Όλα τα συνοδευτικά CDs / DVDs του περιοδικού PC Master για κατέβασμα!!!

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
08/11/2021 17:51 #47749 από Fotis_KFOR
Το RetroComputers.gr είναι στην ευχάριστη θέση να σας προσφέρει ΟΛΑ τα συνοδευτικά CDs / DVDs του περιοδικού PC Master, όπως είχαμε κάνει παλιότερα και με όλες τις συνοδευτικές δισκέτες του περιοδικού (για όσους δεν είχαν δει το thread με τις συνοδευτικές δισκέτες μπορείτε να το δείτε εδώ : www.retrocomputers.gr/forum/pc-master/12...master-gia-katevasma ).

Εδώ και πολύ καιρό όπως γινόταν και με τις δισκέτες, μου ζητούσαν αρκετοί φίλοι και γνωστοί να ανεβάσω και τα συνοδευτικά CDs / DVDs του PC Master από τη συλλογή μου. Αλλά το εγχείρημα αυτό έμενε πίσω αφού όπως είχα πει και σε ανάλογα ποστ εδώ στο φόρουμ μας, δεν μπορούσα να το κάνω λόγω υποχρεώσεων, αλλά και λόγω της αργής γραμμής για upload που έχω (ADSL).

Επίσης είχαν γίνει και κάποιες συζητήσεις / προσπάθειες στο φόρουμ και κάποιοι χρήστες εδώ που είχαν την καλή διάθεση να βοηθήσουν, είχαν ανεβάσει μεμονωμένα μερικά cd, αλλά αυτό σταμάτησε σύντομα προφανώς λόγω υποχρεώσεων αλλά και λόγω του ότι είχαν μόνο λίγα από τα συνοδευτικά CDs / DVDs του περιοδικού.

Έτσι λοιπόν, τα έφερε το "timing" και κάπου εδώ εμφανίζεται ο φίλος f2bnp τον οποίο γνώριζα από το φόρουμ του PC Master (παλιές καλές εποχές!). Είχα μιλήσει μαζί του και πριν 3 χρόνια περίπου που είχαμε συναντηθεί σε μια έκθεσή μας και μου είχε εκδηλώσει και αυτός την πρόθεσή του να του έδινα τα συνοδευτικά CDs / DVDs του PC Master και να αναλάμβανε αυτός να τα  ριπάρει και να τα ανεβάσει στο Internet Archive, αλλά δεν τα είχα πρόχειρα εκείνη την περίοδο λόγω αναδιοργάνωσης που έκανα και πάλι στο χώρο μου ( στο retro room ) που επικρατούσε χαμός και έτσι το θέμα ξεχάστηκε και πάλι. Αλλά πρόσφατα σε ένα thread εδώ στο φόρουμ ξαναήρθε στην επιφάνεια το θέμα και μου το υπενθύμισε και πάλι ο f2bnp και έτσι αποφάσισα να το προχωρήσουμε αυτή τη φορά και να βρω και να του δώσω τα cd ώστε να ξεκινήσει το project για να μην το αναβάλουμε για αργότερα και ξεχαστεί πάλι.

Έτσι, μετά από μια σύντομη ανασκαφή στο retro room τα βρήκα, συναντήθηκα με τον f2bnp και του παρέδωσα όλα τα συνοδευτικά CDs / DVDs του PC Master που έχω και το παιδί μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (αν αναλογιστούμε τον μεγάλο αριθμό των cds/dvds - σχεδόν 300!) τα πέρασε στο pc του και μετά τα ανέβασε όλα στο Internet Archive! Επίσης τα σκάναρε, όπως και κάποια εξώφυλλα / χαρτονάκια των cds που είχε επειδή αυτά δεν τα είχα κρατήσει αφού είχα βγάλει τα cds / dvds από τα χαρτονάκια τους και τα είχα τοποθετήσει σε βαλιτσάκι για να προστατεύονται καλύτερα (και όπως αποδείχτηκε ευτυχώς ήταν σε πολύ καλή κατάσταση).

 

Από όλα λοιπόν τα cds / dvds που έκανε ριπάρισμα ο f2bnp, ευτυχώς μόνο ένα cd είχε θέμα και δεν το διάβαζε εύκολα το drive του - όλα τα άλλα ευτυχώς διαβάστηκαν κανονικά. Επειδή όμως τα έφερε έτσι η τύχη, το μοναδικό αυτό cd που δεν το διάβαζε σωστά το drive, το είχε ριπάρει ήδη παλιότερα ο φίλος μου ο Νίκος (nkary) στο site του (Greekrcm.gr) και έτσι για να μην παιδευόμαστε να το δοκιμάζουμε σε άλλα drive για να το ριπάρουμε και αυτό, μας έδωσε αμέσως και πολύ πρόθυμα το ΟΚ να το κατεβάσουμε από το site του, όπως επίσης και μερικά εξώφυλλα από κάποια cd που είχε σκανάρει. Ευχαριστούμε πολύ Νίκο και εσένα για τη βοήθειά σου και την καλή σου πρόθεση!!!

Οπότε μετά από τόσο καιρό που το ψήναμε, επιτέλους το κάναμε και αυτό πραγματικότητα και μπορείτε να δείτε όλα τα cds / dvds του αγαπημένου μας περιοδικού PC Master και να βιώσετε πάλι διάφορες ευχάριστες αναμνήσεις! Πληροφοριακά το περιοδικό PC Master έχει σταματήσει την κυκλοφορία του από το 2015.

Ευχαριστούμε πολύ τον f2bnp για όλο τον κόπο και το χρόνο που αφιέρωσε για να πραγματοποιήσει όλο αυτό το πολύ σπουδαίο εγχείρημα, αλλά και γενικά για την καλή του πρόθεση να προσφέρει με τον κόπο του αφιλοκερδώς στην ρετρό-κοινότητα κάτι που δεν υπήρχε και το ζητούσε ο κόσμος πολλά χρόνια.

Επί την ευκαιρία αν κάποιος έχει κάποια από τα χάρτινα εξώφυλλα από τις θήκες των cds / dvds που δεν έχουν ανέβει, ας κάνει ένα κόπο να τα σκανάρει ή έστω να τα βγάλει μια καθαρή φωτογραφία και να τη στείλει στο email μας (info [ A T ] retrocomputers.gr) ή σε κάποια από τα κοινωνικά μας δίκτυα για να τα στείλω στον f2bnp να τα ανεβάσει και αυτά ώστε αν είναι δυνατόν να συμπληρωθούν και όλα τα χάρτινα εξώφυλλα από τις θήκες των cds.

Για να δείτε /  κατεβάσετε τα συνοδευτικά CDs / DVDs του PC Master πατήστε εδώ : archive.org/details/@f2bnp

Enjoy :)

 
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, stabill, Getta Robo, konc, XLV, freaktmp, navarxos, TehStig, Rick_Dangerous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/11/2021 18:41 #47750 από konc
Μπράβο βρε παιδιά!

Όταν λειτουργούν έτσι τέτοιες κοινότητες υπάρχει αυτό το αποτέλεσμα, όταν είναι ο καθένας για την παρτη του και κρατάει οτιδήποτε μπορεί να διασωθεί και να μοιραστεί να σαπίζει σε ένα υπόγειο και το βλέπει μόνος του δεν γίνεται δουλειά.

Πολλά ευχαριστώ Φώτη που δεν άφησες τα δισκάκια μέσα στο βαλιτσάκι για πάντα αλλά ασχολήθηκες να τα βρεις και να τα δώσεις για ripping, ακόμα περισσότερα στον f2bnp που διέθεσε τον χρόνο και τον κόπο του -είναι αδιανόητος όγκος upload!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, stabill

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • f2bnp
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
08/11/2021 20:34 #47751 από f2bnp
Καλησπέρα.

Όπως ωραία έγραψε και ο Φώτης, πλέον μπορείτε να βρείτε όλα τα συνοδευτικά δισκάκια του PC Master στο Archive.org, μία ηλεκτρονική βιβλιοθήκη για software, βιβλία, περιοδικά και πολλά άλλα. Επέλεξα να φτιάξω entry για κάθε τεύχος, με όσα εξώφυλλα είχα, άλλα από την προσωπική μου συλλογή και άλλα από τον nkary. Υπάρχουν κάποια πολύ λίγα entries για τα οποία δεν είχα εξώφυλλο και το δισκάκι ήταν double-sided DVD, συνεπώς δεν είχε κάποιο artwork. Ο συνολικός όγκος ήταν κοντά στα 700GB, να 'ναι καλά το 20αρι upload!

Ήταν μεγάλη μου χαρά να δώσω πίσω στην κοινότητα που μας έχει χαρίσει τόσα δώρα όλα αυτά τα χρόνια, ειδικά δε για ένα περιοδικό σαν το PC Master με το οποίο πραγματικά μεγάλωσα. Εύχομαι ειλικρινά η περιήγηση να σας φέρει πίσω αναμνήσεις και εικόνες από άλλες εποχές και να ταξιδέψετε, έστω και για λίγο, σε εποχές με άλλες έγνοιες και όνειρα!

Disclaimer : Είναι προφανές πως όλα τα δισκάκια υπόκεινται στα copyrights της Compupress S.A και έχουν ανέβει με μοναδικό σκοπό τον διαμοιρασμό ανάμεσα σε φίλους και φίλες του περιοδικού. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο θελήσει η εταιρεία να αφαιρεθούν δισκάκια, ας επικοινωνήσει μαζί μου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, stabill, Getta Robo, konc, navarxos, ZZR1400, Rick_Dangerous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
08/11/2021 21:41 - 08/11/2021 21:48 #47752 από nkary
Μπράβο ρε παιδιά, πάντα τετοια 
700GB ε? Πόσο λίγα φαίνονται πια με τους δισκους των τεράτων που εχουμε
εδιτ
χμ μαλλον θα κατεβάσω αυτά που εχω στο site και θα βάλω λινκ για το Archive.org
εδιτ 2
Υπάρχουν και τα iso των PC Games?
 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, JIANOS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • TehStig
  • Το Άβαταρ του/της TehStig
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
08/11/2021 21:58 #47753 από TehStig
Υποκλίνομαι! Και bookmarked.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
09/11/2021 15:45 - 09/11/2021 15:51 #47755 από Fotis_KFOR

nkary post=47752 userid=49Μπράβο ρε παιδιά, πάντα τετοια 


700GB ε? Πόσο λίγα φαίνονται πια με τους δισκους των τεράτων που εχουμε
εδιτ
χμ μαλλον θα κατεβάσω αυτά που εχω στο site και θα βάλω λινκ για το Archive.org
εδιτ 2
Υπάρχουν και τα iso των PC Games?

 

Νίκο, γενικά να το πω υπάρχουν όλα, είχα όλα τα συνοδευτικά από όλα τα τεύχη από το Νο1 μέχρι το τελευταίο οπότε ότι είχε δώσει το PC Master τα έδωσα στον f2bnp και τα ρίπαρε και τα ανέβασε όλα χωρίς εξαίρεση :)

Και επί την ευκαιρία ας κάνουμε και ένα οφθαλμόλουτρο από τη φωτογράφηση όλων των περιοδικών + όλα τα συνοδευτικά τους που είχα κάνει από το 2011 :)







και οι φωτογραφίες των περιοδικών και των συνοδευτικών που είχα κάνει από το 2012 για τη gallery του RetroComputers.gr για όποιον θέλει να κάνει μια ανασκόπηση :

www.retrocomputers.gr/collection/retro-m...collection/pc-master
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, stabill, Rick_Dangerous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ZZR1400
  • Το Άβαταρ του/της ZZR1400
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
09/11/2021 17:14 #47756 από ZZR1400
Τι αλλο να πουμε... Ενα ευχαριστω και πολλα μπραβο σε ολους !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • navarxos
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
19/11/2021 20:24 #47762 από navarxos
Πωπω, φοβερό και τεράστιο πρότζεκτ!!!

Πολλά μπράβο και στον Φώτη που έδωσε από τη συλλογή του όλα του τα CD για το ανέβασμα όπως έχει προσφέρει εξάλλου και άλλες φορές διάφορα πράγματα (περιοδικά για σκαναρισμα, ψηφιοποίηση από δισκέτες περιοδικών και διάφορα άλλα) , όπως βέβαια πολλά μπράβο και στο παιδί (f2bnp) που έκανε όλο αυτό τον κόπο να τα περάσει ένα προς ένα σε υπολογιστή και να τα ανεβασει κιόλας!!!!!

Πάντα τέτοια παιδιά, συνεχίστε την καλή δουλειά! Πολύ ωραία και ευχάριστα πράγματα!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
21/11/2021 00:45 #47765 από manos426f
Τελικά το αποτύπωμα του PC Master, ακόμη και τόσα χρόνια μετά το κλείσιμό του, εξακολουθεί να είναι ισχυρό!

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε αυτούς που συνέβαλλαν σε αυτό το τεράστιο project, τον Φώτη, που διέθεσε την συλλογή του, φυσικά τον f2bnp, για το απίστευτο μεράκι του να κάνει όλη αυτή τη δουλειά, αλλά και τον nkary, που διέθεσε το CD που δε μπορούσε να διαβαστεί από την συλλογή του Φώτη! Είστε πολύ ωραίοι!

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Darts, Billiards και Ping Pong!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
21/11/2021 20:38 #47769 από JIANOS
Μπορω να πώ ότι το PC Master είναι πιό δημοφιλές από το RAM. Βέβαια κατα την γνώμη μου πάντα τίποτε δεν ξεπερνάει το pixel!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
21/11/2021 22:44 - 21/11/2021 22:45 #47772 από manos426f
Δε νομίζω ότι τίθεται καν θέμα μεταξύ PC Master-RAM.  Για το Pixel θα μπορούσα να συμφωνήσω, αλλά πάντα θέτοντας υπόψην την παράμετρο του σαφώς πιο βραχύβιου εντύπου σε σχέση με το PC Master... 

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Darts, Billiards και Ping Pong!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
22/11/2021 21:41 #47776 από JIANOS
Καλα προφανώς αλλά εγω κρίνω το γεγονός ότι πολλοί απο την ρετροκοινοτητα ξεκινήσαν απο το pixel ιδιαίτερα οι μεγαλύτεροι όπως εγώ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
02/12/2021 10:52 #47796 από Fotis_KFOR
Πριν λίγες μέρες συναντήθηκα με τον f2bnp για να μου επιστρέψει τα συνοδευτικά cd / dvd του περιοδικού PC Master που του είχα δώσει αφού το project έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς (για το τυπικό να αναφέρω ότι ήταν σε άριστη κατάσταση όπως ακριβώς του τα έδωσα).

Έτσι πήγαμε για καφεδάκι στο Ballywood στον φίλο μας το Μάνο ο οποίος τυχαίνει να ήταν και συντάκτης του PC Master για κάποιο διάστημα.

Η ώρα πέρασε πολύ ευχάριστα αφού πιάσαμε την κουβέντα περί PC Master, για PC γενικότερα αλλά και για ρετρό φυσικά (μην ξεχνιόμαστε).

Παραθέτω και μια φωτογραφία από τη συνάντηση, ο f2bnp δεν θέλει δημοσιότητα οπότε έκανε το φωτογράφο.

 
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, stabill, Getta Robo, navarxos, JIANOS, Rick_Dangerous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • navarxos
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
22/05/2022 16:11 #48219 από navarxos
Εχω κατεβάσει μερικά από όταν τα ανεβάσατε και γενικά έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και δούλευαν μια χαρά! Όλες οι αναμνήσεις στο πιάτο μας!

Μπράβο και πάλι παιδιά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, JIANOS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
25/05/2022 14:36 #48229 από Fotis_KFOR
Ευχαριστούμε Παναγιώτη και πάλι για τα καλά σου λόγια, χαιρόμαστε που άλλο ένα πρότζεκτ ολοκληρώθηκε :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.978 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos