Το νέο μου site - GreekRCM.gr

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
15/02/2018 09:33 - 15/02/2018 10:25 #41384 από nkary
Το νέο μου site - GreekRCM.gr δημιουργήθηκε από nkary
Εδώ και καιρό ήθελα να φτιάξω ένα site αφιερωμένο στα ψηφιοποιημένα περιοδικά που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια. Όπως θα ξέρετε κάποιοι έχω ήδη ένα site, το nkarysretroblog.weebly.com/ αλλά ένιωθα ότι δεν είναι αυτό που άξιζε στο κόπο , στον χρόνο και στο χρήμα που έχω ξοδέψει ώστε να ψηφιοποιηθούν όλα αυτά τα περιοδικά, βιβλία, κόμικς.

Μιας και διατηρώ εδώ και ένα χρόνο τη σελίδα Greek Retro Computer Magazines (www.facebook.com/GreekRCM/) στο ΦΒ, αποφάσισα να δώσω το ίδιο όνομα στο νέο μου site. Και έτσι εγένετο το :

greekrcm.gr




Το site είναι σχεδόν στην τελική του μορφή αλλά θα ήθελα όποιος έχει χρόνο να κάνει λίγο beta testing ;)

Μιας και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στην κατασκευή και διαχείριση ιστοσελίδων, είναι ευπρόσδεκτες όλες οι παρατηρήσεις / συμβουλές σας :)
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, djbeast, chdlee, stabill, spyros.s, Nemo, xpanta, cyberknight, jimn, mastersly, DUser1, supacoopa, navarxos, sly*m, Antonis77, johnretro, anasta.idents, kokkiklhs, joker7, Console Hunter, foo_jam2002, tympos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • sly*m
  • Το Άβαταρ του/της sly*m
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
15/02/2018 10:07 #41385 από sly*m
Απαντήθηκε από sly*m στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Ωραίος Νίκο!!! :bow:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
15/02/2018 10:21 #41386 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Καλορίζικο Νίκο :beers:

Έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά στο site και με τόσο κόπο που έχεις ρίξει γενικά για το σκανάρισμα όλων αυτών των περιοδικών τόσα χρόνια είσαι άξιος συγχαρητηρίων (στα έχω πει πολλές φορές), αφού λογικά τώρα θα πλησιάζεις τις 70.000 σελίδες που έχεις σκανάρει, που αν αναλογιστούμε τον αριθμό αυτό συν κάποιες περιπτώσεις ότι δεν σκανάρονταν κάποιες σελίδες και με την πρώτη αφού μπορεί να σκάναρες κάποιες σελίδες δύο ή και τρεις φορές για να σκαναριστεί σωστά, αντιλαμβανόμαστε πιστεύω όλοι το πόσο κόπο και χρόνο σου έχει πάρει όλο αυτό, όπως επίσης ότι πάντα ότι κάνεις τα προσφέρεις δωρεάν σε όλους μας τόσα χρόνια :thanx: :bow:

Καλορίζικο και πάλι Νίκο το καινούργιο σου site, εύχομαι καλό κουράγιο για τη διαχείριση / συντήρηση του (αλλά επίσης και κουράγιο για περισσότερα σκαναρίσματα ρετρό περιοδικών!!!) :dance2:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, navarxos, Console Hunter

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • DUser1
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
15/02/2018 11:18 #41387 από DUser1
Απαντήθηκε από DUser1 στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Καλορίζικο! :thumb:

Στην "ζουλά" που το είδα απο το κινητό μου εδώ στην δουλειά τα πάντα εμφανίζονται όμορφα και η περιήγηση γίνεται άψογα! Όταν πάω σπίτι θα το δω με την ησυχία μου στον υπολογιστή και θα επανέλθω πάλι. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
15/02/2018 13:30 #41389 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Ευχαριστώ παιδιά, περιμένω να μου πείτε κυρίως τα "στραβά", όποια και να είναι:)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
15/02/2018 16:40 #41391 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Μπράβο Νίκο, πολύ ωραία δουλειά!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
15/02/2018 20:13 #41392 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Άψογη δουλειά Νίκο , φυσικά συγχαρητήρια, είναι κάτι που όντως έλλειπε σε μορφή site ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Nemo
  • Το Άβαταρ του/της Nemo
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
15/02/2018 20:18 - 15/02/2018 20:19 #41393 από Nemo
Απαντήθηκε από Nemo στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Καλόγουστο κι επαρκώς λειτουργικό για αρχή .

Αν και εμφανώς υπολείπεται
σε σχέση με το nkarysretroblog.weebly.com/
σε "προμετωπίδα" όσον αφορά την σχετική background pic .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ScorpioGr
  • Το Άβαταρ του/της ScorpioGr
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
15/02/2018 20:29 #41394 από ScorpioGr
Απαντήθηκε από ScorpioGr στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Μπράβο Νικόλα!!!! Απλά εκπληκτικό!!!!!!!
Μόνο μην χαθούν τα αρχεία απο τεχνικά θέματα όπως recap κλπ...
Προσωπικά όπως πιστεύω και όλοι μας σε ευχαριστούμε για την ύπαρξη αυτού του μοναδικού site!!!!:bow:

Συνημμένο αρχείο:

Ένας κομπιούτερ με νίκησε κάποτε στο σκάκι, αλλά δεν μπόρεσε να τα βγάλει πέρα μαζί μου στο kick boxing....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nuclear
  • Το Άβαταρ του/της nuclear
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
15/02/2018 20:55 - 15/02/2018 20:58 #41395 από nuclear
Απαντήθηκε από nuclear στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Πολύ ενδιαφέρον. Θα κατεβάσω διαφορα τεύχη να χαζέψω :)

Δυο παρατηρήσεις έχω μονο:

1) κατά τι γνώμη μου το να απαιτείς registration είναι άσκοπο και ενοχλητικό χωρίς λόγο. Ας κάνει register οποιος θέλει να γράψει comments, αλλα δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα του register για να κατεβάσεις issues. Απλά το να ξέρεις πόσοι unique users κατέβασαν περιοδικά από το site σου δεν νομίζω πως είναι αρκετός λόγος.

2) μέχρι στιγμής δεν κατάφερα να κατεβάσω τίποτα γιατί τα mediafire links κάνουν timeout. Ίσως να είναι προσωρινό το πρόβλημα, αλλα γενικά αυτά τα sites τείνουν να έρχονται και να παρέρχονται. Νομίζω πως το archive.org είναι καλύτερο μέρος για τέτοιο content.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
16/02/2018 10:53 #41397 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Ευχαριστώ πολύ παιδιά:)

@jimn
Δεν ξέρω κατά πόσο έλειπε ή όχι φίλε απλά εγώ ένιωθα ότι έπρεπε να το κάνω;)

@Nemo
Ελπίζω να παραμείνει και για μετά και τέλος :P

@ScorpioGr
Θα τα συμπεριλάβω και αυτά σιγά σιγά

@nuclear
1) Έχει νόημα αυτό που λες και εγώ μέχρι και χθες το συζητούσα με κάποιους φίλους για το αν έχει νόημα η εγγραφή. Σε πρώτη φάση το αφήνω όμως μιας και είναι ο μόνος τρόπος μιας κάποιας........ επιβράβευσις να το πω? Δεν ξέρω πως να στο θέσω. Καλό και άγιος ο εθελοντισμός και η προσφορά προς τη ρετρό κοινότητα (ακούω γέλια σ αυτό το σημείο) αλλά κάπου κάπου χρειάζεται και ένα χτύπημα στη πλάτη ώστε να παίρνεις δύναμη και συνεχίζεις αυτό που κάνεις. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός μιας και είναι πολύ εύκολο πλέον να τα πάρει στραβά κάποιος τα παραπάνω.B)

2. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα που το τσεκάρω και εγώ βλέπω ότι υπάρχει θέμα, μέχρι προχθές που το δούλευα μόνος το site έδειχνε ότι δουλεύουν κανονικά τα downloads, άντε καμιά φορά είχε μια μικρή καθυστέρηση λόγο mediafire. Δεν έχω καταλάβει αν φταίει όμως το mediafire ή ο πάροχος που έχω το site:unsure:
Πάντως ο λογαριασμός στο mediafire είναι με συνδρομή και όχι ο δωρεάν. Δυστυχώς κάποτε προσπάθησα να ανεβάσω στο archive.org κάποια Pixel αλλά έχασα την μπάλα. Εσύ το έχεις χρησιμοποιήσει αρκετά? Σου επιτρέπει να βάλεις direct links σε άλλα site όπως το mediafire? Στο προηγούμενο site μου είχα τα αρχεία στο mega.nz το οποίο όμως δεν σου δίνει τέτοια δυνατότητα.
Πάντως αυτή τη στιγμή βλέπω ότι το ίδιο το site του mediafire τραβάει κάποιο ζόρι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • duser4
  • Το Άβαταρ του/της duser4
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
16/02/2018 15:43 #41398 από duser4
Απαντήθηκε από duser4 στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Με μια γρήγορη ματιά που του έριξα, καλό δείχνει Νίκο.

Έχεις προσθέσει περισσότερο υλικό σε σχέση με το άλλο site που διατηρείς ή απλά αισθητικές είναι οι διαφορές;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
16/02/2018 19:16 #41399 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Να σαι καλά Χρήστο.
Εκτός από τα περιοδικά έχω προσθέσει βιβλία-manuals που είχα/έχω στην κατοχή μου και καμιά 100αριά κόμικς. Με τα κόμικς είχα ξεκινήσει την καριέρα μου ως σκανεράς χαχαχαχα
Εκτός όμως από τη διαφορετική εμφάνιση, το νέο site είναι σε άλλο πάροχο και βασίζεται σε εντελώς διαφορετικά πράματα από τι το παλιό μου στο weebly

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
16/02/2018 20:29 #41400 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr
Πολύ καλή κίνηση.
Να έχεις επιτυχημένα "σκαναρισματα"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nuclear
  • Το Άβαταρ του/της nuclear
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
16/02/2018 21:36 - 17/02/2018 10:55 #41401 από nuclear
Απαντήθηκε από nuclear στο θέμα Το νέο μου site - GreekRCM.gr

nkary έγραψε: Δυστυχώς κάποτε προσπάθησα να ανεβάσω στο archive.org κάποια Pixel αλλά έχασα την μπάλα. Εσύ το έχεις χρησιμοποιήσει αρκετά? Σου επιτρέπει να βάλεις direct links σε άλλα site όπως το mediafire?


Το χρησιμοποίησα μονο τώρα πρόσφατα που ανέβασα τα PC master με τα cdrom τους. Τα direct links φαίνεται να δουλεύουν. Το μονο κακό είναι ότι κάνει limit αρκετά το bandwidth απότι φαίνεται όταν κατεβάζεις από τον server τους. Δηλαδή τώρα δοκιμαστικά κατέβασα ένα από τα PDF του "pcμαστερ" που είναι 67mb και έκανε 3 λεπτά. Αλλα θεωρώ ότι και μονο i σιγουριά ότι αυτά θα μείνουν "για πάντα" archived εκεί αξίζει.

Edit: Μια ακόμα παρατήρηση. Το να βάζεις copyright by ίκαροι σε όλες τις σελίδες τον scanned pdf είναι αρκετά obnoxious. Please don't. Πρωτον χαλάς το original σαν τα παιδάκια που βάφουν τις υπογραφές τους στους τοίχους και στα τρένα, είναι βανδαλισμός. Δεύτερον είναι λάθος. *δεν* έχεις το copyright απλά επειδή το σκάναρες. Το copyright το έχει i compupress, ο ΔΟΛ, i οποιοσδήποτε άλλος εκδότης του original περιοδικού. Καταλαβαίνω ότι έκανες κόπο και θες να φανεί το όνομα σου, αλλα αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος. Έτσι απλά εκνευρίζεις τον άλλον που πάει να δει αυτό που προσφέρεις, και αντί να σε ευχαριστεί, σε βρίζει.

Edit2: Γενικά, γίνε λίγο πιο secure, και άσε να νιώσει ευγνωμοσύνη αυτός που παίρνει αυτό που το προσφέρεις, αντί να εκνευρίζεις. Προσπάθησε να νιώσεις ικανοποίηση στην προσφορα σου, όχι στο ποσο θα φανεί το όνομα σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.394 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos