Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Topic-icon Περί σκαναρίσματος περιοδικών - συνεργασιών κτλ

• Nemo
  • Το Άβαταρ του/της Nemo Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
09/05/2013 20:01 - 09/05/2013 20:03 #10369 από Nemo

Fotis_KFOR έγραψε: Ναι, είναι από τα παλαιότερα περιοδικά στην Ελλάδα (ΑΝ δεν είναι ΤΟ παλαιότερο) και μάλιστα και το μόνο που κυκλοφορεί ακόμα!
Έχει πολύ μεγάλη ιστορία, αν το δούμε κανονικά ως έχουν τα πράγματα έχει τη μεγαλύτερη ιστορία από όλα, και από το Pixel, και από το PC Master, User κτλ.

Απλά ειδικά αυτή τη στιγμή δεν έχει τόσο "κίνηση" λόγω και της εποχής και του ανταγωνισμού (αλλά και του ιντερνετ), αλλά και ούτε το θυμούνται σαν το PIXEL, αφού το καθένα έγραψε τη δική του ιστορία στο χώρο διαφορετικά με τον δικό του τρόπο.

Βtw-παρεπιπμτοντως mode on

Ξεκινώντας από το τελευταίο, ελπίζουμε να σας ικανοποιήσαμε αφού από το προηγούμενο τεύχος μειώσαμε την τιμή του περιοδικού κατά δύο ευρώ.
Σε ότι αφορά τα on-line τεύχη, είναι μια ιδέα που έχουμε κι εμείς εδώ και αρκετό καιρό. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι μια και το περιοδικό μας κοντεύει πια να… τριανταρίσει τα τεύχη των πρώτων ετών της κυκλοφορίας του δεν υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή. Τότε η σελιδοποίηση γινόταν με πρωτόγονα μέσα (βλ. κοπίδι και κόλα). Και δεν μιλάμε για ένα δυο τεύχη αλλά για πολλές πολλές δεκάδες. Μια λύση θα ήταν να σκανάραμε τα τεύχη και να τα μετατρέπαμε σε PDF. Με τον τρόπο αυτό οι σελίδες θα είχαν τη μορφή εικόνας και δεν θα μπορούσε να ψάξει κανείς στα κείμενα. Η άλλη λύση θα ήταν να ξανασελιδοποιούσαμε τα τεύχη από την αρχή! Αυτό το κάναμε για το πρώτο τεύχος, το οποίο και ξαναπληκτρολογήσαμε και στήσαμε ολόκληρο και μετατρέψαμε κατόπιν σε PDF (μπορείτε ένα το βρείτε και να κατεβάσετε από το www.cgomag.gr/firstissue.asp ).
Εάν θέλετε από το τεύχος 200 και μετά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα εντοπίζεται στα 200 πρώτα τεύχη (δεν είναι και λίγα) τα οποία δεν υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή.
Προσπαθούμε κι εμείς να βρούμε μια λύση που και χρήσιμη θα είναι για τους αναγνώστες, αλλά και εύκολη για εμάς να την υλοποιήσουμε ....
Aπο το μαλλον καπως εγκαταλελειμμενο φορουμ του Cgomag.gr
www.cgomag.gr/forum/forum_posts.asp?TID=926&PN=1

Υ.Γ. copy paste απο reply μου στο retromaniax.gr
www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?218...5-Pixel-online/page2

Και -το whom it might concerns- η απαντηση του Wally(τελευταιο μυνημα στο ιδιο thread του retromaniax.gr)

Επανερχομαι στη παραθεση ....του κειμενου που αφορα τη διαφυλαξη του ιστορικου εντυπου Computer για Ολους.
Ελπιζω να βρεθει κοσμος (στο RetroManiaX, στην Ελλαδα, στην Αλασκα, στη Σεληνη...δεν με ενδιαφερει το "ορμητηριο") με διαθεση να βοηθησει (σε συνεργασια-συνενοηση με την Compupress) στην υλοποιηση της ιδεας αυτης. Θα ειναι ενα κοσμημα στην ιστορια της Ελληνικης Πληροφορικης...

Βtw-παρεπιπμτοντως mode off

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
09/05/2013 21:03 #10373 από Fotis_KFOR
Εγώ Nemo είμαι ανοιχτός να βοηθήσω τη ρετροκοινότητα όπου μπορώ. Μπορεί να μην έχω scanner, αλλά αν μου ζητήσουν περιοδικά κάποιοι (που να τους ξέρω βέβαια και να τους εμπιστεύομαι) τα δίνω για σκανάρισμα, κάτι που έκανα και στο παρελθόν αλλά και πρόσφατα :)

Μάλιστα είχα σκανάρει και το δικό μου πρώτο τεύχος του PC Master (είχα scanner τότε) που έδωσα στο ίδιο το περιοδικό.

Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε αν χρειαστεί :)

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
10/05/2013 01:52 #10399 από nkary
Πιστεύω όποιο site/forum ζητήσει άδεια της Compupress θα του δοθεί. Μακάρι να είχα χρόνο και φυσικά τεύχη να κάνω την αρχή.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
10/05/2013 10:01 - 10/05/2013 10:01 #10401 από Fotis_KFOR
Ναι, σχεδόν σίγουρα έτσι είναι Νίκο.
Εσείς μάλιστα στο iamretro το έχετε πάρει και πολύ ζεστά το θέμα με τα σκαναρίσματα, αλλά δυστυχώς μιλάμε για πολλά τεύχη τόσα χρόνια που κυκλοφορεί το περιοδικό και προσωπικά εγώ δεν έχω και πολλά τεύχη. Αν πάρετε την άδεια (που όπως είπαμε λογικά όποιος τη ζητήσει θα την δώσουν) μπορώ να σας δώσω τα τεύχη μου, αλλά μιλάμε ότι θα είναι πολύ λίγα σε σχέση με το σύνολό τους... Θα πρέπει να βρεθεί κάποιος να τα έχει και να θέλει να τα δώσει κιόλας για σκανάρισμα.
Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο :cheer:

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
10/05/2013 12:21 #10405 από nkary
Ναι Φώτη έτσι είναι. Δηλαδή αν είναι να το ξεκινήσουμε θα πρέπει κατά την γνώμη μου να υπάρχουν και 50-100 τεύχη από σύνολο καμιά 200αριών που μάλλον θα δώσει άδεια η Compupress. Αλλιώς θα ξεκινήσουμε και θα μας πάρουν τα χρόνια :lol:
Τουλάχιστον με 50-100 τεύχη μπορείς να ξεκινήσεις και αργότερα ίσως βρεθούν και άλλα. Βέβαια κάποιος θα πει γιατί χρειάζεσαι τόσα για αρχή? Ε εγώ θέλω αν κάνω κάτι να έχει μια αρχή και τέλος και όχι να το λιβανίζω 5-10 χρόνια ;)

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
10/05/2013 12:47 #10406 από chriskgnr
Πρεπει να εχω καμια 30αριά(ίσως και παραπανω ετσι "με το ματι" που τα ειδα) τευχη CγΟλους. Οποιος αποφασισει να κανει την αρχη για σκαναρισμα, ειναι διαθεσιμα! :woohoo: :woohoo:

21st century breakdown...

• manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
10/05/2013 15:53 #10409 από manos426f
Πανδύσκολο έως αδύνατο πάντως να βρεθεί άτομο που να έχει όλα τα τεύχη του CΓΟ...

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.

• Nemo
  • Το Άβαταρ του/της Nemo Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/05/2013 18:59 - 10/05/2013 19:06 #10417 από Nemo

Fotis_KFOR έγραψε: Εγώ Nemo είμαι ανοιχτός να βοηθήσω τη ρετροκοινότητα όπου μπορώ. Μπορεί να μην έχω scanner, αλλά αν μου ζητήσουν περιοδικά κάποιοι (που να τους ξέρω βέβαια και να τους εμπιστεύομαι) τα δίνω για σκανάρισμα, κάτι που έκανα και στο παρελθόν αλλά και πρόσφατα :)

Μάλιστα είχα σκανάρει και το δικό μου πρώτο τεύχος του PC Master (είχα scanner τότε) που έδωσα στο ίδιο το περιοδικό.

Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε αν χρειαστεί :)

Fotis_KFOR έγραψε: Ναι, σχεδόν σίγουρα έτσι είναι Νίκο.
Εσείς μάλιστα στο iamretro το έχετε πάρει και πολύ ζεστά το θέμα με τα σκαναρίσματα, αλλά δυστυχώς μιλάμε για πολλά τεύχη τόσα χρόνια που κυκλοφορεί το περιοδικό και προσωπικά εγώ δεν έχω και πολλά τεύχη. Αν πάρετε την άδεια (που όπως είπαμε λογικά όποιος τη ζητήσει θα την δώσουν) μπορώ να σας δώσω τα τεύχη μου, αλλά μιλάμε ότι θα είναι πολύ λίγα σε σχέση με το σύνολό τους... Θα πρέπει να βρεθεί κάποιος να τα έχει και να θέλει να τα δώσει κιόλας για σκανάρισμα.
Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο :cheer:

nkary έγραψε: Ναι Φώτη έτσι είναι. Δηλαδή αν είναι να το ξεκινήσουμε θα πρέπει κατά την γνώμη μου να υπάρχουν και 50-100 τεύχη από σύνολο καμιά 200αριών που μάλλον θα δώσει άδεια η Compupress. Αλλιώς θα ξεκινήσουμε και θα μας πάρουν τα χρόνια :lol:
Τουλάχιστον με 50-100 τεύχη μπορείς να ξεκινήσεις και αργότερα ίσως βρεθούν και άλλα. Βέβαια κάποιος θα πει γιατί χρειάζεσαι τόσα για αρχή? Ε εγώ θέλω αν κάνω κάτι να έχει μια αρχή και τέλος και όχι να το λιβανίζω 5-10 χρόνια ;)

manos426f έγραψε: Πανδύσκολο έως αδύνατο πάντως να βρεθεί άτομο που να έχει όλα τα τεύχη του CΓΟ...

Οποτε μηπως ειναι ευκαιρια για το πρωτο πολυ-συμμετοχικο greek-retro-κοινοτητων εγχειρημα -το οποιο πρεπει να γινει με πολυ προσεκτικοτατο σχεδιασμο -σαφη και αυστηρο επιμερους καταμερισμο ,χρονικα και ποσοτικα.

Πολυ δυσκολο η λειτουργεια του ρετρο-quartet-ου των κοινοτητων αν γινει σε επιπεδο κοινοτητων αλλα εφικτο .

π.χ το retromaniax θα μπορουσε να αναλαβει το OCR των περιοδικων π.χ..

Y.Γ.
Αλλα αν τελικα ευοδωθει , περαν του προφανους στοχου -ψηφιοποιηση πρωτων 100 ή 150 ή 200 CΓΟ ,ισως "σκοτωσει" και μερος τoυ παλαιοτερου bad blood ...

Υ.Γ.2 Βεβαια οροι οπως πολυ(συμ)μετοχικοτητα (βλεπε ΠΑΟ) ή retro-κουαρτετο (βλεπε Τροικα) δεν προδιαθετουν θετικα πολλους ....

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
10/05/2013 19:21 #10419 από nkary

manos426f έγραψε: Πανδύσκολο έως αδύνατο πάντως να βρεθεί άτομο που να έχει όλα τα τεύχη του CΓΟ...

Αθήνα υπάρχουν κάποια παλιά στελέχη του CGO που σίγουρα έχουν αν όχι όλα αρκετά αλλά....αλλά.... :lol:

@Nemo
Καλή η ιδέα σου. Δύσκολη μεν καλή δε ;) Δυστυχώς υπάρχουν τα γνωστά μεταξύ μελών

• chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
10/05/2013 20:07 #10424 από chriskgnr

nkary έγραψε: @Nemo
Καλή η ιδέα σου. Δύσκολη μεν καλή δε ;) Δυστυχώς υπάρχουν τα γνωστά μεταξύ μελών

ρε έχει φοβηθεί το μάτι μας σου λέω! :blink: :blink: :blink:

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/05/2013 21:15 #10429 από angel_grig
Eγω παιδες θα ηθελα πολυ να σκαναρω καποια τευχη CΓΟ(κυριως δεκαετιας 80) αλλα...
α)Ειμαι τελειομανης οποτε θελω να κανω επεξεργασια στο τευχος (καθαρισμα σελιδας ,ισιωμα κλπ),μετατροπη σε OCR PDF
β)δεν εχω πολυ χρονο..
Ελπιζω παντως σε λιγο καιρο να ξεμπερδεψω απο δικα μου σκαναρισματα και να μπορεσω να βοηθησω....

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
10/05/2013 22:13 #10431 από nkary

angel_grig έγραψε: Eγω παιδες θα ηθελα πολυ να σκαναρω καποια τευχη CΓΟ(κυριως δεκαετιας 80) αλλα...
α)Ειμαι τελειομανης οποτε θελω να κανω επεξεργασια στο τευχος (καθαρισμα σελιδας ,ισιωμα κλπ),μετατροπη σε OCR PDF
β)δεν εχω πολυ χρονο..
Ελπιζω παντως σε λιγο καιρο να ξεμπερδεψω απο δικα μου σκαναρισματα και να μπορεσω να βοηθησω....

Τι κάνεις φίλε? Χαθήκαμε ;)

• manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
11/05/2013 03:54 #10457 από manos426f

Nemo έγραψε: Οποτε μηπως ειναι ευκαιρια για το πρωτο πολυ-συμμετοχικο greek-retro-κοινοτητων εγχειρημα -το οποιο πρεπει να γινει με πολυ προσεκτικοτατο σχεδιασμο -σαφη και αυστηρο επιμερους καταμερισμο ,χρονικα και ποσοτικα.

Y.Γ. Αλλα αν τελικα ευοδωθει , περαν του προφανους στοχου -ψηφιοποιηση πρωτων 100 ή 150 ή 200 CΓΟ ,ισως "σκοτωσει" και μερος τoυ παλαιοτερου bad blood ...

Αφού διευκρινίσω εξαρχής ότι πραγματικά πιστεύω ακράδαντα ότι είναι καλή και 100% αγνή η ιδέα-πρότασή σου, θα σου πω τι θα γίνει σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο: Θα έχουμε 5-6 "στρατηγούς"-γενικούς συντονιστές-κουμανταδόρους-θεωρητικούς του εγχειρήματος, που θα δίνουν κατευθύνσεις και οδηγίες με περισσή ευκολία, 40-45 εθελοντές που θα θέλουν-σκοπεύουν αρχικά να συμμετάσχουν και εν τέλει 2-3 που θα κάνουν όλη τη "βρώμικη" δουλειά.

Το έχουμε ξαναδεί το έργο και προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου. Εκτιμώ απεριόριστα εκείνους τους λίγους που προβαίνουν σε πράξεις δίχως λόγια, φανφάρες και ανακοινώσεις και τους βγάζω το καπέλο, παρά τους σαλιάρηδες που είναι όλο σχέδια, προγραμματισμούς, καταστρώσεις πλάνων κτλ κτλ και στο τέλος οι ίδιοι κάνουν μία τρύπα στο νερό και τίποτα περισσότερο.

Και για να το πω κι αλλιώς, για να υπάρχουν 3-4 διαφορετικές ρετροκοινότητες σήμερα, κάποιος λόγος υπάρχει. Καλύτερα να μείνουν έτσι, ως έχουν, παρά να μπλέξουν τα μπούτια τους και μέσα από αυτό να φανεί για μία ακόμη φορά πόσο αδιόρθωτοι είναι κάποιοι. Το ξέρουμε και το πιστεύουμε ακόμη ότι είναι, δε χρειαζόμαστε μία νεότερη απόδειξη επ' αυτού... ;)

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.

• chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
11/05/2013 05:10 #10458 από chriskgnr

manos426f έγραψε: Και για να το πω κι αλλιώς, για να υπάρχουν 3-4 διαφορετικές ρετροκοινότητες σήμερα, κάποιος λόγος υπάρχει. Καλύτερα να μείνουν έτσι, ως έχουν, παρά να μπλέξουν τα μπούτια τους και μέσα από αυτό να φανεί για μία ακόμη φορά πόσο αδιόρθωτοι είναι κάποιοι. Το ξέρουμε και το πιστεύουμε ακόμη ότι είναι, δε χρειαζόμαστε μία νεότερη απόδειξη επ' αυτού... ;)

Μια και τα είπε ο Μάνος, να συμπληρώσω(ξανά) σχετικά με τη καταληκτική παράγραφο των γραφομένων του:
ρε, τους έχει φοβηθεί το μάτι μας σου λέω!!! :blink:

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
11/05/2013 07:55 #10459 από nkary
Καλημέρα :)
Εντάξει ρε παιδιά θα μπορούσε να γίνει μια αρχή και βλέπουμε. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ούτε ο σχεδιασμός βήμα βήμα ούτε και "δερβέναγες" το εγχείρημα. Απλή συνεργασία. Ένας δίνει, ένας σκανάρει, ένας κάνει OCR. Μοιράζονται όλοι το τελικό αποτέλεσμα και μπαίνουν από κάτω όλων τα ονόματα και τέλος. ;)
Στο μόνο που θα μπορούσαμε να διαφωνήσουμε είναι στο αρχικό σκανάρισμα αλλά όλοι ματάκια έχουμε και μπορούμε να κρίνουμε αν μια δουλειά έγινε σωστά ή άρπα κόλλα.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.361 δευτερόλεπτα