Topic-icon Scart to VGA (σύνδεση παλιών οθονών VGA στα retro μηχανάκια μας)

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
30/12/2014 19:42 #25596 από spyros.s
κύριοι δανείστηκα το μετασχηματιστή από ένα άλλο μηχάνημα και δούλεψε...
αμέσως επισκέφτηκα την ντουλάπα αποθήκευσης αναμνήσεων και έβγαλα την μεγάλη κυρία...
Την συνδέω και τζίφος...το σκαρτ μου δεν έπαιζε ανέκαθεν στην μεγάλη τηλεόραση μου και ακόμα και τώρα δεν έδινε σήμα στο hdmi converter...θυμάμαι ότι το δοκίμασα σε μια samsung, μια lg και μία sony και μόνο στην τελευταία είχε δουλέψει...ίσως να χρειάζεται να φτιάξει ένα ο Δημήτρης zx_jim σαν αυτό που μου είχε δείξει σε παλαιότερη έκθεση!
Την μαζεύω και στο καπάκι βγάζω τον spectrum +3:
Εκείνος δούλεψε όμως η εικόνα ήταν κάπως έτσι:

Τώρα τι φταίει γι' αυτό δεν ξέρω...ίσως το σκαρτ που το είχαμε ξαναπει Δημήτρη, ίσως κάτι στο hardware του +3...μακάρι να είναι το σκαρτ!

Φανερά απογοητευμένος από την εξέλιξη έβαλα και τον 6128...
Επιτέλους εκεί έπαιξε όπως θα έπρεπε αν και παρατήρησα πόσες πολλές δισκέτες 3 ιντσων έχουν απομαγνητιστεί από τα χρόνια:
Μερικά δείγματα:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• zx_jim
  • Το Άβαταρ του/της zx_jim
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • R Tape loading error, 0:1
Περισσότερα
02/01/2015 12:06 #25659 από zx_jim
Ολοι οι converter εχουν ρυθμίσεις, οριζόντιας ή κάθετης σάρωσης, εγώ δεν έχω τον συγκεκριμένο να σε βοηθήσω....

• spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
02/01/2015 12:37 #25661 από spyros.s
Για τον +3 τι λες; Πως τον βλέπεις; Το σκαρτ φταίει ή ο +3
Πάντως άλλο κουμπί πέραν αυτών που βλέπεις επάνω στον κονβέρτερ δεν είδα....

• zx_jim
  • Το Άβαταρ του/της zx_jim
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • R Tape loading error, 0:1
Περισσότερα
04/01/2015 14:23 #25682 από zx_jim
Μπορεί να μην φταίει τίποτα και απλά να μην "κάνει" αυτός ο convertoras!
Οσο πιο "αυτόματα" δουλεύει, τόσο λιγότερες ρυθμίσεις δέχεται!
Γι' αυτό τον λόγο δεν χρησιμοποιώ αυτά, αλλά αυτά που έχω ξαναπαρουσιάσει:

zxjim.blogspot.gr/2013/01/scart-to-vga.html

Απλά δοκίμασε μια δίοδο 1Ν4148 στο σήμα Sync...

• spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
04/01/2015 17:33 #25684 από spyros.s
Κατάλαβα...το ghosting issue που διάβασα στο ιντερνετ ότι συχνά είχε πρόβλημα ο +2 μπορεί να είναι πιθανό και εδώ;
Μου φαίνεται ότι θα το δω σαν αφορμή για να έρθω μια μέρα να πιούμε καφέ και να τα πούμε...
Εύχομαι μόνο να είναι νωρίτερα από την πίτα του φόρουμ διότι εκεί θα κάνω ότι μπορώ για να έρθω και αυτή την χρονιά!

• ZAFIRIX
  • Το Άβαταρ του/της ZAFIRIX
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
16/06/2015 22:58 - 16/06/2015 23:11 #30200 από ZAFIRIX
Γεια σας παιδιά είμαι καινούριος και γράφω για πρώτη φορά! Έχω έρθει σε δυο εκθέσεις στο Ψυχικό και έχω συζητήσει μαζί σας και από κοντά! Ο φίλος Άρης ίσως με θυμάται που έχει τον Amstrad 464. Είχα φέρει μαζί και την κασέτα Powerplay την έκδοση με τις Ελληνικές ερωτήσεις.

Στο θέμα τώρα, μόλις πήρα και εγώ το scart/hdmi converter που είναι και στη φωτογραφία στην αρχή του θέματος αλλά έχω και εγώ το ghosting issue :angry2: και θα ήθελα να ξέρω εάν δοκιμασμένα παίζει καλά στον Amstrad cpc 464. Γιατί αν όντος παίζει, τότε καταλήγω ότι είναι το δικό μου προβληματικό. Το έχω ήδη δοκιμάσει σε ένα monitor και δυο τηλεοράσεις. Δεν είναι θέμα scart καλωδίου διότι ο Amstrad σε απευθείας σύνδεση με την τηλεόραση παίζει μια χαρά. Επειδή όμως o converter είναι από κίνα θα μπω στη διαδικασία να χρεωθώ έξοδα αποστολής και να περιμένω 2 μήνες για να τον ξαναπάρω πίσω. επισυνάπτω και τις φωτό με το πρόβλημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαιρετισμούς σε όλη την παρέα! :thanx:
Συνημμένα:

• arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
16/06/2015 23:37 #30203 από arislab
:cheer: χαχα! Ναι! σε θυμάμαι! η αλήθεια είναι πως έχω δει 1-2 τρελλά με τον συγκεκριμένο converter αλλα αυτό θυμίζει λιγο ταινία τρόμου! :lol2: :lol2: :lol2:
η τηλεόραση που το συνδέεις είναι lcd-tv έτσι???

Ναι κατα πάσα πιθανότητα έπεσες σ'ελατωματικό κομματι. Το έχεις δοκιμάσει με άλλο μηχάνημα?? πχ. Amiga,Atari,Spectrum, καποια κονσόλα??? :wait:

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
16/06/2015 23:43 #30204 από Pluto63

ZAFIRIX έγραψε: Γεια σας παιδιά είμαι καινούριος και γράφω για πρώτη φορά! Έχω έρθει σε δυο εκθέσεις στο Ψυχικό και έχω συζητήσει μαζί σας και από κοντά! Ο φίλος Άρης ίσως με θυμάται που έχει τον Amstrad 464. Είχα φέρει μαζί και την κασέτα Powerplay την έκδοση με τις Ελληνικές ερωτήσεις.

Στο θέμα τώρα, μόλις πήρα και εγώ το scart/hdmi converter που είναι και στη φωτογραφία στην αρχή του θέματος αλλά έχω και εγώ το ghosting issue :angry2: και θα ήθελα να ξέρω εάν δοκιμασμένα παίζει καλά στον Amstrad cpc 464. Γιατί αν όντος παίζει, τότε καταλήγω ότι είναι το δικό μου προβληματικό. Το έχω ήδη δοκιμάσει σε ένα monitor και δυο τηλεοράσεις. Δεν είναι θέμα scart καλωδίου διότι ο Amstrad σε απευθείας σύνδεση με την τηλεόραση παίζει μια χαρά. Επειδή όμως o converter είναι από κίνα θα μπω στη διαδικασία να χρεωθώ έξοδα αποστολής και να περιμένω 2 μήνες για να τον ξαναπάρω πίσω. επισυνάπτω και τις φωτό με το πρόβλημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαιρετισμούς σε όλη την παρέα! :thanx:

Ενα απλό ghosting ειναι γιατι δεν φτάνει αρκετή τροφοδοσία στο pin 16 της scart δώστου +5v απο εξωτερική τροφοδοσία ακομη και απο μια usb θύρα της ίδιας τηλεόρασης και θα εξαφανιστεί.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
17/06/2015 08:18 - 17/06/2015 08:19 #30207 από spyros.s
Η λύση που σου προτείνουν είναι εκείνη με την οποία ο αείμνηστος Δημήτρης είχε λύσει το πρόβλημα στον δικό μου 6128! Απλά μετά η εικόνα θα είναι άριστη! Εμείς είχαμε πάρει ρεύμα από το εξωτερικό τροφοδοτικό pc που βάλαμε!
Το πρόβλημα που έχεις δεν είναι πάντως το ίδιο με αυτό που έχω εγώ στον +3 μου!

Φίλε pluto63 τι θεωρείς ότι έχει ο +3 μου και δείχνει όπως στις παραπάνω φωτογραφίες; Η εικόνα είναι έτσι είτε τον βάλω με κονβέρτερ είτε με σκαρτ κατευθείαν!

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
17/06/2015 09:47 #30208 από Pluto63
Πάρε μια αντίσταση 1Κ και ακούμπησε τα ποδαράκια της επάνω στα πόδια της R44 που θα βρεις κοντα στην έξοδο rgb μεσα στον spectrum και πες μου τι έγινε? ;)

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spyros.s

• spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
17/06/2015 11:31 #30212 από spyros.s

Pluto63 έγραψε: Πάρε μια αντίσταση 1Κ και ακούμπησε τα ποδαράκια της επάνω στα πόδια της R44 που θα βρεις κοντα στην έξοδο rgb μεσα στον spectrum και πες μου τι έγινε? ;)

Ευχαριστώ...βέβαια αυτό που για σένα είναι απλό για μένα τον άμπαλο στα ηλεκτρονικά είναι βουνό! Όπως και να έχει θα επιχειρήσω μια δοκιμή!

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
17/06/2015 13:55 #30216 από Fotis_KFOR
Καλώς όρισες και στην διαδικτυακή μας παρέα φίλε ZAFIRIX :beers:

Καλή επιτυχία με το παραπάνω εγχείρημα, λογικά αν κάνεις αυτά που σου είπε ο Pluto63 θα είσαι μια χαρά :)

Καλή επιτυχία και στον Σπύρο (άντε, να μάθεις και ηλεκτρονικά σιγά - σιγά) ;)

• spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
17/06/2015 15:26 #30218 από spyros.s
καλό είναι να μάθουμε...θα φτιάξουν ο pluto63 και ο geoannas οδηγούς για αρχάριους.
Να αρχίζει κάπως έτσι: κάτω από το ρετρό μηχάνημα υπάρχουν κάτι ασημένια κυλινδρικά αντικείμενα που ονομάζονται βίδες. Μην φοβάστε! Δεν καίνε και δεν πονάνε.... :cheer: :lol: :lol: :lol:

• ZAFIRIX
  • Το Άβαταρ του/της ZAFIRIX
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
17/06/2015 17:47 #30230 από ZAFIRIX
Ευχαριστώ πολύ παιδιά που με δεχτήκατε στην παρέα και για τις συμβουλές σας! Το σύνδεσα με ένα παλιό dvd player και δούλεψε κανονικά αλλά έκανα και τη βλακεία να χρησιμοποιήσω ένα άλλο τροφοδοτικό και μάλλον μου έκαψε τον converter. :banghead: Τέτοια παθαίνεις καμιά φορά αν το παίζεις μαστροχαλαστής. Οπότε φίλε Σπύρο μη φοβάσαι, υπάρχουν και χειρότεροι!
P.S.: Αυτό με τα +5v στο scart δεν πρόλαβα να το επιχειρήσω.

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
17/06/2015 21:21 #30238 από Pluto63
Ίσως εισαι τυχερός, επειδη το εχω και εγω και έκανα την ίδια π@π@ρι@ το κύκλωμα εχει μια δίοδο smd προστασίας, πιθανόν να κάηκε μόνο αυτη όπως σε εμένα οποτε φτιάχτηκε εύκολα στο μικροσκόπιο...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.233 δευτερόλεπτα