Topic-icon Προσοχη στις αγοραπωλησιες

• dukepapas
  • Το Άβαταρ του/της dukepapas Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • "ουδεις αχαριστος εκ του ευεργετηθεντος"
Περισσότερα
17/09/2014 15:38 - 17/09/2014 22:33 #22760 από dukepapas
Προσοχη στις αγοραπωλησιες δημιουργήθηκε από dukepapas
Καλησπέρα σε όλους δεν ειχα σκοπό να αναφερθώ σε μια αγοραπωλησία που πηγε να γίνει εδω πιστεύω οτι πρέπει να το αναφέρω για να προφυλάξω και άλλους φίλους του φόρουμ.

Για να γινω πιο σαφής πριν λίγες μέρες είχα βάλει στο θέμα τι αποκτήσατε πρόσφατα 2 spectrum ενα απλό και ενα plus για να δούμε αν δουλεύουν μου τους είχανε δώσει από μια άλλη ανταλλαγή αλλά δεν μου είπε το παλικάρι που το ειχε οτι τα ανοίξανε ή κάτι τέτοιο απλά δεν ήξερε αν παίζουν τα μηχανήματα η όχι.

Επειδή εγώ δεν ήξερα απο αυτά και δεν είχα και παρελκόμενα .Έτσι παρακάλεσα όποιος θέλει να τα δοκιμάσουμε να δούμε αν δουλεύουνε για να δω αν μπορώ να τα πουλήσω η να τα χαρίσω ως ανταλλακτικά.

Έτσι λοιπον λαμβάνω ενα pm απο τον χρήστη retromaniax και μου λεει οτι ενδιαφέρομαι για τα δυο αυτα μηχανήματα.Του λεω δεν ξερω ομως αν δουλεύουνε και μου λεει δεν με πειράζει εγω δινω 30 για το καθένα (εγω ελεγα να τα δώσω 70 ευρω και τα δυο ίσως και λιγο λιγότερα επειδή δεν ήξερα απο τιμές για να πληρώσω τον καταραμένο τον ενφια αλλα και λογο ανεργιας).

Του λεω να έρθω σπίτι σου που εχεις τα παρελκόμενα να τους δοκιμάσουμε να δουμε αν δουλεύουνε και αν ειναι κάνουμε την ανταλλαγή αλλιώς να τα χαρίσω για ανταλλακτικά.
Μου λεει όπως θα δείτε παρακάτω οτι οχι σου εχω εμπιστοσύνη στον λόγω σου και δεν με πειράζει γιατι εγω είμαι ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ!!! και καλα όπως μου ειπε απο κοντά θα τα πάρω ετσι.....του λεω όμως αν δεν δουλεύουνε μετα εγω δεν αναλαμβάνω την ευθύνη για επιστροφή χρημάτων ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΆΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ!!!!!

Αφου έγιναν τέλος πάντων οι κατάλληλες συνεννοήσεις και η τραμπα είπαμε να κλείσουμε στα 55 ευρω ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ! με ενα κασετακι gameboy ακομα και όλα καλά.
Με παίρνει μετά απο κανα μισάωρο και μου λεει με έντονο ύφος τι ειναι αυτά ρε φιλε αυτά λείπουν κομμάτια απο μέσα και δεν δουλεύουνε και μου λεει η μου δινεις τα λεφτά η θα τα βρούμε. Στην αρχή δεν κατάλαβα και λεω καλοπροαίρετα άνθρωποι είμαστε οκ δεν είχα σκοπό να σε γελάσω ότι σου ειπα στα μηνύματα αυτό ήτανε δεν έχω πρόβλημα να τα πάρω πισω παρόλο που του ειπα δεν αναλαμβάνω την ευθύνη γιατί σε περίπτωση που δουλεύανε μπορεί να έκανε κατι λάθος και να το έκαιγε πχ όχι να λείπουνε κομμάτια ....αλλά έμενα κάτι δεν μου άρεσε σε όλο αυτό..........παρολο που μου ελεγε δεν με πειραζει... (εχω παρεμπιπτόντως λογω android τεχνολογίας καταγραφής κλήσεων για παν ενδεχόμενο).

Πάω σπίτι βάζω το κασετακι που οπως θα δείτε είναι σε άθλια κατάσταση σιχαίνεσε και να το πιάσεις αφού το καθάρισα κιόλας και να μην σας τα πολυλογώ δεν έπαιζε και ηταν σε αθλία κατάσταση ενώ εκείνος στα μηνύματα υποστήριζε οτι είναι σε ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (εδω γελαμε).

εδω το κασετακι του .......μια εικόνα χιλιες λέξεις ...........
Συνημμένο αρχείο:

Στα μηνύματα του λέω φερε το gameboy σου να δούμε αν είναι οκ η οχι γιατί έλεγε πως φταίει το δικό μου ενώ εμένα παίζει κανονικά με το τετρις που έχω αλλά αυτό ειναι το λιγότερο για να επαιρνε και τα χρηματα του να μου το απόδειξή κιόλας.

Το δικο μου gameboy που παιζει κανονικά το τετρις και οχι OFF όπως ισχυρίστηκες.....
Συνημμένο αρχείο:

Το μπουταρισμα με το κατα τα αλλα ΑΡΙΣΤΟ κασετακι του......
Συνημμένο αρχείο:

Έτσι επειδή ο θεός αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη μπαίνοντας μέσα σήμερα για να βάλω μια αγγελία βλέπω ότι εμπορεύεται και αλλά μηχανήματα ΟΠΌΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ.......όπως ισχυρίστηκε ετσι καταλαβαίνεται μπορει να παίρνει μηχανήματα έναντι μικρής αξίας τα επισκευάζει η τα τζουρνεβει τα κοματια απο μεσα δεν ξέρω όπως στην προκείμενη περίπτωση (για αυτο δεν ήθελε να πάω σπιτι να το τσεκάρουμε επιμένοντας σου εχω εμπιστοσύνη στα λεγόμενα μου γιατι οποιοσδήποτε άλλος θα το τσέκαρε πριν το πάρει ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ έτσι είναι και το σωστο.

Το βαζω το τηλέφωνο μονο και μονο επειδή το ποσταρε δημοσια για να αποδειχτεί οτι ετσι ειναι.[/b]

Απλά εχει διαφορετικό nick name αλλα τον προδωσε το τηλέφωνο που ειναι ιδιο με αυτο που με πήρε γιατι το πρώτο ηταν του γιου του.
Και όταν του είπα ελα στο καφέ με τα παιδια να μου τα δώσεις πίσω και να πάρεις τα λεφτά σου μετα αλαξε γνωμη επειδή θελει τα λεφτά άμεσα για τους προφανείς λόγους ...... και τωρα εχει και την απαίτηση να του δώσω τα λεφτά του πίσω..........ασχετα με το τι ειπε η εκανε στα μηχανηματα που δεν ξερω κιολας μετα απο ολα αυτα......

Μετα μου είπε μια δικαιολογία οτι δεν κατάλαβε οτι και καλά θεωρούσε αυτονόητο οτι δεν εχουν ανοιχτεί ενώ του είχα πει οχι απλά δεν ξέρουμε αν παίζουν μονο) για να βγάλει περισσότερα λεφτά απο τους συλλέκτες που μπορεί να είχανε την τρέλα να το αγοράσουν όσο τους το ζητήσει. Όταν τα ειχα δει εξωτερικά δεν φαινόντουσαν ανοιγμένα ενώ εκείνος σατιριζότανε οτι λείπανε και βίδες και που ξερω τι έκανε οταν πήγε στο σπίτι του;;;

Ακούω τις απόψεις σας περί του θέματος...... και για να μην ξεχάσω επειδή μιλάω πάντα με αποδείξεις .....ήθελα να δω πια είναι η δραστηριότητα του εν λόγο χρήστη στην ρετρό κοινότητα.
οπότε αν ψάξετε στα λιγοστά μηνύματα που έχει....
έκανε ολόκληρη φασαρία για κάτι που χάριζε ένα παιδί όπου επειδή δεν το πήρε εκείνος επειδη επέλεξε κάποιον άλλο χρήστη λογο προτεραιότητας έκανε ολόκληρη φασαρία κατηγορώντας το παιδί που διάλεξε τον άλλο λες και ήξερε ποιος ήταν πρώτος και ποιος όχι.

Γεια πες μας retromaniax-retrogamer(insomnia) την αποψη σου γιατί πολύ με ενδιαφέρει και δεν ειναι για τα 55 ευρώ αλλα για την συμπεριφορά σου που μου μίλησες ετσι .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
17/09/2014 16:06 #22761 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα Προσοχη στις αγοραπωλησιες
Σε καμία περίπτωση δεν δίνεις χρήματα πίσω,από τη στιγμή που ξεκαθάρισες ότι ΔΕΝ έχεις καμία ιδέα για το αν δουλεύουν ή όχι και από τη στιγμή που είπε και ο ίδιος ότι θα τα κρατήσει ότι και να είναι πιστεύω ότι το βάρος της ευθύνης είναι όλο δικό του.Σε καμία περίπτωση δεν ξέρεις και εσύ αν τα πράγματα λείπανε ή λείψανε στην πορεία από τα μηχανήματα.
Για να μην παρεξηγηθώ είναι καθαρά δική μου άποψη,δεν γνωρίζω κανένα από τα 2 εμπλεκόμενα μέλη προσωπικά και εκφέρω την άποψη μου ως παθόν σε παρόμοια φάση που μου φέρανε πίσω μη λειτουργικό σκληρό δίσκο που τους πούλησα και καλά για χαλασμένο,αλλά στην δική μου περίπτωση ο ηλίθιος δεν θυμόταν ότι είχα στην αγγελία φωτο και o δίσκος που μου έφερε πίσω είχε άλλο s/n
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dukepapas

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
17/09/2014 17:06 #22762 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Προσοχη στις αγοραπωλησιες
Από τις φωτογραφίες τα μηχανάκια φαίνονται μεν ταλαιπωρημένα αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Σου εξήγησε ποια είναι αυτά τα κομμάτια που λείπουν? Εσύ όταν τα είδες από πίσω είχαν βύσματα? Δεν έχουν και πολλά "κομμάτια" άλλωστε. Ιδίως ο 128+.
Προφανώς ο φίλτατος θα υπολόγισε ότι φτιάχνονται σχετικά εύκολα και ήταν μια ευκαιρία για καλό κέρδος μιας και σε λειτουργική κατάσταση μόνο ο +2 έχει ένα 50άρικο. Ο +128 ξεφεύγει.
Από την στιγμή που εσύ δεν τα άνοιξες να τσεκάρεις και δεν ξέρεις τι καπνό φουμάρει ο κάθε αγοραστής/πωλητής θα έπρεπε να επιμένεις να ελεγχθούν τα μηχανάκια και να τσεκάρεις SN των motherboards.
Τώρα άστα βράστα.
Πάντως το cartridge είναι σε άθλια κατάσταση και από αυτό μπορεί να βγάλει κάποιος συμπεράσματα ;)
Αν έχεις τα χρήματα δώστα και ας πάει στο καλό. Αν δεν τα έχεις μην δίνεις τίποτα. Εσύ τον ενημέρωσες.

• other_reality
  • Το Άβαταρ του/της other_reality
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
17/09/2014 17:21 #22763 από other_reality
Απαντήθηκε από other_reality στο θέμα Προσοχη στις αγοραπωλησιες
Επι του θέματος, δεν θα εκφέρω γνώμη γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω -όπως κανείς άλλος- τι ακριβώς έχει γίνει, περαν φυσικά των όσων γράφεις φίλε dukepapas. Εφόσον ισχύουν, τότε προφανώς ο αγοραστής ανέλαβε την ευθύνη του πλήρως και αποκλειστικά.

Γενικά όμως, όφειλες να γνωρίζεις ακριβώς τι δίνεις, ετσι ώστε να αποφύγεις ενδεχόμενη διαστρέβλωση απο τον αγοραστή. Γενικώς, όσοι ασχολούμεθα με το άθλημα, λίγο-πολύ έχουμε κόψει κίνηση και βλέπουμε ποιοι κάνουν τί, δηλ. το φαινόμενο των μεταπωλητών για να το πω ευθέως, είναι δυστυχώς σε έξαρση, απο τη στιγμή που τα ρετρό μηχανήματα απέκτησαν συλλεκτική υπόσταση και κοστίζουν κάποια χρήματα παραπάνω. Έτσι, δεν είναι σπάνιο το θέαμα μιας γρήγορης, φθηνής αγοράς ενός μηχανήματος, και έπειτα την άμεση -σχεδόν- επανεμφάνιση προς πώληση του με πολλαπλάσιο κόστος. Με λίγα λόγια το κοράκεμα, όπως λέγεται στην αργκό.

Γι'αυτό καλό θα ήταν σε όλα τα φόρουμ, οι αγγελίες να συνοδευονται απο serial numbers των μηχανημάτων και να υπάρχει αρχείο αυτών. Επίσης, όταν χαρίζονται αντικείμενα, επίσης καλό θα ήταν να χαρίζονται σε άτομα αξιόπιστα που έχουν ουσιαστική προσφορά με posts εκτός του "αγγελιακού"¨χαρακτήρα.

Only Amiga Makes It Possible

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
17/09/2014 17:32 - 17/09/2014 18:00 #22764 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Προσοχη στις αγοραπωλησιες
Βασικά πριν δούμε τι έχει γίνει,το θέμα κλειδώνει και δεν είναι ορατό σε μη εγγεγραμμένους χρήστες.

Edit :

Το θέμα είναι ορατό από όλους και μπορούν να απαντήσουν όσοι ενδιαφέρονται.

Διαγράφηκαν τα σημεία που περιέχουν προσωπικά δεδομένα.
Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Δοκίμασε να καθαρίσεις τις χάλκινες επαφές του cartridge με μπατονετα και οινόπνευμα,επίσης βάλτο και βγάλτο στο GameBoy μερικές φορες για να "αυτό-καθαριστεί".

• dukepapas
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
17/09/2014 18:13 #22767 από dukepapas
Απαντήθηκε από dukepapas στο θέμα Προσοχη στις αγοραπωλησιες
Κοίτα εγω δεν εχω να κρύψω κατι τα παιδια με ξέρουν έχουμε παίξει μαζι στις εκθεσης θα τους στηρίξω οσο μπορώ και θα τα πουμε και στον καφε.Κατι μεμπτο απο εμενα δεν παιζει......ειμαι ξεκαθαρος ουτε εχω να κριψω κατι ο εν λόγω χρήστης ειναι έμπορος οπως προείπα και οχι συλεκτης ειναι και σε αλλα σαιτ και με διαφορετικά ονόματα δεν θα κάτσω να σπάσω το κεφάλι μου.
Απλα πήγε να με πιάσει κορόιδο και έπεσε ο ίδιος μέσα δεν ξερω τι έκανε στο σπίτι που πηγε τα μηχανήματα εδω που τα περιεργαζόμουν ηταν άψογα ουτε βιδες λιπανε ουτε πινακια ουτε τιποτα. Στην τελικη ας δεχότανε να γινει ελενχος σπιτι του αυτο ειναι και το σωστο δεν μου αρέσει ο τροπος που μου μίλησε ουτε θελω να με θεωρούνε χαζο.
Εχω αποδείξεις οτι δέχτηκε την σιναλαγη αν εγω του αγόραζα για να τον πιάσω κορόιδο και την πάταγα πουλώντας και κατι που δεν δουλεύει θα μου επέστρεφε τα χρήματα αυτος δεν νομίζω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
17/09/2014 18:24 - 17/09/2014 18:25 #22769 από glaros
Δε σε είπε κανεις ψεύτη ούτε απατεώνα,αν το παλικάρι που είχατε την συναλλαγή δεν επιβεβαίωση τα λεγόμενα σου,τότε θα βρείτε μια λύση που θα σας καλύπτει.

• dukepapas
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
17/09/2014 18:43 #22772 από dukepapas
Συγνώμη πιστεύεις εσυ Γλαρακι μου γλυκό οτι αυτο το κασετακι είναι ΑΡΙΣΤΟ !!!! και οτι προκειτε ποτε να παίξει .....πρεπει να προσβάλουν την νοημοσύνη μας τρελά για να αποδειχτεί η μπαγαποντιά αλήθεια. :bash:
Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

αμα το βλέπεται αυτο ΑΡΙΣΤΟ τοτε εγω ειμαι ο :blanka: αυτο ουτε στον κλίβανο δεν φτιαχνει.....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
17/09/2014 18:57 - 17/09/2014 19:07 #22774 από glaros
Ταλαιπωρημένο cartridge/pcb. :blink:

:dance2:
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

:dance2:

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
17/09/2014 19:04 #22775 από glaros

other_reality έγραψε: ...καλό θα ήταν σε όλα τα φόρουμ, οι αγγελίες να συνοδευονται απο serial numbers των μηχανημάτων και να υπάρχει αρχείο αυτών. Επίσης, όταν χαρίζονται αντικείμενα, επίσης καλό θα ήταν να χαρίζονται σε άτομα αξιόπιστα που έχουν ουσιαστική προσφορά με posts εκτός του "αγγελιακού"¨χαρακτήρα.

Περιστατικό...ζήτησα απλές φωτογραφίες για να βλέπουν όλοι την αγγελία και εισέπραξα από το παλικάρι "σιγά μη κάτσω να βάλω φωτογραφίες"

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
17/09/2014 19:05 #22776 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Προσοχη στις αγοραπωλησιες
Ο Νεκτάριος καλώς έπραξε και απλά έσβησε από το αρχικό ποστ ότι αφορούσε προσωπικά δεδομένα (αριθμό τηλεφώνου, ΡΜ κτλ) , εννοείται Χρήστο ότι δεν εννοεί κάτι κακό για εσένα ο Νεκτάριος (glaros), ούτε χαρακτηρίσαμε γενικά κανέναν.

Το ποστ μένει ανοιχτό για να πουν όσοι θέλουν τις απόψεις τους σε πολιτισμένο όπως πάντα επίπεδο.

Ευχαριστούμε πολύ για την κατανόηση.

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
17/09/2014 19:29 #22779 από nkary

glaros έγραψε:

other_reality έγραψε: ...καλό θα ήταν σε όλα τα φόρουμ, οι αγγελίες να συνοδευονται απο serial numbers των μηχανημάτων και να υπάρχει αρχείο αυτών. Επίσης, όταν χαρίζονται αντικείμενα, επίσης καλό θα ήταν να χαρίζονται σε άτομα αξιόπιστα που έχουν ουσιαστική προσφορά με posts εκτός του "αγγελιακού"¨χαρακτήρα.

Περιστατικό...ζήτησα απλές φωτογραφίες για να βλέπουν όλοι την αγγελία και εισέπραξα από το παλικάρι "σιγά μη κάτσω να βάλω φωτογραφίες"

ε σίγα και εσύ μην αφήσεις την αγγελία του B)
Αυτός θα χάσει

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
17/09/2014 21:08 #22787 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Προσοχη στις αγοραπωλησιες
Συνήθως δεν παίρνω θέσεις σε τετοια θέματα αλλα αυτη την φορα δεν συμφωνώ με το edit του post. Έχουμε όλοι μας υπ' όψιν μας αυτό το άτομο και τις όχι και πολυ ξεκάθαρες συναλλαγές και συμπεριφορές. Ας έμενε για προστασία όσων συχνάζουν εδώ και για τα πιθανόν καινούργια μέλη.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/

• dukepapas
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
17/09/2014 22:08 - 17/09/2014 22:09 #22789 από dukepapas

Fotis_KFOR έγραψε: Ο Νεκτάριος καλώς έπραξε και απλά έσβησε από το αρχικό ποστ ότι αφορούσε προσωπικά δεδομένα (αριθμό τηλεφώνου, ΡΜ κτλ) , εννοείται Χρήστο ότι δεν εννοεί κάτι κακό για εσένα ο Νεκτάριος (glaros), ούτε χαρακτηρίσαμε γενικά κανέναν.

Το ποστ μένει ανοιχτό για να πουν όσοι θέλουν τις απόψεις τους σε πολιτισμένο όπως πάντα επίπεδο.

Ευχαριστούμε πολύ για την κατανόηση.

Φωτη το να σβήσεις τις αποδείξεις οκ τουλάχιστον πρεπει να αφήσεις το όνομα του χρήστη εφόσον δεν υπαρχει αγγελία απο οτι βλέπεις επειδή σβήσατε το ονομα του δεν μπαίνει να απάντηση........τουλάχιστον εγω είμαι εδω και διαβάζει τι λεμε ......αν ηταν ειλικρινής και τίμιος θα έμπαινε να πει τι γνώμη του.
Δεν ξέρω γιατι πρέπει να φοβόμαστε την ειλικρίνεια μήπως και γίνει κάτι δεν μιλάμε να δημιουργηθεί πρόβλημα στο σαιτ ουτε εγω το θέλω αλλά αν μυτη αλλο πρεπει να βάλετε το ονομα του χρήστη οχι φωνάζει ο κλέφτης να φοβηθεί ο νοικοκύρης.

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
17/09/2014 22:20 #22790 από nkary
Πιστεύω ότι έχει δίκιο το παιδί. Από την στιγμή που σβήσατε τελείως το όνομα του άλλου ποιο το νόημα αυτού του θέματος. Αν μπει και ο άλλος και αρχίσουν τα βρισίδια τότε ναι να γίνει edit. Αλλιώς ισχύει το

οχι φωνάζει ο κλέφτης να φοβηθεί ο νοικοκύρης

και αυτό το λέω εκ πείρας και ξέρετε οι περισσότεροι σε τι αναφέρομαι ;)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.346 δευτερόλεπτα