Topic-icon Emulators στον ZX Spectrum? Κι όμως, υπάρχουν!!

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
26/07/2018 19:05 - 26/07/2018 19:07 #42639 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Emulators στον ZX Spectrum? Κι όμως, υπάρχουν!!

ZZR1400 έγραψε: Εγω εχω πει στον Δημητρη να συγκεντρωσει ολα αυτα τα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ κειμενα που εχει γραψει και να εκδοσει ενα βιβλιο.

Δεν χρειαζεται να υπαρχει ομοιογενεια στα θεματα. Μια συλλογη.

Εναλλακτικα, να φτιαξει ενα PDF το οποιο να το ενημερωνει με καθε τετοιο κειμενο και να μας το δινει.:) :bow: :bow:

Ευχαριστουμε

Κώστα σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Μην τα παραλές όμως, γιατί στο τέλος θα το πάρω επάνω μου! :D
Ό,τι γράφω, το ανεβάζω πρώτα εδώ, στο retrocomputers.gr, διότι έχω βρει άψογη φιλοξενία και πολλούς ανθρώπους που μοιράζονται τα γούστα και τις απόψεις μου σε ανθρώπινους τόνους, χωρίς υπερβολές, ακρότητες ή αντιπαραθέσεις υψηλών τόνων. Πολιτισμός, απλότητα και κλίμα ωραίας και δημιουργικής ανταλλαγής απόψεων.
Τι άλλο να ζητήσει κάποιος από έναν ιστοχώρο που "στεγάζει" με τόσο ωραίο τρόπο το αγαπημένο του χόμπι;

Επειδή λοιπόν είμαι εκ πεποιθήσεως χομπίστας με τους υπολογιστές (εδώ και χρόνια με ρωτάνε πολλοί γιατί δεν το ακολούθησα ως επάγγελμα, αφού μου αρέσει τόσο και απαντώ ότι αν έκανα μια τέτοια επιλογή υπήρχε κίνδυνος σταδιακά να χάσω το ενδιαφέρον μου), και με αφορμή την παραπάνω ιδέα σου, δηλώνω εδώ δημόσια για να μπορεί να το δει ο κάθε ενδιαφερόμενος ότι όσα γράφω, επιτρέπω σε οποιονδήποτε το θελήσει να τα αναδημοσιεύσει, μερικώς ή ολικώς, να τα σταχυολογήσει, ή να τα συμπεριλάβει σε κάποια συλλογή με υλικό αντίστοιχου περιεχομένου. :thumb:

Επιθυμία μου είναι σε μια τέτοια περίπτωση να αναφέρεται η πηγή και ο δημιουργός, αλλά δε θα ήθελα να το θέσω ως απαραίτητη προϋπόθεση "για λόγους copyright", απλώς θα μου άρεσε να γίνει, για ηθικούς λόγους και φυσικά είμαι αντίθετος με κάθε ενδεχόμενη απόπειρα κερδοσκοπικής εκμετάλλευσης. Το πώς θα γίνει, το αφήνω στην ευσυνειδησία όποιου τυχόν θελήσει να χρησιμοποιήσει κάτι από αυτά που γράφω. Επομένως αν κάποιος αποφασίσει κάποτε να αναδημοσιεύσει κάτι δικό μου από εδώ, η να συμπεριλάβει τα αρθράκια μου σε κάποιο ευρύτερο corpus, θα μου δώσει χαρά. Δεν είμαι δα και... δημοσιογράφος!! :D

Πιστεύω πως μέσα σε μια κοινότητα ανθρώπων που μοιράζονται το ίδιο χόμπι, οι γνώσεις, οι απόψεις κι οι ιδέες πρέπει να διακινούνται ελεύθερα, αυτό μόνο καλό μπορεί να κάνει στην κοινότητα, αρκεί να γίνεται με "υγιή" τρόπο... Οι δικές μου γνώσεις είναι αρκετές (λόγω ηλικίας και πολυετούς εμπειρίας/ενασχόλησης, αλλά φυσικά και λόγω υψηλού ενδιαφέροντος και δε θέλω σε καμιά περίπτωση να το παίζω έξυπνος), αλλά πάνω σε συγκεκριμένα θέματα. Προσπαθώ να γράφω για όσα (πιστεύω ότι) γνωρίζω σε ικανό βαθμό, για άλλα ζητήματα οι γνώσεις μου μπορεί να είναι από περιορισμένες έως και ανύπαρκτες και πάντα χαίρομαι όταν μαθαίνω κι εγώ κάτι καινούργιο, τόσο εδώ όσο και σε άλλα fora.
:)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, freaktmp, ZZR1400

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• ZZR1400
  • Το Άβαταρ του/της ZZR1400
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
27/07/2018 10:59 #42641 από ZZR1400
Απαντήθηκε από ZZR1400 στο θέμα Emulators στον ZX Spectrum? Κι όμως, υπάρχουν!!
Ειμαι γενικα της αποψης οτι οταν καποιος δινει και ειναι καλος και ηθικος ανθρωπος (οχι με την εννοια καποιας θρησκειας αλλα με την γενικα αποδεκτη εννοια του καλου ανθρωπου), τοτε μια ανωτερη δυναμη (ο Θεος η κατι αντιστοιχο αναλογα σε τι πιστευει ο καθενας) "ανταποδιδει" αυτην την συμπεριφορα με μια ωραια και απροβληματιστη ζωη.

Το ανωτερω σχολιο μου δεν εχει καμια σχεση με τους emulators οπως καταλαβαινετε, η ενδεχομενως να μην εχει και καμια σχεση με το παρον site, αλλα επιτρεψτε μου αυτην την μικρη αναφορα.

Ειμαστε καποιας ηλικιας με καποια βιωματα, και ο καθενας μας εχει καταληξει σε καποια συμπερασματα απο τις εμπειριες και τα παθηματα του. Το δικο μου συμπερασμα ειναι το ανωτερω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
27/07/2018 12:24 #42643 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Emulators στον ZX Spectrum? Κι όμως, υπάρχουν!!

kokkiklhs έγραψε:

ZZR1400 έγραψε: Εγω εχω πει στον Δημητρη να συγκεντρωσει ολα αυτα τα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ κειμενα που εχει γραψει και να εκδοσει ενα βιβλιο.

Δεν χρειαζεται να υπαρχει ομοιογενεια στα θεματα. Μια συλλογη.

Εναλλακτικα, να φτιαξει ενα PDF το οποιο να το ενημερωνει με καθε τετοιο κειμενο και να μας το δινει.:) :bow: :bow:

Ευχαριστουμε

Κώστα σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Μην τα παραλές όμως, γιατί στο τέλος θα το πάρω επάνω μου! :D
Ό,τι γράφω, το ανεβάζω πρώτα εδώ, στο retrocomputers.gr, διότι έχω βρει άψογη φιλοξενία και πολλούς ανθρώπους που μοιράζονται τα γούστα και τις απόψεις μου σε ανθρώπινους τόνους, χωρίς υπερβολές, ακρότητες ή αντιπαραθέσεις υψηλών τόνων. Πολιτισμός, απλότητα και κλίμα ωραίας και δημιουργικής ανταλλαγής απόψεων.
Τι άλλο να ζητήσει κάποιος από έναν ιστοχώρο που "στεγάζει" με τόσο ωραίο τρόπο το αγαπημένο του χόμπι;

Επειδή λοιπόν είμαι εκ πεποιθήσεως χομπίστας με τους υπολογιστές (εδώ και χρόνια με ρωτάνε πολλοί γιατί δεν το ακολούθησα ως επάγγελμα, αφού μου αρέσει τόσο και απαντώ ότι αν έκανα μια τέτοια επιλογή υπήρχε κίνδυνος σταδιακά να χάσω το ενδιαφέρον μου), και με αφορμή την παραπάνω ιδέα σου, δηλώνω εδώ δημόσια για να μπορεί να το δει ο κάθε ενδιαφερόμενος ότι όσα γράφω, επιτρέπω σε οποιονδήποτε το θελήσει να τα αναδημοσιεύσει, μερικώς ή ολικώς, να τα σταχυολογήσει, ή να τα συμπεριλάβει σε κάποια συλλογή με υλικό αντίστοιχου περιεχομένου. :thumb:

Επιθυμία μου είναι σε μια τέτοια περίπτωση να αναφέρεται η πηγή και ο δημιουργός, αλλά δε θα ήθελα να το θέσω ως απαραίτητη προϋπόθεση "για λόγους copyright", απλώς θα μου άρεσε να γίνει, για ηθικούς λόγους και φυσικά είμαι αντίθετος με κάθε ενδεχόμενη απόπειρα κερδοσκοπικής εκμετάλλευσης. Το πώς θα γίνει, το αφήνω στην ευσυνειδησία όποιου τυχόν θελήσει να χρησιμοποιήσει κάτι από αυτά που γράφω. Επομένως αν κάποιος αποφασίσει κάποτε να αναδημοσιεύσει κάτι δικό μου από εδώ, η να συμπεριλάβει τα αρθράκια μου σε κάποιο ευρύτερο corpus, θα μου δώσει χαρά. Δεν είμαι δα και... δημοσιογράφος!! :D

Πιστεύω πως μέσα σε μια κοινότητα ανθρώπων που μοιράζονται το ίδιο χόμπι, οι γνώσεις, οι απόψεις κι οι ιδέες πρέπει να διακινούνται ελεύθερα, αυτό μόνο καλό μπορεί να κάνει στην κοινότητα, αρκεί να γίνεται με "υγιή" τρόπο... Οι δικές μου γνώσεις είναι αρκετές (λόγω ηλικίας και πολυετούς εμπειρίας/ενασχόλησης, αλλά φυσικά και λόγω υψηλού ενδιαφέροντος και δε θέλω σε καμιά περίπτωση να το παίζω έξυπνος), αλλά πάνω σε συγκεκριμένα θέματα. Προσπαθώ να γράφω για όσα (πιστεύω ότι) γνωρίζω σε ικανό βαθμό, για άλλα ζητήματα οι γνώσεις μου μπορεί να είναι από περιορισμένες έως και ανύπαρκτες και πάντα χαίρομαι όταν μαθαίνω κι εγώ κάτι καινούργιο, τόσο εδώ όσο και σε άλλα fora.

Άσε τις φιλοσοφίες και έλα να κάνουμε ένα βιβλίο στο Kickstarter να κονομίσουμε, οι ξένοι δηλαδή πιο ξύπνιοι είναι? Βλέπεις τι γίνετε μ αυτά τα βιβλία? Ανάρπαστα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
27/07/2018 15:26 #42647 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Emulators στον ZX Spectrum? Κι όμως, υπάρχουν!!

nkary έγραψε: Άσε τις φιλοσοφίες και έλα να κάνουμε ένα βιβλίο στο Kickstarter να κονομίσουμε, οι ξένοι δηλαδή πιο ξύπνιοι είναι? Βλέπεις τι γίνετε μ αυτά τα βιβλία? Ανάρπαστα

Τώρα αν σου πω ότι δεν ήξερα πως το kickstarter ανακατεύεται και με έκδοση βιβλίων, πώς θα σου φανεί;
:D
Πάντως, χωρίς πλάκα, δε με ενδιαφέρει να μπλεχτώ με τέτοιες "μπίζνες", διότι απλούστατα θεωρώ (και το εννοώ) πως το κάθε χόμπι πρέπει να παραμένει κατά το δυνατόν "αγνό". Εμπλοκή με εταιρείες, οικονομικά συμφέροντα τρίτων (αλλά και δικά μου), σπόνσορες, διαφημίσεις κλπ, πραγματικά θα με ξενέρωναν...

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
28/07/2018 14:53 #42655 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Emulators στον ZX Spectrum? Κι όμως, υπάρχουν!!
Το kickstarter δεν έχει να κάνει με αυτά που αναφέρεις, εσύ λες ότι θα φτιάξω αυτό το βιβλίο, το οποίο το κάθε τεμάχιο κοστίζει πχ 20€ και χρειάζομαι συνολικά 2000€ για να ξεκινήσω. Θα το παραδώσω σε πχ 6 μήνες. Όποιος θέλει μπορεί να "αγοράσει" 1,2, 10 και αναλόγως να πληρώσει. Από κει και πέρα θέτεις αν θες και κάποιους στόχους πχ αν τα χρήματα φτάσουν τις 2500€ προσθέτεις άλλες 20 σελίδες ή κάποιο άλλο δώρο.
Οπότε δεν μπλέκεσαι με "εταιρείες, οικονομικά συμφέροντα τρίτων (αλλά και δικά μου), σπόνσορες, διαφημίσεις κλπ" εκτός αν εσύ θέλεις μετά το τέλος του πρότζεκτ να το προωθήσεις σε κάποια εκδοτική. Δεν είναι κακό το κέρδος φίλτατε. Χωρίς αυτό δεν θα δούλευε τίποτα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

• mkcreta
  • Το Άβαταρ του/της mkcreta
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
09/10/2018 00:46 - 09/10/2018 00:51 #43017 από mkcreta
Απαντήθηκε από mkcreta στο θέμα Emulators στον ZX Spectrum? Κι όμως, υπάρχουν!!

kokkiklhs έγραψε: Όοοοοχι, δεν πρόκειται για τα άπειρα ZX Spectrum emulators, που κυκλοφορούν εδώ και σχεδόν 3 δεκαετίες για πλατφόρμες από PC με Windoze/Linux/DOS μέχρι ...ψηφιακές USB τοστιέρες! :lol2:

Εδώ μιλάμε για emulators άλλων συστημάτων, οι οποίοι γράφτηκαν και λειτουργούν σε ZX Spectrum!!! :award:

Ας κάνουμε μια μίνι ανασκόπηση...
Το μικρό και ταπεινό σπεκτρουμάκι, που όλοι αγαπάμε τόσο πολύ, είναι μάλλον το πρώτο υπολογιστάκι ever (τουλάχιστον από τα mainstream των '80s) που προσπάθησαν οι προγραμματιστές να εξομοιώσουν σε άλλους, "μεγαλύτερους" υπολογιστές.
Οι λόγοι μάλλον προφανείς:
α) Πρόκειται για ένα σύστημα με ιδιαίτερα απλή αρχιτεκτονική, χωρίς τεράστιες και υπερβολικά πολύπλοκες απαιτήσεις τόσο από τον προγραμματιστή όσο και από το σύστημα που θα τον "φιλοξενήσει".
β) η software βιβλιοθήκη του σπέκτρουμ υπήρξε από πολύ νωρίς εξαιρετικά πλούσια και με αρκετούς τίτλους που ποτέ δεν κυκλοφόρησαν για άλλη πλατφόρμα, οπότε όποιο σύστημα θα εξομοίωνε με επιτυχία το σπέκτρουμ, αυτομάτως θα αποκτούσε μια εν δυνάμει πολύ μεγάλη επιπρόσθετη γκάμα software, ακόμη κι αν το ίδιο ήταν φτωχό σ'αυτό τον τομέα. Και ιδιαίτερα στο κεφάλαιο "παιχνίδια", ας θυμηθούμε τα πισιά των τελών του '80/αρχών του '90 και θα καταλάβουμε πόσο σημαντικό ήταν τότε να μπορείς να παίξεις π.χ. Manic Miner, Fairlight ή Lords of Midnight σε μια αξιοπρεπή ταχύτητα με το άθλιο DOS compatible, για το οποίο όλο σχεδόν το software που υπήρχε τότε ήταν κατηγορίας dBase ΙΙΙ και Lotus 1-2-3. :sick:

Τι γίνεται όμως με τον αληθινό Spectrum; Κατάφερε ποτέ ο ίδιος να "φιλοξενήσει" άλλες αρχιτεκτονικές, ως "ανώτερης τεχνολογίας" host;
Πάμε λοιπόν να δούμε!!!

1) Amiga Emulator
Πριν καλά-καλά κυκλοφορήσει στην αγορά επισήμως η Amiga, κάπου στα τέλη του 1984, προγραμματιστές προσκείμενοι στη Sinclair Research Ltd τρύπωσαν κρυφά στα κεντρικά της Commodore και βούτηξαν τα blueprints για το νέο αμερικάνικο θαύμα, που έμελλε να κατακτήσει και να κατακλύσει την παγκόσμια home αγορά. Τη συνέχεια τη φανταζόμαστε εύκολα. Η μεταφορά της hardware αρχιτεκτονικής της Amiga ήταν ιδιαίτερα απλή υπόθεση για τον πανίσχυρο σπέκτρουμ, με έξυπνες προγραμματιστικές τεχνικές επιτεύχθηκε cycle-exact εξομοίωση του 68000 από τον Ζ80, το beeper του οποίου ανέλαβε με επιτυχία την αναπαραγωγή και των 4 καναλιών ήχου της Paula και μάλιστα σε stereo. Η φοβερή και τρομερή ULA του σπέκτρουμ ανέλαβε τον ρόλο του Gary, της Denise και φυσικά του Fat Agnus (blitter).
Επειδή μάλιστα ο τελευταίος ήταν από τα πιο εύκολα κομμάτια για τους προγραμματιστές, δινόταν η δυνατότητα στον user του Amiga Emulator να επιλέξει μεταξύ 8371, 8372Α και 8375 (κι ας μην είχαν κυκλοφορήσει ακόμη οι 2 τελευταίες εκδόσεις) σε PAL ή NTSC, για λόγους διατήρησης συμβατότητας, ανάλογα το software που ήθελε να τρέξει. :silly:
Φημολογείται μάλιστα ότι η Commodore έκλεψε από εκεί ακριβώς τις ιδέες για τη μετέπειτα εξέλιξη της 500άρας και της 500 plus! Με ιδιαίτερα προχωρημένες τεχνικές συμπίεσης (crunching), οι έμπειροι προγραμματιστές της ομάδας του Sir Clive κατάφεραν να στριμώξουν μέσα στα 48k του σπέκτρουμ 512k chip και 512k slowfast RAM για απόλυτη συμβατότητα με τους τίτλους της Amiga. :veryhappy:
Το δυσκολότερο κομμάτι του εγχειρήματος ήταν η μέθοδος load/save στην εξομοιούμενη Amiga με τις κασέτες του Spectrum (ιδιαίτερα στα multi-loading παιχνίδια), κι αυτό διότι για να φορτώσεις και να παίξεις έναν πλήρη γύρο Defender of the Crown από κασέτα χρειαζόταν περίπου μια βδομάδα. Η λύση δόθηκε από τα περίφημα και απολύτως αξιόπιστα ZX microdrives, τα οποία επίσης με ευκολία εξομοίωσαν το 880k format της Amiga ανά cartridge και μάλιστα σε ταχύτητες που συχνά ξεπερνούσαν τις παρωχημένες δισκέτες! Μάλιστα με τη χρήση του ΖΧ Interface 1, ο χρήστης είχε στη διάθεσή του και παράλληλη και σειριακή θύρα για σύνδεση περιφερειακών της Amiga.
Α, ρε θείο με τις πατέντες σου, έδειξες το δρόμο για τον 21ο αιώνα στην πληροφορική!!! :bow:
Το δυστύχημα ήταν ότι στην πρωτότυπη κασέτα, η οποία χρησιμοποιήθηκε για επίσημη παρουσίαση μπροστά στα εμβρόντητα μέλη των διοικητικών συμβουλίων της Commodore αλλά και της Atari (που μόλις είχε βγάλει τότε τα πρώτα ST) έπεσε "όλως τυχαίως" το περιεχόμενο από ένα μισόλιτρο ποτήρι κόκα-κόλα με μπόλικα παγάκια. Ο δράστης δεν ήταν άλλος από τον πασίγνωστο και απολύτως μοχθηρό Jack Tramiel, ο οποίος τσαντίστηκε και κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό, βλέποντας το σπέκτρουμ να εξομοιώνει τρία (!!!) διαφορετικά μοντέλα blitter (και μάλιστα τα 2 ακυκλοφόρητα), τη στιγμή που ο ίδιος δεν είχε την άδεια να χρησιμοποιήσει έστω ένα από δαύτα στα καημένα τα ST του... Ε, με το δίκιο του ο άνθρωπος, και λίγα έκανε! Του ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι όταν είδε το σπέκτρουμ να απεικονίζει σε HAM εικόνες hires-interlaced και μάλιστα ΧΩΡΙΣ flickering (!!!), αφού η ULA του σπέκτρουμ δεν έχει τις ατέλειες του video κυκλώματος της Amiga. Αφού δεν έπνιξε και 2-3 από τους κομοντοράδες όταν τους είδε να χειροκροτούν ενθουσιασμένοι στην παρουσίαση, αντί να μαζεύουν ομάδες δικηγόρων και να χώνουν μηνύσεις στη Sinclair, πάλι καλά!!!
:angry2:
Έτσι αρκέστηκε στο να σκοντάψει "κατά λάθος" περνώντας μπροστά από το άμοιρο σπέκτρουμ της παρουσίασης και να το περιλούσει με την παγωμένη κόκα-κόλα που κρατούσε, την ώρα που εκείνο επεδείκνυε στους θεατές το Superfrog (κι αυτό δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμη, μιλάμε για ΘΕΟΥΣ προγραμματιστές του Sinclair team), φορτώνοντας από 4 διαφορετικά microdrive cartridges!! :D
Σπέκτρουμ, κασετόφωνα, κασέτες, microdrives, cartridges, οθόνη, όλα γίνανε μια καφετί σούπα με μπόλικο αφρό. O Jack αποχώρησε μουρμουρίζοντας ένα ξερό "I'm sorry" και ταυτόχρονα γελώντας κάτω από τα μουστάκια που δεν είχε... ο άτιμος!!!
Η κασετούλα με τον emulator καταστράφηκε ανεπανόρθωτα (ήταν και Intersonic, οπότε δεν είχε καμιά ελπίδα επαναφοράς) κι έτσι έληξε άδοξα αυτό το λαμπρό project. Κάποιοι από τους παρευρισκομένους είπαν σε συνεντέυξεις, μετά από χρόνια, ότι πιθανότατα στη δεύτερη πλευρά της κασέτας υπήρχε ημιτελής emulator για Α1200, αλλά δυστυχώς ποτέ δεν είδε το φως της δημοσιότητας. :(
Οι προγραμματιστές της ομάδας του Sir Clive την κοπάνησαν την ίδια μέρα αγανακτισμένοι και κάποιοι από αυτούς μετά από μερικά χρόνια ίδρυσαν την Team 17...
Στο επιτελείο της Commodore τα συναισθήματα ήταν ανάμικτα (οι υπεύθυνοι marketing χάρηκαν διότι γλίτωσαν την επικείμενη οικονομική καταστροφή της εταιρείας, ενώ το hardware development team απογοητεύτηκε και αγχώθηκε, διότι δεν του δόθηκε η ευκαιρία να μελετήσει σε βάθος περαιτέρω τις νέες εκδόσεις του blitter και θα έπρεπε να στρωθεί να τις φτιάξει από το μηδέν).
Ο ίδιος ο Sir Clive, στην κοσμάρα του πάντα, την ώρα της παρουσίασης σκεφτόταν πατέντες για το νέο πυρηνικό πατίνι με 1 τριγωνικό τροχό και χωρίς τιμόνι που σχεδίαζε να αναπτύξει και δεν πολυκατάλαβε τι έγινε. :blink:
Ο μόνος που πράγματι στεναχωρήθηκε ήταν ο παμπόνηρος, σατανικός και βδελυρός... Alan Sugar, που παρακολουθούσε από τη γωνία, κρυμμένος πίσω από μια κουρτίνα της αίθουσας, τα δρώμενα. :vampire:
Δεν είχε σκεφτεί, βλέπετε, κανένας από τους εμπλεκόμενους με το ΣΟΒΑΡΟ home computing της εποχής να του στείλει πρόσκληση!!! :points:
Η ανείπωτη θλίψη του οφειλόταν στο γεγονός ότι ήδη από τότε στο πίσω μέρος του μυαλού του σχεδίαζε να εξαγοράσει την εταιρεία του Sir Clive και τα δικαιώματά της, καταφεύγοντας σε κάθε θεμιτή και αθέμιτη κομπίνα και, με τη νοοτροπία του εμποράκου που διέθετε, είδε μια λαμπρή προοπτική για τρελλά κέρδη να χάνεται μαζί με την πλημμυρισμένη κασέτα... μερικά χρόνια μετά έβγαλε στην αγορά μια σειρά μηχανημάτων εμπνευσμένη από τα γεγονότα εκείνης της ημέρας, ονόματι CPC Plus, αλλά καθότι μπούρδα (όπως όλα του τα προϊόντα) δεν έπιασε και πήγε άπατη...
:tease:

...και τώρα που κάναμε χαρούμενο διάλειμμα με τη σαχλαμαρίτσα που μόλις διαβάσατε (δεν ήταν προγραμματισμένη, μου ήρθε καθώς έγραφα), πάμε να συνεχίσουμε με τους αληθινούς emulators που θα δείτε σε σπέκτρουμ!! Και μιλάμε για ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ emulators, που εξομοιώνουν κατά το δυνατόν το hardware άλλων μηχανημάτων και τρέχουν (θεωρητικά) κάποιο ποσοστό από το sοftware τους, κι όχι απλώς για ports τίτλων που "μοιάζουν" με τους αυθεντικούς και έχουν μεταφερθεί ώστε να τρέχουν στο σπεκτρουμάκι B)

2) ZX81 Emulator
Υπάρχουν ΔΥΟ (!!!) ξεχωριστά, και μάλιστα πάρα πολύ καλά προγραμματάκια που εξομοιώνουν τον "παππού" ΖΧ81 στον σπέκτρουμ. Δεν έχω καταλάβει αν πρόκειται για διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου προγράμματος από τον ίδιο δημιουργό, μια και η σχετική documentation είναι από φτωχή έως ανύπαρκτη, αλλά το πιθανότερο είναι πως ναι.
Εν πάση περιπτώσει, και τα δύο δουλεύουν μια χαρά, σε δοκιμές που έκανα διεπίστωσα πως περίπου τα 6-7 από τα 10 προγραμματάκια που θα δοκιμάσει να τρέξει κάποιος, θα παίξουν με επιτυχία. Η ταχύτητα είναι λίιιιγο πιο αργή από τον (ήδη πάναργο) ΖΧ81, όμως όχι σε απελπιστικά επίπεδα, μπορούμε να δούμε το software άνετα, αν έχουμε σχετική υπομονή. Υποστηρίζεται το software των 16k, αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζεται η υψηλή ανάλυση.
Είναι απίστευτη εμπειρία να βλέπει κανείς το σπέκτρουμ του να φορτώνει προγράμματα από άλλον υπολογιστή. Το περίφημο 3D Monster Maze, αν και κάνει 40 ώρες να αρχίσει, παίζει σε καλή ταχύτητα κι αξίζει με το παραπάνω να το δείτε. Το ίδιο και το Mazogs! Είναι ίσως οι 2 πιο κλασικοί τίτλοι όλων των εποχών για τον Zeddy, και φυσικά πρόκειται για προγραμματιστικά αριστουργήματα της εποχής. Και σαν παιχνίδια (gameplay) εξακολουθούν να είναι υπέροχα, αν και σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα σε κάποιους "αμύητους" (βλ. κονσολάκηδες, χαχαχαχαχα) σίγουρα θα φανούν φτωχά. Μη ξεχνάτε ότι βρισκόμαστε πάνω από 35 χρόνια πίσω... :whistle:

Έχω φτιάξει ένα πακετάκι στο οποίο υπάρχει ένα snapshot από την πρώτη έκδοση του προγράμματος, απλώς για να το δείτε. "'Όλα τα λεφτά" όμως είναι η δεύτερη έκδοση που περιλαμβάνεται σε .tap (Emulator No2), από τον εξαιρετικά ταλαντούχο Ολλανδό Johan Koelman (dr.beep), ο οποίος είναι υπεύθυνος και για τα μικρά hires αριστουργήματα του 1k που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια στον ΖΧ81.

Η δεύτερη αυτή, βελτιωμένη έκδοση υποστηρίζει κανονικά SAVE των αρχείων μας (στην πρώτη δεν υπήρχε τέτοια λειτουργία) κι έχει το πολύ καλό και χρήσιμο στοιχείο ότι πατώντας ταυτόχρονα "1" και "0" ανά πάσα στιγμή, εμφανίζεται ένα μενού που μας δίνει τη δυνατότητα να κάνουμε reset το ΖΧ81 και να φορτώσουμε το επόμενο πρόγραμμα, χωρίς να χρειάζεται να ξαναφορτώνουμε ολόκληρο τον emulator στον σπέκτρουμ από την αρχή!! ;)
Τα προγράμματα που θα δοκιμάσετε και στις 2 εκδόσεις του emulator πρέπει να έχουν πρώτα μετατραπεί από τα 300baud της ταχύτητας του ΖΧ81 σε 1500baud που υποστηρίζει ο Spectrum.
Το πακετάκι εκτός από τα παραπάνω περιλαμβάνει ένα φάκελλο με ξεχωριστά παιχνίδια (καμιά 30αριά) που έχω ήδη μετατρέψει και δοκιμάσει. Επίσης ένα πολύ χρήσιμο ultility για DOS (xten2tap) που κάνει απ'ευθείας τη μετατροπή από το .P format των images του ΖΧ81 σε .tap, κατάλληλα να φορτώσουν στον spectrum! Τέλος, για τους σκληροπυρηνικούς, ένα προγραμματάκι που κάνει την ίδια δουλειά στον σπέκτρουμ, φορτώνοντας, μετατρέποντας και σώζοντας προγράμματα από αληθινές κασέτες ΖΧ81 σε αληθινές κασέτες, χωρίς την ανάγκη παρέμβασης κανενός άλλου σύγχρονου hardware. :headbang:
Το .tap της 2ης έκδοσης περιλαμβάνει και 5-6 ενδεικτικά παιχνίδια στη συνέχεια, για να μη χρειάζεται να αλλάζετε "κασέτες" αν το δείτε σε κάποιον spectrum emulator του PC. Για περισσότερους τίτλους, ανατρέξτε στο σχετικό φάκελλο. Και φυσικά όποιος θέλει να κάνει δοκιμές σε αληθινό σπέκτρουμ, ξέρει τον τρόπο, δε χρειάζεται να τον αναλύσουμε εδώ...
B)

3) Videopac Emulator
Μία από τις 2 αγαπημένες μου κονσόλες εξομοιώνεται από το αγαπημένο μου σπεκτρουμάκι. Για να είμαι ειλικρινής το ανακάλυψα πρόσφατα κι ενθουσιάστηκα!
Γίνεται πραγματική εξομοίωση, αν και με τους αναμενόμενους περιορισμούς... Δεν υπάρχει ήχος (ο οποίος μαζί με την ταχύτητα στο gameplay θεωρώ ότι είναι τα δύο δυνατότερα σημεία του Videopac) ούτε χρώματα (αυτό δεν είναι και τόσο τραγικό), αλλά η ταχύτητα είναι αρκετά καλή.
Το gameplay περιορίζεται περίπου στα 1/4 της οθόνης, για να συμφωνεί σε επίπεδο πιστότητας pixel η υψηλότερη ανάλυση του σπέκτρουμ με αυτή του Videopac.
Καλή και αξιόλογη προσπάθεια, κι αυτή από τον dr.beep που είδαμε παραπάνω (στην Ολλανδία τα Philips είναι ιδιαίτερα δημοφιλή). Φυσικά δεν είναι ο emulator με τον οποίο θα περάσει κανείς ώρες παίζοντας, αλλά αξίζει να τον δούμε. :thumb:
Το .tap που παρατίθεται περιλαμβάνει ενσωματωμένα και καμιά 10αριά κλασικά παιχνίδια για φόρτωμα, αν και λείπουν "καραμπινάτοι" τίτλοι, όπως το Krazy Chase ή το Killer Bees...
Αυτό που με "ενόχλησε" είναι η πλήρης απουσία έστω κάποιων στοιχειωδών οδηγιών και δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρουμε από τις ROMs του Videopac κι άλλα παιχνίδια της αρεσκείας μας με κάποιο τρόπο, ώστε να φορτώνουν κι αυτά στο σπέκτρουμ. Δοκίμασα να προσθέσω ένα "ξερό" header σε μερικές ROMs και να τις κολλήσω στην ουρά του .tap, με τις ίδιες διευθύνσεις που δίνονται για τα ήδη υπάρχοντα παιχνίδια, αλλά το κόλπο δε δούλεψε... :(

4) Apple I Emulator
Αυτό το πρώτο μηχανάκι της Apple, του 1976, δεν ήταν και τόσο "υπολογιστής", με την έννοια που γνωρίζουμε εμείς... Εννοώ ότι για να κάνεις το παραμικρό, έπρεπε να φορτώνεις ξεχωριστά assembler, BASIC και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, μιλάμε για καθόλου user-friendly καταστάσεις! Εντάξει, 42 ετών μηχάνημα είναι, τι να περιμένει κανείς... Το μόνο ενδιαφέρον στοιχείο που υπάρχει για τον Apple I, κατά τη γνώμη μου, είναι η ιστορία του και η μυθική πλέον συλλεκτική αξία του.
Κάποια στιγμή είχε γίνει ένας emulator για τον SAM Coupe από τον Simon Owen, και πριν λίγα χρόνια έγινε μια προσαρμογή από τον Thomas Goering, ώστε να τρέχει στο σπέκτρουμ. Το γεγονός πάντως και μόνο ότι ο Ζ80 εξομοιώνει εδώ τον 6502 σε ικανοποιητική ταχύτητα, είναι σπουδαίο.
Από εκεί και πέρα, δεν έβγαλα άκρη σχετικά με το πώς λειτουργούσε αυτό το πράγμα, ούτε πώς θα μπορούσαμε (και ΑΝ γίνεται) να φορτώσουμε κάποιο από τα έτοιμα προγράμματα που υπήρχαν. Κατάφερα να γράψω και να τρέξω μερικές γραμμές σε BASIC, μέχρι εκεί. :dry:
Και καθότι τα μηλαράκια γενικώς μου κάθονταν ανέκαθεν στο λαιμό, δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. πάντως υπάρχει κι αυτό, όποιος το δει και καταλάβει τι γίνεται, ας πει και σε μας! :D

5) Twenty Commodes (VIC20 Emulator)
Κι εδώ ερχόμαστε στον καλύτερο και τεχνικά αρτιότερο emulator που μπορεί κανείς να δει σε 48k Spectrum. :drummer:
Προσωπικά πιστεύω ότι εδώ ο προγραμματιστής έχει ξεπεράσει τον εαυτό του. Πλήρης εξομοίωση του 6502, χρώματα, καλή ταχύτητα, μεγάλο ποσοστό συμβατότητας, υποστήριξη για διαφορετικές RAM configurations του VIC, ακόμη και... ήχος (ναι!!!), αν τον τρέξουμε σε 128 που περιλαμβάνει το AY soundchip. Επίσης, στον 128 υποστηρίζονται μερικές επί πλέον configurations μνήμης.
Αν δεν το έβλεπα, δεν θα το πίστευα. Πραγματικά άριστη δουλειά, είναι ένα τρανό παράδειγμα του τι μπορεί να γίνει αν ο προγραμματιστής έχει μεράκι, κέφι, γνώσεις και δεξιότητες!
Το μόνο μελανό σημείο (και δυστυχώς ΠΟΛΥ μελανό), είναι η έλλειψη δυνατότητας να φορτώσουμε μέσα από τη BASIC κάτι, είτε από αληθινή κασέτα του VIC, είτε με μετατροπή κάποιου PRG ή CRT file που θα βρούμε στο διαδίκτυο. Αντ'αυτού, ο ίδιος ο προγραμματιστής James Smith μας εξηγεί στις (πράγματι, καλογραμμένες) οδηγίες ότι ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιήσουμε κάποιον Spectrum emulator π.χ. σε PC κι εκεί μέσα να παρέμβουμε στη μνήμη του VIC που εξομοιώνεται και να "φυτέψουμε" το πρόγραμμα που θέλουμε να δούμε, σε συγκεκριμένες διευθύνσεις. Γίνεται και το δοκίμασα και δεν είναι και τόσο δύσκολο. Έπαιξα 2-3 παιχνιδάκια των 3k και μάλιστα παίζουν και πάρα πολύ ωραία, αν και δεν έχω ακόμη δοκιμάσει την option με τον ήχο, σε 128... :whistle:
Όμως θεωρώ ότι είναι super κρίμα, τη στιγμή που έχει γίνει τόση πολλή και εξαιρετική δουλειά, να λείπει η επιλογή να φορτώσουμε κάτι με το παραδοσιακό LOAD, χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγουμε σε βουντού και μαύρη μαγεία... και ακόμη περισσότερο, το γεγονός αυτό καθιστά τον συγκεκριμένο emulator ουσιαστικά άχρηστο για δοκιμή πάνω σε αληθινό μηχάνημα, εκτός κι αν έχουμε κάνα multiface ή κάτι τέτοιο και πληκτρολογήσουμε ένα-ένα τα bytes του προγράμματος που θέλουμε να δούμε, στις διευθύνσεις που πρέπει. Φυσικά μια τέτοια διαδικασία θα ήταν απολύτως γελοία, αν και θεωρητικά γίνεται... :shake:
Μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσουμε με τον δημιουργό και να τον παρακαλέσουμε να το διευθετήσει. Τρέχοντας αυτό τον απίθανο emulator, δυστυχώς μένεις τελικά με την αίσθηση ότι έφτασες στην πηγή και νερό δεν ήπιες... :S
Υπάρχει και δεύτερος (!!) VIC20 emulator, γραμμένος από τον Simon Owen, που είδαμε πιο πάνω με τον Apple I, και μπορείτε να τον βρείτε ΕΔΩ . Φαίνεται κι αυτός καλός, αλλά επίσης δε μας εξηγεί πώς (και αν) γίνεται να φορτώσουμε ό,τι μας αρέσει, χωρίς να μας βγει το λάδι. Επί πλέον, έχει τον περιορισμό ότι θα τρέξει ΜΟΝΟ σε +2Α ή +3...

6) Galaksija Emulator
Όλοι οι emulators που είδαμε πιο πάνω, παίζουν (και) σε 48k spectrum, χωρίς πρόβλημα. O συγκεκριμένος emulator όμως απαιτεί μοντέλο 128k και μάλιστα +2Α ή +3, αλλιώς 128άρη με DivIDE για να δούμε το Galaksija... :dry:
Πρόκειται για ένα υπολογιστάκι από την πρώην Γιουγκοσλαβία, φυσικά για εμάς δε λέει και πολλά, όμως φαίνεται να έχει γίνει καλή δουλειά από τον δημιουργό Tomaz Kac και 2-3 από τα ενσωματωμένα παιχνιδάκια που περιλαμβάνει φαίνονται να παίζουν καλά και τα βρήκα μάλλον συμπαθητικά!

7) PacMan arcade και Space Invaders arcade Emulators
Τιιιιιι; ΜΑΜΕ στον σπέκτρουμ; :crazy:
Εεε, σχεδόν...! :pacbad: :P
Οι δύο αυτοί εξομοιωτές παίζουν μόνο σε +2Α ή +3 (ή 128k με DivIDE) και με υποστήριξη ήχου. Δεν τους δοκίμασα, διότι πρέπει να βρεις τις αυθεντικές ROMs (δεν παρέχονται μαζί, για λόγους copyright) και να κάνεις κάποια κόλπα για να παίξουν, όμως σε κάποια βιντεάκια που κυκλοφορούν και είδα, είναι κι οι δύο αξιόλογοι...
Όλο το αυθεντικό hardware των arcades με τον 8080 επεξεργαστή (πρόγονος του Ζ80) και τα όποια custom chips υποτίθεται ότι εξομοιώνεται επιτυχώς από τον σπεκτρουμάκο... η ταχύτητα φαίνεται να είναι τέλεια (τουλάχιστον στα βιντεάκια), ενώ το μόνο που ξενίζει είναι το αναπόφευκτο color clash στο PacMan...
Όποιος έχει κέφι να κάνει αυτά που πρέπει, ας γράψει και σε μας τις εντυπώσεις του από το test drive...

Πήραμε λοιπόν μια καλή γεύση από το τι διαφορετικό μπορούμε να κάνουμε με τα σπεκτρουμάκια μας, εκτός από το να παίζουμε Jet Set Willy, Saboteur, Exploding Fist και Bruce Lee εις τον αίωνα τον άπαντα... Αξίζουν τον κόπο μερικές δοκιμές, έχει πλάκα αν και χρειαζόμαστε ΠΟΛΥΥΥΥ χρόνο και υπομονή για να τα δούμε όλα αυτά!

Όλα όσα παρουσιάζω εδώ θα τα βρείτε για download πιο κάτω, στα συνημμένα. Μέσα στα πακετάκια έχω ενσωματώσει και όποιες σχετικές οδηγίες κατάφερα να βρω ξεχωριστά, αν αυτές δεν περιλαμβάνονταν ήδη...

Επόμενο project θα είναι να ξετρυπώσω κάνα ENIAC Emulator για τον... ΖΧ80, αν βρω κάτι σίγουρα θα το παρουσιάσω κι αυτό!! :devil:
Ως τότε, πολλές καλοκαιρινές μπυρίτσες στους συμφορουμίτες που κατάφεραν να διαβάσουν μέχρι εδώ, θα μας χρειαστούν διότι η ζέστη αγριεύει!!
:drinks:

πολύ ωραίο το κείμενο σου ξετρελάθηκα ευχαριστώ τον Φώτη που με έστειλε εδώ
δες το δικό μου post έχω το ΟΎΦΟ κανονικά σε τζχ αρχείο για τον 128
www.retrocomputers.gr/forum/sinclair-zx-...for-spectrum-128-2-3
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.165 δευτερόλεπτα