Topic-icon Μια μικρή αναφορά στην συλλογή μου με υπολογιστές

• Black Flag
  • Το Άβαταρ του/της Black Flag Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
  • PC Power! DOS για πάντα!
Περισσότερα
04/05/2019 16:06 - 04/05/2019 16:17 #44645 από Black Flag
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι 35 χρονών και από το καλοκαίρι του 1987 ανελλιπώς δεν έπαψα να ασχολούμαι με τα PC.

Tα τελευταία δύο χρόνια με έπιασε μια τρελή νοσταλγία να φτιάξω παλιά PC για DOS/Windows 3.x και Windows 9x συμβατότητα. Πλέον τα έχω καταφέρει. Δυστυχώς ότι παλιό Hardware είχα στην κατοχή μου μετά από αναβαθμίσεις τα δίναμε σε φίλους, συγγενείς, ελάχιστα πράγματα έχω κρατήσει.

Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα, μάλλον θυμάμαι αμυδρά ήταν ένας κλώνος του Space Invaders στον Nixdorf Siemens PC02 και το καλοκαίρι του 1988 το Test Drive στον ίδιο υπολογιστή.

Μετά ο πατέρας μου πήρε το 1989 τον Nixdorf Siemens 8810 M15 laptop (286), το οποίο αντικαταστάθηκε το 1991 με ένα Tulip NB 386 SX. Και στα δύο έπαιζα το Prince Of Persia, Test Drive, pac-man, περιορισμένες βέβαια ώρες γιατί ο πατέρας μου δεν μας επέτρεπε να κάτσουμε αρκετές. Στις αρχές του 1993 ήρθε στο σπίτι επιτέλους ένα desktop PC με SVGA οθόνη! Ήταν ο Tulip 386 AT 25 (TC15), ήταν αρκετά δυνατό PC για τα μάτια μου, καθώς είχε και fastmath εγκατεστημένο, αν και εκείνη την περίοδο οι περισσότεροι άρχισαν να αποκτούν 486 σε προσιτές τιμές. Το 1993 το πέρασα παίζοντας το The Lost Vikings και το Tornado!!! Επίσης μου είχαν κάνει εντύπωση τα Ελληνικά Windows 3.1!!! Μετά άρχισα να παίζω το Sokoban, το Supaplex και ότι έφερνε ο πατέρας μου από τις δουλειές του, γιατί σε όποια επιχείρηση πήγαινε απαιτούσε να συσταθεί μηχανογράφηση για ευκολότερο έλεγχο και λειτουργία των οικονομικών της επιχείρησης. Μετά έπαιζα και τα παιχνίδια που είχαν βγει για τα Windows 3.x. Rodent, Pipe Dream κτλ.

Στα τέλη του 1994, θυμάμαι άρχισα να αγοράζω παιχνίδια μόνος μου και η συλλογή άρχισε να αυξάνει, είχα αρχίσει να αγοράζω και περιοδικά για PC, όπως RAM, USER, PC Master. Εν τω μεταξύ είχαμε βάλει στον 386 CD-ROM και μια SB PRO κλώνο με μόλις 4MB RAM, θυμάμαι είχαμε δώσει 60.000 δραχμές με τα εργατικά για CD-ROM (MITSUMI quad speed) και την κάρτα ήχου και θέλαμε άλλες 20.000 δραχμές για άλλα 4 MB RAM και είχε πει ο πατέρας μου ας το αφήσουμε για άλλη φορά. Tελικά δεν αλλάξαμε την RAM ποτέ...

Το 1995 άρχισα να παίζω τα Adventures, όπως Fate Of Atlantis, Monkey Island κτλ.. Το PC αυτό με συνόδεψε μέχρι το καλοκαίρι του 1998, που αναβαθμίστηκα σε Pentium MMx, από τα τέλη του 1995 όλο λέγαμε θα πάρουμε 486 για τα Windows 95, αλλά ποτέ δεν έγινε. Έχασα μια καλή σχετικά εποχή εξέλιξης και επανάστασης των Multimedia PC's και των καρτών γραφικών.

Τον Tulip τον έχω ακόμα και πριν δύο χρόνια τον ξαναέβαλα σε λειτουργία, αφού πήρα καινούρια I/O κάρτα, SVGA με 512k 16bit, 8 MB RAM μνήμες, FDD, οπτικό δίσκο, σκληρό δίσκο και κάρτα ήχου, απλά δεν μπόρεσα να τον σετάρω σωστά, καθώς δεν έβρισκα στα Αγγλικά την δισκέτα με το Diagnose Utility που ήταν στα Αγγλικά, βρήκα μόνο την Ολλανδική έκδοση και το PC δεν έβλεπε πάνω από 2MB RAM. Πριν λίγες μέρες βρήκα την Αγγλική και σύντομα θα τον ξαναβάλω σε λειτουργία.

Από πρόπερσι τέτοιο καιρό έχω φτιάξει 4 μηχανήματα και έχω περάσει ώρες δοκιμών και gaming. Τα μηχανήματα είναι τα κάτωθι :

AM386DX40, 16 MB RAM,co processor, CD-ROM, CL5422 1 MB 16bit, ES1868f 16bit με PC DOS 2000 και Windows 3.11 FWG
AM486DX4, 32 MB RAM, CD-ROM, S3 Virge DX 4 MB PCI, Es1868F, Eλληνικά Windows 95b, παραλίγο να τον αγοράζαμε το καλοκαίρι του 1996
Pentium MMx 233 (@133 MHz), Asus P5-99VM, 32 MB RAM, DVD-ROM, TNT2 M64 16MB PCI (Vesa 3.0), ES1868F, MS-DOS 7.1, Windows 3.11 FWG και σε άλλο σκληρό Windows 95c Ελληνικά
AMD K6-III 400 MHz, SOYO SY-5EMA+, 256 MB RAM, DVD-ROM, Voodoo3 3000 AGP, SB Live!, WIndows 98SE Ελληνικά (παρόμοια σύνθεση με Κ6-2 450 MHz, SB PCI64 και V3 2000 ΑGP είχα το 1999 - 2001)

Θα παραθέσω και φωτογραφίες. Σε όλα τα μηχανήματα χρησιμοποιώ Compact Flash για σκληρό δίσκο, μόνο στο K6-3 χρησιμοποιώ μηχανικό δίσκο. Εννοείται ότι έχουν κανονικό floppy disk drive, εκτός από τον MMx που έχει και των 5,25''!!!

Y.Γ. Για νοσταλγικούς λόγους και λόγους ιστορικούς θα μπορούσα να πάω σε VLB motherboard για τον 486, αλλά είναι δυσεύρετα και πανάκριβα...

ΥΓ.2. Έχω και δύο laptop με Pentium MMx και Pentium II για DOS, Windows 3.x και 9x. Compaq Armada 1590DT και IBM Thinkpad 380z. Σε άριστη κατάσταση και πάμφθηνα τα απόκτησα ευτυχώς. Θα παραθέσω φωτογραφίες σύντομα όταν τα ολοκληρώσω.

Δεν μπορώ να ξεχάσω τα προπαιδικά, παιδικά, εφηβικά, νεανικά χρόνια και τις αμέτρητες ώρες που πέρασα και περνάω με τα εκάστοτε PC μου...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, Stabill

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
04/05/2019 16:55 #44648 από Fotis_KFOR
Καλώς όρισες φίλε στην παρέα μας :beers:

Πολύ ωραίο το ποστ σου, μου έφερε πολλές και ευχάριστες αναμνήσεις! Πολλά μπράβο για τα ρετρό-pc που έχεις φτιάξει.

Υπάρχουν πολλά άτομα που ξαφνικά τους έρχεται η επιθυμία να ξαναζωντανέψουν τις αναμνήσεις που είχαν από τα παιχνίδια που έπαιζαν μικροί και κάνουν ανάλογες κινήσεις αποκτώντας ξανά το ίδιο ή κάποιο παρόμοιο μηχάνημα ή ξαναχτίζοντας τα μηχανήματα που είχαν προσπαθώντας να είναι όσο το δυνατόν πιο πιστά σε σχέση με αυτά που είχαν για να αναπαράγουν την ίδια "μαγεία" της εποχής με πολύ καλά αποτελέσματα τις περισσότερες φορές.

Μου θυμίζεις κάτι ανάλογο είχα κάνει και εγώ με ένα παλιό υπολογιστή που ήθελα να φτιάξω που να έχει όσα περισσότερα παιχνίδια μπορούσα από DOS και Windows εποχή (μέχρι περίπου το 2000) για να θυμάμαι όλες τις ευχάριστες PC Gaming αναμνήσεις.

Μπορείς να το δεις εδώ :

www.retrocomputers.gr/collection/retro-computer-project

www.retrocomputers.gr/index.php/collecti...ideos/retro-computer

Συνέχισε την καλή δουλειά! :thumbup:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Black Flag

• lelisjr
  • Το Άβαταρ του/της lelisjr
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
04/05/2019 19:42 #44649 από lelisjr
Καλώς όρισες στο forum!
Μας ξύπνησες πολλές μνήμες! Ειδικά το σημείο που αναφέρεις υπολογιστές όπως τους Nixdorf Siemens.
Από τις πρώτες αναμνήσεις μου με υπολογιστές ήταν στη δουλειά του πατέρα μου όπου υπήρχαν 3 υπολογιστές για διαχείριση αποθήκης και ανταλλακτικών. Ο ένας μάλιστα έτρεχε Windows 1.x!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, Black Flag

• Black Flag
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
04/05/2019 21:56 #44650 από Black Flag
Καλώς σας βρήκα φίλοι μου. :)
Ειλικρινά τόσο καιρό δεν είχα πάρει είδηση αυτή την κοινότητα.
Nα αναφέρω ότι τα παλιά PC, τα Nixdorf υπάρχουν ακόμη και κοσμούν την βιβλιοθήκη συγγενών και είναι λειτουργικά. Το Tulip το 386sx notebook και αυτό υπάρχει, αλλά η οθόνη του δεν λειτουργεί και υπάρχει και ένα Texas Instruments 386SL notebook που θέλω να το βάλω σε λειτουργία, αλλά έχει κατεστραμμένο τροφοδοτικό.

Ήμασταν τυχεροί, μάλλον ο πατέρας μου, γιατί συγγενής μας δούλευε σε ελληνική βιομηχανία ηλεκτρικών ειδών που έκανε και εξαγωγές από τις αρχές των 1980s, ασχολιόταν με προγραμματισμό Η/Υ εντός της εταιρείας, εκτός από πρωτεύων το επάγγελμα του, μας έφερνε ότι είχαν σε αποθήκη, γιατί αλλάζαν κάθε 2 με 3 χρόνια PCs, ειδικά μετά το 1986 με τους 386 και τους 486 μετέπειτα... Ότι δεν χρειάζονταν ή ήταν πλεονάζον στις αποθήκες τα έπαιρνε και τα έδινε. Αποχώρησε το 1994, γι' αυτό δεν πρόλαβε να μας φέρει και κάνα 486 desktop. :P

Fotis_KFOR ωραία μηχανήματα αναμνήσεων έχεις φτιάξει... Χαίρομαι και για 'σένα. Πάντα όταν περπατάω στον δρόμο και δω κάνα παλιό κουτί πεταμένο, το ελέγχω να δω μήπως αξίζει να το κρατήσω.
Βασικά είχα ασχοληθεί για να φτιάξω κάποιο DOS αποκλειστικά μηχάνημα το καλοκαίρι του 2004, από τότε με έπιασε η νοσταλγία. Το είχα φτιάξει, αλλά το παράτησα και το είχα μέχρι πρόπερσι αποθηκευμένο. Ήταν ένας Celeron 300A με i440BX chipset, αλλά δεν είχε AGP και ISA θύρα η μητρική και δεν έκανε για vintage DOS και Windows 9x gaming. Αν και η PCI64, είχε το ΕSS1371 που αν και PCI έχει καλή συμβατότητα με DOS games. Απλά ήθελα να είναι ολοκληρωμένη η λύση. Aνακάλυψα μετέπειτα πόσο καλός SBPRO2 ή SB16 κλώνος είναι η ES1868F και πλέον αποτελεί μονόδρομο για DOS, άλλωστε τις βρίσκεις και σε αφθονία, έχει και wavetable header...

Έπαιζα DOS παιχνίδια στο DOSbox όλα αυτά τα χρόνια, αλλά ήθελα την pure hardware εμπειρία! Υπάρχουν πλέον και το PCEM με το 86box που είναι κλάσεις ανώτερα από το DOSbox καθώς εξομοιώνουν αποκλειστικά hardware, μέχρι και Voodoo2, αλλά έχουν κάποια προβληματάκια ακόμη. Πάραυτα το Fifa 94, παίζει χωρίς πρόβλημα στην τελευταία έκδοση του 86box, ενώ στις προηγούμενες έβγαζε memory protection fault error, αλλά και στο PCem.

lelisjr ήταν μηχανηματάρες... Ο PC02 έχει και θερμικό εκτυπωτή ενσωματωμένο... Windows 1.0; Τα 2.0 θυμάμαι εγώ και μετά κατ' ευθείαν σε 3.1! Έχω γράψει κείμενα σε PFS! Ακόμα τα έχω! Όπως και όλο το αρχείο του πατέρα μου, από PFS, DBASE, Lotus 1-2-3, Word, Excel και τα λογιστικά της Singular από το 1990...

Δεν μπορώ να ξεχάσω τα προπαιδικά, παιδικά, εφηβικά, νεανικά χρόνια και τις αμέτρητες ώρες που πέρασα και περνάω με τα εκάστοτε PC μου...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
05/05/2019 10:25 - 05/05/2019 10:30 #44652 από nkary
Καλώς όρισες Black Flag
Και εγώ παλιός πισάς αν και πρώτη επαφή είχα με Spectrum+2
Ωστόσο το 1990 όταν ήρθε η στιγμή να αποφασίσω μεταξύ Amiga 500 και ενός ταπεινού 8088 με 1 floppy 5,25 360KB και CGA πήγα στο 2ο.
Βέβαια η Α500 ήταν και είναι η μεγάλη αγάπη, ο απαγορευμένος καρπός χαχαχα
Φυσικά την απόκτησα μετά από πολλά χρόνια, όπως και όλους σχεδόν του υπολογιστές της χρυσής δεκαετίας '85-΄95 αλλά δυστυχώς πουλήθηκαν για βιοποριστικούς λόγους.
Αυτή τη στιγμή μου έμεινε η Α500, ένας Atari 520STFM και ο Spectrum+2
Από PCs έχω αυτό του 1990 με αλλαγμένο board όμως με V20, EGA, 2 floppy (360+720), SB 2 και 40ΜΒ IDE δίσκο
Έχω έναν 486 τούμπανο με AMD DX4 στα 133 και 64 RAM και έναν αγαπημένο (2ος μετα την Α500) Schieder EURO PC II (πονεμένη ιστορία δες εδώ αν έχεις χρόνο και γουστάρεις www.retrocomputers.gr/forum/mastoremata-...-schneider-europc-ii )

υγ1 έχω και έναν P4 με 5,25 floppy μόνο και μόνο για να φτιάχνω δισκέτες από image's, ναι είμαι σαδιστής χαχαχα
υγ2 Φώτη μόλις είδα το θέμα μου με τον Euro PC II και έχει γίνει τρελό μπέρδεμα με τις φώτο μαν, αμάν με τις αναβαθμίσεις σου χαχαχαχα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, Black Flag

• Black Flag
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
05/05/2019 11:32 #44653 από Black Flag
Καλοί οι 8 bit έγραψαν ιστορία και έκαναν γενιές χαρούμενες, είχαν πολλά παιχνίδια για την εποχή τους, αλλά δυστυχώς ήταν μόνο κατ' εμέ για ψυχαγωγία. Για άγνωστους λόγους ο πατέρας μου είχε αγοράσει το 1986 έναν Plus 4 πλήρες, με FDD, cassette player, οθόνη Commodore, εκτυπωτή Commodore, δύο χειριστήρια και καναδυό κάρτες επέκτασης και πολλά παιχνίδια σε δισκέτες και κασέτες, αλλά το είχε αποθηκευμένο στο πατρικό του. Τα έδωσε στα ξαδέλφια μου το καλοκαίρι του 1990.

Amiga και Atari ST, ζήλευα κάποτε, αλλά ο πατέρας μου ήταν αφοπλιστικός όταν του έκανα νύξη να πάρουμε κάναν από τους δύο, μου έλεγε είναι μόνο για παιχνίδια και δεν θα μπορεί να κάνει δουλειά. Δεν είχε άδικο για εμένα, όσο κορυφαία μηχανήματα και να ήταν που το αποδεικνύει ακόμα και σήμερα η διαχρονικότητα τους και κάποιοι τίτλοι που απλά είτε δεν βγήκαν σε PC, είτε ήταν καλύτεροι στην Amiga ή στον ST, όπως τα Test Drive I και ΙΙ.

Θεωρώ ότι από το 1991 και μετά που οι 486 γίναν προσιτοί στο κοινό και ήρθαν και οι ισχυρές κάρτες γραφικών για PC, αλλά και η Sound Blaster η Amiga και η Atari το έχασαν το παιχνίδι. Βασικά το παιχνίδι άρχισαν να το κερδίζουν οι κονσόλες της Sega και της Nintendo από το 1985 και μετά καθώς κέρδισαν τον τομέα της ψυχαγωγίας.

Δυστυχώς δεν τους υποστήριζαν οι εταιρείες εφαρμογών γραφείου και λοιπών προγραμμάτων, όλες υποστήριξαν τους IBM συμβατούς, αυτός ήταν και ο λόγος που δεν υπήρχε περίπτωση να μπει Amiga ή Αtari ST στο σπίτι, όσο και να ήθελα.

Ασχολήθηκα με emulators από το 1998, έπαιξα κάποια παιχνίδια τότε και τώρα τελευταία εγκατέστησα και το τελευταίο AmigaOS σε emulator, αλλά δεν θα πήγαινα σε pure hardware experience, γιατί είναι μεγάλο το κόστος. Θα έπρεπε να το κάνω τούμπανο και πλέον είναι ακριβό σπορ.

Χαίρομαι που ξανέδωσες ζωή στον Γερμανό. Δεν έχω χώρο, αλλιώς θα είχα και 'γω ένα μικρό εργαστήρι.

Y.γ. Για DOS παιχνίδια τα 64 ΜΒ RAM είναι πολλά, δεν τρέχουν κάποια! Όπως π.χ. το Aladdin, θέλουν μέχρι 32 ΜΒ. Για παιχνίδια από το 1996 και μετά μπορεί να χρειάζονται. Στο Armada το laptop που έχει 96 MB Ram, δεν μου παίζουν κάποια παιχνίδια, ακριβώς λόγω της RAM. Το Fifa, το Doom 2.

Υ.γ.2. Θέλω να πάρω και άλλα 5,25" drivers για να έχω. Έχω στην αποθήκη ένα τεράστιο κουτί με απόθεμα σε CD-RW και DVD-RW drives (οι φακοί των RW είναι πιο ισχυροί και δεν χαλάνε εύκολα), Floppy 1,44" για το μέλλον. Μαζί με μητρικές κυρίως Socket 7, Slot 1 και κάποιες κάρτες γραφικών.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
05/05/2019 21:46 #44654 από JIANOS
Αγαπητέ εάν τα μηχανήματα είναι σε συγκενικά σπίτια και κοσμούν βιβλιοθήκες τότε πρέπει να αρχίσουν να επιστρέφουν στα χέρια σου για να αποκτήσουν νέα ζωή να είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί που προτίθενται να σε βοηθήσουν σε κάθε δυσκολία που θα συναντήσεις στην όμορφη πορεία που επέλεξες να ακολουθήσεις και που εμείς όλοι ακολουθούμε από κοινού.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
05/05/2019 21:58 #44655 από nkary

Θεωρώ ότι από το 1991 και μετά που οι 486 γίναν προσιτοί στο κοινό και ήρθαν και οι ισχυρές κάρτες γραφικών για PC, αλλά και η Sound Blaster η Amiga και η Atari το έχασαν το παιχνίδι.

ωχ ωχ πρόσεχε θα σου την πέσουν οι αμιγκάδες χαχαχαχαχα

• Black Flag
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
05/05/2019 23:17 #44656 από Black Flag
nkary δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή ήταν η πραγματικότητα! Η Amiga έκανε τον κύκλο της, απέτυχε με την CD32 και μπήκε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας η μεγάλη Commodore. Το ίδιο ισχύει και με την πανίσχυρη Atari, που τα ST σε κάποιες εκδόσεις ήταν υπέροχα μηχανήματα. Το Wintel μετά το 1991 - 1992 κυριάρχησε...

Όταν πήγα Πρώτη Γυμνασίου το 1995 - 1996 και άρχισα να ανταλλάζω παιχνίδια και φίλους, είχα έναν γνωστό από άλλο τμήμα που είχε Amiga 1200 και είχε σοκαριστεί το πόσο καλύτερό ήταν το Fate Of Atlantis στο PC και είχε μείνει άφωνος με την talkie έκδοση! Μόλις του έβαλα και το The Flight Of The Amazon Queen δεν ήξερε τι να πει! Λάτρης των Adventures και αυτός! Και με το Beneath A Steel Sky τα ίδια είχαμε! :P Και να φανταστείς ξόδεψε μια περιουσία μέσα στο 1995 να βάλει σκληρό δίσκο, RAM και CD-Rom στην Amiga!

JIANOS δεν έχω καθόλου χώρο αυτή την στιγμή! Έχω δύο αποθήκες που θέλουν διαρρύθμιση και συμμάζεμα. Θα τα ήθελα αυτά τα δύο μηχανήματα, αλλά δεν είναι εύκολο να τα πάρω. Τα θέλουν αυτοί που τα κατέχουν αυτή την στιγμή. Ο 286 βρίσκεται εκεί από το 1992, στον ίδιο είχαμε δώσει και τον PC02, αλλά το έστειλε πίσω πριν 12 χρόνια γιατί το είχε ζητήσει πίσω το άλλο πρόσωπο που μας τα είχε δώσει όλα. Θα δείξει στο μέλλον! Σε ευχαριστώ. Ότι χρειαστώ θα απευθυνθώ εδώ στην κοινότητα.

Τα επόμενα βήματα θα είναι να μαζέψω κάποια επώνυμα μηχανήματα, σε 386 και 486, θα ήθελα τουλάχιστον έναν Aptiva. Eίχα βρει πέρσι στο ebay σε άριστη κατάσταση έναν Packard Bell 486dx2 με VLB, με πληκτρολόγιο, οθόνη, ποντίκι, όλα της PB, αλλά δεν το πήρα... Μέχρι και τα manual είχε. Σε άριστη κατάσταση, τα πλαστικά κάτασπρα, παίζει να μην είχε χρησιμοποιηθεί καθόλου. Ψάχνω απεγνωσμένα να βρω κάνα desktop κουτί με Turbo, κλειδαριά και οθόνη LCD, αλλά μάταια...

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
06/05/2019 11:35 #44658 από nkary

Όταν πήγα Πρώτη Γυμνασίου το 1995 - 1996 και άρχισα να ανταλλάζω παιχνίδια και φίλους, είχα έναν γνωστό από άλλο τμήμα που είχε Amiga 1200 και είχε σοκαριστεί το πόσο καλύτερό ήταν το Fate Of Atlantis στο PC και είχε μείνει άφωνος με την talkie έκδοση! Μόλις του έβαλα και το The Flight Of The Amazon Queen δεν ήξερε τι να πει! Λάτρης των Adventures και αυτός! Και με το Beneath A Steel Sky τα ίδια είχαμε! :P Και να φανταστείς ξόδεψε μια περιουσία μέσα στο 1995 να βάλει σκληρό δίσκο, RAM και CD-Rom στην Amiga!

Ίδια φάση είχα και εγώ αλλά με το DOOM, του είχε πέσει η μασέλα
Για κουτί που λες κοίτα και στο retroworld.gr αν δεν το ξέρεις, βάζουν κάθε τόσο
Εγώ έψαχνα μεγάλο full tower αλλά δεν βρήκα ποτέ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, Black Flag

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
06/05/2019 20:29 - 06/05/2019 20:29 #44660 από Fotis_KFOR

nkary έγραψε:

Θεωρώ ότι από το 1991 και μετά που οι 486 γίναν προσιτοί στο κοινό και ήρθαν και οι ισχυρές κάρτες γραφικών για PC, αλλά και η Sound Blaster η Amiga και η Atari το έχασαν το παιχνίδι.

ωχ ωχ πρόσεχε θα σου την πέσουν οι αμιγκάδες χαχαχαχαχα

Μια χαρά τα λέει ο Black Flag, απλά αναφέρει τα γεγονότα σωστά όπως ακριβώς έγιναν, λογικό ήταν και είναι :)

PC Rules!!!!!!!!!!!!!! :electricgu: :mosh: :dance2:

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
06/05/2019 22:07 #44665 από JIANOS
Αχχ αυτά τα τρία Χ Χώρος , Χρόνος Χρήμα

• Black Flag
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
07/05/2019 09:44 #44669 από Black Flag
Χρήμα και χρόνο έχουμε... Άλλωστε δεν έχουμε κάποιον νταβά πάνω από το κεφάλι μας. Είμαι μικρός ακόμα να πουλήσω την ατομική μου ελευθερία!!! :P

Fotis_KFOR PC Master race είναι το σωστό!!

Άμα δείτε πόσο πουλάνε τις Amiga σήμερα θα πείτε ότι δεν πάει καλά ο κόσμος. Πάντως η κοινότητα είναι ζωντανή και πουλάει. Φτιάχνουν κουτιά για τις 500 και τις 1200 σε διάφορα χρώματα συν τις νέες κάρτες επέκτασης και γραφικών. Εγώ πλέον δεν θα τα έδινα. Το 2001 που ξεκίνησα να αγοράζω από eBay και Amazon τις έδιναν πάμφθηνα και κάποιες ήταν και ολοκαίνουριες.

Πάντως ένα Atari Falcon θα το έπαιρνα να πω την αλήθεια!

Μαζεύω και παιχνίδια, για DOS κυρίως στα μεγάλα χάρτινα κουτιά!!!

• toples50
  • Το Άβαταρ του/της toples50
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
07/05/2019 11:14 #44671 από toples50
Θα διαφωνήσω μαζί σου.Η Amiga κυριαρχούσε στο χώρο του μοντάζ και του desktop video μέχρι το 1995 λόγω της αρχιτεκτονικής της και της υποστήριξης που είχε από τρίτους κατασκευαστές.Στον χώρο των παιχνιδιών άργησε να να υιοθετήσει το cd και ως αποτέλεσμα έχασε από τα συμβατά μετά το '94 και φυσικά σαν αποτέλεσμα ήρθε και το κλείσιμο της μαμάς εταιρείας.

Once you go Mac you'll never go back!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": supacoopa

• Black Flag
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
07/05/2019 12:12 #44672 από Black Flag
Έχει μια βάση αυτό που λες, αλλά δεν είχε προγράμματα για εφαρμογές γραφείου, για επεξεργασία κειμένου, πόσο μάλλον για διοίκηση και διαχείριση επιχειρήσεων. Όλα ήταν για IBM συμβατούς ή για Apple.

Από το 1989 είχαμε και τις πρώτες κάρτες ISA για επεξεργασία πολυμέσων στα PC. Το μόνο πρόβλημα ήταν το κόστος και η έλλειψη επιλογών λογισμικού υποστήριξης του Hardware. Τα γνωρίζω από πρώτο χέρι γιατί φίλος του πατέρα μου με φωτογραφείο έκανε επεξεργασία βίντεο σε PC από το 1991.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.259 δευτερόλεπτα