Περί σκαναρίσματος περιοδικών - συνεργασιών κτλ

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
11/05/2013 13:18 - 11/05/2013 14:51 #10469 από Fotis_KFOR
Εγώ μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν σκέφτομαι στο site να σκανάρω περιοδικά, μάλιστα τα παιδιά στο iamretro.gr κάνουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά από όσα έχω δει για το μικρό διάστημα που άνοιξαν το site και χαίρομαι (ανταγωνιστικά δεν θα το δω ποτέ, όλη η κοινότητα ξέρει τη θέση μου), όπως επίσης υπάρχουν και σε άλλα sites σκαναρισμένα περιοδικά και άτομα που προσπαθούν να σκανάρουν.

Εγώ με το site για παράδειγμα μου πήρε σχεδόν 2 χρόνια να φωτογραφίζω μηχανήματα, να φτιάχνω άρθρα κτλ για να τα βλέπει ο κόσμος σαν ένα online μουσείο / εγκυκλοπαίδεια, αλλά και να βλέπει και live τα μηχανήματα κάνοντας εκθέσεις μαζί με την ομάδα, και έτσι βοηθάω με τον τρόπο μου όπως μπορώ, άλλοι αντίστοιχα προσφέρουν κάτι άλλο και πάει λέγοντας.

Αλλά στο θέμα μπουρδουκλώματος και συνεργασιών κτλ συμφωνω με το Μάνο και τον Χρήστο, κάποιοι θα το παίξουν στρατηγοί και θα μου χαλάσουν τη διάθεση, οπότε από τη μεριά μου μπορώ να προσφέρω ΚΑΙ περιοδικά για σκανάρισμα ευχαρίστως σε άτομα που γνωρίζω και εμπιστεύομαι και στην τελική αν σκαναριστούν τα περιοδικά αυτό είναι και το ζητούμενο, και ένας που λεει ο λόγος να τα σκαναρει πάλι θα τα έχει η κοινότητα.

Απλά και πριν αλλά ειδικά απο τότε που άνοιξα το site έχω δεχτεί τέτοιο πόλεμο που ούτε εταιρεία ανταγωνιστική που βγάζει χρήματα δεν έχει φάει και πολλά από αυτά δεν τα γνωρίζουν όλοι. Πόλεμο, λασπολογία, συκοφαντίες, φθόνο και ζήλια σε απεριόριστο βαθμό, μέχρι και να προσπαθήσουν κάποιοι να διαλύσουν την ομαδάρα που έχουμε φτιάξει προσπάθησαν βάζοντας λόγια για να στραφούν κάποιοι εναντίον άλλων - αλλά ΔΕΝ τα κατάφεραν (ζηλεύουν μάλλον που δεν είμαστε μπουρδέλ@@ και τα πάμε καλά και συννενοούμαστε).

Οπότε για συνεργασίες κτλ επειδή έχω καεί (μάλλον έχω λιώσει κιόλας όχι απλά έχω καεί στο χώρο του ρετρό), δυστυχώς δεν θα πάρω, αλλά θα βοηθήσω ευχαρίστως όπως έκανα και συνεχίζω να κάνω και να είμαι ουδέτερος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros, vovolas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
12/05/2013 11:51 - 12/05/2013 11:56 #10491 από chriskgnr
Τα γραφόμενα του Φώτη, με βρίσκουν σύμφωνο. Η τελική κατάληξη(οπως εγραψε και ο Μανος πιο πριν) θα ειναι να κανουν τελικά το σκανάρισμα οι 2-3 μερακλήδες και στο τέλος θα σκάσουν μύτη οι οπλονόμοι/στρατηγοί/καθοδηγητές/τσάμπα μάγκες κτλ για να διεκδικήσουν το κομμάτι της πίτας(δημοσιότητας) που νομίζουν οτι τους ανηκει. Κι επειδή αυτό το φρούτο, που τελευταίως ευδοκιμεί στη ρετροκοινότητα και το λένε "με τις πλάτες των αλλων γίνομαι μάγκας"(οχι μόνο στο θέμα του σκαναρίσματος) μου κάθεται στο λαιμό, εγώ ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω! Κατα τα λοιπά, όσον αφορά τα περιοδικά που έχω, είναι διαθεσιμα σε ανθρωπους που εκτιμώ και ξέρω ότι με πράξεις τους θα συνεισφέρουν στη κοινότητα, χωρίς να περιμένουν ανταλλάγματα.

21st century breakdown...

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
12/05/2013 12:06 #10492 από nkary
Χρήστο εγώ εκτός από το γνωστό :woohoo: "παλικάρι" :woohoo: δεν έχω πρόβλημα με κανέναν. Στην τελική μπορεί να γίνει μοίρασμα περιοδικών (ή ότι μπορεί να βρει κανείς) και το κάθε φόρουμ να κινηθεί ανεξάρτητα. Στο τέλος φτιάχνουμε και μια σελίδα όλοι μαζί και ανεβάζουμε εκεί την όλη εργασία αναφέροντας τι έχει κάνει κάθε φόρουμ ;)

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
12/05/2013 12:09 #10493 από glaros
...αυτό με την ανεξάρτητη αρχή μου θυμίζει αδιάφθορους.

Σίγουρα είναι στενάχωρο να μην μπορούμε να συνεννοηθούμε.
Ας γίνει νέο ξεκίνημα. (πάλι?)

• manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
12/05/2013 12:28 #10495 από manos426f
Ο καθένας έχει τους λόγους του και τα πρόσωπα που τον κάνουν να έχει καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα. Για κάποια παιδιά εδώ μέσα μπορεί να είναι ένα άτομο συγκεκριμένα, για μένα να είναι κάποια άλλα φυντάνια.

Καταρχήν να πω ότι προσωπικά δε δήλωσα ποτέ και πουθενά ότι είμαι σε θέση να σκανάρω κάτι, εξ' ου και δεν υποσχέθηκα κάτι σχετικό. Συνεπώς δεν είμαι και δεν υπήρξα ποτέ άμεσα θιγόμενος από όσα έχω δει στην πορεία να συμβαίνουν.

Επειδή όμως γνωρίζω άτομα που το πράττουν με πάθος, μεράκι και πραγματικά με την καλύτερη των προθέσεων, είναι τουλάχιστον εξοργιστικό να βλέπεις κάποιους άλλους εξυπνάκηδες, που για κάποιον εντελώς αδιευκρίνιστο και ανεξήγητο λόγο θεωρούν και πιστεύουν ότι ο retro χώρος είναι τσιφλίκι τους, να προβαίνουν σε απίστευτα καραγκιοζιλίκια και δακρύβρεχτα internet dramas, με αφορμή τα σκαναρίσματα, επισκιάζοντας έτσι την πραγματική ουσία, που δεν είναι άλλη από την προσπάθεια και την προσφορά στην κοινότητα εκείνων -και μόνο εκείνων- που προέβησαν σε αυτά τα σκαναρίσματα.

Επειδή λοιπόν δε μπορώ να πιστέψω ότι έχουν αλλάξει χαρακτήρα και νοοτροπία ορισμένοι, θεωρώ ότι η συμπόρευση-σύμπλευση των retro-κοινοτήτων είναι απολύτως ουτοπική, ΔΕΝ θα κάνει καλό και είναι απλά μία αγνή, ρομαντική, σκέψη που δε μπορεί όμως να βρει περιθώρια υλοποίησης ως έχουν τα πράγματα στον σχετικό χώρο.

Τώρα βέβαια ΑΝ κάποιοι αποφάσισαν να σοβαρευτούν, να κόψουν μία και καλή τις γελοιότητες, να κατέβουν από το καλάμι τους και να πάψουν να θεωρούν εαυτούς ως τους πατριάρχες του retro, άρα και να μη προσπαθούν να βγουν εκείνοι μπροστά μέσα από κάθε δραστηριότητα που σημειώνεται στο χώρο, γίνει αυτή η σύμπραξη και αποδώσει τα καλύτερα αποτελέσματα και εν τέλει βγω εγώ ο ψεύτης, ειλικρινά θα το χαρώ ιδιαίτερα. Αλλά, καλώς ή κακώς, δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο...

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
12/05/2013 13:36 - 12/05/2013 13:52 #10499 από Fotis_KFOR
Ναι, είναι κρίμα να γίνονται όλα αυτά στο χώρο του ρετρό αλλά δυστυχώς κάποιοι συγκεκριμένοι το δημιουργούν αυτό και όχι εμείς ή εγώ.

Αν κάτσω και γράψω περιστατικά που έχω βιώσει από άτομα που τη βλέπουν, το τι άσχημα πράγματα έχουν πει για εμένα και κάποιες παρόμοιες καταστάσεις θα γεμίσω 2 σεντόνια thread ή γράφω και βιβλίο ολόκληρο και θα βγω και offtopic, οπότε απλά να πω για τον κάθε κακοπροέραιτο ή έξυπνο που πιθανώς θα πει διαβάζοντας το thread κλασικά και χωρίς πολύ σκέψη ότι
"Αυτοί δεν θέλουν να βοηθήσουν",
καλύτερα να το σκεφτεί μήπως αυτό που ισχύει και πρέπει να πει είναι ότι
"Παρόλη τη ζήλια, το μίσος , το φθόνο και τη συκοφαντία που έχουν φάει τόσα χρόνια, αντί να τα παρατήσουν που δεν βγάζουν και τίποτα αλλά δίνουν και από την τσέπη τους, συνεχίζουν να προσφέρουν και να μοιράζονται το χόμπι τους."

Λυπάμαι για την πικρία και την απογοήτευση που βγάζω αλλά τα έχω ζήσει και ξέρω και πολλά που ούτε καν φαντάζονται κάποιοι και δυστυχώς οι περισσότεροι (δεν τους κατηγορώ) δεν ξέρουν το background του ρετρό στην Ελλάδα.

Οπότε προς το παρόν βάση της εμπειρίας μου στο χώρο του ρετρό δεν θέλω να μπλεχτώ με συνεργασίες γενικά με κανέναν σε σκαναρίσματα ή εκθέσεις κτλ - μην παρεξηγηθώ - δεν κατονομάζω κάποιον συγκεκριμένα, αλλά με καταλαβαίνετε (θέλω να πιστεύω).

Αυτό δεν σημαίνει κάτι κακό απαραίτητα, αφού όπως πάντα μέχρι τώρα όπου και όπως μπορώ θα συνεχίσω να βοηθάω χωρίς να περιμένω μπράβο ή κάτι άλλο γιατί έτσι θέλω (καταλαβαίνουν πολλοί τι εννοώ) και ούτε θα πω ότι έχουμε τόσους χρήστες γραμμένους ή να απαιτώ ανταλλάγματα για να κάνω κάτι όπως π.χ. κάποιο site που απλά για να αναφέρει στο φορουμ του ότι κάνουμε δωρεάν έκθεση ήθελε να μπει χορηγός αλλιώς δεν θα το δημοσίευε(!!!) και πάλι θα το σκεφτόταν αν μας έκανε αυτή τη χάρη... και κοκορευόταν ότι έχει χιλιάδες χρήστες κτλ φυσικά και δεν το δημοσίευσε αφού στράβωσα και εγώ και είπα ΟΚ - μην το βάζεις - όπως και εγώ αν αφήνω τα bot που γράφονται και δεν τα έσβηνα κάθε μέρα θα είχα τώρα 1000 τουλάχιστον χρήστες γραμμένους και όχι 150, αλλά εμένα δεν με νοιάζει να κοκορεύομαι και να ξεκινάω λέγοντας "έχουμε τόσες χιλιάδες χρήστες"...

Πραγματικά πόσα δεν ξέρει ο κόσμος... :(

• pooky
  • Το Άβαταρ του/της pooky
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
12/05/2013 23:23 - 13/05/2013 01:35 #10522 από pooky
Σταματάω στη τελευταία σου φράση Φώταρε.

Αυτά και ξαναγυρνώ στη δική μου φάση.

Better lie a Free Man in my grave, than live like a puppet or a slave.

• dR_wH0
  • Το Άβαταρ του/της dR_wH0
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
13/05/2013 08:56 #10531 από dR_wH0
Δυστυχώς έχουμε πολλούς *μαϊντανούς* που περιμένουν να ποτιστούν απο τέτοιες καταστάσεις για να φουντώσουν. Ας γίνει ατομική δουλειά προς το παρόν - ίσως αργότερα είμαστε έτοιμοι να μαζευτεί το υλικό κάπου.

No Rest For The Wicked!
www.iamretro.gr

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
13/05/2013 10:51 - 13/05/2013 10:51 #10539 από chriskgnr

pooky έγραψε: Σταματάω στη τελευταία σου φράση Φώταρε.

Αυτά και ξαναγυρνώ στη δική μου φάση.

άστα "χύμα" γραμμένα! αυτοί που δε καταλαβαίνουν, μόνο σε αυτό το ύφος τα "πιάνουν"!! ;)

21st century breakdown...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros

• pooky
  • Το Άβαταρ του/της pooky
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
13/05/2013 11:53 #10548 από pooky
Chris το κατεβατό το έσβησα γιατί δεν αξίζει καν το κόπο να ασχολούμαι μαζί τους.

Έμεινε κάτι ώρες ανεβασμένο, όποιος το διάβασε, το διάβασε. Προτιμώ να παίζω παρά να κάνω κάτι άλλο πια.

Δεν θα πάρω μέρος στο εγχείρημα ούτε καν σε ατομικό επίπεδο. Όπως είπε ο Φώτης, αν αρχίσω να γράφω τι έχω αντιμετωπίσει στο χώρο του "ρετρό" γενικότερα, θα συντάξω βιβλίο. :evil:

Back 2 gaming!!!!!

Better lie a Free Man in my grave, than live like a puppet or a slave.

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
13/05/2013 18:28 - 13/05/2013 18:34 #10575 από spyros.s
Δυστυχώς η ρετροκοινότητα είναι διασπασμένη για λόγους που άλλοι ξέρουν καλά, άλλοι υποθέτουν και άλλοι αγνοούν.
Το να προσπαθήσετε στην παρούσα φάση να κάνετε κοινή ομάδα σκαναρίσματος ρετρό περιοδικών όσο ρομαντικό και αν ακούγεται είναι μη ρεαλιστικό και περιορίζεται σε απλό ευσεβή πόθο.
Είμαι και εγώ υπέρμαχος της ένωσης του ρετροχώρου μια και τα άτομα που τον αποτελούν είναι περιορισμένα σε αριθμό, όμως καταλαβαίνω ότι αυτό είναι ουσιαστικά αδύνατο!
Ας προσπαθήσει λοιπόν το εκάστοτε ρετροφόρουμ και τα μέλη που το απαρτίζουν να προσθέσει μόνο του το λιθαράκι του στον κοινό σκοπό. Έτσι και αλλιώς τα ίδια πρόσωπα θα τα κατεβάσουν όπου και αν ανεβούν.
Για όσους -ελάχιστους υποθέτω- δεν ξέρουν, σκαναρισμένα ρετρό περιοδικά μπορούν να βρεθούν σε 3 retro fora και συγκεκριμένα στα retromaniax.retrovisions,iamretro

Υ.Γ. Φώτη συμφωνώ απόλυτα με την απόφαση σου να μην ανεβάσεις σκαναρισμένα ρετρό περιοδικά στο φόρουμ που δημιούργησες και μας φιλοξενεί.
Επίσης συμφωνώ απόλυτα που δίνεις στο iamretro τεύχη της συλλογής σου. Το συγκεκριμένο site έχει ξεκινήσει οργανωμένη και αξιόλογη προσπάθεια ψηφιοποίησης και μάλιστα πολύ καλής ποιότητας.

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
13/05/2013 23:54 - 13/05/2013 23:57 #10627 από angel_grig

nkary έγραψε: Τι κάνεις φίλε? Χαθήκαμε ;)

Ναι Νικο,χαθηκαμε οντως.. :(

manos426f έγραψε: Αφού διευκρινίσω εξαρχής ότι πραγματικά πιστεύω ακράδαντα ότι είναι καλή και 100% αγνή η ιδέα-πρότασή σου, θα σου πω τι θα γίνει σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο: Θα έχουμε 5-6 "στρατηγούς"-γενικούς συντονιστές-κουμανταδόρους-θεωρητικούς του εγχειρήματος, που θα δίνουν κατευθύνσεις και οδηγίες με περισσή ευκολία, 40-45 εθελοντές που θα θέλουν-σκοπεύουν αρχικά να συμμετάσχουν και εν τέλει 2-3 που θα κάνουν όλη τη "βρώμικη" δουλειά

Bεβαια εδω ειμαστε στο site του Φωτη,οπου στρατηγοι-κουμανταδόροι δεν υπαρχουν!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, glaros, vovolas

• Nemo
  • Το Άβαταρ του/της Nemo Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
01/06/2013 20:15 - 01/06/2013 20:17 #11186 από Nemo

ΙΟΥΝΙΟΣ 2013 ΤΕΥΧΟΣ 284 (κυκλοφορία 30 Μαίου 2013)

DVD:

Wing Commander Darkest Saga

H ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗΣ ΕΠΟΠΟΙΙΑΣ!

ΕΠΙΣΗΣ:
>>>> Τα 25 πρώτα τεύχη του «PC Μaster» σε PDF (1989, 1990, 1991) <<<<<<<<

:woohoo: :woohoo: :woohoo:
>>>>> www.pcmaster.gr/section/pcm
Eνα μπραβο ειναι το λιγοτερο ,που οφειλουμε σε οσους συνεβαλλαν στην ψηφιοποιηση και στο περιοδικο που εδωσε την συγκαταθεση για να γινει αυτο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pooky, GeoAnas

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
01/06/2013 21:27 #11189 από vovolas

angel_grig έγραψε: Bεβαια εδω ειμαστε στο site του Φωτη,οπου στρατηγοι-κουμανταδόροι δεν υπαρχουν!!

Και δέν πρέπει ποτέ να υπάρξουν,είμαι απόλυτα σύμφωνος με τα λεγόμενα του φώτη και ειλικρινά γίνομαι έξαλλος με συμπεριφορές κάποιων κακοπροαίρετων ανθρώπων οι οποίοι πιστεύουν ότι με τις γνώσεις τους ή δεν ξέρω γώ και τί άλλο νομίζουνε ότι έχουνε πιάσει τον πάπα απο τα γένεια για να μήν πώ κάτι άλλο.
Θα συνιστούσα στον φώτη και σε όλα τα παιδιά του site μιά γ@μηστερή συνταγή γρ@ψαρχιδίνης για όλους αυτούς που ότι ωραίο βλέπουνε,λόγω ζήλειας ή κόμπλεξ θέλουνε να το καταστρέφουνε. Φώτη keep the good work και σας ευχαριστώ όλους προσωπικά για όλα αυτά που απολαμβάνω καθημερινά μέσα απο το site σου!!!! :) :) :)

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
06/06/2013 05:10 - 22/06/2014 09:45 #11272 από Fotis_KFOR
Στο τεύχος του PC Master (που δείχνει ο Nemo παραπάνω) διαπίστωσα ότι τα παιδιά του iamretro.gr από μόνοι τους αναφέρανε και το όνομα μου στα περί σκαναρίσματος περιοδικών επειδή απλά τους έστειλα δανεικά για λίγο κάποια περιοδικά!

Αυτό για εμένα δείχνει ότι το κάνουν καθαρά για το χόμπι τους και για να προσφέρουν στην κοινότητα χωρίς να τους νοιάζει να πάρουν τα "credits" αυτοί ή να την βλέπουν ότι είναι κάποιοι, αφού θα μπορούσαν να μην ανέφεραν καν ότι έστω κάποιος τους έδωσε λίγα τεύχη - απλά θα μπορούσαν να το έγραφαν στο φόρουμ τους μόνο και στο περιοδικό να μην έλεγαν τίποτα - αφού αυτοί τα σκανάρανε εξάλλου, αλλά το έκαναν από μόνοι τους χωρίς εννοείται να τους το ζητήσω εγώ! Αυτό λέει πιστεύω πολλά.

Μπορεί να πει κάποιος ότι είμαι κάπως υπερβολικός αλλά όταν βλέπεις τέτοια περιστατικά, εμένα μου δείχνουν καλά άτομα που απλά γουστάρουν αυτό που κάνουν και δεν ζητάνε τίποτα για αντάλλαγμα και σίγουρα χαίρομαι, αφού αμα σκεφτώ περιστατικά - συμπεριφορές στο ρετρό χώρο θα γράψω ένα βιβλίο με παράλογα - παράξενα - γελοία κτλ κτλ πράγματα.

Εγώ να τους ευχαριστήσω για την κίνησή τους αυτή και να ξέρετε ότι μπορείτε να διαλέξετε από τη συλλογή μου ότι θέλετε για σκανάρισμα όποτε και αν έχετε όρεξη (επειδή δεν είστε και υποχρεωμένοι να σκανάρετε) :

www.retrocomputers.gr/collection/retro-magazines-collection

Μπράβο και πάλι :cheer:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nemo

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.221 δευτερόλεπτα