Hyundai Super-16V

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/04/2015 12:32 - 08/04/2015 12:35 #28357 από konc
Hyundai Super-16V δημιουργήθηκε από konc
Πρόσφατα κατάφερα να βρω για πρώτη φορά μετά από πολλάααα χρόνια που βρισκόταν στην wishlist μου έναν Hyundai Super-16V. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αντικειμενικά, αλλά ήταν το πρώτο μου pc και το ήθελα.



Το αγόρασα εν γνώσει μου ως “parts” ελπίζοντας να μπορέσω να το επαναφέρω ή τουλάχιστον να αποκτήσω το αγαπημένο μου case και βλέπουμε. Ο συγκεκριμένος μάλλον δεν είχε κυκλοφορήσει ιδιαίτερα και δεν βρίσκεται εύκολα.

Δυστυχώς ενώ όλα τα υπόλοιπα κομμάτια όπως το τροφοδοτικό, η dual graphics card, το floppy με την ιδιαίτερη πρόσοψη κλπ λειτουργούν, το motherboard είναι εντελώς νεκρό και ο λόγος προφανής με γυμνό μάτι: Η μπαταρία του (καταραμένα βαρελάκια) έχει βγάλει ότι μπορεί να φανταστεί κανείς και είχε κάνει απίστευτη ζημιά, μόνο το ίδιο το κουτί δεν έχει τρυπήσει :(

Γνωρίζοντας ότι οι πιθανότητές μου είναι λίγες, είπα να βάλω αυτήν αγγελία ζήτησης λοιπόν για τον συγκεκριμένο υπολογιστή ή τουλάχιστον το m/b του. Εύχομαι να σταθώ επιτέλους λίγο τυχερός και να βρεθεί κάτι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, angel_grig, chdlee, amiga500fan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/04/2015 21:13 #28377 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Hyundai Super-16V
Μπορεις να βαλεις μια φωτο της μητρικης?Γιατι μπορει να σταθεις και τυχερος... :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nemo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/04/2015 21:23 - 09/04/2015 02:42 #28378 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Hyundai Super-16V

angel_grig έγραψε: Μπορεις να βαλεις μια φωτο της μητρικης?Γιατι μπορει να σταθεις και τυχερος... :)

Έρχεται!

Edit: Ήρθε :) Κάνε το θαύμα σου μέρες που είναι...
Αυτή είναι η δεν-υπάρχω-πουθενά-κυρία
Συνημμένο αρχείο:


Εντυπωσιακό είναι το μέγεθός της, είναι υπερβολικά μικρή. Λίγο μεγαλύτερη από το floppy.
Συνημμένο αρχείο:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, angel_grig, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
10/04/2015 15:57 - 10/04/2015 16:08 #28440 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Hyundai Super-16V

konc έγραψε:

angel_grig έγραψε: Μπορεις να βαλεις μια φωτο της μητρικης?Γιατι μπορει να σταθεις και τυχερος... :)

Έρχεται!

Edit: Ήρθε :) Κάνε το θαύμα σου μέρες που είναι...





ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!






Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chdlee, Nemo, glaros, konc, kazas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
10/04/2015 16:08 #28441 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Hyundai Super-16V
Εντάξει, αυτά δεν γίνονται!!!! Pm έρχεται εντός δευτερολέπτων
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig, Nemo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Heil Clive
Περισσότερα
10/04/2015 20:41 #28451 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Hyundai Super-16V
Φίλτατε Gregorio σε πιο παζάρι πας, γιατι δεν παίρνεις και εμένα....

Περιμενω, και ασφαλώς καλη ανάσταση σε όποιον διαβαζει

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig, Mike Drosos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
10/04/2015 22:46 #28455 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Hyundai Super-16V

Pluto63 έγραψε: Φίλτατε Gregorio σε πιο παζάρι πας, γιατι δεν παίρνεις και εμένα....

Περιμενω, και ασφαλώς καλη ανάσταση σε όποιον διαβαζει


Καλό Πάσχα!!!!!!!!!!!!
Επιδή δεν μπορώ να κρατηθώ : εγώ νόμιζα ότι στα παζάρια πάνε μόνο οι τύπου retrogamer.........

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig, Mike Drosos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
11/04/2015 09:24 - 11/04/2015 09:27 #28463 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Hyundai Super-16V

Pluto63 έγραψε: Φίλτατε Gregorio σε πιο παζάρι πας, γιατι δεν παίρνεις και εμένα....

Περιμενω, και ασφαλώς καλη ανάσταση σε όποιον διαβαζει


Ακη δεν ξερεις το παζαρι???? :blink:
Εδω εχει και ολοκληρο site !

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
11/04/2015 09:39 #28466 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Hyundai Super-16V
Γρηγόρη αν στο δρόμο σου θα περάσεις κι από Πολύγυρο :tease2: ...πάρε και μένα στο αυτοκίνητο σου !!! :thumbup:

Πλάκα - πλάκα ....θαυμάσιο το εύρημα σου αν και για PC-οειδές...χμμμ...200 ολόκληρα λεπτά...χμμμμ...πολλά δεν είναι ??? :no: :tease: :cheer: :lol2:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
11/04/2015 10:45 #28467 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Hyundai Super-16V
Περιμένω την εξέλιξη της περιπέτειας του Hyundai Super-16V.
Μόλις είναι έτοιμο,θα μεταφερθούν τα post στο σχετικό θέμα.

:thumbup:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
11/04/2015 11:48 - 11/04/2015 11:48 #28471 από arislab
Απαντήθηκε από arislab στο θέμα Hyundai Super-16V
μμμ!!..2 ευρω!...μμμ!..και τους ελληνικούς QL απο 10?...ετσι και σε πετύχω σε κανα παζάρι Γρηγόρη, δεν θα κυνηγάω τα ρετρο αλλά ΕΣΕΝΑ!!! :lol2: :lol2: :lol2:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
11/04/2015 13:09 #28477 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Hyundai Super-16V
Μακάρι να δουλεύει να χαρείς πάλι το παλιό pc σου Κώστα!

Για το Γρηγόρη τι να πω? Απλά RESPECT για την κίνηση του και την καλή του πρόθεση να βοηθήσει μέλος της ρετροκοινότητας :bow:

Τελικά θα δούμε μάλλον μια ανάσταση την μέρα της Αναστάσεως ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
11/04/2015 16:30 - 11/04/2015 16:40 #28482 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Hyundai Super-16V

Καλό Πάσχα!!!!!!!!!!!!
Επιδή δεν μπορώ να κρατηθώ : εγώ νόμιζα ότι στα παζάρια πάνε μόνο οι τύπου retrogamer.........


Πανε και αυτοι πως δεν πανε....(τους εχω πετυχει!!)

GeoAnas έγραψε: Γρηγόρη αν στο δρόμο σου θα περάσεις κι από Πολύγυρο :tease2: ...πάρε και μένα στο αυτοκίνητο σου !!! :thumbup:


Nα σε παρω γιατι να μη σε παρω??(μονο που πρεπει να ειναι νυκτα γιατι οι αξιοπρεπεις βρυκoλακες δεν κυκλοφορουν το πρωϊ) :P

arislab έγραψε: μμμ!!..2 ευρω!...μμμ!..και τους ελληνικούς QL απο 10?...ετσι και σε πετύχω σε κανα παζάρι Γρηγόρη, δεν θα κυνηγάω τα ρετρο αλλά ΕΣΕΝΑ!!! :lol2: :lol2: :lol2:


Ωχ κατσε να την κανω γρηγορα γιατι αυτος εδω δεν αστειευεται!! :sonic:

glaros έγραψε: Περιμένω την εξέλιξη της περιπέτειας του Hyundai Super-16V.
Μόλις είναι έτοιμο,θα μεταφερθούν τα post στο σχετικό θέμα.


Λοιπον σημερα συναντηθηκα με τον konc και του εδωσα την μητρικη..του ειπα να μου φερει και την παλια,στην οποια τελικα πιστευω οτι η βλαβη αντιμετωπιζεται (μπορει να γινει γεφυρωμα των tracks).Απο την παλια χρειαζομαστε μονο μια διοδο (γιατι στην δικη μου ειναι σπασμενη).
Χαρηκα που τον γνωρισα και φυσικα ειμαι στη διαθεση του για ο,τι χρειαστει

Μακάρι να δουλεύει να χαρείς πάλι το παλιό pc σου Κώστα!

Για το Γρηγόρη τι να πω? Απλά RESPECT για την κίνηση του και την καλή του πρόθεση να βοηθήσει μέλος της ρετροκοινότητας :bow:
Τελικά θα δούμε μάλλον μια ανάσταση την μέρα της Αναστάσεως ;)


Φωταρα να εισαι καλα!! :thanx:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chdlee, arislab, Nemo, amiga500fan, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
11/04/2015 20:32 - 11/04/2015 20:36 #28489 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Hyundai Super-16V
Ας τα πάρουμε με τη σειρά γιατί η συγκίνηση είναι μεγάλη και επηρεάζει τη σκέψη!

Δεν φτάνει που ο angel_grig ασχολήθηκε με το θέμα, δεν φτάνει που προσφέρθηκε να μου δώσει το m/b να αναστήσω το #1 στην wish list μου, δεν φτάνει που ήρθε με το αμάξι του μέχρι ένα σημείο που να γνωρίζω και εγώ καθώς δεν είχα ιδέα πως να φτάσω ακριβώς στην περιοχή του, δεν πήρε καν τα 200 του λεπτά πίσω. Έτσι για να λέμε και τα καλά του χώρου εκτός από τα κλασσικά άσχημα, ο άνθρωπος προσέφερε σε έναν άγνωστο μέχρι εκείνη τη στιγμή το motherboard...

Να είσαι σίγουρος angel_grig πως έπιασε τόπο, θα λειτουργήσει ξανά άλλες τόσες ώρες και έκανες έναν άνθρωπο ξανά 10 χρονών ;) Ειλικρινά δεν φτάνουν οι λέξεις μου να σε ευχαριστήσω αρκετά και να περιγράψω πόσο εκτιμώ την κίνησή σου.

Στα πρακτικά τώρα, τα κατσαβίδια και τα κολλητήρια πήρα φωτιά αμέσως. Η σπασμένη δίοδος έγινε τράμπα από το δικό μου μη-λειτουργικό m/b (ευτυχώς είναι εύκολο εξάρτημα, με μεγάλα σκληρά “πόδια” και σε “ανοιχτή” θέση γιατί δεν το πολύ-έχω στις κολλήσεις), καθώς και η μπαταρία η οποία μετακινήθηκε από την αρχική της θέση για να μην έχουμε τα ίδια ποτέ ξανά…

Συνημμένο αρχείο:


Τα υπόλοιπα του Hyundai (κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό) τα είχα ήδη δοκιμάσει και ήξερα ότι είναι λειτουργικά, οπότε το βάζω στο ρεύμα, ανοίγω και… ενώ είδα για πρώτη φορά κάτι στην οθόνη, με λούζει κρύος ιδρώτας. Η οθόνη “κύλαγε” κάθετα, όπως όταν χάνει το vsync το monitor και θέλει ρύθμιση από τη βίδα πίσω. Ψυχραιμία, θυμάμαι ότι δεν έχουμε ιδέα για τo τι κάνουν τα jumpers στο m/b οπότε βάζω την κάρτα στο ίδιο slot που ήταν στο κουτί όπως το πήρα και τοποθετώ και τα jumpers το ίδιο. Μακάρι να υπήρχε κάπου αυτό το manual, δυστυχώς όλο το pc είναι σαν να μην υπήρξε ποτέ και κάθε πληροφορία είναι εξαιρετικά δυσεύρετη, πάμε εντελώς στα τυφλά.

Για πρώτη φορά ξαναείδα τη γνωστή οθόνη λοιπόν! Το πράγμα λειτουργεί και ξαφνικά είμαι αλλού…

Συνημμένο αρχείο:


Πλούσιο φωτογραφικό υλικό δεν υπάρχει ακόμα γιατί το drive (5 ¼ DD) ενώ μισοδιαβάζει δεν τα καταφέρνει ποτέ τελικά να ολοκληρώσει και δεν μπορώ να το bootάρω από δισκέτα. Ίσως να φταίνε και οι λιγοστές μου DD δισκέτες, ποιος ξέρει. Επιφυλάσσομαι όμως, ήδη δοκίμασα μια έκδοση του XT-IDE που έχω σε έναν Schneider Euro PC (τυχαίο? το είχα αποκτήσει πάλι χάρη στις συμβουλές του angel_grig μετά από συζήτηση εδώ) ώστε να βεβαιωθώ ότι bootάρει και δεν έχει περίεργα θέματα.

Και το παιχνίδι τώρα αρχίζει πραγματικά ;) Δεν ξέρω για εσάς, εγώ Ανάσταση έκανα ήδη. Δεν περιγράφονται τα συναισθήματα, ούτε και ο τρόπος που έγινε όλο αυτό. Καλή Ανάσταση σε όσους την περιμένουν ακόμα :P και αν/όταν μεταφερθούν τα μηνύματα σε σχετικό θέμα δεν τη γλιτώνετε. Θα σας πρήξω με τη μεγάλη μου αγάπη :lol:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, angel_grig, chdlee, Nemo, glaros, amiga500fan, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
11/04/2015 20:40 #28490 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Hyundai Super-16V
μπραβο παιδιά, γιατι και τα pcs εχουν ψυχη :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, angel_grig, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.362 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos