Αγορά XT-IDE ή XT-CF

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
21/09/2013 09:19 #13171 από konc
Αγορά XT-IDE ή XT-CF δημιουργήθηκε από konc
Καλημέρα παιδιά,

φαντάζομαι οι περισσότεροι ήδη θα γνωρίζετε πως τη λύση για προσθήκη σκληρού δίσκου σε παλιά pc's που δεν έχουν IDE (xt's-ibm ps/2 κλπ) δίνουν οι κάρτες XT-IDE / XT-CF και τα παράγωγά τους, πχ
www.lo-tech.co.uk/wiki/Lo-tech_XT-CFv2_Board
www.lo-tech.co.uk/tag/xt-ide/

Καταλαβαίνω πως σου στέλνουν το pcb, σου έχουν έτοιμη και μια λίστα με τα εξαρτήματα που πρέπει να αγοράσεις και το φτιάχνεις μόνος σου. ΟΚ, αλλά που στο καλό μπορώ να το αγοράσω? Έχει πάρει κανείς άλλος? Ψάχνοντας στο internet εύκολα βρίσκει κανείς 2-3 παραλλαγές με λίστα εξαρτημάτων κλπ, αλλά επειδή ή έχω στραβωθεί ή κάτι καταλαβαίνω εντελώς λάθος, μπορεί κάποιος να μου υποδείξει που μπορώ να αγοράσω ένα? Φυσικά αν υπάρχει άλλη επιλογή/λύση για προσθήκη σκληρού σε τετοια μηχανήματα που δεν γνωρίζω, ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
22/09/2013 18:00 - 22/09/2013 18:02 #13193 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Ίσος τα παρακάτω σε βοηθήσουν.

PCB/bracket £10
www.lo-tech.co.uk/about/

Components :
www.lo-tech.co.uk/wiki/XT-CF-lite
Farnell,Digikey,Mouser
£10

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
22/09/2013 18:57 - 22/09/2013 18:58 #13194 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Καταρχήν ευχαριστώ που ασχολήθηκες,

για τα materials που δίνεις στο 2ο link τα πράγματα ευτυχώς είναι ξεκάθαρα. Όλα τα σχετικά projects δίνουν μια λίστα με υλικά που πρέπει να προμηθευτεί κανείς και να τα βάλει στο pcb, συνήθως κιόλας από ένα καταστημα, οπότε αυτό είναι το "εύκολο" μέρος και δεν έχω απορίες.
Για το pcb, μάλλον έχεις δίκιο.. θα πρέπει να επικοινωνήσω με κάποιον απευθείας γιατί δεν φαίνεται να υπάρχει προφανής τρόπος να το αγοράσει κανείς από κάποιο e-shop/ebay. Αυτή είναι και απορία μου βασικά για την οποία άνοιξα το thread :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
22/09/2013 19:49 - 22/09/2013 20:00 #13195 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Φαίνεται να υπάρχουν 4, V1 V2 V3 και Lite.

www.lo-tech.co.uk/wiki/Lo-tech_XT-CF_Board
www.lo-tech.co.uk/wiki/XT-CFv2
www.lo-tech.co.uk/wiki/XT-CFv3
www.lo-tech.co.uk/wiki/XT-CF-lite

Προσοχή στη συμβατότητα και τους περιορισμούς.
Τα χρήματα δεν είναι πολλά αν όλα πάνε καλά.








Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
23/09/2013 17:35 - 23/09/2013 17:37 #13228 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Λοιπον παρε και πληροφορηση απο καποιον που εχει αγορασει..
α)Για να παρεις το xt-ide πρεπει να γραφτεις στο φορουμ του vintage-computer.com/vcforum.Εκει στο αντιστοιχο θρεντ μπορεις να ρωτησεις αν υπαρχει καποια διαθεσιμη για πωληση
β)ΜΗΝ παρεις αυτα που δειχνει ο glaros..θελουν smd κολληση που δεν ειναι οτι ευκολοτερο..προτεινω αυτο εδω που το εχω αγορασει.
Ο,τι αλλο θες ρωτας... :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
24/09/2013 17:54 - 24/09/2013 18:00 #13248 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πραγματικά καθοδηγήθηκα και με μπόλικο διάβασμα μπόρεσα να καταλάβω τι παίζει. Ομολογώ όμως πως απογοητεύτηκα εντελώς... Για μένα είναι ακατανόητος ο τρόπος που μπορεί κανείς να αποκτήσει μια τέτοια πλακέτα, σχεδόν τρελός θα έλεγα. Απλώς δεν πωλούνται κανονικά.

Πχ ένας τύπος χαρίζει (ναι, χαρίζει) από τη σελίδα του κανά-δυο κάθε εβδομάδα, αλλά δεν πουλάει. Στέκονται στην ουρά ένα σωρό άνθρωποι κάνοντας συνεχώς posts στη σελίδα του και παρακαλάνε να κληρωθούν μπας και αποκτήσουν μια. Κάποιος άλλος τόλμησε να φτιάξει μια και να την πουλήσει στο ebay και έπεσαν να τον φάνε γιατί επωφελήθηκε από το project, ενώ οι οι ίδιοι οι δημιουργοί δεν πουλάνε. Εντωμεταξύ ένας δημιουργός κάποιας κάρτας από αυτές έφτιαξε και πούλησε ο ίδιος μια σε δημοπρασία με τιμή σχεδόν 200 ευρώ! Κατά τα άλλα που και που βγαίνει καμία σκέτη πλακέτα προς πώληση και πέφτουν πάνω όλα τα κοράκια που περίμεναν και αυτοί τόσον καιρό και δεν προλαβαίνεις ούτε να τη δεις. Τώρα βέβαια δεν έχει, του τελείωσαν, οπότε αν δεν έχεις εργοστάσιο που να φτιαχνει πλακέτες δεν μπορείς να την αποκτήσεις...

Ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι τι παίζει, μου φαίνεται πολύ παράξενο όλο αυτό. Τι να το κάνεις ένα τέτοιο project αν δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο κόσμος? Αποκλείεις κατευθείαν έναν τεράστιο αριθμό ατόμων που δεν γνωρίζουν απο κολλήσεις και σαν να μην έφτανε αυτό κάνεις και την πρόσβαση στην πλακέτα μαρτύριο. Αϊ στο καλό τους, ξενέρωσα πολύ. Το χόμπυ μας κάνουμε όλοι, γιατί τέτοια βασανιστήρια?

Οπότε αν έχει κανείς κάτι προς πώληση ή άλλη λύση για storage σε XT ας το πει παρακαλώ γιατί δεν βλέπω πως θα μπορούσα να την αποκτήσω αλλιώς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
24/09/2013 18:18 #13249 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Θα τολμήσω να ρωτήσω...

Σε prtoboard δεν μπορεί να υλοποιηθεί ? :wait:

Να αποφύγουμε πλακέτες και εργοστάσια,κρίμα που με μπερδεύουν τα ηλεκτρονικά σχέδια.
:shake:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
24/09/2013 18:52 #13251 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Tα πραγματα δεν ειναι ετσι ακριβως...αυτος που την πουλησε στο ebay καλα κανουν και τον κραζουν γιατι πηρε ενα hobby project και το εκανε για να βγαλει λεφτα.Για να φτιαξεις την πλακετα λιγο δυσκολο γιατι ειναι διπλη,πρεπει να εχεις επιμεταλλωμενες τρυπες κλπ.(βεβαια μπορεις να στειλεις τα σχεδια στην Κινα ή Βουλγαρια αλλα το μινιμουμ ειναι 10 πλακετες νομιζω).
Τι προτεινω:
επικοινωσε με τοv james pearce www.lo-tech.co.uk και εαν δεν βρεις λυση σου δινω εγω μια που εχω στην τιμη κοστους..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • shinobi
  • Το Άβαταρ του/της shinobi
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
30/09/2013 14:41 #13502 από shinobi
Απαντήθηκε από shinobi στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Καλησπέρα και από εμένα!

Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι-ψάχνω για XT-CF ή XT-IDE και πιστεύω ότι δεν είμαι ο μόνος. Δεν κάνουμε καμιά ομαδική παραγγελία boards σε Κίνα ή Βουλγαρία; Εγώ δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω και κάποιον να την υλοποιήσει. Αυτό το πράγμα που γίνεται με αυτές τις κάρτες καταντάει γελοίο. Να θες να αγοράσεις και να μην μπορείς. Και όταν κάποιος χριστιανός πάει να κάνει μαζική παραγωγή τον "κράζουνε".

Στο κάτω-κάτω δεν νομίζω να είναι καμιά καταχωρημένη πατέντα ώστε να μην μπορεί κάποιος να την υλοποιήσει! Εάν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με!

"To become a vampire, you must be bitten by one. To become a ninja, you first have to allow yourself to be one."

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
30/09/2013 17:27 #13504 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Αν είναι τα σχέδια free,οι τύποι των υλικών και τα τσιπάκια διαθέσιμα για όλους,αρκεί να μην υπάρχει εμπορικό κέρδος και εκμετάλλευση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • shinobi
  • Το Άβαταρ του/της shinobi
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
30/09/2013 18:00 #13508 από shinobi
Απαντήθηκε από shinobi στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Δηλαδή δεν έχει δικαίωμα κάποιος που θα φτιάξει 10-15 boards να πληρωθεί για τα έξοδα και τον κόπο που θα κάνει; Μου φαίνεται τελείως παράλογο!

Εάν είναι ας το κάνουμε εδώ μεταξύ μας και να πληρώσουμε (ή προ-πληρώσουμε) αυτόν που θα το αναλάβει. Και εάν ψάξουμε 2-3 familiar sites ακόμα, να είστε σίγουροι ότι θα θέλει πολλοί κόσμος. Φτάνει να υπάρχουν άνθρωποι με γνώση και προθυμία για να το υλοποιήσουν.

:ryu:

"To become a vampire, you must be bitten by one. To become a ninja, you first have to allow yourself to be one."

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
01/10/2013 17:24 #13535 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Shinobi στο να παραγγειλουμε τις πλακετες για κατασκευη δεν υπαρχει προβλημα,ουτε στο να παρει καποιος ενα λογικο αντιτιμο για την συναρμολογηση.Αλλα το να το βαλει στο ebay με τιτλο VINTAGE-RARE XTIDE-CF card only 199,99US$ ειναι καπως...
Να πω οτι επικοινωνησα με τον james pearce και συντομα θα εχει διαθεσιμες νεες πλακετες. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • shinobi
  • Το Άβαταρ του/της shinobi
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
01/10/2013 23:58 - 01/10/2013 23:59 #13570 από shinobi
Απαντήθηκε από shinobi στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Αν και πάλι δεν το καταλαβαίνω, διότι δεν υπάρχει καταχωρημένη πατέντα ώστε να απαιτήσουν αποκλειστικότητα. Το βλέπω ως τα open-source, όπου ο κάθε ένας μπορεί να προσθέσει αφαιρέσει και να φτιάξει ένα δικό το προϊόν και να το πουλήσει...
Από την άλλη τα 200$ είναι παρά πάνω από υπερβολή! Παίρνεις ολόκληρο XT μαζί με controller!

Anyway...
Ελπίζω όταν τα boards είναι έτοιμα να καταφέρω να πάρω!

"To become a vampire, you must be bitten by one. To become a ninja, you first have to allow yourself to be one."

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
03/10/2013 09:45 - 03/10/2013 09:46 #13604 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Να πω και εγώ με τη σειρά μου πως χάρη στην πολύτιμη βοήθεια του angel_grig και την πρόθεσή του να βοηθήσει επικοινωνησαμε με τον συγκεκριμένο τύπο. Η φόρμα επικοινωνίας στο site του δεν λειτουργεί οπότε αν δεν είχε το email ο angel_grig και δεν είχε κάνει τον κόπο να στείλει θα ήμασταν ακόμα στο σκοτάδι.
Κατά τα άλλα βέβαια όπως έχω εκφράσει και παραπάνω σε αυτό το thread παραμένει και για μένα ακατανόητο το γιατί πρέπει να βγεις μια νύχτα με φεγγάρι και να χορεύεις γυμνός στο δάσος κρατώντας ένα κέρατο μονόκερου προκειμένου να καταφέρεις να αποκτήσεις μια τέτοια καρτούλα...
Τεσπά, ας ελπίσουμε ότι θα δούμε κάποια στιγμή τις πλακέτες διαθέσιμες στο site για να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
03/10/2013 18:36 #13612 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Απ: Αγορά XT-IDE ή XT-CF
Nα εισαι καλα konc για τα καλα σου λογια..Εαν τελικα δεν βρεθει ακρη,κονονιζουμε και κανουμε μια παραγγελια για πλακετες....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.715 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos