Topic-icon Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
02/11/2014 11:14 - 02/11/2014 11:15 #24098 από nkary
Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3 δημιουργήθηκε από nkary
Όπως θα γνωρίζεται τον τελευταίο καιρό ψάχναμε να βρούμε τα 3 τελευταία τεύχη του User (84, 87, 89) για να ολοκληρώσουμε την ψηφιοποίηση του. Κατά την αναζήτηση αυτή μου έκαναν γνωστό ότι στο σούπερβλόκ του akmaka υπήρχε κάποιο νέο μέλος με το nickname Lomos ο οποίος είχε τα συγκεκριμένα τεύχη διπλά και τα έδινε για πώληση/ανταλλαγή.

Έφτιαξα ένα λογαριασμό καινούργιο και έστειλα pm στο παιδί. Αλλά σύντομα διαπίστωσα ότι το παιδί ήταν "μιλημένο" από το akmakaka.
Οφείλω μια απάντηση λοιπόν στον διαχειριστή του σούπερβλόκ ρετροβίζονς, μιας και για ακόμα μια φορά γράφει ανακρίβειες, κατά την προσφιλή του τακτική.

Η απάντηση άργησε επειδή δεν ήθελα να ασχοληθώ με ακμακίες λόγο του περιοδικού User. Λοιπόν akmakaka

Μαζί με τον paylo η paylito η και εγώ δεν ξέρω τι μπαναρίστηκε και ο καλός μου φίλος από τα παλιά msdos ο οποίος ήταν ο paylos η αλλιώς paylito η και εγώ δεν ξέρω τι

Εγώ έφτιαξα τον λογαριασμό msdos ώστε να επικοινωνήσω με τον Lomos μιας και είδα ότι είχε για πούλημα/ανταλλαγή τα τεύχη user που μας έλειπαν. Μάλιστα του συστήθηκα αμέσως με τον πραγματικό μου όνομα αλλά και με το nickname μου. Άρα ήξερε με ποιον μιλούσε. Τώρα για το ποιος είναι ο Παύλος ή Παύλιτος δεν ξέρω.

Κλασσικά επιχείρησε την ίδια τακτική του spamming μια τακτική που την άφηνα να περνά πολύ καιρό εδώ μέσα..Δυστυχώς πίστεψα πως κάποια στιγμή 40 χρονών είμαστε θα μας περάσει η μπόρα και θα πάρει ο κάθε ένας τον δρόμο του

Αν αναφέρεσαι σε μένα κάνεις και πάλι λάθος. Αν αναφέρεσαι στον Παύλο ή Παύλιτο βρες τον και πες τα μαζί του. Για τα περί 40 και τα σχετικά κοίτα στον καθρέφτη ;)

Δυστυχώς όμως κάποιοι δεν χορταίνουν,να μας περιφρονούν,να μας ειρωνεύονται,και ναζητούν να αρπάξουν κάθε μέλος που γράφει εδώ μέσα με το γνωστό ύπουλο τρόπο...λέγοντας τους χοντρά ψέματα γιατί προφανώς το μίσος που έχουν μέσα τους είναι κομμάτι του χαρακτήρα τους...

Να σε κάτι που συμφωνούμε. Πραγματικά σε περιφρονούμε. χαχαχαχα :lol:
Για τα υπόλοιπα που γράφεις τι να πω? Με αποστόμωσες. :wack:
ΟΛΟΙ ξέρουμε τι εκμεταλλευτής ανθρώπων είσαι όπως επίσης και τι αντιγραφέας ξένων ιδεών. Για τα μέλη σου τι να σχολιάσω? ΠΟΙΑ μέλη ρε καημένε χαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τώρα για να μάθει ο κόσμος τι έγινε με τον Lomos. Προσπάθησα να πίσω το παιδί να μου πουλήσει ή δανείσει τα 3 τεύχη που μας έλλειπαν, τα 84, 87, 89. Προφανώς το παιδί το ανέφερε στον akmakaka και αυτός δείχνοντας τι άνθρωπος είναι προτίμησε να αγοράσει αυτός τα περιοδικά και προφανώς είπε τα πράγματα όπως έχουν συμβεί στο δικό του σύμπαν. Όπως ακριβώς παλαιότερα συκοφαντούσε σε εμάς στη Θεσσαλονίκη τα παιδιά του retrocomputers και τον Φώτη. Έτσι το παλικάρι αρνήθηκε να μας δανείσει ακόμα και τα διπλά τεύχη που είχε κάνοντας τον Κινέζο. Οκ
κανένα πρόβλημα με το παιδί. Φίλε lomos όταν καταλάβεις τι εστί akmakakas εμείς εδώ θα είμαστε να σε δεχτούμε στην παρέα μας ;)
Φυσικά ακριβώς το ίδιο, να αγοράσει τεύχη User για να μην τα παρουμε εμείς, το είχε κάνει και παλαιότερα. ;)
Θυμίζω γι αυτούς που ξεχάσανε

3. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Τόλης (Sepultura) σε μια του αγγελία, πουλάει 6 User τα οποία τα αγοράζεις εν ριπή οφθαλμού! Μόνο και μόνο για να ζητήσεις μετά απο τον Νίκο (NiCkeD) τα πρώτα τεύχη του PC Master σαν ανταλλαγή!!! Χαρακτηστικά του είχες γράψει σε PM "Εγω τα USER τα πήρα για την συλλογή μου μόνο...δεν με ενδιαφέρει να τα σκανάρω...". Και μου πετάς και μένα το ΘΕΪΚΟ κατάμουτρα (ήμασταν στον εργασιακό σου ΧΩΡΟ αν θυμάσαι καλά μαζί με τον Αλέξανδρο) "Χρόνη για να μην εγω ολες τις πρωτίες σαν ρετροβιζιονς, να σας δωσω τα USER αλλά να μου δωσει ο Νικος τα πρωτα τεύχη του PC Master"!! Μα ρε Γιωργο ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΕΜΕΙΣ ΔΙΝΑΜΕ PC MASTER ? Και ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ, ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΧΙΛΙΑ-ΔΥΟ, ΤΙ ΚΑΝΩ ? Βρίσκω μια δικαιολογία και σου λεω να μιλησεις κατευθιαν με τον Νικο και οτι θα του μιλησω και εγω!!

γραμμένα από το γιατρό ;)
Ορίστε και τα pm που αντάλλαξα με τον Lomos για όποιον αμφιβάλει

Λοιπόν akmakaka πάνε στο μενού από πάνω δες και απόλαυσε τις Εκδηλώσεις και κάτσε και σκέψου τι θα μπορούσες να έχεις στο σούπερβλόκ σου (αλήθεια εσύ δεν θα μπορούσες να έχεις ένα απλό blog ε? χαχαχα) αν δεν ήσουν αυτός που είσαι :wack:

ps
Και σε παρακαλώ να σβήσεις τον λογαριασμό nkary από το σουπερβλόκ σου, τον οποίο δημιούργησες χωρίς να με ρωτήσεις αν θέλω ;)

Το θέμα έχει αναρτηθεί και εδώ
www.iamretro.gr/forum/viewtopic.php?f=20&t=1078
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
02/11/2014 12:03 - 02/11/2014 12:12 #24099 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Δεν θα επεκταθώ πολύ στο θέμα. Να πω μόνο, ότι πως μπορεί να επικαλείται κάποιος το μίσος κάποιων άλλων εναντίον του, που κρατάει μαλιστα και χρόνια, όταν η ίδια του η φράση

"αν είναι κάποιος αλλος απο το ιαμχεστρο και τα θελει δεν υπαρχει περιπτωση να του τα πουλησω. Εβερ. Dont even bother. Finally. Προτιμω να τα φαω ΕΝΑ-ΕΝΑ, ΣΕΛΙΔΑ-ΣΕΛΙΔΑ ".

είναι καθαρό μίσος? PURE HATE !! ?

21st century breakdown...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, dR_wH0, arislab

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
02/11/2014 12:10 #24100 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Την φράση αυτήν την αντέγραψε από τον γιατρό όταν έβαλε αγγελία για τα User του. Οπότε σ αυτό δεν έχω να πω κάτι μιας και εμείς την χρησιμοποιήσαμε πρώτοι. Ούτε και το ιαμχεστρο με χαλάει προσωπικά μιας που και εμείς για το δικό του βλοκ χρησιμοποιούμε πολλά ονόματα. :laugh4:

• amiga500fan
  • Το Άβαταρ του/της amiga500fan
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
02/11/2014 12:11 - 02/11/2014 12:19 #24101 από amiga500fan
Απαντήθηκε από amiga500fan στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Η ίδια ιστορία με τα pc master, αλλά τώρα τυχαία να προσθέσω τις ημέρες που ψαχνατε τα 3 USER ως δια μαγειας εμφανίστηκε το USER 89 στο φόρουμ του, έτσι για σπάσιμο. Γιώργο δεν κάνουν έτσι, να δασκαλεύουν τον κόσμο εναντίον του άλλου, το παλικάρι δεν είχε να χωρίσει κάτι. Αλλα βλέπεις στο τέλος όπως γίνεται πάντα εμφανίζεται ένας καλός ανθρωπος και τα δίνει.Αυτα είχα να πω.

Περήφανος κάτοχος:
Sega Game Gear, Sega Master System I,II,III(Tec toys),WII,Xbox,XBOX+(Coinopz),Sega mega drive I and II, Sega Saturn, Sega Dreamcast,Sega Mega CD,Playstation 2 slim (3 editions),PS 2 fat,Gameboy classic,Gameboy pocket,Game Boy color, CD,Αtari 2600 jr (3 editions),Atari 2600 WOODY,Αtari 2600"Darth Vader", PSone, PS1 (2 editions),PS2 FAT, Game Boy Advance.Advance SP,Nintendo DS,DS lite & Dsi,NES,Ν64, N64 Pikatchu,Snes,Gamecube,XBOX 360 fat,Amstrad 6128,Pong Consoles x 8 (ΤΕΛΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΑ),Amiga 500 1.3 REV 6 - 1 mb,
Commodore Amiga 1200+Blizzard 1230mkiv 32mb,Amiga Technologies 1200 magic pack NOS

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
02/11/2014 12:39 #24102 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3

nkary έγραψε: Την φράση αυτήν την αντέγραψε από τον γιατρό όταν έβαλε αγγελία για τα User του. Οπότε σ αυτό δεν έχω να πω κάτι μιας και εμείς την χρησιμοποιήσαμε πρώτοι. Ούτε και το ιαμχεστρο με χαλάει προσωπικά μιας που και εμείς για το δικό του βλοκ χρησιμοποιούμε πολλά ονόματα. :laugh4:

Αμοιβαία τα αισθήματα! :lol2: :lol2:

21st century breakdown...

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
02/11/2014 12:42 #24103 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Γιατί τέτοια κόντρα ?

• dR_wH0
  • Το Άβαταρ του/της dR_wH0
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
02/11/2014 12:44 #24104 από dR_wH0
Απαντήθηκε από dR_wH0 στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3

nkary έγραψε: Την φράση αυτήν την αντέγραψε από τον γιατρό όταν έβαλε αγγελία για τα User του. Οπότε σ αυτό δεν έχω να πω κάτι μιας και εμείς την χρησιμοποιήσαμε πρώτοι. Ούτε και το ιαμχεστρο με χαλάει προσωπικά μιας που και εμείς για το δικό του βλοκ χρησιμοποιούμε πολλά ονόματα. :laugh4:

Εγώ Νίκο το έγραψα χιουμοριστικά - και όπως αποδείχθηκε τα περιοδικά τα πούλησα σε παιδιά που είναι ΚΑΙ στο ρετροπίτσιονς μέλη...;) ;) Mike και Vaggi...

Και όπως και να έχει, αυτό γράφτηκε δημόσια και απο εμένα τον ίδιο! Δηλαδή δεν είπα σε κάποιο μέλος της κοινότητας μας, να πεί στον άλλον οτι δεν τα πουλάμε στο ρετροπίτσιονς.....και πάει λέγοντας.... :laugh4: :laugh4:

Υ.Γ : ιαμχέστρο ; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Όσα δεν φτάνει η αλεπού... :beach: :beach:

No Rest For The Wicked!
www.iamretro.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chriskgnr, arislab

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
02/11/2014 13:02 #24105 από nkary

glaros έγραψε: Γιατί τέτοια κόντρα ?

Κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια ;)

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
02/11/2014 13:03 #24106 από nkary

dR_wH0 έγραψε:

Εγώ Νίκο το έγραψα χιουμοριστικά - και όπως αποδείχθηκε τα περιοδικά τα πούλησα σε παιδιά που είναι ΚΑΙ στο ρετροπίτσιονς μέλη...;) ;) Mike και Vaggi...

Και όπως και να έχει, αυτό γράφτηκε δημόσια και απο εμένα τον ίδιο! Δηλαδή δεν είπα σε κάποιο μέλος της κοινότητας μας, να πεί στον άλλον οτι δεν τα πουλάμε στο ρετροπίτσιονς.....και πάει λέγοντας.... :laugh4: :laugh4:

Υ.Γ : ιαμχέστρο ; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Όσα δεν φτάνει η αλεπού... :beach: :beach:

Απάντησα στο άλλο :laugh4:
Μη γράφω τα ίδια 2 φορές :tease2:

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
02/11/2014 16:09 - 02/11/2014 16:22 #24109 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Δεν έχω ασχοληθεί με τον ακμακα όπως είχα πει από τότε στα προηγούμενα "Απόψεις ρετροκοινότητας" αφού δεν ασχολούμαι με κανέναν σαν τον ακμακα από τη ρετροκοινότητα παρά μόνο αν με ενοχλήσουνε και έτσι και με τον συγκεκριμένο δεν θέλω να του δίνω αξία όπως κάνω λανθασμένα ανά καιρούς σε άτομα της κοινότητας που ούτε για φτύσιμο κατά τη γνώμη μου δεν είναι καν και εγώ τους μιλάω σαν να είναι άνθρωποι.

Απλά με αυτά που παραθέτεις Νίκο, επιβεβαιώνεις ότι κάποιοι δεν αλλάζουνε και πως ότι κάνουν το κάνουν όχι επειδή το νοιώθουν αλλά για να ανταγωνιστούν αρνητικά κάποιους άλλους και για το κομπλεξ τους... σαν μικρά παιδάκια που παρόλο που είναι γύρω στα 40 ακόμα φέρονται σαν κλασικοί κάγκουρες 15 ετών που θέλουν να δείξουν στη χαζογκόμενα τη μαγκιά τους και ότι είναι ανώτεροι από άλλους κτλ και έχουν αποκλειστικότητες κτλ κτλ...

Αλλά όπως έχω πει και άλλες φορές, το εξοργιστικό είναι ότι θέλουν να βγουν και από πάνω κράζοντας άτομα για πράγματα που τα κάνουν οι ίδιοι αλλά και να το παίζουν ότι γουστάρουν το ρετρό και προσφέρουν και να κλαίγονται ότι άλλοι τους μισούνε και τους κάνουν πολέμους κτλ... κτλ...

Κρίμα για αυτούς που αντί να χαίρονται τη ζωή τους ζηλεύουν κάποιους και όλη την ώρα παραφυλάνε και σκέφτονται πώς θα τους την κάνουν ...

Τόση κακή ενέργεια... τη μισή αν χρησιμοποιούσαν για καλό θα κάνανε τόσα καλά πράγματα... Κρίμα και πάλι κρίμα....

Ευτυχώς που δεν έχουμε πάρε δώσε με τέτοιου είδους ανθρώπους και κάνουμε το χόμπι μας όμορφα και ωραία και περνάμε καλά....

Επί την ευκαιρία αφού έπεσα πάλι επίπεδο λόγω του thread μετά από τόσο καιρό και ασχολούμαι με τον ακμακα, να πω για τρίτη ή τέταρτη φορά (δεν θυμάμαι καλά) στον ακμακα :

Σβήσε το λογαριασμό μου από το ρετροβιζιον και από το blog σου αφού δεν θέλω να έχω καμία σχέση με εσένα και το έχω πει πολλές φορές αλλά δεν το κάνεις, και ειδικά στο blog σου που δεν γράφτηκα ποτέ και με έγραψες από μόνος σου χωρίς να με ενημερώσεις και μου έρχονται όλο μηνύματα στο mail μου ότι έχω αδιάβαστα μηνύματα κτλ!

Πέφτει και το τελευταίο ίχνος αξιοπρέπειας αν με το ζόρι γράφεις από μόνος σου άτομα στο blog σου για να λες ότι έχεις κόσμο κτλ. :woohoo:

Γελάνε και οι πέτρες. :points: :points:

Σβήσε με και σου υπόσχομαι ότι θα κάνω μια εγγραφή με ένα τυχαίο nickname να αντικατασταθεί το 1 άτομο που θα με σβήσεις για να νοιώσεις καλύτερα. Εξάλλου δεν μπαίνω ποτέ εδώ και 4 χρόνια περίπου οπότε το ίδιο θα είναι!!!

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
02/11/2014 16:35 - 02/11/2014 17:22 #24116 από alex76gr
Απαντήθηκε από alex76gr στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Εγώ αδέρφια ένα πράγμα έχω καταλάβει και δεν μου το βγάζετε από το μυαλό.
Όταν οι άνθρωποι λυσσάνε και ανταγωνίζονται τόσο πολύ μεταξύ τους ο λόγος είναι ένας... ΤΟ ΧΡΗΜΑ!
Όλα τα άλλα περί νοσταλγίας και ρομαντισμού είναι σαχλαμάρες.

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
02/11/2014 16:47 - 02/11/2014 16:58 #24117 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Αλέξη, από την πλευρά μας (αλλά και τα παιδιά του iamretro που γνωρίζω) δεν έχουμε βγάλει ούτε ένα cent και ούτε και θα το κάνουμε ποτέ και απόδειξη όλα αυτά τα γραπτά (όπως και τώρα) που το αναφέρουμε συνέχεια και μάλιστα γι'αυτό κάποιοι μας χλευάσανε και από πάνω...

Μαζί σου όλοι στο να είναι καθαρό το χόμπι μας χωρίς τη λέξη "χρήμα" μέσα :)

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
02/11/2014 17:26 #24121 από alex76gr
Απαντήθηκε από alex76gr στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Φώτη μπορεί να μη ξέρω πολλά για την ανθρώπινη ψυχολογία αλλά αυτά που ξέρω τα έμαθα λόγω προσωπικών εμπειριών.
Αυτό που έγραψα πιο πάνω το πιστεύω ακράδαντα.

Όταν πρωτομπήκα στο χώρο του ρετρό το 2007 (λόγω μικροβίου), περίμενα να συναντήσω κάτι σαν γιορτή γύρω από το θέμα.
Αντίθετα αυτό που είδα και βλέπω μέχρι σήμερα είναι μια ρωμαϊκή αρένα.
Ο μόνος λόγος που ακόμα αφήνω κανένα post που και πού είναι επειδή γνώρισα μερικά καλά παιδιά από τον χώρο.

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
02/11/2014 17:48 #24123 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Αλέξη,κακός αφήνεις post που και που,εσύ και όσοι κάνουν το ίδιο,αν δεν δώσουμε το μήνυμα ότι είμαστε εδώ τότε αφήνουμε έδαφος για εκμεταλλευτές.

Τι γνώμη θα σχηματίσουν όσοι θέλουν να ασχοληθούν ή να ξανά-ασχοληθούν αν βλέπουν μόνο κομήτες και την μια πλευρά του κέρματος ?

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
02/11/2014 17:53 #24124 από nkary
alex76gr πραγματικά συμμερίζομαι την σκέψη σου μιας και έχω πέσει θύμα του κέρδους και από το τελευταίο αφεντικό μου αλλά και στο χώρο του ρετρό. Αν έχει πέσει στην αντίληψη σου το παραμικρό που αφορά εμένα και τους άλλους 2 συντελεστές του iamretro (dr Who, Nicked) να βγεις και να το πεις δημόσια, αλλιώς συγνώμη αλλά δίπλα στα ξερά καις και τα χλωρά ;)
Ούτε εγώ ούτε κάποιο από τα παιδιά έχουμε βγάλει cents από το iamretro. Μάλιστα μια διαφήμιση που βάλαμε μας την έκοψε η google γιατί κάποιοι το παρακάναμε με τα κλικ, άθελα ή ηθελημένα. Μόνο βάζουμε χρήμα από την τσέπη μας, ένας άνεργος, ένας στα μαύρα και ένας που ξενιτεύτηκε για να βρει δουλειά.
Επίσης αν γνωρίζεις κάτι για τον akmakaka που αφορά το κέρδος να βγεις να το πεις και αυτό.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα