Topic-icon Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!

• Stabill
  • Το Άβαταρ του/της Stabill Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
28/12/2013 17:23 #16614 από Stabill
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!

Εχοντας τοποθετησει ξανα την Μεγαλη Κυρια στο γραφειο μου μετα απο χρονια.................

www.retrocomputers.gr/forum/115-commodor...-tis-meta-apo-xronia

....................σκεφτηκα το εξης:

Την δυνατοτητα να περασω σε εναν εξωτερικο σκλ. δισκο τις δισκετες μου, ωστε να εχω ευκολα προσβασιμα τα παιχνιδια που επαιζα στα νιατα μου...!!! :P :lol:

Το κακο ειναι οτι μετα απο 20 χρονια που την εχω αφησει "στην ακρη", δεν ξερω τι "επαιζε" ή "παιζει" με αυτη την ιστορια... Γι'αυτο θελω τις γνωσεις των πιο... ψαγμενων!!! :bow:

Πρωτα απ'ολα, ειναι εφικτο αυτο? Μιλαω για σκλ. δισκο "συγχρονο", οχι τους παλιους που υπηρχαν και που βεβαια αποκλειεται να υπαρχουν πια... Μπορει να συνδεθει με καποιον τροπο στην Amiga και αν ναι με ποια συνδεσμολογια? Ειναι κατι που θα το βρω ευκολα, χωρις να ψαχνω για μεταχειρισμενα αντικειμενα στα διαφορα sites...

Δευτερον, αν η απαντηση ειναι ΝΑΙ σε ολα τα παραπανω: Τα παιχνιδια πως θα περαστουν στον δισκο? Γενικα, αυτη η διαδικασια αξιζει τον κοπο, ή ζηταω πολλα?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Σταυρος

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
28/12/2013 19:22 - 28/12/2013 19:24 #16615 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Για καινούργιο πράμα δες το παρακάτω
amigakit.leamancomputing.com/catalog/pro...php?products_id=1168
Αν έχεις όρεξη διάβασε στα παρακάτω links
www.fitzstevesamigaworld.co.uk/?p=119
scoopex1988.org/the-scoop-examining-the-aca500.html
Με 2 λόγια προσθέτει 2 CF κάρτες σαν δίσκους, με την μια για μεταφορά αρχείων από το pc και επιπλέον κάνεις αναβάθμιση της 500 στα 14MHz και 2 MB ram
Μετά μπορείς με τον WHDLoad
whdload.de/
να φορτώσεις ότι παιχνίδι θέλεις :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
28/12/2013 20:05 - 28/12/2013 20:07 #16618 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!

nkary έγραψε: Για καινούργιο πράμα δες το παρακάτω
amigakit.leamancomputing.com/catalog/pro...php?products_id=1168
Αν έχεις όρεξη διάβασε στα παρακάτω links
www.fitzstevesamigaworld.co.uk/?p=119
scoopex1988.org/the-scoop-examining-the-aca500.html
Με 2 λόγια προσθέτει 2 CF κάρτες σαν δίσκους, με την μια για μεταφορά αρχείων από το pc και επιπλέον κάνεις αναβάθμιση της 500 στα 14MHz και 2 MB ram
Μετά μπορείς με τον WHDLoad
whdload.de/
να φορτώσεις ότι παιχνίδι θέλεις :)

Θα τα μελετησω ολα αυτα, σ'ευχαριστω πολυ!!!
Με μια πρωτη ματια καταλαβα περιπου τι παιζει... Αυτη η κοκκινη πλακετα ειναι ο accelerator? Ειναι κατι ξεχωριστο δηλαδη?
Εμενα με ενδιαφερει μονο η χωρητικοτητα ωστε να ριξω μεσα τα παιχνιδια μου...

Κι αυτο που λες, οτι η μια cf καρτα ειναι για μεταφορα αρχειων απο το pc... η αλλη???

Γενικα ειναι δοκιμασμενο?

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
28/12/2013 20:20 #16619 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Η κάρτα περιέχει όσα βλέπεις στο amigakit.
Product Features

68EC000/10 clocked at 14MHz, so will accelerate the Amiga 500's performance
2 MB RAM of available memory on board: 0.5MB can be allocated to MapROM function
External expansion which slots into side of A500 so there is no need to open the Amiga 500 case
1x Bootable Hard Drive Compact Flash card slot which is bootable and can read or write Amiga cards
1x Media Compact Flash slot which can read/write PC FAT formatted cards
Compatible with existing trapdoor RAM expansions (up to 1.8 MB)
Compatible with existing Chip Mem expansion upgrades
Custom expansion port for local hardware (14 MHz 16 bit, double Zorro speed)
Clock port for compatible hardware expansions such as Silversurfer or Catweasel Mk2 Anniversary Edition
Optionally expandable by adding a new ACA 1220 ¹ or ACA 1232 accelerator card
Licensed Kickstart ROM images 1.3 and 3.1 installed in onboard Flash ROM
FAT95 file system installed in internal Flash ROM
Compatible with WHDLoad game software
Bootable Hard Drive Available ² (add optional CF card below) Add Compact Flash Card
EasyADF software optionally available pre-installed on CF hard drive (add optional CF card with EasyADF below)

Από κει και πέρα μπορείς να προσθέσεις και έναν επιταχυντή από A1200
amigakit.leamancomputing.com/catalog/adv....php?keywords=aca+12
και να γίνει η 500άρα, 1200 ή ακόμα και καλύτερη αλλά νομίζω ότι δεν αξίζει. Πας κατευθείαν σε A1200 μετά.
Με την δεύτερη CF μπορείς να μεταφέρεις αρχεία από το pc και να τα διαβάσει κατευθείαν η κάρτα μιας και υποστηρίζει FAT95 file system πχ να μεταφέρεις πολύ εύκολα demos που έχεις κατεβάσει στο pc.
Τώρα αν είναι δοκιμασμένο δεν νομίζω μιας και αναφέρει "Stock Expected: Tuesday 31 December, 2013"
Απλά μπορείς να το προ-παραγγείλεις. Πάντως σίγουρα είναι η πιο γρήγορη, σχετικά φθηνή λύση για την Amiga 500 και είναι νέο προϊόν με εγγύηση. Αν είχα τα φράγκα θα την έπαιρνα αλλά....... :(

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
28/12/2013 21:02 #16620 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Κατι αλλο ισως? Υπαρχει?

