Topic-icon Sony HitBit F700

Περισσότερα
07/02/2018 15:50 #41320 από kokkiklhs
Sony HitBit F700 was created by kokkiklhs
Ρε παιδιά, έχει κανείς από σας τέτοιο μηχάνημα;

Προσπαθώ να φτιάξω καλώδιο RGB σε SCART για την TV μου και δεν έχω καταφέρει τίποτα... :bash:
Ακολούθησα τις σχετικές οδηγίες από εδώ:
www.faq.msxnet.org/connector.html
όπου μάλιστα υπάρχει και ειδικό σκέλος για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Οι συνδέσεις είναι τσεκαρισμένες (και οι αντιστοιχίες που δίνονται φαίνονται ολόσωστες), στην αρχή δοκίμασα με τα καλώδια σκέτα, στη συνέχεια έβαλα αντιστάσεις στα CVBS-Status Και RGB-Status, πάντα καταλήγοντας σε μαύρη οθόνη.
Το μηχάνημα λειτουργεί, πήρα μονόχρωμο σήμα από την AV έξοδο και παίζει μια χαρά στην TV. Επίσης το δοκίμασα σε 1084 (με το στρογγυλό 6πινο στο RGB Analog) κι έπαιξε με τη μία.

Τα τζιμάνια οι γιαπωνέζοι, ενώ προόριζαν το συγκεκριμένο μοντέλο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για την ευρωπαϊκή αγορά, ΔΕΝ προνόησαν να βάλουν ένα SCART όπως π.χ. έχουν τα Philips, κι επί πλέον το Composite που δίνει το μηχάνημα είναι μονόχρωμο (α λα Α500). Φυσικά για RF modulator ούτε λόγος, επομένως το RGB είναι μονόδρομος.

Έλα που το 1084 όμως δε με βολεύει και προτιμώ να το κοτσάρω σε μια flat LCD TV που έχω... εκεί την πάτησα! Και δεν έχω άλλη TV με SCART για να τσεκάρω αν τελικά φταίει η τηλεόραση, ή παίζει τίποτα άλλο που δεν έχω καταλάβει... σημειωτέον ότι στην ίδια TV αμίγκες και ατάρια με SCART παίζουν μια χαρά... :wtf:

Τα φώτα σας, please...
:drinks:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
07/02/2018 17:27 #41324 από nkary
Replied by nkary on topic Sony HitBit F700
ψψψψψψψψ
ωραίο μηχανάκι μαν
Δυστυχώς δεν έχω φώτα να σου δώσω :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Περισσότερα
07/02/2018 19:35 - 08/02/2018 17:33 #41325 από sly*m
Replied by sly*m on topic Sony HitBit F700
Δεν ξέρω αν σου γράφω κάτι σωστό μια που αυτό είναι ένα θέμα που μάλλον δεν λύνεται έτσι από κουβέντα και chat...

Έχεις κάποιο hardware manual;

Νομίζω ότι ίσως δεν θα έχει ξεχωριστά rgb-sync σήματα αλλά μόνο cvbs.

Βέβαια βλέπω στην σελίδα ότι βγάζει rgb σήματα αλλά όχι sync. Μήπως είναι sync-on-green ; Ή μηπως το cvbs δίνει composite sync στο rgb (sync-on-composite) ;

Στο scart έτσι κι αλλιώς έχεις και cvbs pin στην χειρότερη, το pin 20. Το α/μ cvbs μου ακούγεται σαν έλλειψη του pal subcarrier ( 4.43361875 MHz), αν έχει pal κύκλωμα... Υπάρχει στο video κύκλωμα κάποιος κρύσταλλος; Αν είναι στα Mhz που σου έγραψα, είναι pal. Αν είναι 3.579545 MHz είναι ntsc.

Ένας παλμογραφος μπορεί να σου δείξει...

edit:
Αν είναι sync-on-green τότε απλά βάζοντας το green στo av της τηλεόρασης (βάλε κ μια αντίσταση 1K για αρχή) θα δεις ασπρόμαυρη εικόνα. Αν είναι sync-on-composite (πολύ συνηθισμένη περίπτωση) και δουλεύουν τα rgb τότε βάζοντας τα rgb στο scart και το cvbs στο pin 20 θα δεις έγχρωμη. Ελπίζω...

edit2:
Συγνώμη, έβαλες ήδη τα rgb και το cvbs στο scart... Για να δείς όμως rgb στην τηλεόραση πρέπει να την 'αναγκάσεις' να δει την rgb είσοδο... Βάλε μια μπαταρία 1.5V σε μια γείωση και το scart pin 16 ( Blanking Signal, fast switch (1-3v): 1-3 V=RGB, 0-0.4 V=Composite ). Αν δεν κάνει switch η τηλεόραση στο rbg, δοκίμασε μήπως είναι sync-on-green τελικά...
Last edit: 08/02/2018 17:33 by sly*m.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros, kokkiklhs

Περισσότερα
09/02/2018 11:36 #41331 από kokkiklhs
Replied by kokkiklhs on topic Sony HitBit F700

nkary έγραψε: ψψψψψψψψ
ωραίο μηχανάκι μαν
Δυστυχώς δεν έχω φώτα να σου δώσω :P

Νίκο ευχαριστώ! :)
Πράγματι πολύ ωραίο μηχανάκι, αλλά ένα π.χ. Philips 8550 είναι εξ ίσου (ή και πιο) ωραίο εμφανισιακά και επίσης έχει απ'ευθείας SCART... Το Sony μας προέκυψε super τζαναμπέτικο...

sly*m έγραψε: Δεν ξέρω αν σου γράφω κάτι σωστό μια που αυτό είναι ένα θέμα που μάλλον δεν λύνεται έτσι από κουβέντα και chat...

Έχεις κάποιο hardware manual;

Νομίζω ότι ίσως δεν θα έχει ξεχωριστά rgb-sync σήματα αλλά μόνο cvbs.

Βέβαια βλέπω στην σελίδα ότι βγάζει rgb σήματα αλλά όχι sync. Μήπως είναι sync-on-green ; Ή μηπως το cvbs δίνει composite sync στο rgb (sync-on-composite) ;

Στο scart έτσι κι αλλιώς έχεις και cvbs pin στην χειρότερη, το pin 20. Το α/μ cvbs μου ακούγεται σαν έλλειψη του pal subcarrier ( 4.43361875 MHz), αν έχει pal κύκλωμα... Υπάρχει στο video κύκλωμα κάποιος κρύσταλλος; Αν είναι στα Mhz που σου έγραψα, είναι pal. Αν είναι 3.579545 MHz είναι ntsc.

Ένας παλμογραφος μπορεί να σου δείξει...

edit:
Αν είναι sync-on-green τότε απλά βάζοντας το green στo av της τηλεόρασης (βάλε κ μια αντίσταση 1K για αρχή) θα δεις ασπρόμαυρη εικόνα. Αν είναι sync-on-composite (πολύ συνηθισμένη περίπτωση) και δουλεύουν τα rgb τότε βάζοντας τα rgb στο scart και το cvbs στο pin 20 θα δεις έγχρωμη. Ελπίζω...

edit2:
Συγνώμη, έβαλες ήδη τα rgb και το cvbs στο scart... Για να δείς όμως rgb στην τηλεόραση πρέπει να την 'αναγκάσεις' να δει την rgb είσοδο... Βάλε μια μπαταρία 1.5V σε μια γείωση και το scart pin 16 ( Blanking Signal, fast switch (1-3v): 1-3 V=RGB, 0-0.4 V=Composite ). Αν δεν κάνει switch η τηλεόραση στο rbg, δοκίμασε μήπως είναι sync-on-green τελικά...

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και τις πολύ εύστοχες προτάσεις!
Απαντώ αμέσως:
Δυστυχώς ΔΕΝ έχω (και δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί, έστω και σε pdf) κάποιο harware manual. Επίσης το μηχανάκι είναι Sync-on-Composite και όχι Sync-on-Green (το ξέρω και το δεύτερο σενάριο, από κάτι SGI Indigo 2 που έχω στη συλλογή μου) και η τηλεόραση ΚΑΝΕΙ Switch σε RGB, αλλά με μαύρη οθόνη (και με και χωρίς ατιστάσεις στα pins 8,16,20)...
Aν δεις την υποσημείωση στη σελίδα με το σχέδιο, λέει ότι ειδικά αυτό το μοντέλο δεν δίνει καν καθαρό Composite στην 8πινη έξοδο, αλλά απλώς μια τάση...

Αναρωτιόμουν αν κάποιος έχει ήδη (αγοραστό ή φτιαχτό) καλώδιο για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μοντέλο, ώστε να μου πει την ακριβή συνδεσμολογία και αν παρεμβάλλονται τίποτα passive components.. :)

Περισσότερα
09/02/2018 15:40 - 09/02/2018 15:42 #41334 από sly*m
Ναι, η τηλεόραση θα κάνει switch στην rgb είσοδο έστω και χωρίς σήματα εικόνας στο rgb.

Από την στιγμή που έχεις εικόνα στο composite, το sync υπάρχει.

Μπορείς να το πάρεις πίσω χωρίς πληροφορία εικόνας με κάποιο sync stripper όπως το LM1881 ή με κάποιο κύκλωμα με διακριτά εξαρτήματα.

Πρέπει να βεβαιωθείς όμως ότι τα rgb έχουν πληροφορία εικόνας και εκεί θα βοηθήσει ο παλμογράφος, ή μια μέτρηση με ψηφιακό πολύμετρο στο εναλασσόμενο (κλίμακα κάτω από 10 Volt) ή να μετρήσεις το rms voltage για το r το g και το b και να τα βρεις πάνω από 0-1 Volt.
Last edit: 09/02/2018 15:42 by sly*m.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, kokkiklhs

Περισσότερα
09/02/2018 18:39 #41335 από kokkiklhs
Δυστυχώς παλμογάφος γιοκ ανάμεσα στα σύνεργα του πρόχειρου και φτωχού εργαστηρίου μου...
Θα κάνω προσεχώς τις μετρήσεις που προτείνεις με το πολύμετρο, να δω τι θα πουν...
Πάντως έχω φάει γερό ξενέρωμα, τόσο ωραίο μηχάνημα και να μη μπορώ να το χρησιμοποιήσω όπως θέλω...
Υποψιάζομαι ότι μάλλον είναι κάποια παραξενιά της τηλεόρασης, σχετική με τις τάσεις εισόδου που "γουστάρει", αλλά και πάλι δε μπορώ να το επιβεβαιώσω, μια και δεν έχω εδώ άλλη αντίστοιχη συσκευή για δοκιμές!
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, ελπίζω να έχω καλά νέα και θα επανέλθω!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sly*m

Περισσότερα
09/02/2018 19:27 #41336 από sly*m
Ωραίο το hit-bit αλλά το sgi ακόμα καλύτερο!!!! Εχεις τέτοιο πράγμα ε; ΖΗΛΕΥΩ! :P
Πες μας τι έκανες τελικά, ελπίζω το καλύτερο! :thumb:

Περισσότερα
10/02/2018 00:39 #41343 από Fotis_KFOR
Replied by Fotis_KFOR on topic Sony HitBit F700
Καλή επιτυχία Δημήτρη, το μηχανάκι είναι πολύ ωραίο πάντως :)

Περισσότερα
14/02/2018 17:46 #41376 από kokkiklhs
Τελικά το σχέδιο ήταν ολόσωστο, μέτρησα όλες τις συνδέσεις ΟΚ πριν τα κλείσω, αλλά από δική μου απροσεξία όταν έκλεισα το 8πινο DIN έγινε ένα βραχυκύκλωμα που δε φαινόταν με γυμνό μάτι.
Ξανακόλλησα πιο προσεκτικά τα 2 ένοχα καλωδιάκια στο 8πινο, κι όλα κομπλέ!!
Να σημειώσω ότι δε χρειάζονται αντιστάσεις, τουλάχιστον στη δική μου LCD TV. Κατευθείαν τα καλώδια!

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάντως!
:friends:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, sly*m

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.294 δευτερόλεπτα