Windows 3.0 Greek

• ccypruss000
  • Το Άβαταρ του/της ccypruss000 Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/10/2020 17:07 #46759 από ccypruss000
Windows 3.0 Greek δημιουργήθηκε από ccypruss000
Καλησπερα σας παιδια γνωριζετε που μπορω να βρω την ελληνικη εκδοση των Windows 3.0 ;
Ειδα το παρακατω και μου ξυπνησαν πολλες αναμνησεις απο τα παλια και περασμενα ωραια χρονια.

Επισης το βρηκα και αυτο εδω: vetusware.com/download/Windows 3.x Greek language update 3.0b EL/?id=11320
το οποιο οπως το ετρεξα λεει:

Μαλλον θα υπηρχε και αλλη δισκετα δευτερη με τα υπολοιπα αρχεια τα οποια δεν καταφερα να την βρω στο ιντερνετ ακομη δυστοιχως ισως και να μην υπαρχει καθολου :( Ποιος θυμαται τον Πουλαιδη ;

Ειμαι μανιακος Retromania και υπολογιστων με τις παλιες εκδοσεις των windows και office στην ελληνικη μας γλωσσα κυριως. Οποιος εχει παλια cds των windows και office ή αρχεια isos imgs ας μου στειλει μηνυμα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
22/10/2020 23:09 - 22/10/2020 23:18 #46760 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Windows 3.0 Greek
To αρχείο που κατέβασες δεν είναι σε μορφή δισκέτας αλλά ένα zipάκι με αρχεία μέσα με τις οδηγίες Run "update.exe" for installation

Το πιό πιθανό δεν υπάρχει δεύτερη δισκέτα αφού όλο το πρόγραμμα ήταν μέσα στο zipάκι, αλλά σου ζητάει την δισκετα από την εγκατάσταση των windows για να διαβάσει και να κάνει το installation?
Επίσης επειδή μιλάμε για dos μήπως πρέπει να βάλεις την διαδρομή που έχεις βάλει τα αρχεία από το zipάκι? Σου γράφει ότι μπορείς να κάνεις και αυτο.
Κατέβασα και εγώ το αρχείο και νομίζω αυτά είναι όλα τα αρχεία

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)

• kerkyra2007
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
22/10/2020 23:25 #46761 από kerkyra2007
στο inf αρχείο που έχει τις οδηγίες του Install γράφει :
cmdline =

[X:Disks]
1=DISKGR1 , Disk 1 - „š΅˜«α©«˜©ž
2=DISKGR2 , Disk 2 - ‚¨˜££˜«¦©œ ¨β TrueType
3=DISK1 , Microsoft Windows, Disk #1 (Setup)
?=DISK5 , Microsoft Windows, Disk #5 or #6

[X:Option 0]
SYSTEM.INI = System INI , , 12
CONTROL.INI = Control INI , , 11
WIN.INI = Win INI , , 13
UPDATE.INF = Update 0 , ,
SETUP.INF = Setup INF , SYSTEM , 14
CONTROL.INF = Control INF , SYSTEM , 15

[X:Option 1]
UPDATE.INF = Update 1 , ,
SETUP.INF = Setup INF , SYSTEM , 14
CONTROL.INF = Control INF , SYSTEM , 15

άρα αργότερα θα ζητήσει και την δισκέτα 5 ή 6.

Επίσης έχει ένα readme.exe και ενα readme.txt που πρέπει να έχει τις οδηγίες στα ελληνικα αλλά τα windows 10 δεν μπορουν να τα αποκωδικοποιήσουν. Για τρέξτο στο μηχανημά σου να δεις τι γραφει.
Ισως με το Notepad++ καταφέρω να το μετατρέψω

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)

• ccypruss000
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/10/2020 23:34 - 22/10/2020 23:36 #46762 από ccypruss000
Απαντήθηκε από ccypruss000 στο θέμα Windows 3.0 Greek
Καλησπερα φιλε μου το ετρεχα αφου αποσυμπιεσα το zip πρωτα και το εκανα σε αρχειο iso (cd rom) οπου εριξα ολα τα αρχεια που ειχε το zip μεσα στο αρχειο iso cd rom και το εβαλα. Εγκαταστησα τα αγγλικα windows 3.0 (σε παρελθεση να αναφερο οτι πρωτα εγκαταστησα το ms dos 6.22 OEM και μετα τα αγγλικα windows 3.0) μετα βγηκα εξω στο dos και ετρεξα d:\update.exe και κολλησε εκει. Αυτο το οποιο ζητα τι στο καλο του θεου ειναι ; Η Αγγλικη πρωτη δισκετα εκκινισης των windows 3.0 ; Για ποιο λογο ;
Ή υπηρχε ή μπορει και να υπαρχει ακομη δεν ξερω καποια δισκεττα με τα ελληνικα windows 3.0 ως δισκετα εγκαταστασης αυτης της εκδοσης των windows 3.0 αγγλικα με υποστηρηζη ελληνικα ; Δεν ξερω τι να υποθεσω. Εφαγα ολο μου το απογευμα και τιποτα δεν εβγαλα ακρη. Αν γνωριζει καποιος παλιοτερος εκεινης της εποχης ας μου πει και μενα που βρισκομαστε ή αν ανεβασει οτι εχει απο εκεινη την εποχη 1993 και πιο πριν ακομη αν υπαρχει κατι στα ελληνικα. Υποψη οτι το μηχανημα μου ειναι παλιοτερα ετρεχε τα windows xp και ειπα να κανω αυτο το πειραμα δεν ειναι το καλο μου μηχανημα να το θεσω ετσι αλλα ενα παλιο που εμεινε ξεχασμενο στην αποθηκη ομως λειτουργει ακομη.
Αρχειο Ms dos 6.22 OEM που χρεισιμοποιησα: Microsoft MS-DOS 6.0 Plus Enhanced Tools (3.5-1.44mb)

winworldpc.com/download/c3ae7c56-c2a1-e280-a1c2-ab11c3a4c2ac

Windows 3.0 English που χρεισιμοποιησα: Microsoft Windows 3.0 (3.5-720K)

winworldpc.com/download/4ac38344-36c2-b254-11c3-a4c2ac5a5404

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο μου ομως επρεπε να εξηγησω οπου εφτασα παλι στο 0 απο το 0.
Αν καποιος γνωριζει εκεινη την εποχη περισσοτερο πως ηταν πως κυκλοφορησαν τα πραγματα στην Ελληνικη αγορα τοτε τι υπηρχε ουσιαστικα και τι κρατηθηκε απο τοτε ως συλλεκτικο ας το ανεβασει σε καποιο cloud η ας το αναφερει. Δεν ειμαι τοσο παλιος εγω ξεκινησα απο τα windows 95 σε ηλικια 8 χρονων. Ετσι περιμενω απο τους παλιοτερους να με διαφωτισουν.

Ειμαι μανιακος Retromania και υπολογιστων με τις παλιες εκδοσεις των windows και office στην ελληνικη μας γλωσσα κυριως. Οποιος εχει παλια cds των windows και office ή αρχεια isos imgs ας μου στειλει μηνυμα.

• kerkyra2007
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
22/10/2020 23:48 #46763 από kerkyra2007
Εγκατάστησα στα windows 10/64bbit το Vdos από εδω :https://www.vdos.info/index.html και φού έβαλα τo exctract greek_31 φάκελο μέσα στον φάκελο εγκατάστασης του Vdos μπόρεσα να διαβάσω τις οδηγίες και τελικά πιστέυω ότι δεν χρειάζεται καμμιά δεύτερη δισκέτα αλλά την δισκέτα εγκατάστασης των windows.
Παρακάτω ένα screenshot www.dropbox.com/s/0wk5ada18n1c5wv/greeks.jpg?dl=0

Συνημμένα:

• ccypruss000
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/10/2020 23:53 #46764 από ccypruss000
Καλησπερα αν μπορεις κανε εγκατασταση τα windows 3.0 αγγλικα και μετα περνα αυτο απο πανω να δεις τι προβλημα θα σου εμφανισει.

• kerkyra2007
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
22/10/2020 23:59 #46765 από kerkyra2007
Δυστυχώς δεν έχω κανένα αρχείο για΄τι μέχρι το 98 χρησιμοποιούσα στο σπίτι την amiga 1200 αλλά στην δουλειά είχα εγκαταστήσει όπως λες πρώτα τα dos 6.22 και από επάνω τα windows 3.11 αλλά στα αγγλικά. Ποτέ δεν μπήκα τότε στον κόπο να τα βάλω ελληνικά ακόμη και μεχρι σήμερα όλα τα τρέχω στα αγγλικά.
Λοιπόν ο τρόπος που έκανες την εγκατάστσση είναι σωστός. Διάβασες το readme μέσα στο zipάκι?
Σϊγουρα δεν ψάχνεις για παραπάνω δισκέτες του installer των ελλεηνικών αλλά της εγκατάστασης των windows.
Να ρωτήσω την εγκατάσταση πως την έκανες ? μετέφερες τα αρχεία σε κανονικές δισκέτες? Αν ναι απλά βάλε την αντίστοιχη δισκέτα στον οδηγό άλλαξε το γράμμα του drive στην οθόνη και δοκίμασε

• kerkyra2007
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
23/10/2020 00:04 #46766 από kerkyra2007
Δεν έχω την δυνατότητα αυτή.δεν έχω μηχάνημα και το πρόγραμμα Vdos είναι για ψιλοπράγματα.
Στο δικό mου retμo pc έχω εγκαταστήσει windows 95 και όχι SE ;)

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
23/10/2020 20:19 #46767 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Windows 3.0 Greek

ccypruss000 έγραψε: Καλησπερα σας παιδια γνωριζετε που μπορω να βρω την ελληνικη εκδοση των Windows 3.0 ;
Ειδα το παρακατω και μου ξυπνησαν πολλες αναμνησεις απο τα παλια και περασμενα ωραια χρονια.

Επισης το βρηκα και αυτο εδω: vetusware.com/download/Windows 3.x Greek language update 3.0b EL/?id=11320
το οποιο οπως το ετρεξα λεει:

Μαλλον θα υπηρχε και αλλη δισκετα δευτερη με τα υπολοιπα αρχεια τα οποια δεν καταφερα να την βρω στο ιντερνετ ακομη δυστοιχως ισως και να μην υπαρχει καθολου :( Ποιος θυμαται τον Πουλαιδη ;

Δεν υπάρχει Ελληνική έκδοση Windows 3.0 ουτε 3.1
Εγώ δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο και το βλέπω κουφό η MS εκείνα τα χρόνια να μπήκε στη διαδικασια να το κάνει για μια μικρή αγορά όπως η Ελληνική.
Υπήρχε έξτρα πρόγραμμα που αν ηθελες ετρεχε με το που μπαινεις σε περιβάλλον windows και πατούσες σε ένα κουμπάκι με ένα Ω και άλλαζες σε Ελληνικά. Εννοώ φυσικά ότι μπορούσες να γράψεις Ελληνικά όχι να σου αλλάξει τα μενου κτλ.
Η δισκέτα που ζητάει ειναι κάτα 99% η δισκέτα των Windows

• ccypruss000
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
23/10/2020 22:02 #46768 από ccypruss000
Ναι ομως εκει εξω κυκλοφορει μια εκδοση των windows 3.11 for workgroup with supports greek και ειναι full ελληνικα. Αυτη την εκδοση δεν την εβγαλε η ιδια η microsoft ;

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
23/10/2020 22:06 #46769 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Windows 3.0 Greek
Δοκίμασε να βάλεις όλα τα αρχεία τον δισκεττόν των αγγλικων windows σε ένα folder και όταν σε ρωρτήσει άλε την τάδε δισκέττα των windows διάλεξε αυτό το folder. O λόγος που σου ζητάει την πρώτη δισκέττα είναι για λόγους copyright για να διαπιστώσει ότι είσαι πραγματικά κάτοχος του λειτουργικού!!!

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
24/10/2020 09:34 - 24/10/2020 09:36 #46770 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Windows 3.0 Greek

ccypruss000 έγραψε: Ναι ομως εκει εξω κυκλοφορει μια εκδοση των windows 3.11 for workgroup with supports greek και ειναι full ελληνικα. Αυτη την εκδοση δεν την εβγαλε η ιδια η microsoft ;

Έχεις δίκιο
Εγώ πάντα χρησιμοποιούσα την αγγλικη εκδοση των Windows, οπότε θα κάνω λάθος
Τσέκαρε στα σχόλια, εκεί θα βρεις λινκ ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ccypruss000

• Black Flag
  • Το Άβαταρ του/της Black Flag
  • Retro Fan
  • Retro Fan
  • PC Power! DOS για πάντα!
Περισσότερα
28/10/2020 20:14 #46773 από Black Flag
Απαντήθηκε από Black Flag στο θέμα Windows 3.0 Greek
Αυτές οι δισκέτες είναι για Υποστήριξη Ελληνικών Χαρακτήρων σε περιβάλλον Windows 3.x.
Εκτός από την απλή 3.11 (ουσιαστικά είναι μια μεταγενέστερη της 3.1 την ίδια περίοδο που κυκλοφόρησε η 3.11) έκδοση που έκανε μετάφραση η Computer Logic, δεν υπάρχει άλλη πλήρως ελληνική έκδοση των Windows μέχρι τα 95.

Επίσης για υποστήριξη Ελληνικών ήταν δύο εφαρμογές, μία της Computer Logic και μία του Πουλιάδη.

Αυτή της Computer Logic έχει το (US-Ω) για να διαλέξεις γλώσσα γραφής κειμένων και του Πουλιάδη λέγεται Langshow και έχει σημαίες.

Δεν μπορώ να ξεχάσω τα προπαιδικά, παιδικά, εφηβικά, νεανικά χρόνια και τις αμέτρητες ώρες που πέρασα και περνάω με τα εκάστοτε PC μου...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, ccypruss000

• ccypruss000
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
10/11/2020 18:29 #46785 από ccypruss000

Black Flag έγραψε: Αυτές οι δισκέτες είναι για Υποστήριξη Ελληνικών Χαρακτήρων σε περιβάλλον Windows 3.x.
Εκτός από την απλή 3.11 (ουσιαστικά είναι μια μεταγενέστερη της 3.1 την ίδια περίοδο που κυκλοφόρησε η 3.11) έκδοση που έκανε μετάφραση η Computer Logic, δεν υπάρχει άλλη πλήρως ελληνική έκδοση των Windows μέχρι τα 95.

Επίσης για υποστήριξη Ελληνικών ήταν δύο εφαρμογές, μία της Computer Logic και μία του Πουλιάδη.

Αυτή της Computer Logic έχει το (US-Ω) για να διαλέξεις γλώσσα γραφής κειμένων και του Πουλιάδη λέγεται Langshow και έχει σημαίες.

Καλησπερα οσο ζεις μαθαινεις περισσοτερα.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Black Flag

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.283 δευτερόλεπτα