Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
07/07/2012 13:20 - 07/07/2012 13:22 #148 από Brandon
Γειά σας,ονομάζομαι Σοφοκλής κ είμαι συλλέκτης κονσολών!!!Οι περισσότεροι στα διάφορα forum,με ξέρουν ως Brandon ή Brandon Heat.Είμαι 27 χρονών κ εργάζομαι σε μαγαζί με ανταλλακτικά αυτοκινήτων.
Είμαι μέγας fun κ ακόλουθος της Nintendo!!!Tόσο για τα όμορφα παιχνίδια της,όσο κ για ιδεολογικούς λόγους!!!Μου αρέσουν πολύ τα anime (άσχετο βέβαια!),τα lego (κ αυτό άσχετο!),οι μινιατούρες απο αυτοκίνητα κ οι φιγούρες με ήρωες (όπως κ αυτά!!!).
Το μεγάλο μου πάθος όμως είναι τα ηλεκτρονικά κ αυτό με οδήγησε στην αναζήτηση κάποιου "ηλεκτρονικού σπιτιού" κ στην εύρεση κάποιων "ηλεκτρονικών φίλων".Μετά απο αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα κ όντας χαμένος στο internet,γνώρισα κάποιους αληθινούς ανθρώπους με το ίδιο hobby,με την ίδια τρέλα,με το ίδιο πάθος κ την ίδια αγάπη με την δικιά μου!!!Στα μάτια τους έβλεπα την ίδια λαχτάρα με την δικιά μου!!!Ο καιρός πέρασε κ εφόσον επικοινωνούσαμε σωστά,αποφασίσαμε να δραστηριοποιηθούμε.Έτσι δεν μείναμε μόνο στους καφέδες κ στις διάφορες εξορμήσεις,αλλά προχωρήσαμε κ σε ένα άλλο κομμάτι...Ένα κομμάτι που ήταν όνειρο για μένα σχεδόν απο παιδί!!!Οι εκθέσεις!!!Με υπομονή κ μεράκι,μέχρι τώρα,έχω πάρει ενεργά μέρος,σε 2 εκθέσεις κ είμαι πολύ υπερήφανος για αυτό!!!Μα πιο πολύ,είμαι υπερήφανος που δίπλα μου,έχω καλούς κ σωστούς ανθρώπους που με σέβονται κ με υπολογίζουν σαν άνθρωπο!!!!!!!Κ αυτό το εκτιμώ κ θα προσπαθώ συνέχεια να τους το ανταποδίδω!!!
Ας αφήσουμε τα προβλήματά μας έξω απο το site κ ας ασχοληθούμε με αυτό που μας ενώνει!!!
Καλώς ήρθατε στο site Retrocomputer!!!

Παρακαλώ σε αυτό το θέμα να μην σχολιάζεται...Όποιος θέλει μπορεί να γράψει κάτι για τον εαυτό του,το οποίο να είναι σχετικο με το θέμα του site.Όχι σαν εμένα που έγραφα άσχετα... :P :P :P

Why...???Why Harry McDowel???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• telonio
  • Το Άβαταρ του/της telonio
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
08/07/2012 11:23 #175 από telonio
Απαντήθηκε από telonio στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Όμορφο site, εξαιρετική συλλογή Φώτη. Κάτι με έπιασε κοιτώντας τις φωτογραφίες. Μου θύμησαν που κάποτε είχα ένα δωμάτιο γεμάτο ρετρο υπολογιστές και κονσόλες. :)

• geo1977
  • Το Άβαταρ του/της geo1977
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/07/2012 17:49 - 08/07/2012 17:49 #181 από geo1977
Απαντήθηκε από geo1977 στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Για αυτό φίλε μου προσπάθησε να την ξαναφτιάξεις αλλα ακόμα και αν δεν μπορείς
μείνε μαζι μας σε αυτό το ταξίδι στο χρόνο Καλώς ήρθες!!!!!!!!!!!! :)

• vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
08/07/2012 23:19 #182 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Καλώς ήρθες στη ρετροκοινότητα μας.Ελπίζω να μοιραστείς τις αναμνήσεις σου μαζί μας και γιατί όχι να ξαναφτιάξεις και τη συλλογή σου!

• manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
08/07/2012 23:28 #183 από manos426f
Απαντήθηκε από manos426f στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Μάριε σαν να μου φαίνεται ότι,ύστερα από πολύ καιρό,βρήκαμε χώρο να τα ξαναλέμε διαδικτυακά.... ;) ;)

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.

• telonio
  • Το Άβαταρ του/της telonio
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
08/07/2012 23:45 #186 από telonio
Απαντήθηκε από telonio στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Φυσικά φίλε μου Μάνο, γιατί όχι; ;)

Nα ξαναφτιάξω την ρετρό συλλογή όσο και να το θέλω, πλεόν δεν γίνεται. Αφού κατάφερα να νικήσω τον ευατό μου και να πουλήσω ΑMIGA 2000, 3000, 4000, 500 plus, 500 tiger edition, 500 balls edition, 20 κονσόλες Sega και Nintendo με ένα κάρο παιχνίδια, ε δεν ξαναγυρνάει αυτό. Tουλάχιστο έχω μείνει στα ελάχιστα που έχω κρατήσει. Την ρημάδα την ΑMIGA 1000 δεν μπορούσα να την αποχωριστώ με τίποτα!

• pooky
  • Το Άβαταρ του/της pooky
  • Elite Member
  • Elite Member
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
09/07/2012 06:36 #187 από pooky
Απαντήθηκε από pooky στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Γιώργος, 42 και γενικά καμένος gamer. Εργάζομαι κυρίως τα ΣΚ στο παλαί ποτέ σκυλάδικο της οικογένειας, αλλά πήραμε και την απόφαση να προχωρήσουμε με περισσότερα καφέ και μπαράκια αυτό το καλοκαίρι. Είδομεν πως θα πάει. Αλλά τη δουλειά τη ξέρω απέξω από τα 14 μου, οπότε δεν με φοβίζει τίποτε. Άλλωστε κρίση = ευκαιρία για μένα (και κάθε καλό τυχοδιώκτη εδώ που τα λέμε) .

Καίγομαι με το 360, αγαπώ τη Nintendo και από υπολογιστές τρελαίνομαι για Apple αλλά δεν έχω πρόβλημα με τα pcs. Για χαβαλέ δηλώνω Apple και Ninty fanboi (ναι με "i" στο τέλος) .

Είπα να φτιάξω ένα χώρο μακριά από όλους και από όλα, αλλά κατέλληξα να πηγαίνω μια φορά τη βδομάδα, οπότε αποφάσισα να ξαναγυρίσω στο παλιό μου game room και νοίκιασα το διαμέρισμα που προσπάθησα να διαμορφώσω, θα ανεβάσω φωτό από το αποτέλεσμα εντός ημερών.

Συλλέγω κονσόλες, καίγομαι με τα handhelds, και από games προσπαθώ να φτιάξω μια συλλογή με 360 παιχνίδια, προσπάθεια που ξεκίνησα ένα χρόνο πριν όταν αποφάσισα να εγκαταλείψω το pc gaming και να πάψω να ασχολούμαι με warez και αντιγραφές. Όλα πρωτότυπα από εδώ και στο εξής.

Better lie a Free Man in my grave, than live like a puppet or a slave.

• vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
09/07/2012 10:32 - 09/07/2012 15:14 #190 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Με λένε Βαγγέλη και είμαι 33 χρονών.Έργαζομαι σαν παραγγελιολήπτης σε φαρμακαποθήκη.Η γνωριμία μου με τους υπολογιστές συνετελέσθη το 1987 όταν και οι γονείς μου πήραν τον amstrad 6128.Ακολούθησαν πολλά μηχανήματα όπως amiga 500,amstrad pc 1512,amiga 1200,80386 και αργότερα pcs.
Με τις κονσόλες δεν είχα και μεγάλη σχέση και το μόνο που είχα αγοράσει ήταν ένα game gear.To σημαντικότερο ήταν ότι τότε δε μπορούσα να αναλογιστώ την αξία που θα έίχαν όλα αυτά τα μηχανήματα μετά από πολλά χρόνια ως ένα αγαπημένο κομμάτι της ζωής μου.Πούλαγα το προηγούμενο για να αγοράσω το επόμενο.
Μέχρι που ήρθε το έτος 2010 γύρω στο Φλεβάρη ,μια ανάμνηση με ένα φίλο μου που τότε μου ανέφερε την amiga.Αυτό ήταν αρκετό για να με κάνει να αρχίσω να συλλέγω ότι μου έλειψε από τότε.Το παράλογο βέβαια είναι ότι αγαπημένο μηχανάκι είναι κάτι το οποίο δεν είχα τότε και δε γνώριζα την ύπαρξη του,ο MGT Sam Coupe, αλλά ίσως είναι αυτή η γοητεία της ρετροαναζήτησης.
Όταν είδα τις φωτογραφίες της Retrosystem 2010 και είδα όλα αυτά τα παιδιά, είπα δε μπορώ να λείπω από μια τέτοια γιορτή,με αποτέλεσμα στην επόμενη έκθεση του 2011 να συμμετάσχω ενεργά και να χαρώ μαζί με τους φίλους μου γιατί πλέον έτσι σας νιώθω όλη αυτή τη μαγεία.
Kλείνοντας,ελπίζω να έχω όλη αυτή τη διάθεση για πολλά χρόνια ακόμα και να συμμετέχω σε δραστηριότητες και εκθέσεις μαζί με παλιούς αλλά και νέους φίλους μοιραζόμενοι την αγάπη μας για τους retrocomputers.

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
09/07/2012 13:16 #193 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
-Είμαι ο Κώστας και είμαι καλά!!!
-Και ο Κώστας είναι καλα!!!!!!!!!

Μπά δεν πέτυχε η αποτοξίνωση.... 30 χρονια μετά την πρώτη μου επαφή με τους υπολογιστές εξακολουθώ να ασχολούμε με αυτόυς και σε επαγγελματικό επίπεδο πλέον.
Η πρώτη φορά που είδα home computer ήταν σε ηλικία 10 ετών. Ήταν ένας Commodore 64. Τον ίδιο χρόνο βλέπω για πρώτη φορά τον ZX Spectrum!!!
Απο εκεί και πέρα κόλλησα... Τον πρώτο μου υπολογιστη τον πήρα στα 14 και ήταν ένας ZX Spectrum +2!!!
Αν και τα παιχνίδια ήταν πολλά και στο σχολείο η ανταλλαγή κασέτας ηταν πάντα στην ημερίσια διάταξη, εκείνο που ήθελα να μάθω είναι πως λειτουργεί ένας H/Y και πως γίνετε χρηστικός. Δηλαδή πως γίνετε έστω αυτός ο ταπεινός home που είχε ο καθένας μας, ενα χρήσιμο εργαλείο.
Έτσι πήρα τα κατσαβίδια μου και το manual με την Basic και άρχισα το διάβασμα σε συνδιασμό με κατσαβίδιασμα.
Αν΄θα είχα στήλει ποτε γραμμα στο pixel θα ρωτούσα πως θα μπορέσω να φτάξω μια βάση δεδομένων, ένα επεξεργαστή κειμένου ή μία λογιστική εφαρμογή!!!
Καποια στιγμή όμως τα κατάφερα και έμαθα πολλά από αυτά που ήθελα και συνεχίζω να ενημερώνομαι και να μαθαίνω.
Η συλλογή μου αποτελείται από home υπολογιστές κυρίως των 8bit αλλά και αντιπροσωπευτικά δείγματα των 16bit.
Οι κονσόλες δεν με συγκινησαν ποτέ. Απέκτησα μονο τρείς...
Σήμερα είμαι 40 ετών έχω λάβει μέρος σαν ένας απο τους διοργανωτές και εκθέτες στις δύο Retrosystem που έχουν γίνει και εργάζομαι σε ένα απο τα μεγαλύτερα μηχανογραφικά της Ελλάδος.

Don't underestimate the power of the 8bit side!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mike Drosos

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
09/07/2012 14:53 - 09/07/2012 14:58 #195 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Kατ΄αρχην καλως σας βρηκα!Σχεδον ολους σας ξερω απο άλλα φορουμ αλλα τωρα θα τα λεμε και απο εδω!!
Ειμαι ο Γρηγορης και ειμαι 40 χρονων.Ειμαι καρδιολογος και δουλευω σε ιδιωτικα νοσοκομεια της Αθηνας (και ας ελπισουμε οτι δεν θα χρειαστει να παω εξωτερικο!)
Παντα ειχα τρελα με οτιδηποτε ηλεκτρονικο και κυριως με τους υπολογιστες.Ενα απο τα πρωτα "υπολογιστικα" μηχανηματα που χρησιμοποιησα ηταν το casio fx-2000 scientific calculator του πατερα μου οταν πηγαινα 3η δημοτικου.Αγοραζα περιοδικα για υπολογιστες και παντα ηθελα να παρω εναν,αλλα η οικονομικη κατασταση της οικογενειας δεν το επετρεπε :( .Ετσι χρησιμοποιουσα δανεικο συνηθως το TRS-80 Color computer 2 του κολλητου μου (που και αυτος ειχε ολα-και ολα 12 παιχνιδια συν τα λιγα listings απο pixel και micromad).
Τον πρωτο μου υπολογιστη τον πηρα το 1994 και ηταν ενας zx-spectrum (οχι ακριβως αλλα περιπου-δεν λεω περισσοτερα γιατι αξιζει ειδικης παρουσιασης :) )
Το πρωτο μου pc ηταν ενα 386DX 40 MHz που το βρηκα παρατημενο σε ενα πεζοδρομιο :whistle: -ηταν πληρως λειτουργικο με 4ΜΒ μνημη,VGA,καρτα ηχου,και cd-rom 2x.Αγορασα τοτε ενα μονοχρωμο μονιτορ απο το μοναστηρακι και ενα ΑΤ πληκτρολογιο και ημουν ετοιμος..με win 3.11 και Spectrum emulator ειχα και τους 2 κοσμους (pc + zx 128K που δεν ειχα πριν)...
Εχω μια μικρη συλλογη απο 8μπιτα-και αν δεν με κυνηγουσαν στο σπιτι- θα ειχα μερικα ακομη..καποια στιγμη θα ηθελα και καποια 16bit (amiga/atari),αλλα γενικα ειμαι fan των 8bit και των ΙΒΜ και ΙΒΜ clones...

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
10/07/2012 20:20 - 13/07/2012 17:19 #199 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Γεια σας, είμαι ο Φώτης και είμαι και εγώ καλά! ;)

Για να μην τα ξαναγράφω παραθέτω εδώ :evil:

www.retrocomputers.gr/index.php/about-us

EDIT : Καλώς όρισες φίλε μου angel_grig!!! Καλή διαμονή!!!! :cheer: :cheer:

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
10/07/2012 20:34 - 10/07/2012 20:35 #200 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...

Καλορίζικο Φώτη, Μπράβο για την εξαιρετική προσπάθεια !

GeoAnas καλώς όρισες φίλε μου! :cheer:

Τα λέμε σε διάφορα forums τόσα χρόνια, τώρα τα λέμε και εδώ!!!

Σου εύχομαι καλή διαμονή!!!

Όμορφο site, εξαιρετική συλλογή Φώτη. Κάτι με έπιασε κοιτώντας τις φωτογραφίες. Μου θύμησαν που κάποτε είχα ένα δωμάτιο γεμάτο ρετρο υπολογιστές και κονσόλες. :)

Καλώς όρισες φίλε μου και εσύ! :cheer:

Σου εύχομαι καλή διαμονή και ελπίζω να αποκτήσεις πάλι - αν όχι όλα που είναι και πολύ δύσκολο - έστω κάποια βασικά κομμάτια για τη συλλογή σου και σιγά σιγά να ξαναμπεις στο "χορό"

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και εύχομαι και πάλι καλη διαμονή :cheer:

• zx_jim
  • Το Άβαταρ του/της zx_jim
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • R Tape loading error, 0:1
Περισσότερα
11/07/2012 00:43 #222 από zx_jim
Απαντήθηκε από zx_jim στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Γεια σας, είναι ο Δημήτρης και είμαι καλά :)
Αρκετοί με γνωρίζεται οπότε τα λόγια είναι περιττά,
οι υπόλοιποι.... Δε χάνετε και τίποτα! :whistle:

• krem13
  • Το Άβαταρ του/της krem13
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
11/07/2012 01:27 #226 από krem13
Απαντήθηκε από krem13 στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Εγώ ονομάζομαι Χρήστος και είμαι καλά επίσης :D .μόλις μπήκα στα 20 και ακόμα στα θρανία (φοιτητής),οπότε δεν έχω να αναφέρω κάποια επαγγελματική αποκατάσταση :D . με το (retro ) gaming ασχολούμαι κατά κάποιο τρόπο από τα 6 (ξεκίνησα με famiclone :) ) ,συνειδητά λίγα χρόνια μετά αλλά τη συλλογή μου τη ξεκίνησα πριν 4 χρόνια περίπου όταν και πήρα το lynx μου <3 <3 .είμαι επίσης αθεράπευτος μεταλλάς (σκέφτομαι να παρουσιάσω τις μικρές μου συλλογές από δίσκους/cd στα εκτός θέματος κάποια μέρα) αλλά ρίχνω και "αυτιές" σε darkwave,avant garde,drone,ambient/dark ambient,proto-electronic ;) .

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
12/07/2012 13:51 #243 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα Ποιοί είμαστε??? Ας γνωριστούμε καλύτερα...
Χαιρετάω όλα τα μέλη του retrocomputers.gr!!! :)
Το όνομά μου είναι Χρήστος και παρότι πατημένα 43, έχω ακόμη την τρέλα που είχα και πριν 15, 25 και 30 χρόνια πριν σε ότι αφορά τη μουσική και τα videogames! Ξεκινήσαμε με μια κονσόλα τύπου pong, περάσαμε στα MARK IX, Atari 2600, C64, PSX και στο PS2 !
Χαίρομαι που σας συναντώ εδώ και ελπίζω να τα λέμε συχνά! :cheer:

80s resurrection

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.428 δευτερόλεπτα