του Paypal και ύστερα από μερικές μέρες ειδοποιήθηκα από το Paypal ότι το ποσό μου είχε επιστραφεί. Και όντως έτσι είχε γίνει.
Θα μου πεις βέβαια ότι από το 2009 έχει κυλίσει πολύ νερό το αυλάκι...

Πάντως πριν από λίγο ανανέωσα όλα τα απαραίτητα passwords με νέα αλφαρηθμητικά και με σύμβολα (@#%$!).

Έτσι ακριβώς φίλε καλά κάνεις φύλα τα ρούχα σου να έχεις τα μισά λέει μια παροιμία,και καλό είναι να ψωνίζουμε με prepaid card για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, βλέπεις δέν κυκλοφορούνε κλεφτρόνια μόνο στον δρόμο αλλά worlwide!!

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
25/06/2013 20:21 #11682 από nkary
σόρυ vovola αλλά δεν στροφάρω :lol:
Αν έκανες αγορά με απευθείας χρέωση στην πιστωτική σου τότε πως εμφανίστηκε και στον paypal λογαριασμό σου?

• vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
25/06/2013 20:27 #11683 από vovolas

nkary έγραψε: σόρυ vovola αλλά δεν στροφάρω :lol:
Αν έκανες αγορά με απευθείας χρέωση στην πιστωτική σου τότε πως εμφανίστηκε και στον paypal λογαριασμό σου?

Όταν κάνεις μια αγορά απο ebay και στο τέλος πατάς confirm and pay, εννοείται οτι έχεις κάνει και log in στο paypal επειδή πληρώνεις μέσω αυτού μετά απο περίπου μια μέρα μπορεί και νωρίτερα τέσπα σου έρχεται e-mail απο paypal.com οτι συγχαρητήρια η πληρωμή σας για το αντικείμενο που επιλέξατε έγινε με επιτυχία και έχετε χρεωθεί π.χ με 20ευρώ.Οπότε και στον λογαριασμό του ebay και στον λογαριασμό του paypal φαίνεται η αγορά που έχεις κάνει.

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
25/06/2013 20:56 #11684 από glaros
Ήταν Link η κάρτα το paypal και το ebay.

• vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
25/06/2013 21:05 #11685 από vovolas

glaros έγραψε: Ήταν Link η κάρτα το paypal και το ebay.

Ακριβώς έτσι όπως το λέει ο glaros απλώς εγώ το ανάλυσα το όλο θέμα.

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
25/06/2013 21:15 #11686 από nkary

vovolas έγραψε:

nkary έγραψε: vovola έγιναν 2 αγορές στο ebay με χρέωση της πιστωτικής σου? Εννοείς τον paypal λογαριασμό σου?

Ακριβώς... επειδή εγώ χρησιμοποιούσα την πιστωτική μου κάρτα για δικές μου αγορές on line,χρεώθηκε η κάρτα μου με 100ευρώ και αυτό το τσεκάρισα και στον paypal λογαριασμό μου αλλά και στο ebay στο My ebay purchase history.
Τώρα εκεί στο paypal πώς τα ταγάρια κρίνουνε πότε μια αγορά θεωρείται ύποπτη θα σε γελάσω φίλε, και ναι οι 2 αγορές ήτανε παντελώς άσχετα πράγματα

Σόρυ και πάλι παιδιά αλλά εγώ κατάλαβα ότι έκανες απευθείας αγορά με πιστωτική. Ότι δεν έβαλες τον email που έχεις συνδέσει την κάρτα στο paypal. Όλα καλά τώρα

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.196 δευτερόλεπτα