Topic-icon Homebrew motorola 68010 computer project

• nuclear
  • Το Άβαταρ του/της nuclear Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
15/02/2018 05:48 - 15/02/2018 08:52 #41381 από nuclear
Homebrew motorola 68010 computer project δημιουργήθηκε από nuclear
Μιας και βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι που ενδιαφέρονται για homebrew computer projects εδώ (είδα το post για το Lion computer μόλις, πολύ ενδιαφέρον), είπα να σας δείξω και εγώ τα homebrew computer projects μου που χακεύω στον ελεύθερο χρόνο μου τα τελευταία χρόνια.

Δυστυχώς δεν έχω αφιερώσει όσο χρόνο θα ήθελα μέχρι στιγμής, οι τελευταίες εξελίξεις που έχω είναι ένα 16bit computer βασισμένο στον motorola 68010 επεξεργαστή που έκανα την περασμένη άνοιξη. Έχει 256kb RAM, 16kb ROM, τρέχει στα 10MHz, έχει battery-backed real-time clock, και επικοινωνεί με τον χρηστη μέσω σειριακού terminal.

Ορίστε η σελίδα του project: nuclear.mutantstargoat.com/hw/m68kcomp1/

Έχει και links σε 2 πολύ αρχικά βιντεάκια που είχα κάνει στο youtube για αυτό, αλλα το τελικό "demonstration" του working computer δυστυχώς δεν έχω κάτσει να το βιντεοσκοπήσω ακόμα. Παρολαυτά μόλις ανέβασα 2 κλιπάκια που δείχνουν τον υπολογιστή μου να τρέχει 2 test προγράμματα γραμμένα σε C που του ανέβασα από την σειριακή:

Σε καμια περίπτωση αυτό δεν είναι ο τελικός μου στόχος για αυτό το project. Περισσότερο είναι πειραματικός υπολογιστής, και έχω πολλά στο μυαλό μου που θέλω να κάνω μόλις βρω χρόνο να του αφιερώσω. Ελπίζω να μαζευτούμε community από retro homebrewers ώστε να κάνουμε motivate ο ένας τον άλλον περισσότερο :)

edit: Ξέχασα να πω ότι όλα τα κομμάτια του project είναι free/open source software & hardware. Και στη σελίδα που έδωσα υπάρχει link για το GitHub repository που περιέχει τα πάντα, από schematics, PCB layouts, και κώδικας του ROM monitor (assembly), και των test programs (C).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, lliont, navarxos, sly*m, kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
15/02/2018 09:03 #41382 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Homebrew motorola 68010 computer project
Άψογος Γιάννη για άλλη μια φορά, πολύ ωραίο το πρότζεκτ σου! Σίγουρα έριξες κόπο και χρόνο και μπόλικο μεράκι... θαυμάζω την υπομονή και επιμονή σας για τέτοιου είδους projects :)

Πιστεύω ότι θα πρέπει να μιλήσετε με τον lliont και τον sly*m γενικά για ανταλλαγή απόψεων :)

Όταν κανονίσουμε για καφεδάκι πάλι με τα μέλη του site θα σε ενημερώσω, πιστεύω θα είναι μια καλή ευκαιρία για να τα πείτε ειδικά για τις συγκεκριμένες ασχολίες σας :)

Μπράβο για το project σου και πάλι :)

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
15/02/2018 15:02 #41390 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Homebrew motorola 68010 computer project
68010; Αααααα, αν δεν έχει και blitter, δεν θα το αγοράσω!! :P
:devil:

Χίλιες φορές μπράβο, θαυμάζω τους ανθρώπους που έχουν τόσο τη γνώση, αλλά κυρίως την όρεξη να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο!
Κρίμα που δε γεννηθήκατε ρε παιδιά καμιά 30αριά χρόνια πριν, θα βλέπαμε τα ονόματά σας ανάμεσα στους κορυφαίους μηχανικούς και developers μεγάλων εταιρειών της εποχής!
Βλέπεις σήμερα να προωθούνται και να είναι εξαιρετικά δημοφιλή κάποια κατά τη γνώμη μου ΑΘΛΙΑ projects-αρπαχτές τύπου ZX Spectrum Next, μόνο και μόνο επειδή καπηλεύονται θρυλικά ονόματα και λογότυπα του παρελθόντος, ενώ projects σαν το δικό σου 16μπιτο ή σαν το 8μπιτο των lliont/sly*m φοβάμαι ότι δυστυχώς δε θα δουν ποτέ το "φως" της μαζικής παραγωγής κι ας το αξίζουν και με το παραπάνω, σαν 100% πρωτότυπες δημιουργίες με προδιαγραφές δεκαετιών 80-90 αλλά με όλο το υλικό φτιαγμένο από το μηδέν, από δημιουργούς με μεράκι σαν εσάς...
Και πάλι εύγε!!
:drinks:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, lliont, sly*m

• sly*m
  • Το Άβαταρ του/της sly*m
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
17/02/2018 00:08 - 17/02/2018 03:01 #41405 από sly*m
Απαντήθηκε από sly*m στο θέμα Homebrew motorola 68010 computer project
Super προτζεκτ! Μπράβο nuclear, πολύ ωραίος!!!

Κάποιες διευκρινήσεις από την πλευρά μου:

Ο Lion είναι του lliont. Ο lliont σχεδίασε τον custom 16μπιτο προσέσορα και τον υπόλοιπο υπολογιστή. H cpu έχει δικές της εντολές και είναι φτιαγμένη σε τσιπ που μπορεί κάποιος να σχεδιάσει - διασυνδέσει λογικά κυκλώματα που είναι ο πυρήνας των ψηφιακών κυκλωμάτων (όπως των μικροεπεξεργαστών). Το δικό μου project σε σχέση με τον υπολογιστή Lion είναι η εξομοίωση του σε software, στα windows.

Τα projects δεν έχουν σκοπό την εμπορική επιτυχία αλλά την απόκτηση γνώσης στις τεχνολογίες που αυτά υλοποιούνται και την ευχαρίστηση που δίνει αυτή η ενασχόληση. Γιατί να πάρει κάποιος το Λάιον ή το 68k project που δεν έχουν έτοιμο software; Σε ποιόν τομέα να συναγωνιστούν την αγορά όταν μπορεί κανείς να φτιάξει κάτι πολύ πιο ελκυστικό και γρήγορο με πολύ μικροτερα και πολυπύρηνα τσιπ που έχουν και μικρότερο χρόνο ανάπτυξης;

Πριν από 30 χρόνια δεν υπήρχαν τα εργαλεία, ή ήταν πανάκριβα, για να υλοποιηθούν τέτοιες hardware εφαρμογές από ανθρώπους εκτός της έρευνας και της βιομηχανίας. Τώρα υπάρχουν και είναι προσιτά και στους χομπίστες που θέλουν να κάνουν την δική τους τεχνική έρευνα.

Οπότε κουλ, αυτά είναι για να μαθαίνουμε και να γουστάρουμε!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros, lliont, kokkiklhs

• nuclear
  • Το Άβαταρ του/της nuclear Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
17/02/2018 03:31 - 17/02/2018 10:49 #41408 από nuclear
Απαντήθηκε από nuclear στο θέμα Homebrew motorola 68010 computer project
Προς όλους:
Χαίρομαι που σας άρεσε το project. Θα φροντίσω να ξανά ποστάρω όταν το συνεχίσω και έχω κάτι καινούριο να δείξω, και σίγουρα θα χάρο να συναντηθούμε και από κοντά οποιοι θέλετε hardwareades softwareades, i απλά retro-comptuerades αν τύχει και γίνει συνάντηση σε μέρος που μπορώ να έρθω (μένω κύριος θες/niki, και κατεβαίνω 3-4 φορες τον χρόνο αθηνα για μερικές βδομάδες κάθε φορα).

Προς κοκικλης:
Blitter δεν έχει ακόμα δυστυχώς ούτε κάποιου είδους graphics hardware, αλλα είναι ένα από τα επόμενα σχέδια μου το να γίνει standalone με video output και keyboard/mouse input ώστε να μη χρειάζεται serial terminal για να του μιλήσεις. Δε σκοπεύω να φτιάξω την amiga, αλλα θα μου άρεσε να μπορώ να κάνω games/demos σε αυτό κάποια στιγμή. I'll keep you posted :)
Πάντως ούτε στα late 80s/early 90s θα ήταν τίποτα πρωτοποριακό αυτό που κάνω. Πιεζόμενοι από τον ανταγωνισμό τις Amiga, οι engineers τις Atari πέταξαν μερικά components γύρο από έναν 68000 μέσα σε λίγους μήνες και έκαναν τον Atari ΣΤ, που πρόλαβε να βγει στην αγορά πριν την Amiga 1000. Πραγματικά είναι πολύ πιο εύκολο να σχεδιάσεις έναν υπολογιστή εκείνης τις εποχής απότι ακούγεται :)

Προς sly*m:
Ενδιαφέρον και το δικό σου κομμάτι. Δεν έχω ασχοληθεί με εξομοίωση, αλλα σκεφτόμουν ότι αν κάποια στιγμή φτάσω τον υπολογιστή μου σε σημείο που θα τον θεωρήσω "τελειωμένο", θα ήθελα να γράψω και emulator για αυτόν. Ακούγεται να έχει χαβαλέ.

Όσο για τα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο. Πλέον θεωρούμε δεδομένο το ότι μπορούμε να μάθουμε ακαριαία οτιδήποτε μας ενδιαφέρει να κάνουμε, αλλα στα 80s/90s i πληροφορία ήταν πολύ πιο δυσεύρετη. Όπως επίσης και το πλεονέκτημα του να μπω στο ebay και να παραγγείλω μια χούφτα processors, static ram chips, eeprom programmers κλπ για μερικά φραγκοδίφραγκα, είναι μεγάλο advantage σε σχέση με τους αντιστοιχους hackers εκείνης τις εποχής. Βεβαια εγώ στο project μου δεν χρησιμοποιώ FPGA πουθενά, είναι όλα discrete components, οποτε i τεχνολογία υπήρχε, αλλα το access σε αυτή είναι τελείως διαφορετικό σήμερα από τότε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sly*m, kokkiklhs

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
17/02/2018 09:28 #41415 από kokkiklhs

sly*m έγραψε: Κάποιες διευκρινήσεις από την πλευρά μου:

Ο Lion είναι του lliont. Ο lliont σχεδίασε τον custom 16μπιτο προσέσορα και τον υπόλοιπο υπολογιστή. H cpu έχει δικές της εντολές και είναι φτιαγμένη σε τσιπ που μπορεί κάποιος να σχεδιάσει - διασυνδέσει λογικά κυκλώματα που είναι ο πυρήνας των ψηφιακών κυκλωμάτων (όπως των μικροεπεξεργαστών). Το δικό μου project σε σχέση με τον υπολογιστή Lion είναι η εξομοίωση του σε software, στα windows.

Τα projects δεν έχουν σκοπό την εμπορική επιτυχία αλλά την απόκτηση γνώσης στις τεχνολογίες που αυτά υλοποιούνται και την ευχαρίστηση που δίνει αυτή η ενασχόληση. Γιατί να πάρει κάποιος το Λάιον ή το 68k project που δεν έχουν έτοιμο software; Σε ποιόν τομέα να συναγωνιστούν την αγορά όταν μπορεί κανείς να φτιάξει κάτι πολύ πιο ελκυστικό και γρήγορο με πολύ μικροτερα και πολυπύρηνα τσιπ που έχουν και μικρότερο χρόνο ανάπτυξης;

Πριν από 30 χρόνια δεν υπήρχαν τα εργαλεία, ή ήταν πανάκριβα, για να υλοποιηθούν τέτοιες hardware εφαρμογές από ανθρώπους εκτός της έρευνας και της βιομηχανίας. Τώρα υπάρχουν και είναι προσιτά και στους χομπίστες που θέλουν να κάνουν την δική τους τεχνική έρευνα.

Οπότε κουλ, αυτά είναι για να μαθαίνουμε και να γουστάρουμε!

To ξέρω ότι ο "μπαμπάς" του Lion είναι ο Λέων, το παρακολουθώ από τη μέρα που το δημοσίευσε, απλώς βλέπω ότι κι εσύ εμπλέκεσαι πλέον ενεργά (και προφανώς με τη δική του συγκατάθεση) και αυτό δε μπορεί παρά μόνο να είναι καλό, τόσο και για τους δυο σας, όσο και για το ίδιο το project... Ελπίζω ο Λέων να μη με παρεξήγησε, θεωρώντας ότι αμφισβητώ την πατρότητα του project, επειδή ανέφερα τα ονόματα και των δύο σας... :)
Σχετικά με τα υπόλοιπα, πράγματι πριν 30 χρόνια η γνώση αυτών των θεμάτων ήταν προνόμιο μιας πολύ περιορισμένης "ελίτ", και τα απαραίτητα μέσα υλοποίησης ήταν απρόσιτα στο ευρύ κοινό. Απλώς έφτιαξα με το μυαλό μου ένα "ρομαντικό" σενάριο. πού ξέρεις, άνθρωποι με τέτοια ενδιαφέροντα και δεξιότητες σήμερα, αν ήταν γεννημένοι τότε, ίσως και να είχαν ενταχθεί στην "ελίτ" που προανέφερα... ;)

Και φυσικά σκοπός των τέτοιου είδους projects σήμερα δεν είναι το κέρδος, αλλά προσωπικά το θεωρώ κρίμα, όχι που δε θα γίνουν πλούσιοι οι δημιουργοί τους, αλλά που δε βλέπουμε να βγαίνουν στην παραγωγή τέτοια ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ σχέδια, ολοκληρωμένα και υλοποιημένα στην εντέλεια. Ασφαλώς η αγοραστική δυναμική θα ήταν πολύ περιορισμένη (σε μια μικρή ομάδα "νοσταλγών", σαν εμένα, ίσως) και ασύμφορη, αλλά θα είχαμε μια γενιά πραγματικών νεο-ρετρό (ΤΜ) (κατοχυρώνω τον όρο, χαχαχα) μηχανημάτων, που ίσως θα βούλωναν "τρύπες" που άφησαν πίσω τους οι μεγάλες εταιρείες της εποχής, φεύγοντας από το προσκήνιο για πάντα.

Και δεν εννοώ νέου τύπου μηχανήματα που έχουν backward compatiblity με κάποια πασίγνωστα του παρελθόντος συν κάποιες νέες, εκσυγχρονισμένες δυνατότητες, οι οποίες πιθανότατα δε θα αξιοποιηθούν ποτέ (βλ. όλες τις εκσυγχρονισμένες ψευτο-αμίγκες που βγαίνουν κάθε τρεις και λίγο, Spectrum Next κι ένα σωρό άλλα). Αυτό δεν το θεωρώ ρετρό, απλώς είναι ανεπιτυχώς ξαναζεσταμένο φαΐ και "αρπαχτές", όπως έχω τονίσει πολλάκις στο παρελθόν.

Εννοώ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ μηχανήματα που θα μπορούσαν να είχαν βγει στη χρυσή εποχή των 8/16bit από κάποια ανταγωνιστική εταιρεία, με προδιαγραφές λίγο-πολύ της εποχής (και όχι σύγχρονες με τη σημερινή έννοια) για να χτυπήσουν τα μεγάλα ονόματα και τα blockbusters της αγοράς. Μην ξεχνάμε ότι ήδη από τότε υπήρξαν εταιρείες και μοντέλα (Cantab/Jupiter Ace, Camputers/Lynx, Enterprise κ.α.) που προσπάθησαν με ισάξια και ίσως και καλύτερα μηχανάκια από τον ανταγωνισμό να κερδίσουν μερίδιο της αγοράς και απλώς πήγαν άπατες λόγω κακού μάρκετινγκ και/ή αθέμιτου ανταγωνισμού από τους εμπορικούς κολοσσούς.

nuclear έγραψε: Pros kokiklhs:
Blitter den exei akoma dystixos oute kapoiou eidous graphics hardware, alla einai ena apo ta epomena sxedia mou to na ginei standalone me video output kai keyboard/mouse input oste na mi xreiazetai serial terminal gia na tou miliseis. De skopevo na ftiakso tin amiga, alla tha mou arese na mporo na kano games/demos se ayto kapoia stigmi. I'll keep you posted :)
Pantos oute sta late 80s/early 90s tha itan tipota protoporiako ayto pou kano. Piezomenoi apo ton antagonismo tis Amiga, oi engineers tis Atari petaksan merika components gyro apo enan 68000 mesa se ligous mines kai ekanan ton Atari ST, pou prolave na bgei stin agora prin tin Amiga 1000. Pragmatika einai poly pio eykolo na sxediaseis enan ypologisti ekinis tis epoxis ap'oti akougetai :)

Μπράβο, κάτι τέτοιο έχω κι εγώ στο μυαλό μου. Ωραία η ανάπτυξη hardware και software σε επίπεδο εργαστηρίου, ευχής έργο όμως θα ήταν να εμφανιστεί κάτι πλήρες και ολοκληρωμένο σαν σύστημα (έστω και σε επίπεδο καθαρά prototype/emulator), ώστε να μπορέσει ο κάθε ενδιαφερόμενος να έχει πρόσβαση σε αυτό και αν το αρέσει να δημιουργήσει υλικό βασισμένο πάνω του. Ας δούμε, για παράδειγμα, το τι ωραία homebrew πράγματα βγήκαν πρόσφατα για πλατφόρμες όπως τα Atari 2600 κλπ, TI99/4A, Oric, ZX81 χάρη στο γεγονός ότι με τα emulators και το πλούσιο βιβλιογραφικό υλικό που κυκλοφορεί πλέον στο διαδίκτυο απέκτησε ο καθένας τη δυνατότητα να προγραμματίσει συστήματα που θεωρούνταν παραδοσιακά "κλειστά" ή απλώς obscure...

Κι αυτό που λες για τα Atari είναι σωστό, πλην όμως με τον τρόπο αυτό κατάφερε ο Jack να φτιάξει ένα ωραιότατο μηχάνημα της εποχής, καλύτερο από τα Mac που θέλησε εξ αρχής να "χτυπήσει" και φυσικά σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Ο ανταγωνισμός μόνο τεχνολογική πρόοδο φέρνει, άσχετα με τα οικονομικά παιχνίδια και τα συμφέροντα που παίζονται στο παρασκήνιο! ;)
Η Amiga πάλι ήταν πράγματι πολύ πιο sophisticated και state of the art μηχάνημα για την εποχή της, αλλά την έφαγε με το πέρασμα του χρόνου η ρετσινιά της "ακριβής παιχνιδομηχανής" κι αυτό πιστεύω ότι ήταν εξ αρχής το μεγάλο λάθος στο μάρκετινγκ της Commodore, η Amiga είχε να προσφέρει πολλά περισσότερα σε όλους τους τομείς, εκτός από τα παιχνίδια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sly*m

• lliont
  • Το Άβαταρ του/της lliont
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
17/02/2018 11:27 - 17/02/2018 11:43 #41419 από lliont
Απαντήθηκε από lliont στο θέμα Homebrew motorola 68010 computer project
Nuclear μπράβο για το πολύ ωραίο project. Ελπίζω να τα συζητήσουμε για τα project μας κάποτε από κοντά.

Κokkiklhs δεν παρεξηγήθηκα, αλλά μην μου κόβεις 8-bit από το Lion. :)

Ο sly*m είναι φοβερός προγραμματιστής και έχει πολλές τεχνικές γνώσεις που αν το είχε βάλει σκοπό θα είχε φτιάξει το δικό του υπολογιστή. Κοντεύει να τελειώσει τον emulator και μου έδωσε κι εμένα όρεξη και ιδέες για να συνεχίσω το project. (Δεν θα είχα φτιάξει υποστήριξη FAT αν δεν με παρότρυνε).

Στην εποχή του internet και του google και της αφθονίας φτηνών εξαρτημάτων είναι πράγματι πολλές φορές πιο εύκολο να φτιάξεις κάτι και δεν συγκρίνεται με την προσπάθεια των τότε πρωτοπόρων. Εγώ προσπαθώ να φτιάχνω μόνος μου ότι είναι εφικτό από το να παίρνω έτοιμα περιφερειακά chip κι ας έχουν τα δικά μου λιγότερες δυνατότητες (cpu,spi,uart,video).

TI-99/4a, ZX81, ZX Spectrum+, Sinclair QL, Commodore C64c, Atari 800, Lion Computer
users.sch.gr/tliontakis/index.php/my-projects
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sly*m

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
17/02/2018 16:59 #41424 από kokkiklhs

lliont έγραψε: Κokkiklhs δεν παρεξηγήθηκα, αλλά μην μου κόβεις 8-bit από το Lion. :)

Ωχχχ, σόρυ ρε φίλε... παρόλο που είχα διαβάσει προσεκτικά την παρουσίασή σου όταν την πρωτοδημοσίευσες, είχα μείνει με λάθος εντύπωση...
:redface:

• sly*m
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
17/02/2018 18:38 - 17/02/2018 18:40 #41425 από sly*m

lliont έγραψε: Ο sly*m είναι φοβερός προγραμματιστής

@kokkilhs
Χαίρομαι που σου αρέσουν τα home projects και είναι φυσικό να χαίρονται και όλοι όσοι ενδιαφέρονται για την τεχνολογία, μαζί με αυτούς που τα αναπτύσσουν. Και να αισθανόμαστε όλοι υπερήφανοι που μπορούμε να υλοποιούμε και να μην υστερούμε σε τίποτα σε σχέση με τους 'ξένους'... Τα μυαλά φίλε μου και η θέληση δεν έχουν χώρες. Τα προσωπικά συμφέροντα πάνω από τα κοινά και οι διαπλοκές έχουν...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

• sly*m
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
18/02/2018 14:35 - 18/02/2018 14:35 #41436 από sly*m

nuclear έγραψε: σκεφτόμουν ότι αν κάποια στιγμή φτάσω τον υπολογιστή μου σε σημείο που θα τον θεωρήσω 'τελειωμένο', θα ήθελα να γράψω και emulator για αυτόν. Ακούγεται να έχει χαβαλέ

Να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις συναρπαστικές στιγμές, σαν αυτή που έπεσες πάνω στη μονή διεύθυνση στον 68k που περιγράφεις στο video! :cheer: :thumb:

• navarxos
  • Το Άβαταρ του/της navarxos
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
21/02/2018 07:37 #41456 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Homebrew motorola 68010 computer project
Μπορεί να μην είμαι ειδικός σε τετοια πράγματα αλλά διακρίνω ότι έχει πέσει δουλειά και επιμονή για κάτι τέτοιο, οπότε μπράβο για την προσπάθειά σου!

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
28/02/2018 11:31 #41534 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Homebrew motorola 68010 computer project

kokkiklhs έγραψε: 68010; Αααααα, αν δεν έχει και blitter, δεν θα το αγοράσω!! :P
:devil:

Χίλιες φορές μπράβο, θαυμάζω τους ανθρώπους που έχουν τόσο τη γνώση, αλλά κυρίως την όρεξη να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο!
Κρίμα που δε γεννηθήκατε ρε παιδιά καμιά 30αριά χρόνια πριν, θα βλέπαμε τα ονόματά σας ανάμεσα στους κορυφαίους μηχανικούς και developers μεγάλων εταιρειών της εποχής!
Βλέπεις σήμερα να προωθούνται και να είναι εξαιρετικά δημοφιλή κάποια κατά τη γνώμη μου ΑΘΛΙΑ projects-αρπαχτές τύπου ZX Spectrum Next, μόνο και μόνο επειδή καπηλεύονται θρυλικά ονόματα και λογότυπα του παρελθόντος, ενώ projects σαν το δικό σου 16μπιτο ή σαν το 8μπιτο των lliont/sly*m φοβάμαι ότι δυστυχώς δε θα δουν ποτέ το "φως" της μαζικής παραγωγής κι ας το αξίζουν και με το παραπάνω, σαν 100% πρωτότυπες δημιουργίες με προδιαγραφές δεκαετιών 80-90 αλλά με όλο το υλικό φτιαγμένο από το μηδέν, από δημιουργούς με μεράκι σαν εσάς...
Και πάλι εύγε!!

Δημήτρη δεν θα συμφωνήσω, το zx spectrum next μόνο άθλιο δεν είναι. Μην τα μπερδεύεις με το Vega η το μίνι commodore64. Μόνο και μόνο τα ονόματα που για το μεράκι τους ασχολήθηκαν με αυτό εκ των οποιων και δυο πολύ ταλαντούχοι συμπατριώτες μας για να μην πω για το design του Dickinson που από μόνο του θα ήταν αρκετό, η για την καταπληκτική δουλειά του προσωπικού μου φίλου από εποχής 85/90 Garry Lancaster και όλη την εξέλιξη στην +3 rom/basic που έχει κάνει. Συν παρα πολλά αλλα, μα πάνω από όλα ενεργοποίησε το αυθεντικο "βασικό" community του zx spectrum να πάει "Next". Μέχρι και εγώ άρχισα να ξανά κοιτάω λίγο assembly spectrum για διασκέδαση.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.318 δευτερόλεπτα