Fotis_KFOR - Αναδιοργάνωση του χώρου με τη συλλογή μου (retro computers room)

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
14/02/2018 17:39 #41374 από nkary
χμ θα πρέπει να αρχίσεις να ξηλώνεις νεροχύτες και ντουλάπια :P
Για ότι recap χρειαστείς πάντα στη διάθεση σου, αν και υπάρχει το πρόβλημα της απόστασης:huh:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • navarxos
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
14/02/2018 17:52 #41377 από navarxos
Ρε τρελέ για δέσιμο.... τι έχεις φτιάξει εκεί μέσα!!! :woohoo:

Φαντάζομαι θα του άρεσε του Κώστα η επίσκεψη, μπράβο του για τα φτιαξίματα στα Xbox, ωραίος μάστορας! ;)

Συνεχίστε την καλή δουλειά!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
14/02/2018 23:34 - 14/02/2018 23:40 #41380 από Dark_Knight

Fotis_KFOR έγραψε:
Εδώ και αρκετό καιρό μιλούσαμε με τον φίλο από την ομάδα Κώστα (Dark Knight) που ήθελε να έρθει μια βόλτα στο χώρο μου με τη ρετρό συλλογή για να δει τα ρετρομηχανάκια από κοντά (αλλά και για να κάνουμε παρέα και κάνα χαμαλίκι :P ) και έτσι το καταφέραμε σήμερα και τα είπαμε χαβαλεδιάζοντας και λίγο με διάφορα ρετρομηχανακια κτλ.



Δεν προλάβαμε να κάναμε δουλειές αναδιοργάνωσης του χώρου σήμερα αφού ήταν πιο πολύ σαν αναγνωριστική επίσκεψη, αλλά ο Κώστας διακρίνοντας δύο XBOX1 που είχα στο ράφι (το ένα το είχα ως μη λειτουργικό), μου πρότεινε να τα ανοίξει να τσεκάρει για να δει για ένα συγκεκριμένο πυκνωτή που στάνταρ με τα χρόνια σκάει και διαβρώνει την πλακέτα. Στο ήδη χαλασμένο που έχω διαπιστώθηκε ότι ο πυκνωτής ήταν ήδη σκασμένος (αφαιρέθηκε βέβαια και αυτός) και είχε διαβρώσει την πλακέτα - βρέθηκε και ο λόγος προφανώς στο γιατί ήταν χαλασμένη η κονσόλα, αλλά ευτυχώς στο άλλο το λειτουργικό XBOX1 δεν είχε σκάσει ακόμα και έτσι αφαιρέθηκε πριν κάνει τη ζημιά.


Οπότε κανονίσαμε στην επόμενη επίσκεψή του να ασχοληθούμε κυρίως με τη μεταφορά των PC από την κουζίνα στο (δεν ξέρω πού.... θα δείξει :P) + ότι εκκρεμεί σε αυτά τα PC (κλασικά όπως κάνω σε όλα τα μηχανήματα) πρώτα η καταγραφή / κωδικοποίηση / φωτογράφηση κτλ για τη gallery του μουσείου και θα το κάνουμε και αυτό παρέα να δει και από κοντά πώς κάνω αυτή τη διαδικασία τόσα χρόνια.

Ευχαριστώ τον Κώστα για την παρέα αλλά και για την πρωτοβουλία του να ανοίξει τα δύο XBOX1 για το θέμα του πυκνωτή που γράφω παραπάνω. Αναμένω την επόμενη συνάντηση μας για παρέα κυρίως στο να κάνουμε διάφορες δουλίτσες......

KEEP RETRO :)


Κι εγω σ ευχαριστω Φωτη για την ευκαιρια να δω την συλλογη απο κοντα, σιγουρα ειναι αλλη αισθηση απ οτι στις φωτογραφιες! Οπως ξαναειπαμε, ευχαριστως να σε βοηθησω με οτι χρειαστεις.

Επι τη ευκαιρια, σημερα καταφερα να επιβεβαιωσω την αποψη μου οτι τα gt65 monitor της amstrad υπαρχουν σε 2 διαφορετικα revisions, με την θεση του λογοτυπου να ειναι διαφορετικη!

nkary έγραψε: χμ θα πρέπει να αρχίσεις να ξηλώνεις νεροχύτες και ντουλάπια :P
Για ότι recap χρειαστείς πάντα στη διάθεση σου, αν και υπάρχει το πρόβλημα της απόστασης:huh:


Χαιρομαι που ακομα υπαρχει η προθυμια και η προθεση για βοηθεια, ειναι απαραιτητ για να συνεχιζει το χομπυ μας δυνατα!

Ο συγκεκριμενος πυκνωτης ειναι ενας aerogel του ενος farad και υπαρχει για να κραταει μνημη για το rtc. Επομενως, το xbox λειτουργει πληρως και χωρις αυτον (εκτος αν ειναι v1.6). Αν βεβαια καποιος ειναι purist, μπορει καλλιστα να τον αντικαταστησει
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
15/02/2018 09:03 #41383 από nkary

Ο συγκεκριμενος πυκνωτης ειναι ενας aerogel του ενος farad και υπαρχει για να κραταει μνημη για το rtc. Επομενως, το xbox λειτουργει πληρως και χωρις αυτον (εκτος αν ειναι v1.6). Αν βεβαια καποιος ειναι purist, μπορει καλλιστα να τον αντικαταστησει


Είναι και ακριβός παναθεμάτον (για πυκνωτή)
Η πλάκα είναι ότι στο δικό μου, ενώ τον έχω αγοράσει χρόνια, ακόμα δεν τον άλλαξα, ευκαιρία να του ρίξω μια ματιά:dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • DUser1
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
15/02/2018 11:37 #41388 από DUser1
Πω πω φίλε Φώτη.. τι ρετριλα υπάρχει εκεί μέσα!
Μόνο και μόνο που τα βλέπω ολα αυτα τα ρετρό μηχανήματα εκεί μέσα "φτιάχνομαι" σνιφαροντας ρετριλα απο τις φωτογραφίες που έχεις βάλει. ΡετροΠρεζάκι με έχεις κάνει!! :D

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
08/03/2018 17:45 - 08/03/2018 17:51 #41584 από Fotis_KFOR
Και οι δουλίτσες συνεχίζονται....

Αυτές τις μέρες φώναξα και πάλι τον Κώστα (Dark_Knight) για παρέα για να κωδικοποιήσω / φωτογραφήσω τα υπόλοιπα μηχανήματα (κυρίως PCs) που δεν είχα προλάβει να τα καταγράψω στις λίστες και στην gallery του "μουσείου", οπότε σε δύο διαφορετικές μέρες τα τελειώσαμε επιτέλους :)

Έτσι πιάσαμε την κουβέντα και παράλληλα ο Κώστας καθάριζε λίγο τα μηχανήματα και εγώ τα φωτογράφιζα και κωδικοποιούσα με τα αυτοκόλλητα και στα κείμενα στο τετράδιο που μετά θα τα έγραφα στο site.....













Έτσι τα PC άδειασαν προς στιγμή από τον πάγκο για λίγη ώρα :








και ξανατοποθετήθηκαν πάλι αφού τελείωσε η καταγραφή / φωτογράφηση παίζοντας κυριολεκτικά Tetris για να χωρέσουν και σε κάποια φάση γελάγαμε επειδή δεν χώραγαν ενώ πριν τα κατεβάσουμε χωρούσαν.... κλασικά πράγματα.....







Εκτός από τα PCs που είχα τοποθετήσει στον πάγκο της κουζίνας εν αναμονή κωδικοποίησης, είχα επίσης αρκετό καιρό και κάποια ακόμα μηχανήματα που τριγυρνούσαν στην κουζίνα διάσπαρτα, οπότε μετά πιάσαμε και αυτά για να τα τελειώσουμε επιτέλους.







Βέβαια ναι μεν τα μηχανήματα έφυγαν από το πάτωμα και τα γύρω μέρη της κουζίνας που ήταν , αλλά μπήκαν προσωρινά (και αναγκαστικά) στο κυρίως δωμάτιο με τα μηχανήματα όπου ο ένα διάδρομος φράκαρε εντελώς και μέχρι νεοτέρας δεν ξέρω πώς θα τα βολέψω .... θα πρέπει να γίνει μια μελέτη για να βρεθεί κάπως ο τρόπος να τοποθετηθούν χωρίς να εμποδίζουν - θα το συζητήσω και με τα παιδιά της ομάδας για απόψεις / προτάσεις (τα ακούτε παιδιά??? :whistle: :whistle: :whistle: )









Έτσι λοιπόν επί την ευκαιρία αφού πιάσαμε κυρίως τα PCs , σκέφτηκα να κάνω και μια μικρή αισθητική αλλαγή για τα PCs που έχω στην gallery στο site και για να είναι αλφαβητικά τα PC μαζεμένα - αλλά και για να μην είναι ανακατεμένα με τα home micros και τα υπόλοιπα μηχανήματα , οπότε τα έβαλα στη gallery να αρχίζουν με τη λέξη "PC - " (πλην ελάχιστων εξαιρέσεων), οπότε μπορείτε να τα δείτε παρακάτω (και γενικά πώς έχει διαμορφωθεί η συλλογή μου αφού τελείωσε επιτέλους η κωδικοποίηση) :


Υπολογιστές :

www.retrocomputers.gr/collection/retro-computers-collection

Κοσνόλες :

www.retrocomputers.gr/collection/retro-c...les-pongs-collection


Επαναλαμβάνω επί την ευκαιρία ότι η gallery και γενικά οι φωτογραφίες των μηχανημάτων μου που έχω βάλει στο μενού "Συλλογές / Projects" (+ περιοδικά / hardware parts κτλ) αποσκοπούν στο να είναι σαν μια μορφή "virtual μουσείου" ώστε όποιος θέλει να μπορεί να τα δει με λεπτομέρεια στο πώς ήταν τα μηχανήματα, αυτός ήταν και από τους βασικότερους λόγους που είχα σκεφτεί να φτιάξω το παρών site.


@Thanks Κώστα για την βοήθεια και κυρίως για την παρέα :thanx: .... αναμένεται συνέχεια B)





KEEP RETRO :mosh: :electricgu: :headbang:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": supacoopa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
08/03/2018 18:03 #41585 από nkary
Νομίζω ότι η λύση είναι να τοποθετήσεις σιδερένια ράφια στο κέντρο του δωματίου όπως τα παρακάτω

Υπάρχουν και έτοιμα αλλά μπορείς να τα μοντάρεις και ο ίδιος αγοράζοντα πχ από το leroy merlin.
Εγώ έχω φτιάξει ένα στενόμακρο 2 μέτρα και στοιβάζω τις βαριές οθόνες
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
08/03/2018 21:17 - 08/03/2018 21:19 #41586 από glaros
Ξηλώνεις ντουλάπια και νεροχύτη,πετάς το ψυγείο.
Νέα retro-γωνιά.

Εναλλακτικά κάψε τα περιοδικά (τα έχει ο
nkary ψηφιακά)

:devil:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
09/03/2018 08:42 - 09/03/2018 08:43 #41590 από Fotis_KFOR

glaros έγραψε: Ξηλώνεις ντουλάπια και νεροχύτη,πετάς το ψυγείο.
Νέα retro-γωνιά.

Εναλλακτικά κάψε τα περιοδικά (τα έχει ο
nkary ψηφιακά)

:devil:



Κατεδαφίσεις κτιρίων "Ο Γλάρος". Για ΑΜΕΣΑ αποτελέσματα!!!!










:P :P :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
09/03/2018 14:31 - 09/03/2018 14:33 #41591 από nkary

glaros έγραψε: Ξηλώνεις ντουλάπια και νεροχύτη,πετάς το ψυγείο.
Νέα retro-γωνιά.

Εναλλακτικά κάψε τα περιοδικά (τα έχει ο
nkary ψηφιακά)

:devil:




Και γιατί να τα κάψει περικαλώ? :wait:
Θα μπορούσε να τα κάνει κομφετί;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • mitsus
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
09/03/2018 18:17 #41592 από mitsus
Μπορει να τα δωσει και σε εμενα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
09/03/2018 21:09 - 10/03/2018 03:32 #41593 από Dark_Knight
Φωτη κι εγω σ ευχαριστω για την παρεα και φυσικα για την ευκαιρια να "ανακαλυπτω" και καποια πραγματα που ουτε ηξερα οτι υπηρχαν! Εχω και γω καποιες ακομα φωτογραφιες που δεν ευκαιρησα μεχρι στιγμης να τις μοιραστω μαζι σας:

Σε συνεχεια του θεματος για το revision των οθονων, εδω ειναι και τα 3 διαφορα revisions, ενα εκ των οποιων ειναι για schneider!


Αν και εχω και γω 5.25 δισκετες στο σπιτι, ποτε δεν τις ειχα χρησιμοποιησει σε drive! (ε δεν μπορεσα να αντισταθω:whistle: )


Και φυσικα δεν θα μπορουσε να λειπει και μια ευχαριστη εκπληξη, καθως επιασα στα χερια μου δυο σημαντικα τευχη του popular electronics! Το πρωτο ηταν απο τον Οκτωβριο του 1954(!) ενω το δευτερο απο το 1975 με τον ιστορικο "Altair 8800". Εχοντας εκτεταμενη επαφη με ηλεκτρονικα των 80ς και επειτα, οφειλω να ομολογησω οτι η διαφορα με τα αντιστοιχα των 50ς και 60ς ειναι συντρηπτικη!

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
09/03/2018 21:30 #41595 από stabill
Λοιπόν, επειδή έχω αρχίσει να... ζηλεύω, αποφάσισα Φώτη να αυτοπροσκληθώ στον χώρο σου και να δω την... μικρή συλλογή σου από κοντά!!! :P :P :P
Αρκεί βέβαια να μου υποσχεθείς ότι δεν θα με κρατήσεις σαν ρετρο-απόκτημα σε κανένα ράφι!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:mosh: :mosh: :mosh: :mosh: :mosh: :mosh: :mosh: :mosh: :mosh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • fanny
  • Το Άβαταρ του/της fanny
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
09/03/2018 21:37 #41596 από fanny
Πάρε κουτιά από pc που να χωράνε στα ράφια, βάλε τα στα ράφια οριζόντια και από πάνω λεπτά πληκτρολόγια.

+ Όσα λέει ο glaros με εξαίρεση τα περιοδικά. :P Πιάνουν πολύ χώρο τα έπιπλα και οι ραφιέρες βοηθάνε! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
10/03/2018 03:35 #41599 από Dark_Knight
Στην θεωρια η ιδεα ειναι πολυ καλη, αλλα ενας προβληματισμος που ειχαμε με τον Φωτη ειναι οτι με αυτον τον τροπο θα κρυφτουν τα πισω ραφια! Φυσικα δεν μπορεις να τα εχεις ολα, αλλα πιστευω οτι ολοι μαζι θα βρουμε μια μεση λυση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.902 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos