Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Topic-icon Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)

• jim_sdtv
  • Το Άβαταρ του/της jim_sdtv Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
20/07/2012 23:59 #575 από jim_sdtv
Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr) δημιουργήθηκε από jim_sdtv
Πάνω στην αναζήτηση ανακάλυψα αυτό το site...

Και στο παρακάτω βίντεο έχει και το παιδί που το ξεκίνησε...

Μήπως να γίνει επικοινωνία μαζί του για να υπάρχει μια συνεργασία;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
21/07/2012 14:38 #607 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)
Το γνωρίζω προσωπικά το παιδί, μιας και είχα πάει σε μια ομιλία του που είχε κάνει.

Άξια η προσπάθεια του όπως του το έχω ήδη πει - κάτι ανάλογο σκεφτόμουν να κάνω και εγώ αλλά περιορίστικά να το κάνω σε ένα μικρό ιδιωτικό χώρο μιας και θέλει τρελή γραφειοκρατεία για να γίνει κάτι τέτοιο και κάποιες ίσως γνωριμίες.

Όλα τα έχω σκεφτεί, απλά μόλις άνοιξε το site, ας δούμε λίγο πως πάμε και βλέπουμε :)

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
04/09/2013 19:43 - 04/09/2013 19:44 #12700 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)
H συλλογή του Μουσείου αριθμεί περί τους 140 ηλεκτρονικούς υπολογιστές και πάνω από 2.300 αντικείμενα από το χώρο της πληροφορικής. Επίσης ένα σημαντικό κομμάτι της συλλογής είναι τα βιβλία και ο περιοδικός τύπος.

entertainment.in.gr/html/ent/659/ent.153659.asp

www.elmp.gr/

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
04/09/2013 22:42 #12708 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)
Κάποια στιγμή έπρεπε να υπάρχει και ένα τέτοιο μουσείο στην χώρα μας,και σίγουρα πιστεύω οτι ο κόσμος θα ανταποκριθεί και θα κάνει την επισκεψή του.
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
05/09/2013 15:24 #12730 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)

vovolas έγραψε: Κάποια στιγμή έπρεπε να υπάρχει και ένα τέτοιο μουσείο στην χώρα μας,και σίγουρα πιστεύω οτι ο κόσμος θα ανταποκριθεί και θα κάνει την επισκεψή του.

Και εμένα αυτός ήταν ο στόχος μου στην αρχή, να κάνω ένα μουσείο, κάνοντας μια προσωπική συλλογή πρώτα με μηχανήματα με το timeline των υπολογιστών και των κονσολών και με κάποιο τρόπο να έκανα αργότερα εκθεσεις ή gatherings με φίλους. :cheer:

Αλλά από τη μία δυστυχώς δεν είχα το χρόνο να το ψάξω καλά λόγω υποχρεώσεων και από την άλλη δυστυχώς ούτε είχα γνωριμίες για αυτή τη δουλειά (επειδή υποθέτω ότι ειδικά στην Ελλάδα θέλει πολύ γραφειοκρατεία και θα πρέπει να έχεις και κάποιους γνωστούς για να μιλήσουν ώστε να μην σε γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια).

Οπότε περιορίστηκα με το παρόν site να είναι σαν ένα "On-line" μουσείο ρετρό υπολογιστών / κονσολών μέσω του πολύ μεγάλου αριθμού φωτογραφιών που έβγαλα όλα τα μηχανήματα (και όλα τα υπόλοιπα θέματα - φόρουμ κτλ) και την συνέχεια την ξέρεις :cheer:

Έτσι αφού δημιουργήθηκε από τον Γιώργο Τσεκούρα το μουσείο σε φυσική μορφή, το επικροτώ και έχω δηλώσει την υποστήριξή μου και το έχω βάλει και στα χρήσιμα links του site, όπως επίσης έχω πάει και στα δύο συνέδρια που έχει κάνει, έχω γνωρίσει προσωπικά τον Γιώργο Τσεκούρα και σύντομα θα επισκεφτώ και το μουσείο (να κανονίσουμε να πάμε όλοι παρέα μια μέρα μιας και γίνεται κουβέντα).

Στο link μπορείτε να δείτε και κάποια από τα παραπάνω που λέω.

www.retrocomputers.gr/forum/189-diafora-...ynedrio-elmp-gr#2554

Να δώσω και από αυτό το thread τα συγχαρητήριά μου στο Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής και εύχομαι κάθε επιτυχία :thumb:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chdlee, spyros.s, vovolas

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
05/09/2013 17:47 #12731 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)
Ο κύριος Τσεκούρας είναι γνωστός με κάποιο nickname? Δηλαδή είναι κάποιος μεταξύ μας ή δεν συμμετέχει ο άνθρωπος στα γνωστά φόρουμ?

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
05/09/2013 19:56 #12735 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)

Fotis_KFOR έγραψε:

vovolas έγραψε: Κάποια στιγμή έπρεπε να υπάρχει και ένα τέτοιο μουσείο στην χώρα μας,και σίγουρα πιστεύω οτι ο κόσμος θα ανταποκριθεί και θα κάνει την επισκεψή του.

Και εμένα αυτός ήταν ο στόχος μου στην αρχή, να κάνω ένα μουσείο, κάνοντας μια προσωπική συλλογή πρώτα με μηχανήματα με το timeline των υπολογιστών και των κονσολών και με κάποιο τρόπο να έκανα αργότερα εκθεσεις ή gatherings με φίλους. :cheer:

Αλλά από τη μία δυστυχώς δεν είχα το χρόνο να το ψάξω καλά λόγω υποχρεώσεων και από την άλλη δυστυχώς ούτε είχα γνωριμίες για αυτή τη δουλειά (επειδή υποθέτω ότι ειδικά στην Ελλάδα θέλει πολύ γραφειοκρατεία και θα πρέπει να έχεις και κάποιους γνωστούς για να μιλήσουν ώστε να μην σε γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια).

Οπότε περιορίστηκα με το παρόν site να είναι σαν ένα "On-line" μουσείο ρετρό υπολογιστών / κονσολών μέσω του πολύ μεγάλου αριθμού φωτογραφιών που έβγαλα όλα τα μηχανήματα (και όλα τα υπόλοιπα θέματα - φόρουμ κτλ) και την συνέχεια την ξέρεις :cheer:

Έτσι αφού δημιουργήθηκε από τον Γιώργο Τσεκούρα το μουσείο σε φυσική μορφή, το επικροτώ και έχω δηλώσει την υποστήριξή μου και το έχω βάλει και στα χρήσιμα links του site, όπως επίσης έχω πάει και στα δύο συνέδρια που έχει κάνει, έχω γνωρίσει προσωπικά τον Γιώργο Τσεκούρα και σύντομα θα επισκεφτώ και το μουσείο (να κανονίσουμε να πάμε όλοι παρέα μια μέρα μιας και γίνεται κουβέντα).

Στο link μπορείτε να δείτε και κάποια από τα παραπάνω που λέω.

www.retrocomputers.gr/forum/189-diafora-...ynedrio-elmp-gr#2554

Να δώσω και από αυτό το thread τα συγχαρητήριά μου στο Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής και εύχομαι κάθε επιτυχία :thumb:

Φώτη μην σε πτοεί τίποτα, όλοι σας εδώ αυτό που έχετε καταφέρει και που συνεχίζετε ακάθεκτοι μετράει με χίλια και σε ευχαριστώ προσωπικά για την δημιουργία αυτού του site που εγώ το βλέπω σαν μηχανή του χρόνου όπου με ταξιδεύει και με μαθαίνει για πολλά πράγματα!!!! :award: :thumb:
Καλή η ιδέα σου να κανονίσουμε όπως είπες να πάμε όλοι μαζί στο μουσείο :)

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

• dR_wH0
  • Το Άβαταρ του/της dR_wH0
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
05/09/2013 20:16 #12738 από dR_wH0
Απαντήθηκε από dR_wH0 στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)

Το Μουσείο βρίσκεται υπό την νομική σκέπη ενός μη κερδοσκοπικού οργανισμού με την επωνυμία "Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής", ο οποίος είναι επίσημα εγκεκριμένος από το Πρωτοδικείο Αθηνών (Α.Κ. 1428/2012).

Δηλαδή είναι επιδοτούμενος ;

No Rest For The Wicked!
www.iamretro.gr

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
05/09/2013 20:38 - 05/09/2013 21:10 #12741 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)
Ναι, κι εγώ αναρρωτιέμαι ότι για να φτάσει κάποιος να κάνει ολόκληρο Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής πρέπει να είναι > ή = "καμμένος" σαν κι εμάς, άρα πρέπει κατά κάποιο τρόπο να έχει κάνει τουλάχιστον μια εμφάνιση από τα γνωστά fora του χώρου....χώρια να έχει δώσει κι ένα "σκασμό" λεφτά για να αποχτήσει όλα αυτά τα ωραία και θαυμαστά που εκθέτει...δεν ξέρω παιδιά οι καιροί είναι ΠΟΛΥ χαλεποί και ίσως έχω καταντήσει ΠΟΛΥ καχύποπτος και γερογκρινιάρης....

UPDATE

http://tech.in.gr/news/article/?aid=1231263716

"....Ένα βήμα πιο κοντά στην υλοποίηση του βρίσκεται το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής, που τελεί υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς, μετά την επιτυχημένη μετεγκατάσταση του σε νέο χώρο στην Λεωφόρο Κηφισού 58, στο Αιγάλεω..."

Το θέμα σηκώνει συζήτηση....

• dR_wH0
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
05/09/2013 21:08 #12742 από dR_wH0
Πάμε ρε Τζέο να κάνουμε και εμείς μια Μ.Κ.Ο!!

No Rest For The Wicked!
www.iamretro.gr

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
05/09/2013 21:15 #12743 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)

vovolas έγραψε: Φώτη μην σε πτοεί τίποτα, όλοι σας εδώ αυτό που έχετε καταφέρει και που συνεχίζετε ακάθεκτοι μετράει με χίλια και σε ευχαριστώ προσωπικά για την δημιουργία αυτού του site που εγώ το βλέπω σαν μηχανή του χρόνου όπου με ταξιδεύει και με μαθαίνει για πολλά πράγματα!!!!

Αυτό ξαναπέστο !
+1000
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig, vovolas

• dR_wH0
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
05/09/2013 21:18 #12744 από dR_wH0

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: dorea.pdf
Μέγεθος αρχείου:139 KB

Εγω πάντως αισθάνομαι λίγο *μακάκας* που κάθομαι και ακριβοπληρώνω το κάθε μηχανάκι μου - ενώ με μια Μ.Κ.Ο στα δωρίζει το κράτος!! Αυτά είναι!!

No Rest For The Wicked!
www.iamretro.gr
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, angel_grig

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
06/09/2013 00:08 #12749 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)

dR_wH0 έγραψε:

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: dorea.pdf
Μέγεθος αρχείου:139 KB

Εγω πάντως αισθάνομαι λίγο *μακάκας* που κάθομαι και ακριβοπληρώνω το κάθε μηχανάκι μου - ενώ με μια Μ.Κ.Ο στα δωρίζει το κράτος!! Αυτά είναι!!

Πες τα δοκτορα!!!Αλλωστε με δωρεες κανω και εγω μουσειο....

• Maddog
  • Το Άβαταρ του/της Maddog
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
06/09/2013 11:26 #12758 από Maddog
Απαντήθηκε από Maddog στο θέμα Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής (elmp.gr)
Παιδιά, διαφωνώ με την "γκρίνια".
Με όποιον τρόπο και να έγινε το εγχείρημα, φαίνεται αρκετά καλό. Κατανοώ ότι θα θέλαμε να το έχουμε κάνει εμείς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος το έκανε τα κατάφερε απλά και μόνο επειδή είχε "κολλητούς", κυβερνητική υποστήριξη ή οτιδήποτε άλλο...σίγουρα έβαλε και μεγάλη δόση προσωπικής προσπάθειας.

Ακόμα και το τρέξιμο και οι διαδικασίες για να στήσεις μη κερδοσκοπικό σωματείο δεν είναι καθόλου απλό. Αν ήταν απλό θα το είχαμε ήδη κάνει. Όσο για τις δωρεές, δεν γίνονται "αυτόματα". Πάλι κάποιος θα έπρεπε να τρέξει για να βρει δωρητές-και δεν βλέπω από πουθενά να προκύπτει ότι του τα δώρησε το κράτος όπως αναφέρει κάποιος παραπάνω...

• dR_wH0
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
06/09/2013 11:48 #12760 από dR_wH0
Συγγνώμη αλλά στο pdf που πόσταρα φαίνεται οτι ο ΟΣΕ έκανε δωρεά στο Μουσείο. Αυτό όσο αφορά τις κρατικές δωρεές (Βέβαια πλέον νομίζω ο ΟΣΕ δεν είναι κρατική αλλά τέσπα)

Τώρα για την όλη προσπάθεια δεν έχεις άδικο maddog, αλλά θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τον σκεπτικισμό μου και τις επιφυλάξεις μου.

Nομίζω οτι οι εκθέσεις που έχουν κάνει τα παιδιά (retrocomputers), έγιναν αρκετά γνωστές και δεν πέρασαν απαρατήρητες απο τον κ. Τσεκουρά, αλλά παρόλα αυτά η μόνη διαδικτυακή του εμφάνιση/παρουσία έγινε στο retromaniax μόνο και μόνο για να ανακοινώσει την ύπαρξη του χώρου του. Στην τελική κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται τόσο πολύ για το άθλημα μας και με το δικό του υπόβαθρο, θα μπορούσε κάλιστα να συνυσφέρει με πάρα πολλούς τρόπους (ιδίως σαν Μ.Κ.Ο) ή να δώσει το λιγότερο ένα παρόν/hello nice to meet you στις εκθέσεις.

Food for thought :)

No Rest For The Wicked!
www.iamretro.gr

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.339 δευτερόλεπτα