Topic-icon Saturn Swap Trick - Για οποιον ενδιαφερεται, δουλευει σχετικα ευκολα!

• Stabill
  • Το Άβαταρ του/της Stabill Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
16/03/2016 15:33 - 20/03/2016 15:51 #35464 από Stabill
Πριν ξεκινησω, να ζητησω προκαταβολικα συγγνωμη απο τους οπαδους των "original καταστασεων" (δεν το λεω ειρωνικα), αλλα μετα απο τοσα χρονια, δικαιουμαι κι εγω να "καψω" μερικα δισκακια για το Saturn μου.... Ηταν μεχρι στιγμης το μοναδικο μου μηχανημα που τα ειχα ολα original!!! :P

"Στραβωσε" λοιπον η ημερα σημερα, αρρωστησα και δεν πηγα στη δουλεια... Οοοοοοοχι, δεν κρεββατωθηκα! Χαπακωθηκα και σκεφτηκα να κανω κατι πολυ... extreme για τις γνωσεις μου, να ανοιξω το Saturn και να κανω την ιστορια που περιγραφει ο τυπος εδω:

Επειδη ομως ειναι "πολυλογας", η ουσια ειναι η εξης:

Τυλιγουμε μια ταινια ή σελοτεηπ στο σημειο που φαινεται στη φωτογραφια:

"Καπακωνουμε" τη κονσολα, τη συνδεουμε κλπ. και εχουμε ετοιμοπολεμα ενα original cd και μια κοπια.

Βαζουμε ΠΡΩΤΑ ΤΗ ΚΟΠΙΑ και ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΠΑΚΙ παταμε το power.
Το δισκακι αρχιζει να γυριζει. Οταν φτασει στην splash screen του Saturn...

...το βγαζουμε ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ ORIGINAL.
Αυτο αρχιζει παλι να γυριζει... Μετα απο 1-2 δευτερολεπτα που αρχιζει να "γκαζωνει", ΠΑΤΑΜΕ ΤΟ RESET και αφηνουμε να φανει παλι η splash screen...

ΠΑΛΙ ΑΜΕΣΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ORIGINAL ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΙΑ. Αυτο ηταν!!!

Το ολο "μυστικο" ειναι η στιγμη που πρεπει να βγει το original... Εκει δυσκολευτηκα αρχικα, διοτι πρεπει να το αφησεις να γυρισει αρκετα γρηγορα πριν το βγαλεις... Αν το βγαλεις νωριτερα, δεν παιζει... ;)

:veryhappy: :veryhappy: :veryhappy: :veryhappy: :veryhappy: :veryhappy: :veryhappy: :veryhappy: :veryhappy: :veryhappy:

(Σημείωση : H όλη παραπάνω διαδικασία και γενικά το παρόν thread αφορά το backup - κόπιες των δικών μας original παιχνιδιών για να υπάρχουν backup αλλά και για να μην ταλαιπωρούμε συνεχώς τα original μας δισκάκια)

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, VincentGR, alex76gr, aidivn, fanny, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• george
  • Το Άβαταρ του/της george
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
16/03/2016 19:53 #35468 από george
Ετσι το εκανα κι εγω πριν πολλα χρονια που ειχα saturn , αλλα απ'οτι θυμαμαι η κονσολα δεν πρεπει να ειναι made in china διοτι δεν παιζει .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill, fanny

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
18/03/2016 18:54 - 29/04/2016 22:05 #35506 από Pluto63
Sega Saturn mod μέρος δεύτερο.

Μετά απο αρκετό καιρό λόγω προβλημάτων υγείας του junior που ευτυχώς τωρα βαίνουν προς καλο τέλος άρχισα πάλι να ασχολουμε με το hobby μας. Πρώτα ενα μεγάλο ευχαριστω στο Μιχάλη Δρόσο για τα τηλέφωνα, την συμπαράσταση, τα μηνυματα, και την διάθεση του να ντυθεί τα Χριστούγεννα υπερήρωας για να διασκεδάσει τον μικρό αλλα η καταστάση της υγείας του τότε δεν το επέτρεπε. Και όλους οσο κατα καιρούς μου ευχήθηκαν τα καλυτερα.
Κατα δεύτερο αποφάσισα να συνεχίσω σε αυτο το topic για να δώσω τα credits στο φίλο Stabill για τον πολύ καλο οδηγό που έγραψε και μου γλύτωσε ώρες ψάξιμο για την μέθοδο του swapping.

Λοιπόν, με αυτο τον τροπο δεν πειράζουμε το αυθεντικό μας Saturn, παρά μόνο για μια φορά ώστε να φορτώσουμε το firmware στο cartridge.
Προμηθευόμαστε απο eBay καμία τριανταριά δολάρια αυτο τον κλώνο action replay cart.

Οπως βλέπετε ο καφές της επιτυχίας απο φραπέ εγινε ελληνικός με κέικ λόγο εποχής.
Κατεβάζουμε το software που θα βάλω αργότερα γιατι γράφω απο το iPad και γράφουμε σε ενα cd το αρχείο ISO.
Εφαρμόζουμε την επάνω μέθοδο για να bootαρουμε τον δίσκο και βρισκόμαστε σε αυτο το screen.

Μόνο τότε ΠΡΟΣΟΧΗ, χωρίς φόβο γιατι ειναι σε λειτουργία, βάζουμε την action replay στην υποδοχή και ακολουθούμε τις οδηγίες στην οθόνη. Μεσα σε δυο λεπτά όλη η δουλεια εχει γίνει. Σβήνουμε το Saturn, βγάζουμε το σελοτέιπ, δεν χρειάζεται πια και το επανασυναρμολογουμε. Μιας και είμασταν εκει αλλάζουμε και την μπαταρία του.
Τωρα με το cartridge στην θέση του βάζουμε ενα αντιγραμμένο cd και good gaming, Sonic 3d Έρχομαι!.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chdlee, Stabill, alex76gr, fanny

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
18/03/2016 20:20 - 18/03/2016 20:22 #35508 από alex76gr
Μπράβο Σταύρο! :thumbup:
Το είπες και το έκανες.

Δηλαδή ουσιατικά χρειάζεται ένα original δισκάκι για να πάρει με αυτό στροφές το drive και μετά το βγάζεις και βάζεις την κόπια όποιου παιχνιδιού θέλεις.
Έξοχα!

ΥΓ.
Περαστικά σου.

@Pluto
Ωραίος!

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
19/03/2016 10:40 - 19/03/2016 15:23 #35521 από Stabill
Alex, αρχικα θελει την κοπια μεχρι την splash screen, μετα βγαζεις τη κοπια και βαζεις το original και οταν αρχισει να γυριζει γρηγορα κανεις reset, περιμενεις παλι την splash screen. Τοτε ξαναβαζεις την κοπια και κατα 99% θα παιξει...

Pluto, αν καταλαβα καλα, αυτο που προτεινεις "πειραζει" κατι στη κονσολα? Ειχα σκεφθει την αγορα ενος τετοιου cartridge, αλλα δεν καταλαβαινα τη χρηση του...

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
19/03/2016 13:43 - 19/03/2016 13:43 #35525 από GeoAnas

Μετά απο αρκετό καιρό λόγω προβλημάτων υγείας του junior που ευτυχώς τωρα βαίνουν προς καλο τέλος άρχισα πάλι να ασχολουμε με το hobby μας. Πρώτα ενα μεγάλο ευχαριστω στο Μιχάλη Δρόσο για τα τηλέφωνα, την συμπαράσταση, τα μηνυματα, και την διάθεση του να ντυθεί τα Χριστούγεννα υπερήρωας για να διασκεδάσει τον μικρό αλλα η καταστάση της υγείας του τότε δεν το επέτρεπε.

:bow: :thumb: ...και ο καφές, βαρύς γλυκός (να υποθέσω; ) ;) ;

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
19/03/2016 13:54 #35526 από glaros

GeoAnas έγραψε: ...και ο καφές, βαρύς γλυκός (να υποθέσω; ) ;) ;

:wait: ...δεν είχε φουσκάλες...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanny

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
19/03/2016 20:46 #35534 από Pluto63
Απλά όταν ειναι τοποθετημένο το cartridge, αντικαθιστά το boot loader του Saturn έτσι ώστε να παιζει τα backup. Όταν δεν ειναι στη θήκη το Saturn ειναι οπως απο την μαμά του.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
23/03/2016 12:22 #35598 από Stabill
Υπαρχει περιπτωση αυτο το αναψε-σβησε - βαλε-βγαλε να δημιουργησει κανενα προβλημα στην κονσολα?

Συνημμένο αρχείο:

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
23/03/2016 20:40 #35605 από Pluto63
Ναι, φθείρει το laser πολύ έντονα και χαλάει και ο μηχανισμός περιστροφής. Τα Sony ps1 ηταν γαϊδούρια αλλα τα Saturn και dreamcast είχαν πολύ ευαίσθητα laser.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, Stabill

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
23/03/2016 21:49 #35606 από glaros
Optima JVC και Sanyo (laser/motor)
Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα συμβατά σε ebay.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
14/04/2016 17:51 #35918 από Stabill
Σήμερα η κονσολα "μουλαρωσε", δεν παιζει τα backup με τιποτα..... :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Συνημμένο αρχείο:

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
14/04/2016 17:59 #35919 από glaros
... original ... play ?

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
14/04/2016 18:18 #35920 από Stabill

glaros έγραψε: ... original ... play ?

Original...... μια χαρα... καθαρισα λιγο το "ματι" του laser και ξαναπηρε μπρος... Και παρηγγειλα κι ενα Action Replay Cartridge, πριν "ρημαξω" τη κονσολα...... ;)

Συνημμένο αρχείο:

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
25/04/2016 21:31 #36020 από Stabill
Μολις μου ηρθε το Action Replay...

Μια ερωτηση προς τον Pluto63..... Την στιγμη που θα πρεπει να τοποθετησω το cartridge στην κονσολα, αυτη θα ειναι αναμμενη, οπως γραφεις... Δεν ειναι επικινδυνο να γινει καμμια "χοντρη ζημια"???

(οχι πως δεν θα το δοκιμασω, απλα ρωταω... :lol: :lol: :lol: )

Συνημμένο αρχείο:

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.270 δευτερόλεπτα