Συνημμένο αρχείο:

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
28/12/2013 21:04 - 28/12/2013 21:04 #16621 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Kαι υπαρχει και το HxC floppy emulator εδω

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
29/12/2013 11:43 #16631 από Stabill
"Πραγματικος" σκληρος δισκος δεν υπαρχει? Ειναι δηλ. θεμα συνδεσμολογιας, γι'αυτο βγαινουν με την μορφη καρτας για το expansion slot?

Συνημμένο αρχείο:

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
29/12/2013 13:33 - 29/12/2013 13:34 #16632 από nkary
Υπάρχει και ο κλασικός
πχ
www.bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=1194
αλλά μη νομίζεις ότι θα σου βγει φθηνότερα και αν ο δίσκος βαρέσει άντε βρες άλλον ;)
Και αυτό που αναφέρει ο Γρηγόρης είναι πολύ καλή λύση απλά συνδέεται σαν floppy. Θα πρέπει να ανοίξεις το μηχάνημα. Εύκολο είναι

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
05/01/2014 22:28 #16798 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Καλό φίλε σταύρο είναι να την υλοποιήσεις την ιδέα σου που θές σχετικά με τον δίσκο, γιατί τέτοια θεικά games σε δισκέτα δέν πρέπει να χάνονται καλή επιτυχία!! :)

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
06/01/2014 00:23 #16817 από Stabill

vovolas έγραψε: Καλό φίλε σταύρο είναι να την υλοποιήσεις την ιδέα σου που θές σχετικά με τον δίσκο, γιατί τέτοια θεικά games σε δισκέτα δέν πρέπει να χάνονται καλή επιτυχία!! :)

Δεν ξερω, εχω προβληματιστει με ολα αυτα... Ισως να ειμαι λαθος, αλλα εγω πιστευα οτι θα υπηρχε κανονικος δισκος κι οχι sd καρτες...

Θα δω...

Συνημμένο αρχείο:

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
06/01/2014 00:44 #16818 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Οι SD κάρτες και τα παρελκόμενα δείχνουν μονόδρομος,αλά είναι o λιγότερο "φασαριοζικος"

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
06/01/2014 09:36 #16820 από nkary

Stavros Papadopoulos έγραψε:

vovolas έγραψε: Καλό φίλε σταύρο είναι να την υλοποιήσεις την ιδέα σου που θές σχετικά με τον δίσκο, γιατί τέτοια θεικά games σε δισκέτα δέν πρέπει να χάνονται καλή επιτυχία!! :)

Δεν ξερω, εχω προβληματιστει με ολα αυτα... Ισως να ειμαι λαθος, αλλα εγω πιστευα οτι θα υπηρχε κανονικος δισκος κι οχι sd καρτες...

Θα δω...

Καλημέρα
Τι εννοείς? Φυσικά και υπάρχει "κανονικός δίσκος". Σου έδωσα ένα λινκ ποιο πάνω. Αλλά φυσικά δεν μιλάμε για καινούργιο προϊόν. Μπορείς να βρεις έναν πχ στο amibay ή στο ebay.
Προσωπικά αν ήθελα να χρησιμοποιώ την 500άρα σε καθημερινή βάση θα πήγαινα σε κάτι καινούργιο και ποιο αξιόπιστο, αν ήθελα απλά και μόνο να την ανοίξω μια φορά το μήνα τότε ίσως πήγαινα σε έναν "κανονικό δίσκο" και για συλλεκτικούς λόγους

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
06/01/2014 12:53 #16827 από Stabill

nkary έγραψε:

Stavros Papadopoulos έγραψε:

Θα δω...

Καλημέρα
Τι εννοείς? Φυσικά και υπάρχει "κανονικός δίσκος". Σου έδωσα ένα λινκ ποιο πάνω. Αλλά φυσικά δεν μιλάμε για καινούργιο προϊόν. Μπορείς να βρεις έναν πχ στο amibay ή στο ebay.
Προσωπικά αν ήθελα να χρησιμοποιώ την 500άρα σε καθημερινή βάση θα πήγαινα σε κάτι καινούργιο και ποιο αξιόπιστο, αν ήθελα απλά και μόνο να την ανοίξω μια φορά το μήνα τότε ίσως πήγαινα σε έναν "κανονικό δίσκο" και για συλλεκτικούς λόγους

Ναι, δεν αντιλεγω, το ειδα το link.

Γενικα, δεν νομιζω οτι θα ανοιγω την Amiga καθε ημερα, απλα ψαχνω για κατι αξιοπιστο και δοκιμασμενο...

Μαλλον θα δοκιμασω τη λυση με τις καρτες...

Συνημμένο αρχείο:

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
06/01/2014 17:54 #16841 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Περιμένουμε εντυπώσεις απο το αποτέλεσμα του transfer :)

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
06/01/2014 22:15 #16852 από Stabill

vovolas έγραψε: Περιμένουμε εντυπώσεις απο το αποτέλεσμα του transfer :)

Ε, κατσε πρωτα να το αγορασω...!!!!!!

Συνημμένο αρχείο:

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα