Schneider EuroPC

  • orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
19/12/2018 19:23 - 20/12/2018 11:30 #43768 από orfeas
Schneider EuroPC δημιουργήθηκε από orfeas
Καλησπέρα RetroComputers.gr ,

Με χαρά σας παρουσιάζω τον ...

Schneider EuroPC

Κατασκευαστής : Schneider, 1988
Επεξεργαστής : Intel 8088 @ 9.54 MHz
Μνήμη : 512 KB RAM
Λειτουργικό Σύστημα : MS DOS 3.3
Μονάδα Δίσκου : floppy disk drive 3,5" 720ΚΒ και 20 MB Σκληρό Δίσκο (προαιρετικός)
Οθόνη : 14" colour, XT-compatible ή 12" monochrome
Γλώσσα Προγραμματισμού : GW Basic

Εκπληκτικό μηχάνημα όμως παρεξηγήσιμο και με ελάχιστες πωλήσεις λόγω των Κολοσσών Amiga - Atari - Amstrad - Commodore.

Με ελάχιστα γραφικά δεν είχε καθόλου τύχη μπροστά στα γραφικά της Amiga και του Atari.

Όμως με καταπληκτική σχεδίαση και τροφοδοτικό ίδιο με αυτό της Amiga τράβηξε επάνω του τα φώτα της δημοσιότητας.

Μαζί με το κουτί ερχόντουσαν τα manuals και φυσικά οι δισκέτες του MS-DOS 3.30 και της GW-Basic.

Το μόνο ελάττωμα του ήταν και είναι για κάποιους η μπαταρία του. Τοποθετημένη στην μέση του motherboard μετά από 20 και πλέον έτη άρχιζε να τρέχει τα οξέα της.
Τρομερό αποτέλεσμα. Ολική καταστροφή της πλακέτας.

Δεν έχω πολλά να αναφέρω για αυτό το μηχάνημα παρά να σας δείξω μερικές φωτογραφίες του:















Θα προσθέσω και ένα βιντεάκι ...

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, supacoopa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/12/2018 19:44 #43769 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Schneider EuroPC
Αγαπημένο και πρώτο PC πολλών εδώ στην Ελλάδα.
Μια μικρή διόρθωση: το mono monitor ήταν 12" όπως υποδηλώνει και το model name MM12

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
19/12/2018 19:58 - 19/12/2018 20:00 #43770 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Schneider EuroPC
Τώρα το απόκτησες? Αν ναι μπράβο σου, από τα ομορφότερα PC. Περισσότερο και από Amiga 500-Atari 520
Αλλά άδικο να το συγκρίνεις σε δυνατότητες μ αυτά. Τι αν σου κάνει η ταπεινή CGA?
Για πες όμως, είχες θέμα με τη μπαταρία και το floppy όπως όλοι μας? Φαντάζομαι ότι θα έχεις διαβάσει το δικό μου οδοιπορικό μέχρι να αποκτήσω ένα.

υγ
είδα που πόσταρες στο instagram και ζήλεψα και έβαλα και το δικό μου :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
19/12/2018 19:58 #43771 από orfeas
Απαντήθηκε από orfeas στο θέμα Schneider EuroPC
:salut:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
19/12/2018 20:08 - 19/12/2018 20:11 #43772 από orfeas
Απαντήθηκε από orfeas στο θέμα Schneider EuroPC

nkary έγραψε: Τώρα το απόκτησες? Αν ναι μπράβο σου, από τα ομορφότερα PC. Περισσότερο και από Amiga 500-Atari 520
Αλλά άδικο να το συγκρίνεις σε δυνατότητες μ αυτά. Τι αν σου κάνει η ταπεινή CGA?
Για πες όμως, είχες θέμα με τη μπαταρία και το floppy όπως όλοι μας? Φαντάζομαι ότι θα έχεις διαβάσει το δικό μου οδοιπορικό μέχρι να αποκτήσω ένα.

υγ
είδα που πόσταρες στο instagram και ζήλεψα και έβαλα και το δικό μου :P


Είχα διαβάσει για τον "Schneider EuroPC II" τον οποίο και κατάφερες και τον έκανες λειτουργικό.
Εκπληκτική δουλειά!!!
Δυστυχώς αυτός είναι ο "Schneider EuroPC" και η μπαταρία του είναι σε πιο ευπαθές σημείο (πιο κέντρο και επάνω) απ'οτι στον "Schneider EuroPC II".
Ο πρώτος μου δεν κατάφερε να ζήσει και πέθανε. Ο δεύτερος είναι αυτός που βλέπεις και ευτυχώς λειτουργεί.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά πάντα μου άρεσε σαν μοντέλο ο "Schneider EuroPC". Όντως όπως τα λες, δεν συκρίνεται΄παρά μόνο χρονολογικά με τους Κολοσσούς της εποχής.
Όμως πάντα κάτι με τράβαγε σε αυτόν (ακόμα δεν ξέρω).

ΥΓ. είπα σιγά σιγά να ανεβάζω και καμμιά φωτογραφία για να ξέρω τι έχω. Θέλω και να αρχίσω να παρουσιάζω (σε μικρούς χρόνους) και βιντεάκια στο φόρουμ για μερικά μηχανάκια που έχω. Και μερικές μόντες και διάφορα προβήματα και .... σε ζάλισα ... και βλέπουμε.
Καλή συνέχεια ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
19/12/2018 20:16 - 19/12/2018 20:18 #43773 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Schneider EuroPC
Εγώ πριν τον PC II είχα βρει 2 Euro PC (με τα 512KB) αλλά ο ένας ήταν σε χειρότερη κατάσταση από τον άλλο. Έχω και μια φώτο στο δικό μου ποστ από το ένα board. Χάος λέμε

Τώρα τον έχω με μια 8bit IDE to CF και την βλέπει κανονικά σαν σκληρό δίσκο. Βέβαια καταλαμβάνει τη μόνη διαθέσιμη θύρα επέκτασης.
Ο Κωνσταντίνος (konc) έχει φτιάξει πατέντα ώστε να δέχεται τα κλασσικά για PC joysticks. Εγώ ακόμα δεν αξιώθηκα να το κοιτάξω.

υγ του είχα βάλει και μια 8bit VGA αλλά δεν έδινε σήμα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
19/12/2018 20:30 #43774 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα Schneider EuroPC
Εντυπωσιακό μηχάνημα Ορφέα,αλλά όπως προαναφέρεις πήγε "άκλαφτο" μπροστά στα τότε μεγαθήρια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ScorpioGr
  • Το Άβαταρ του/της ScorpioGr
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
19/12/2018 20:32 #43775 από ScorpioGr
Απαντήθηκε από ScorpioGr στο θέμα Schneider EuroPC
Φίλε Ορφέα το video όλα τα λεφτά!!!!!
Θέλουμε (πιστεύω πως θα συμφωνήσουν και τα υπόλοιπα παιδιά) και άλλα τέτοια videάκια!!!!:clap1:

Συνημμένο αρχείο:

Ένας κομπιούτερ με νίκησε κάποτε στο σκάκι, αλλά δεν μπόρεσε να τα βγάλει πέρα μαζί μου στο kick boxing....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/12/2018 22:16 #43777 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Schneider EuroPC
Εγώ όταν άρχισα την ενασχόλησή μου με τα pc σαν επαγγελματίας τεχνικός ξεκίνησα με τα τυπικά tower χτ. Τα οποία βέβαια σίγουρα είχαν αρκετά μεγαλύτερες δυνατότητες από το συγκεκριμένο (ταπεινή cga όπως πολ.υ σωστά είπες..) αλλά όμως ήταν απρόσωπα κουτιά.. Ένας λόγος που τα retro computers υπερέχουν σε πολλά σημεία από τα τωρινά pc είναι αυτός. Την κατάσταση τώρα στα pc την σώζουν οι διάφοροι case modders που φτιάχνουν computer cases γεμάτα φαντασία. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι κονσόλες που έχουν και αυτές σχεδιαστική προσωπικότητα. Ε ναι δεν είμαι της κονσόλας αλλά αυτά να λέγονται. Ελπίζω να μην μου θύμωσε ο Nkary.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
20/12/2018 09:37 - 20/12/2018 11:32 #43781 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Schneider EuroPC
Πολύ ωραίο το review σου Ορφέα, όπως και το βιντεάκι σου! Ευχαριστούμε :thanx:

Όντως καλό μηχάνημα που δυστυχώς με την πάροδο των ετών έμεινε περισσότερο γνωστό με το θέμα της μπαταρίας που είχε παρά με αυτά που πρόσφερε!

Με ταξίδεψες (ειδικά λόγω της οθόνης και της GW-Basic) όταν ήμουν στο ΤΕΛ στα εργαστήρια που κάναμε προγραμματισμό σε GW-Basic!!! Ωραία χρόνια :)

EDIT - Μετά από συνεννόηση με τον Ορφέα, το βίντεο που έφτιαξε μεταφέρθηκε στο κανάλι του RetroComputers.gr.
Ευχαριστούμε τον Ορφέα που μας παραχώρησε το βίντεο του για το κανάλι μας :thanx:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
20/12/2018 13:48 #43782 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα Schneider EuroPC
@Ορφεας
Και τηλεπερσόνα :) :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
20/12/2018 16:16 - 20/12/2018 16:21 #43783 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Schneider EuroPC

JIANOS έγραψε: Εγώ όταν άρχισα την ενασχόλησή μου με τα pc σαν επαγγελματίας τεχνικός ξεκίνησα με τα τυπικά tower χτ. Τα οποία βέβαια σίγουρα είχαν αρκετά μεγαλύτερες δυνατότητες από το συγκεκριμένο (ταπεινή cga όπως πολ.υ σωστά είπες..) αλλά όμως ήταν απρόσωπα κουτιά.. Ένας λόγος που τα retro computers υπερέχουν σε πολλά σημεία από τα τωρινά pc είναι αυτός. Την κατάσταση τώρα στα pc την σώζουν οι διάφοροι case modders που φτιάχνουν computer cases γεμάτα φαντασία. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι κονσόλες που έχουν και αυτές σχεδιαστική προσωπικότητα. Ε ναι δεν είμαι της κονσόλας αλλά αυτά να λέγονται. Ελπίζω να μην μου θύμωσε ο Nkary.

Για ποιο λόγο να σου θυμώσω? Κάπου με μπερδεύεις όμως μ αυτά που γράφεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
21/12/2018 23:43 #43790 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Schneider EuroPC
Που μπερδεύεσαι ωρε σύντροφε να σε βοηθήσω.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
23/12/2018 10:55 #43796 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Schneider EuroPC

JIANOS έγραψε: Που μπερδεύεσαι ωρε σύντροφε να σε βοηθήσω.....

Γράφεις ότι ένας λόγος που υπερέχουν τα retro computers είναι η εμφάνιση? Όταν λες retro computers εννοείς τα PC τα home micros ή όλα μαζί?
Μετά αναφέρεις τους case modders. Συγκρίνεις μήλα με τυριά φίλε μου. Πόσο σχέση έχουν εμφανισιακά τα home micros με τα τερατουργήματα του σήμερα?
Το ότι έχει 10 κιλά πλαστικό με 100 led ένα φτιαγμένο κουτί δεν το λες και όμορφο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
23/12/2018 22:23 #43806 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Retroworld.gr - συμμάζεμα
Nkary συγκρίνω την σχεδίαση των retro pc όπως το Scnheider με τα υπόλοιπα μπέζ απρόσωπα κουτιά. Δεν αναφέρομε καθόλου στις δυνατότητες του hardware. Έπίσεις εννοώ ότι με βάση και μόνο αποκλειστικά την σχεδίαση - προσωπικότητα πλέον τα μόνα σύγχρονα pc cases που έχουν κάποια είναι αυτά που φτιάχνουν οι case modders. Φυσικά κάποιο case με 10000 led δεν είναι τίποτα αλλά κοιτόντας κατά καιρούς φωτογραφίες από modded cases μπορείς να βρείς όμορφα κομμάτια όπως¨


Θα μπορούσα να βάλλω πολύ περισσότερες αλλά δεν θα φτάσει το site...

Αυτά και καλά Χριστούγεννα σε όλους. Να περάσετε όμορφα θα τα ξαναπούμε στις 26/12

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.975 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos