Topic-icon Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
06/11/2014 11:51 #24266 από spyros.s
Απαντήθηκε από spyros.s στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Για το ρετρομανιαξ προσωπικά διαφωνώ. Ουδέποτε ένιωσα ότι απειλούμαι για ban και πάντα τα παιδιά που το διαχειρίζονται μου μιλούν ευγενικά και στα pm που ενίοτε τους έστειλα. Κρίνω ότι τα καταφέρνουν υπέροχα στον τομέα που δραστηριοποιούνται!
Επίσης δεν θεωρώ το ρετρομάνιαξ ανταγωνιστικό φόρουμ με τα iamretro και retrocomputers διότι εκείνο ασχολείται με το ρετρο συνολικά και όχι μόνο με τους home computers/consoles όπως τα άλλα δύο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• tzoudas
  • Το Άβαταρ του/της tzoudas
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
06/11/2014 13:21 #24267 από tzoudas
Απαντήθηκε από tzoudas στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
Είμαστε μια κοινότητα.
Χωρισμένοι σε διάφορα “στρατόπεδα” .
Αυτό που χρειάζεται νομίζω είναι να συνεργαστούμε για να μπορέσουμε να κάνουμε κάτι το αξιόλογο αλλιώς θα μας φάει η μαρμάγκα. Θα καταλήξουμε ο καθένας από εμάς να έχει ένα Forum και να τρώγεται με τους άλλους.
Σαφώς το να μποϊκοτάρεις το project κάποιου που ξοδεύει χρόνο και χρήμα για τη κοινότητα δεν είναι σωστό και κατά τη γνώμη μου είναι το μέγα λάθος ( μέγιστη ΜΑΛΑΚΙΑ ).
Έστω και να φτιάχνεις και εσύ ένα ή το ίδιο project θα πρέπει να πρέπει να βάλεις το μέγιστο των δυνατοτήτων σου για τη ποιότητα της δουλειάς και να αναλογιστείς γιατί το κάνεις αυτό. Είναι για προσωπική ευχαρίστηση , ανάδειξη ή προσφορά στη κοινότητα;
Αν πρόκειται για προσφορά στη κοινότητα για ποιο λόγο μπαίνουν τα αισχρά υδατογραφήματα; Για ποιο λόγο η άρπα κόλα δουλεία , λοξές σελίδες , τσαλακώματα κτλ;

Ο nkary έχει προσφέρει χρόνο και χρήμα για τα project που έχει κάνει, κατά τη γνώμη μου και όχι μόνο, είναι αν όχι τα καλύτερα, είναι από τις κορυφαίες ποιοτικά δουλειές.
Η αλήθεια να λέγεται.

Ένα πρόσφατο παράδειγμα συνεργασίας μεταξύ μας είναι στη ΔΕΘ που παρόλο σα Retroclub κάναμε την Retrobit ο φίλος Darth_Cotsos έλαβε μέρος και αυτός σε ένα θεματικό της έκθεσης, ως Retro και ζήτησε κάποια πράγματα ( οθόνες ) από εμάς .
Τι έπρεπε να κάνουμε εμείς ; Να μαλώναμε μαζί του γιατί ήρθε ενώ κάναμε εμείς έκθεση για τα Retro; Να μποϊκοτάραμε τη προσπαθεί του;
Όχι απλός προσφερθήκαμε με χαρά να τον βοηθήσουμε , προσωπικά χάρηκα που τον γνώρισα και επισκέφτηκα 2-3 φόρες το stand του, ο nkary τον έδωσε και ένα μηχάνημα για να το εκθέσει και ο DrWho ήταν συνέχεια εκεί.

Προφανώς όλοι δε θα συμφωνήσουν μαζί μου, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου και τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους.

LONG LIVE the ZX SPECTRUM!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chdlee, dR_wH0

• pepinos
  • Το Άβαταρ του/της pepinos
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
06/11/2014 14:02 - 06/11/2014 14:28 #24268 από pepinos
Απαντήθηκε από pepinos στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
υπό αυτές τις συνθήκες αλλά επεισης και από την ανανδρία κάποιου να αναγνωρίσει τα λάθη που έκανε σε προσωπικό αλλά και σε κοινωνικό επίπεδο...δεν το βλέπω για συνεργασίες σε τωρινή φάση...μάλλον κατά το απώτερο μέλλον μπορεί να φανεί μια ακτίνα αισιοδοξίας

και τέλος

όσο αφορά το ρετρομανιαξ συμφωνώ και επαυξάνω με τα λεγόμενα των άλλων μελών

άλλα μπουμπούκια από εκεί με άλλες "δημοκρατικές ευαισθησίες " οι οποίοι χωρίς να αφήσουν τους άλλους να ανταπαντήσουν στα οποία επιχειρήματα τους.....εξακολουθούν να ασκούν την δουλειά που έκανε και ο ακμακας μέχρι πρόσφατα......το δειλό και αδερφιστικο τους ban

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
06/11/2014 17:06 #24270 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Απόψεις ρετροκοινότητας Νο3
ΟΚ μια και είπαμε τις απόψεις μας όλοι κλειδώνει το θέμα και πάμε όλοι για τη 10η Έκθεση Retrocomputers!!!!
:lol: :lol: :lol:

Don't underestimate the power of the 8bit side!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geo1977, GeoAnas, chdlee, dR_wH0, arislab, Getta Robo, tzoudas

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.140 δευτερόλεπτα