Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!

  • ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
06/01/2014 23:24 #16856 από ndial

angel_grig έγραψε: Kαι υπαρχει και το HxC floppy emulator εδω


Για να ειμαι ειλικρινης θα πρότεινα κι εγω αυτο.
Εχω ενα τετοιο και το χρησιμοποιω σε Atari STE. ειναι μια χαρα και εξομειωνει φουλ το φλοππυ.
Επισης μπορεις αυτο το μαραφετι να το χρησιμοποιεις ΚΑΙ σε CPC, Commodore, ST, MSX και εναν σκασμο αλλα μηνανακια! Δεν ειναι μονο για Amiga

Η αλλη λυση με τον ACA 500 ειναι πολυ καλη επισης (πλεον βαζεις μια απλη Α500 στον μαγικο κοσμο του WHDLOAD).
Απλα δεν ξερω ακομα ποσο καλη ειναι κτλ. π.χ. θεματα memory timings, overheating κτλ? κατι που συνηθίζαμε να βλεπουμε (και ο ιδιος, παθών) με τις πρωτες εκδοσεις του ACA 1220 για την Α1200.

Παντως οτι και να επιλεξεις θα είναι ενα υπεροχο δωρο για την σουπερ Amigo-κυρια, αλλα και για σενα φυσικα!

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
10/06/2014 15:25 #20505 από stabill
Απαντήθηκε από stabill στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Γεια σας παιδες!!!

Μετα απο πολυ καιρο ξανασχοληθηκα με το "θεμα" και μαλιστα εχω (σχεδον) καταληξει στο ACA500 με τις καρτουλες μνημης που μπαινει εξωτερικα (δεν θελω να την ανοιξω).

Διαβαζοντας καποια πραγματα στα διαφορα amigoforums, ειδα οτι το WHDLoad για να δουλεψει θελει πολυ μνημη, οτι αν καποιο παιχνιδι ειναι πανω απο 3 δισκετες ισως δεν θα παιζει και αλλα τετοια...

Με δεδομενο οτι ΔΕΝ γνωριζω τιποτα απο ολα αυτα, μια και την Amigουλα μου την ειχα (τοτε) χωρις σκληρους δισκους και τα utilities τους, ολα αυτα μου φαινονται κινεζικα!!!

Αρα λοιπον, θα ηθελα εσεις οι "ψαγμενοι" Amigοβιοι :P να μου (ξαναπειτε) την γνωμη σας, αυτη τη φορα ειδικα για αυτο το μαραφετι. Ειμαι ετοιμος να το παραγγειλω!!!

Thanks!!!!!! :thanx:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
10/06/2014 16:58 - 10/06/2014 17:00 #20508 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Βλέπω φίλε μου μπήκες και εσύ στον ίδιο πειρασμό.
Λοιπόν εγώ έχω αγοράσει τον aca500 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Όσον αφορά combatibility δείχνει να είναι πάρα πολύ συμβατός με πολλές διαφορετικές motherboard versions.
Όσον αφορά το WHDLOAD χρειαζεται πραγματικά περισσότερη μνήμη για να το χρησιμοποιήσεις με τον aca500.
Εγώ το έψαξα μαζί με τον Μιχάλη (Mike o γκουρου των amiga) και πιστεύω ότι αν δεν κρατάς μεγάλα καλάθια μπορείς να ασχοληθείς.
Απαραίτητα χρειάζεσαι μία 3.1 rom να βάλεις επάνω για να σου μείνουν 1.7 ΜΒ ελευλθερα από τον ACA500.
Επίσης μία επέκταση μνήμης 512ΚΒ μαζί με το hack για να βλέπει 1 ΜΒ CHIP RAM. Με αυτά θα έχεις την δυνατότητα να παίζεις ένα μεγάλο αριθμό παιχνιδιών με το WHDLOAD από την καρτούλα/σκληρό δίσκο.
Εγώ έκανα το έξοδο και αγόρασα μία 500+ με 2ΜΒ chip ram και εχω την βέλτιστη απόδοση σε σύνολο 3.7 MB ελεύθερη μνήμη σε παρθένα εγκατάσταση 3.1 workbench χωρίς να χρειαστεί να απενεργοποιήσω το preload στο WHDLOAD.
Στο περιοδιό retroplanet No 3 δημοσίευσαν ένα πάρα πολύ καλό review. Επίσης μπορείς να βρείς περισσότερα στο λινκ παρακάτω: scoopex1988.org/the-scoop-examining-the-aca500.html

Αν τώρα δεν καίγεσαι και τόσο πολύ για το whdload αλλά περισσότερο για τον σκληρό δίσκο υπάρχει και το παρακάτω
kipper2k.com/amigaforsale/

Νομίζω απλά ότι έχει όμως καθυστέρηση λόγω πληθώρας παραγγελιών κοίτα εδώ :http://www.amibay.com/showthread.php?51339-Amiga-500-4-8mb-fastmem-boards-with-IDE

Αν είσαι Αθήνα νότια μπορούμε να κανονήσουμε να φέρω το μηχάνημα να το δοκιμάσουμε στο δικό σου.

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
10/06/2014 18:01 #20512 από stabill
Απαντήθηκε από stabill στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!

kerkyra2007 έγραψε: Βλέπω φίλε μου μπήκες και εσύ στον ίδιο πειρασμό.
Λοιπόν εγώ έχω αγοράσει τον aca500 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Όσον αφορά combatibility δείχνει να είναι πάρα πολύ συμβατός με πολλές διαφορετικές motherboard versions.
Όσον αφορά το WHDLOAD χρειαζεται πραγματικά περισσότερη μνήμη για να το χρησιμοποιήσεις με τον aca500.
Εγώ το έψαξα μαζί με τον Μιχάλη (Mike o γκουρου των amiga) και πιστεύω ότι αν δεν κρατάς μεγάλα καλάθια μπορείς να ασχοληθείς.
Απαραίτητα χρειάζεσαι μία 3.1 rom να βάλεις επάνω για να σου μείνουν 1.7 ΜΒ ελευλθερα από τον ACA500.
Επίσης μία επέκταση μνήμης 512ΚΒ μαζί με το hack για να βλέπει 1 ΜΒ CHIP RAM. Με αυτά θα έχεις την δυνατότητα να παίζεις ένα μεγάλο αριθμό παιχνιδιών με το WHDLOAD από την καρτούλα/σκληρό δίσκο.
Εγώ έκανα το έξοδο και αγόρασα μία 500+ με 2ΜΒ chip ram και εχω την βέλτιστη απόδοση σε σύνολο 3.7 MB ελεύθερη μνήμη σε παρθένα εγκατάσταση 3.1 workbench χωρίς να χρειαστεί να απενεργοποιήσω το preload στο WHDLOAD.
Στο περιοδιό retroplanet No 3 δημοσίευσαν ένα πάρα πολύ καλό review. Επίσης μπορείς να βρείς περισσότερα στο λινκ παρακάτω: scoopex1988.org/the-scoop-examining-the-aca500.html

Αν τώρα δεν καίγεσαι και τόσο πολύ για το whdload αλλά περισσότερο για τον σκληρό δίσκο υπάρχει και το παρακάτω
kipper2k.com/amigaforsale/

Νομίζω απλά ότι έχει όμως καθυστέρηση λόγω πληθώρας παραγγελιών κοίτα εδώ :http://www.amibay.com/showthread.php?51339-Amiga-500-4-8mb-fastmem-boards-with-IDE

Αν είσαι Αθήνα νότια μπορούμε να κανονήσουμε να φέρω το μηχάνημα να το δοκιμάσουμε στο δικό σου.


Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου και για οσα γραφεις!
Να σου αναφερω λοιπον τα εξης και πες μου την γνωμη σου!

Πρωτα απ'ολα θελω κατι που να ειναι εξωτερικο. Δεν θα ηθελα να επεμβω στο hardware οχι μονο επειδη "δεν το'χω", αλλα και γιατι προκειται για ενα μηχανημα που δεν θα ρισκαρα σε καμμια περιπτωση να παθει κατι (εστω και μια στο εκατομυριο...)

Δευτερον δεν νομιζω να παιξω ολες τις εκατονταδες παιχνιδια που εχω. Απλα θα ηθελα να τα εχω διαθεσιμα ανα πασα στιγμη, διοτι οι δισκετες ειναι στην ντουλαπα, ανεβα-κατεβα που λενε, ωωωωωχου βαρεθηκα κιολας! :lol: :lol: :lol:

Το WHDLOAD δεν με ενδιαφερει καθολου, ουτε που ηξερα τι ειναι! Θελω απλα να εχω τα παιχνιδια διαθεσιμα πιο γρηγορα! Αν μπορει να γινει χωρις αυτο, δεν με χαλαει καθολου! Η παραπανω μνημη σε τι ακριβως βοηθαει? Διαβασα οτι δουλευει καλα αν ενα παιχνιδι ειναι μεχρι 2 δισκετες. Αν ειναι π.χ. 5 τι "παθαινει"? Προφανως δεν εχω καταλαβει καλα την λειτουργια του... :huh:

Εδω amigastore.eu/en/226-aca500.html βρηκα την δυνατοτητα να παραγγειλω το ACA500 μαζι με τα CF και με προεγκατεστημενα τα WHDLOAD & OS 3.1. Την τιμη δεν την λες κακη, αρκει να δουλευουν τα παντα στο 100%... 'Η εστω στο 99%... :P

Το γεγονος οτι εχω εσωτερικα την καρτα At-Once που "μετετρεπε" την Amiga σε pc (λεμε τωρα...) πειραζει κατι?

Μενω Γαλατσι και δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι να συναντηθουμε (θα το ηθελα ομως). Σε πρωτη φαση δες τις αποριες μου και οπου μπορεις να μου απαντησεις, θα με βοηθουσε πολυ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
10/06/2014 20:33 - 10/06/2014 20:53 #20519 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!

Πρωτα απ'ολα θελω κατι που να ειναι εξωτερικο. Δεν θα ηθελα να επεμβω στο hardware οχι μονο επειδη "δεν το'χω", αλλα και γιατι προκειται για ενα μηχανημα που δεν θα ρισκαρα σε καμμια περιπτωση να παθει κατι (εστω και μια στο εκατομυριο...)

Σεβαστό αλλά μερικές φορές είναι αναγκαίο. Και εγώ δεν θαρευόμουν αλλά τώρα αλλάζω τσιπάκια τώρα για πλάκα/ ακόμη δεν το έχω με τα κολητήρια.

Δευτερον δεν νομιζω να παιξω ολες τις εκατονταδες παιχνιδια που εχω. Απλα θα ηθελα να τα εχω διαθεσιμα ανα πασα στιγμη, διοτι οι δισκετες ειναι στην ντουλαπα, ανεβα-κατεβα που λενε, ωωωωωχου βαρεθηκα κιολας!
Το WHDLOAD δεν με ενδιαφερει καθολου, ουτε που ηξερα τι ειναι! Θελω απλα να εχω τα παιχνιδια διαθεσιμα πιο γρηγορα! Αν μπορει να γινει χωρις αυτο, δεν με χαλαει καθολου!

Λοιπόν δεν γίνεται χωρίς αυτό. Το whdload είναι ένα σύστημα που όπως παλιά που κάναμε εγκατάσταση παιχνιδιών στον σκληρό για να τα παίζουμε με τον τρόπο που περιγράφεις αυτό έχει δώσει την δυνατότητα σε οποιοδήποτε παιχνίδι για Α500 Α1200 CD32 με κανονικό bootloader ή NoDOS να μπορούμε να τα παίξουμε από τον σκληρό δίσκο. Αυτό σημαίνει ότι χρειαζόμαστε σκληρό δίσκο (HD ή CF). Πρόσεξε τώρα : έχει φτιαχτεί για την 1200 και όχι για την 500άρα.

Η παραπανω μνημη σε τι ακριβως βοηθαει? Διαβασα οτι δουλευει καλα αν ενα παιχνιδι ειναι μεχρι 2 δισκετες. Αν ειναι π.χ. 5 τι "παθαινει"? Προφανως δεν εχω καταλαβει καλα την λειτουργια του... :huh:

΄
Έχουν γραφτεί άπειρα στα ελληνικά amigoforum και όχι μόνο για όλες αυτές τις λεπτομέρειες. Πρόσεξες το παραπάνω ότι έχει γραφτεί για την Α1200 ? αυτό σημαίνει μεγαλύτερος επεξεργαστής, σκληρός και μνήμη. Μάλιστα στην 1200 προτείνεται επιταχυντής με 68030 και αφθονη μνήμη για να τρέξει σωστά. Η μνήμη για μένα έχει περισσότερη σημασία γι'αυτό και λένε ότι μέχρι δύο δισκέττες είναι εντάξει. Σε απλά λόγια φορτώνει περισσότερα στην μνήμη και τα κρατάει εκεί για να 'εξομοιώσει" την συχνή ενναλαγή των δισκεττών ενός παιχνιδιού με πολλές δισκέττες , άρα περισσότερες δισκέττες περισσότερη μνήμη, βέβαλα δεν σημαίνει ότι δεν τρέχει εντελώς αλλά θα κάνιε συνέχεια διακοπές και δεν θα παίζεις θα φορτώνεις. Αν το googlάρεις θα βρεις άπειρες απόψεις για whdload και aca500.
Άρα λοιπόν αφού ο aca500 έχει πάλι τον 68000 αλλά στα 14ΜΗΖ και έχτρα μνήμη 2 ΜΒ θα έλεγες ότι αυτά είναι αρκετά?
Όμως όχι .......
1.ο επεξεργαστής άντε και είναι ανεκτός
2. Χρειάζεσαι bootup από HD/CF Με το 1.3 kickstart δεν έχει autoboot οπότε θα χρειαστείς την onboard 3.1 rom στον aca500 άρα 512 ΚΒ μείον, μετά ο aca500 από μόνος του χρειάζεται συνολικά γύρω στα 300 ΚΒ για να τρέξει και το ide και η έξτρα CF κάρτα. Τελικά λοιπόν έχεις μόνο 1.2 ΜΒ ελεύθερα από τον aca500 και 1 ΜΒ chip ram. Πολύ λίγη μνήμη για whdload λοιπόν. Από μόνη της η 1ΜΒ chip ram δεν είναι αρκετή γι'αυτό αγ'ορασα μία 500+ με 2 ΜΒ chip ram και πούλησα την απλή.
Γι' αυτό σου προτείνω μία φυσική μνήμη 3.1 rom για να κερδίσεις τουλάχιστον τα 512 ΚΒ.
Άρα θα έχεις 1Μβ chip και 1.7 ΜΒ κάτι σαν fast μνήμη. Σχετικά με πολλούς αυτό δεν είναι αρκετό. Εγώ πιστεύω ότι αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις που από ότι διαβάζω δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις έτσι μπορείς να ευχαριστηθείς τα παιχνίδια σου.

Εδω amigastore.eu/en/226-aca500.html βρηκα την δυνατοτητα να παραγγειλω το ACA500 μαζι με τα CF και με προεγκατεστημενα τα WHDLOAD & OS 3.1. Την τιμη δεν την λες κακη, αρκει να δουλευουν τα παντα στο 100%... 'Η εστω στο 99%...

Ναι καλή τιμή αλλά μου το χάλασες.... δεν θέλεις να έχεις την απόλαυση να τα εγκαταστήσεις εσύ, να ασχοληθείς να δεις τι παίζει, και να πορωθείς? Εδώ υπάρχουν πολλά παιδιά που μπορούμε να βοηθήσουμε στην εγκατάσταση του 3.1 και whdload.

Το γεγονος οτι εχω εσωτερικα την καρτα At-Once που "μετετρεπε" την Amiga σε pc (λεμε τωρα...) πειραζει κατι?

Όχι μόνοι δεν πειράζει αλλά είναι πάρα πολύ καλό Αν έχω διαβάσει καλά ήδη έχεις με αυτή την κάρτα 1ΜΒ chip ram.

Μενω Γαλατσι και δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι να συναντηθουμε (θα το ηθελα ομως). Σε πρωτη φαση δες τις αποριες μου και οπου μπορεις να μου απαντησεις, θα με βοηθουσε πολυ!

θα την βρούμε την λύση μόνο που εσύ μένεις στο βουνό και εγώ στη θάλασσα :cheer:

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
10/06/2014 20:52 - 10/06/2014 20:54 #20520 από stabill
Απαντήθηκε από stabill στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!

kerkyra2007 έγραψε:

Πρωτα απ'ολα θελω κατι που να ειναι εξωτερικο. Δεν θα ηθελα να επεμβω στο hardware οχι μονο επειδη "δεν το'χω", αλλα και γιατι προκειται για ενα μηχανημα που δεν θα ρισκαρα σε καμμια περιπτωση να παθει κατι (εστω και μια στο εκατομυριο...)

Σεβαστό αλλά μερικές φορές είναι αναγκαίο. Και εγώ δεν θαρευόμουν αλλά τώρα αλλάζω τσιπάκια τώρα για πλάκα/ ακόμη δεν το έχω με τα κολητήρια.

Δευτερον δεν νομιζω να παιξω ολες τις εκατονταδες παιχνιδια που εχω. Απλα θα ηθελα να τα εχω διαθεσιμα ανα πασα στιγμη, διοτι οι δισκετες ειναι στην ντουλαπα, ανεβα-κατεβα που λενε, ωωωωωχου βαρεθηκα κιολας!
Το WHDLOAD δεν με ενδιαφερει καθολου, ουτε που ηξερα τι ειναι! Θελω απλα να εχω τα παιχνιδια διαθεσιμα πιο γρηγορα! Αν μπορει να γινει χωρις αυτο, δεν με χαλαει καθολου!

Λοιπόν δεν γίνεται χωρίς αυτό. Το whdload είναι ένα σύστημα που όπως παλιά που κάναμε εγκατάσταση παιχνιδιών στον σκληρό για να τα παίζουμε με τον τρόπο που περιγράφεις αυτό έχει δώσει την δυνατότητα σε οποιοδήποτε παιχνίδι για Α500 Α1200 CD32( με κανονικό bootloader ή NoDOS να μπορούμε να τα παίξουμε από τον σκληρό δίσκο. Αυτό σημαίνει ότι χρειαζόμαστε σκληρό δίσκο (HD ή CF). Πρόσεξε τώρα : έχει φτιαχτεί για την 1200 και όχι για την 500άρα.

Η παραπανω μνημη σε τι ακριβως βοηθαει? Διαβασα οτι δουλευει καλα αν ενα παιχνιδι ειναι μεχρι 2 δισκετες. Αν ειναι π.χ. 5 τι "παθαινει"? Προφανως δεν εχω καταλαβει καλα την λειτουργια του... :huh:

΄
Έχουν γραφτεί άπειρα στα ελληνικά amigoforum και όχι μόνο για όλες αυτές τις λεπτομέρειες. Πρόσεξες το παραπάνω ότι έχει γραφτεί για την Α1200 ? αυτό σημαίνει μεγαλύτερος επεξεργαστής σκληρός και μνήμη. Μάλιστα στην 1200 προτείνετα επιταχυντής με 68030 και αφθονη μνήμη για να τρέξει σωστά. Η μνήμη για μένα έχει περισσότερη σημασία γι'αυτό και λένε ότι μέχρι δύο δισκέττες είναι εντάξει. Σε απλά λόγια φορτώνει περισσότερα στην μνήμη και τα κρατάει εκεί για να 'εξομοιώσει" την συχνή ενναλαγή των δισκεττών ενός παιχνιδιού με πολλές δισκέττες , άρα περισσότερες δισκέττες περισσότερη μνήμη, βέβαα δεν σημαίνει ότι δεν τρέχει εντελώς αλλά θα κάνιε συνέχεια διακοπές και δεν θα παίζεις θα φορτώνεις. Αν το googlάρεις θα βρεις άπειρες απόψεις για whdload και aca500.

Εδω amigastore.eu/en/226-aca500.html βρηκα την δυνατοτητα να παραγγειλω το ACA500 μαζι με τα CF και με προεγκατεστημενα τα WHDLOAD & OS 3.1. Την τιμη δεν την λες κακη, αρκει να δουλευουν τα παντα στο 100%... 'Η εστω στο 99%...

Ναι καλή τιμή αλλά μου το χάλασες.... δεν θέλεις να έχεις την απόλαυση να τα εγκαταστήσεις εσύ, να ασχοληθείς να δεις τι παίζει, και να πορωθείς? Εδώ υπάρχουν πολλά παιδιά που μπορούμε να βοηθήσουμε στην εγκατάσταση του 3.1 και whdload.

Το γεγονος οτι εχω εσωτερικα την καρτα At-Once που "μετετρεπε" την Amiga σε pc (λεμε τωρα...) πειραζει κατι? Όχι μόνοι δεν πειράζει αλλά είναι πάρα πολύ καλό Αν έχω διαβάσει καλά ήδη έχεις με αυτή την κάρτα 1ΜΒ chip ram.

Μενω Γαλατσι και δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι να συναντηθουμε (θα το ηθελα ομως). Σε πρωτη φαση δες τις αποριες μου και οπου μπορεις να μου απαντησεις, θα με βοηθουσε πολυ!

θα την βρούμε την λύση μόνο που εσύ μένεις στο βουνό και ργώ στη θάλασσα


Αρα λοιπον, για να ανακεφαλαιωσουμε:

Το ACA500 κανει μια χαρα την δουλεια, οποτε μπορω να το αγορασω. Μειονεκτημα το γεγονος οτι οσα παιχνιδια εχουν πολλες δισκετες θα ειναι λιγο (ή πολυ) δυσχρηστα, αν μπορω να το πω ετσι... Σωστα?

Οσο γι'αυτο που λες, δηλ. να το εγκαταστησω μονος και να δω τι παιζει κλπ. εχεις δικιο, απλα οταν δεν γνωριζω κατι καλα, ή οταν "το εχω αφησει" προτιμω αρχικα να το παρω ετοιμο και να το "ρημαξω" μετα... Τροπος του λεγειν!

Κακα τα ψεμματα, αν ηταν κατι για pc δεν θα το συζητουσα καν... Δυστυχως ομως, την Amiga την γνωρισα ως 500αρα και την αφησα ως 500αρα (εξαιρειται η καρτα-pc), οποτε μου φαινονται ελαφρως αγνωστα ολα αυτα...

Μολις με το καλο το αγορασω, προβλεπω να κερναω καφε... (το εννοω, απλα ειμαι λιγο "αργος" σε ολα αυτα τα ρετρο... μ'αρεσει να το ψαχνω πολυ πριν προxωρησω!!!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
10/06/2014 20:58 #20522 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Καλά κάνεις και το ψάχνεις.

Μπορούμε να κανονίσουμε να πιούμε καφέ να το δεις από όλες τις απόψεις πάνω στη δικιά σου 500άρα και να πάρεις την απόφασή σου γιατι την σήμερον εποχή τα χρήματα έχουν περισσότερη αξία από παλιά.

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
10/06/2014 21:21 #20524 από stabill
Απαντήθηκε από stabill στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!

kerkyra2007 έγραψε: Καλά κάνεις και το ψάχνεις.

Μπορούμε να κανονίσουμε να πιούμε καφέ να το δεις από όλες τις απόψεις πάνω στη δικιά σου 500άρα και να πάρεις την απόφασή σου γιατι την σήμερον εποχή τα χρήματα έχουν περισσότερη αξία από παλιά.


Δεν εχεις κι αδικο... Κατσε να τακτοποιησω κατι πραγματακια και θα σου στειλω pm...

Και παλι σε ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
14/06/2014 16:26 #20598 από stabill
Απαντήθηκε από stabill στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Να'μαι παλι!!!

Απο Δευτερα βαζω λεφτα στην καρτα μου και κανω την παραγγελια!!!!!!! :clap1:

Σημερα ομως, διαβασα αυτο:

Please note: The ACA-500 does currently not work with rev.3 boards of the Amiga 500. ACA-1220 cards made prior to September 6, 2013 require a firmware upgrade to work with the ACA-500.

Πως μπορω να βρω τι rev ειναι το board το δικο μου χωρις να την ανοιξω? Το Googlαρα αλλα ελεγαν "αλλα λογια ν'αγαπιομαστε"... :lol:

Ειναι αγορασμενη Οκτωβρη 1989 απο Thomasoft, αν βοηθαει αυτο!!! :P :P :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
14/06/2014 20:43 #20599 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!

Stavros Papadopoulos έγραψε: Να'μαι παλι!!!

Απο Δευτερα βαζω λεφτα στην καρτα μου και κανω την παραγγελια!!!!!!! :clap1:

Σημερα ομως, διαβασα αυτο:

Please note: The ACA-500 does currently not work with rev.3 boards of the Amiga 500. ACA-1220 cards made prior to September 6, 2013 require a firmware upgrade to work with the ACA-500.

Πως μπορω να βρω τι rev ειναι το board το δικο μου χωρις να την ανοιξω? Το Googlαρα αλλα ελεγαν "αλλα λογια ν'αγαπιομαστε"... :lol:

Ειναι αγορασμενη Οκτωβρη 1989 απο Thomasoft, αν βοηθαει αυτο!!! :P :P :P

Δυστυχώς φίλε μου μόνο με άνοιγμα θα είσαι σίγουρος.
Αλλιώς το google είναι μονόδρομος, Κάτσε να δώ αν βρώ κανέναν οδηγό...
Για ACA acellersators μην ασχολείσαι αφού δεν είναι στα ενδιαφέροντα σου.
Πούλαγε και μηχανήματα ο Τhomas εκτός του clopyright software?

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
14/06/2014 21:02 - 14/06/2014 21:04 #20600 από stabill
Απαντήθηκε από stabill στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!

kerkyra2007 έγραψε:

Stavros Papadopoulos έγραψε: Να'μαι παλι!!!

Απο Δευτερα βαζω λεφτα στην καρτα μου και κανω την παραγγελια!!!!!!! :clap1:

Σημερα ομως, διαβασα αυτο:

Please note: The ACA-500 does currently not work with rev.3 boards of the Amiga 500. ACA-1220 cards made prior to September 6, 2013 require a firmware upgrade to work with the ACA-500.

Πως μπορω να βρω τι rev ειναι το board το δικο μου χωρις να την ανοιξω? Το Googlαρα αλλα ελεγαν "αλλα λογια ν'αγαπιομαστε"... :lol:

Ειναι αγορασμενη Οκτωβρη 1989 απο Thomasoft, αν βοηθαει αυτο!!! :P :P :P

Δυστυχώς φίλε μου μόνο με άνοιγμα θα είσαι σίγουρος.
Αλλιώς το google είναι μονόδρομος, Κάτσε να δώ αν βρώ κανέναν οδηγό...
Για ACA acellersators μην ασχολείσαι αφού δεν είναι στα ενδιαφέροντα σου.
Πούλαγε και μηχανήματα ο Τhomas εκτός του clopyright software?


Χαααααχαχαχα, ναι, πουλαγε και μηχανηματα!!!!!!! Τι ωραιες εποχες ομως...............
www.retrocomputers.gr/forum/commodore-am...0-000-telika-oxi-200
www.retrocomputers.gr/forum/commodore-am...asei-yparxei-eggyisi

Δεν με νοιαζουν τα accelerators, απλα το rev του board θελω να βρω... Googlαρα κι εγω, αλλα δεν βρηκα και πολλα... Αν βρεις κατι, θα με υποχρεωσεις...!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
14/06/2014 21:54 #20603 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Δυστυχώς μόνο με άνοιγμα είσαι σιγουρος αλλά από ότι έψαξα αν έχεις 1.3 kickstart θα πρέπει να είσαι πολύ άτυχος να είναι έκδοση 3 η μητρική.
Αν μπορείς να τρέξεις το WhichAmiga ή το sysinfo και δεις ποιό όνομα ή νούμερο δίνουν στον agnus βοηθηθείς περισσότερο από τα εμπειρικά που γράφω παρακάτω
Και αυτό γιατί βρήκα αυτό :
The reason that the rev 3 mainboard has no Agnus hack is because the
8370 Agnus does NOT support 1 meg chip ram, so what's the point of the
hack?? ;-)
OCS Agnus which can address up to 512 kB of Chip RAM (PLCC versions add 512 kB of pseudo-fast RAM)
8370 (PLCC) - Amiga 500 to Rev 5.x (NTSC); Amiga 2000 model B to Rev 4.5 (NTSC) (as from March 1987
8371 (PLCC) - Amiga 500 to Rev 5.x (PAL); Amiga 2000 model B to Rev 4.5 (PAL)
ECS Agnus which can address up to 1 MB of Chip RAM
8372 - no data*
8372A - Amiga 500 from Rev 6 (NTSC/PAL); Amiga 2000 model B from Rev 6.0 to Rev 6.3 (NTSC/PAL) or FAT AGNUS
8375 (318069-16 only) (PAL) - Amiga 500 from Rev 6 (PAL); Amiga 2000 model B from Rev 6.4 (PAL)
8375 (318069-17 only) (NTSC) - Amiga 500 from Rev 6 (NTSC); Amiga 2000 model B from Rev 6.4 (NTSC)
και τα εμπειρικά που νομίζω ήδη θα τα έχεις βρεί
You can probably figure out which revision it is from that tbh.

I think rev 3 was kickstart 1.2, rev 5 was kickstart 1.3 (although some people seem to have rev 5 with 1.2 roms, so whether you have a commodore or amiga key might give it away). Both were OCS.
Rev 6 was ECS but still kickstart 1.3, it might only be ECS agnus though and not ECS denise.

Rev 8 will definitively be ECS, probably 2.04 but it's been known to be 1.3 as well. I don't know if there is a way to tell the difference between a rev 8 configured as an a500 and a rev 6 (possibly only if you can detect the difference between a 1mb agnus with 0.5mb ram and a 2mb agnus with 0.5mb ram).

From what I know, there was quite a few different versions of the A500. I'm aware of three different specs (but not mobo revisions) of the A500:


original early spec: Kickstart 1.2, OCS, red Power LED, green Floppy LED, C= key in place of Left Amiga key, embossed Commodore (C=) logo in top right corner (by floppy drive)
the most popular spec: Kickstart 1.3, OCS, red Power LED, grenn Floppy LED, both Amiga keys, flat 'badge' that looks like a piece of plastic glued into the enclosure where the embossed C= logo used to be.
the slightly newer spec: Kickstart 1.3 (but with WB 1.3.2 disks this time), ECS, green Power LED, Yellow/Orange Floppy LED, same C= logo as the popular spec machine listed above.

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chriskgnr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
14/06/2014 22:08 - 14/06/2014 22:17 #20605 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Επίσης δες στο παρακάτω λινκ πως είναι μία 500άρα revision 3
www.amibay.com/showthread.php?20584-Amiga-500-rev-3
και τσέκαρε και αυτό
iv-1. What is the 1Mb Agnus ?
The 1Mb Agnus (variously known as the Obese Agnus or Fatter Agnus), Commodore
part 8372a or 318069-02, is the relatively new Agnus which is capable of
addressing 1Mb of chip-RAM.
This allows you to have twice the amount of
sampled music, screens, and other custom-chip data in memory simultaneously.
It also has the desirable effect of letting you run things like Deluxe Paint
in 16-color 640x512
(or 640x400, NTSC users) mode, without having to
disconnect external drives, close down WorkBench screens and the like.

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
14/06/2014 22:32 - 14/06/2014 22:32 #20606 από stabill
Απαντήθηκε από stabill στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Εγω εχω 1.3, οποτε (λογικα) μια περιπτωση που ειμαι ΟΚ.

Τα χαρακτηριστικα της δικης μου ειναι εντελως διαφορετικα (και οπτικα μαλιστα, χωρις να μπεις σε λεπτομερειες) απο αυτη στο link που μου εστειλες...










οποτε μια ακομη περιπτωση που φαινομαι να ειμαι ΟΚ...

Αυτο που θυμαμαι, ειναι οτι η δικη μου Amiga δεν μπορουσε να λειτουργησει στα 60hz και μαλιστα με "χαλουσε" αυτο, αφου η αντιστοιχη του κολλητου μου τα... καταφερνε και καποια παιχνιδια ετρεχαν γρηγοροτερα, ή τουλαχιστον ετσι νομιζα...! Λες να παιζει ρολο αυτο?

Οσο για το Sysinfo που λες, ουτε που το θυμαμαι... Δεν ξερω καν αν το εχω!!!

Σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο που εκανες!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
14/06/2014 22:44 - 14/06/2014 22:46 #20607 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Amiga 500... σκληρος δισκος τον 21ο αιωνα!!! HELP!!!
Ναι έχεις δίκιο τα εξωτερικά χαρακτηριστικά είναι αντικρουόμενα. Είναι κοινός τόπος για την commodore ο συνδυασμός υλικών όμως.
Το σήμα της commdore πάνω από το floppy θα με ανησυχούσε.......
Το sysinfo είναι πιό διαδεδομένο σε χρήστες 1200 και πάνω, καταλαβαίνω δεν περίμενα ούτε αυτό ούτε το whichamiga να είχες.
Δυστυχώς αυτά για pal/ntsc - 50hz/60 hz δεν τα κατέχω αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο.
Ζήτα βοήθεια από τον mike τον γκουρού των amiga εδώ ή στο amigaplanet ή στο amigahellas αυτός τα ξέρει όλα

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.607 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos