Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
29/12/2012 22:13 - 30/12/2012 19:40 #5316 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Όπως το λέγαμε μεταξύ μας έτσι και έγινε, λίγες μέρες μετά το τέλος της retrosystem τα προβλήματα βγήκαν στη φόρα...
Και καλά έκαναν!!!

Ωστόσο θα ήθελα να επισημάνω στα μέλη της ρετρό κοινότητας (υπολογιστών και παιχνιδομηχανών) της Ελλάδος πως ότι κάνουν το κάνουν πρώτα για τον εαυτό τους, για να περνούν εκείνοι καλά τον ελεύθερο χρόνο τους και για την κοινότητα. Ότι γίνετε δεν γίνετε για κανένα ακμακα, admin ή φόρουμ.
Γίνετε γιατί έτσι γουστάρουμε και θέλουμε να το μοιραστούμε με όσους έχουν το ίδιο χόμπι!!!
Μη νιώθετε ότι δουλεύετε για κανένα φόρουμ ή admin. Τα φόρουμ είναι το καλώδιο επικοινωνίας, αν δεν εξυπηρετεί πάμε σε άλλο πάροχο και συνεχίζουμε το χόμπι μας!!!
Απλά τα πράγματα!!!!
Δεν πρέπει ωστόσο να αφήσετε κανένα βλάκα να οικειοποιηθεί την εργασία σας.
Γι' αυτό και όποιος πει εγώ κάνω έκθεση και προσπαθεί να την οικειοποιηθεί θα με βρει μπροστά του και όχι μόνο έμενα αλλά και τον Γιώργο και τον Σοφοκλή.
Η έκθεση δεν ανήκει σε κανένα φόρουμ και κανένα admin!!!

Τώρα όσο αφορά για τον συγκεκριμένο τα έχουμε πει πολλές φορές.Όλη του η ενέργεια καταναλώνετε στο πόσο καλύτερα τα έκανε από το retromaniax.
Άρχισε και το ανέβασμα από μανινα - κατερινα για να μη λείπει τίποτα.!!!

Όσο για την έκθεση δε φτάνει που μας στόλισε όλους με αφορμή τα παράπονα του Brandon με συνέπεια να αποχωρίσει από την όλη υπόθεση, αλλά κάνει και τρίτη λες και τις προηγούμενες δυο τις έκανε μόνος του!!!
Στήνει site με δικές μας φωτογραφίες και χρήματα!!! Ακόμα περιμένουμε τα 20€ που είχαμε σκάσει για το νέο site... Είχε πει ότι θα τα επιστρέψει!!!
Όσο για τις φωτογραφίες η εξήγηση μία ότι έχει τη δική του φάτσα και του Αλέξη.
Του έχω πει επανειλημμένα να κατεβάσει τις δικές μας και τα μηχανήματα μας και ας κρατήσει τη δική του φάτσα, για αυτή δε με νοιάζει!!!

Τώρα για την διοργάνωση στο νόεσις απλά οι αριθμοί μιλάνε μόνοι τους. Εδώ για τρία χρόνια είχαμε κρατήσει για ένα Σαββατοκύριακο κάθε χρόνο ανοικτή την έκθεση για το κοινό για 22 ώρες συνολικά.
Στο νοεσις για 6 μέρες η "έκθεση" ήταν ανοικτή συνολικά για το κοινό 32 ώρες. Που είναι λοιπόν οι 6 μέρες???
Από το σύνολο των μηχανημάτων που έλαβαν μέρος ήταν ανοικτά μόνο 5 ή 6 μηχανήματα!!! Το βλέπαμε καθημερινά μέσα από την κάμερα και μη πει κανένας καμία άλλη παπαριά!!!
Μόνο στη θέα των καναλιών άνοιξαν άλλα 5!!!
Έκθεση κάνετε δεν είναι μουσείο με αμφορείς του 5πχ αιώνα!!! Ο κόσμος θα πρέπει να έχει επαφή με τα μηχανήματα όχι να διαβάζει ταμπελάκια και περιεχόμενο μηδέν!!!
Αντιγραφή στο ότι έγινε εδώ στα τέλη Νοεμβρίου μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Ταμπελάκια για το πέτο του κάθε εκθέτη, διαγωνισμός με έπαθλα της τελευταίας στιγμής με τους διοργανωτές και εκθέτες να δηλώνουν συμμετοχή και άλλα πολλά ευτράπελα!!!
Κατά τα άλλα όπως είπε και ο ίδιος έχουμε να μάθουμε πολλά... Τι δηλαδή να μάθουμε??? Πως να κλέβουμε ιδέες και να τις παρουσιάζουμε ως δικές μας, πως να οικειοποιηθούμε τον κόπο των άλλων? Πώς να πάρουμε μια επιτυχημένη έκθεση και να την καταντήσουμε Μουσείο???
Τι ακριβώς έχουμε να μάθουμε???

Μάλλον έχει να μάθει και να διορθωθεί αλλά η αλαζονεία δεν το επιτρέπει...

Don't underestimate the power of the 8bit side!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• geo1977
  • Το Άβαταρ του/της geo1977
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/12/2012 22:21 #5317 από geo1977
Απαντήθηκε από geo1977 στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

nkary έγραψε:

και εκείνος έσβησε τα σχόλια για εκείνον γιατί προφανώς ηδη είχε δημιουργησει πρόβλημα με τον Nkary dR_wHo και με αλλους και φοβοταν μην του χαλάσει η σούπα της προβολης που πιστέυω θα παρουσιαστούν στην συνέχεια... γιατί απλούστατα ο άνθρωπος εχει ταλέντο να δημιουργεί πρόβλημα επειδή πιστευει οτι όλοι είναι εχθροι του......

Ναι είναι προσφιλής του τακτική να κάνει εδιτ ποστ ή και να σβήνει 10αδες σελίδες όπως έκανε στο κρυφό που το βλέπαμε όσα μέλη πήραν μέρος στην έκθεση. Ρωτήστε τον ikonsgr να σας πει τι έπαθε το παιδί χαχαχα
Προσωπικά εμένα μου έκανε εδιτ αρκετές φορές σε ποστ μου και του είχα ζητήσει την τελευταία φορά αν δεν του αρέσει κάτι να με ενημερώσει να το κοιτάξω αλλιώς την επόμενη θα τον χαιρετούσα. Αλλά το ποτήρι ξεχείλισε στις πρώτες μέρες που ξεκινήσαμε να του οργανώνουμε την έκθεση και αυτός έκανε τις δικές του εξυπνάδες. Έχει χάρη που τα άλλα παιδιά δεν θέλουν να ασχοληθούν μαζί του γιατί οι περισσότεροι εκ Θεσσαλονίκης είναι το λιγότερο δυσαρεστημένοι μαζί του.

Μην ανησιχεις είχα καταλαβει τι περιπου παίζει οταν ανακοίνωσε την πρώτη ήμερόμηνια προφανως για
να προλάβει εμάς και καλά πιστευοντας οτι με τα λόγια και μην πω κατι χειρότερο γίνονται εκθέσεις
και φανηκες ανησυχος και δικαιολογημένα για μένα αν θα προλαβαίνατε και εκείνος ο "αψογος οργανωτης"
σου απάντησε "έχουμε άφθονο χρόνο" τρομάρα του....

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
29/12/2012 22:36 #5318 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Η έκθεση έγινε μέσα στο 2012 μόνο και μόνο επειδή το ήθελε αυτός. Μέχρι και εγώ που ήμουν ντεμεκ modarator δεν ήξερα καν για την ημερομηνία. Όταν το καλοκαιράκι του είχαμε πει με τον γιατρό και τον Άλεξ για Δεκέμβρη αυτός γύρισε και μας είπε αλλαζονικά ότι Δεκέμβρη δεν κάνει έκθεση γιατί θα γεννάει η γυναίκα του (σεβαστό βέβαια)και του είπαμε μην πέρνεις μέρος ρε αδερφέ αν δεν μπορείς δεν είσαι εσύ όλο το φόρουμ. Μετά βέβαια έγινε η δική σας στην Αθήνα οπότε και έχασε την μπάλα, ξέχασε και γέννες και όλα. Μέχρι και οι άνθρωποι στο Νόησης μας είπαν ότι βιαζόμαστε αλλά που να ακούσει.
Εγώ παιδιά από την δική σας δεν ζήλεψα το πλήθος των μηχανημάτων ή αν είχε περισσότερα άτομα. Ζήλεψα την ατμόσφαιρά που είχατε μεταξύ σας. ;)

• geo1977
  • Το Άβαταρ του/της geo1977
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/12/2012 22:48 #5319 από geo1977
Απαντήθηκε από geo1977 στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

nkary έγραψε: Η έκθεση έγινε μέσα στο 2012 μόνο και μόνο επειδή το ήθελε αυτός. Μέχρι και εγώ που ήμουν ντεμεκ modarator δεν ήξερα καν για την ημερομηνία. Όταν το καλοκαιράκι του είχαμε πει με τον γιατρό και τον Άλεξ για Δεκέμβρη αυτός γύρισε και μας είπε αλλαζονικά ότι Δεκέμβρη δεν κάνει έκθεση γιατί θα γεννάει η γυναίκα του (σεβαστό βέβαια)και του είπαμε μην πέρνεις μέρος ρε αδερφέ αν δεν μπορείς δεν είσαι εσύ όλο το φόρουμ. Μετά βέβαια έγινε η δική σας στην Αθήνα οπότε και έχασε την μπάλα, ξέχασε και γέννες και όλα. Μέχρι και οι άνθρωποι στο Νόησης μας είπαν ότι βιαζόμαστε αλλά που να ακούσει.
Εγώ παιδιά από την δική σας δεν ζήλεψα το πλήθος των μηχανημάτων ή αν είχε περισσότερα άτομα. Ζήλεψα την ατμόσφαιρά που είχατε μεταξύ σας. ;)

Ακρίβως αυτό λέγαμε με τα παιδιά είναι εντελώς προβλέψιμος..... :lol:

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/12/2012 23:43 - 30/12/2012 00:00 #5323 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Τι αλλο θα διαβασω, Θεε μου, τι αλλο θα διαβασω :lol:
Νικολα, ολα αυτα που περιγραφεις τα γνωριζαμε εν μερη, διοτι ηταν φως φαναρι για το τι γινεται (βιασυνη για την εκθεση, αναβολες ημερομηνιων, ο Dat και οι υπολοιποι να τρεχετε κτλ)... Δυστυχως....δειχνει απλα ως μια επαναληψη της ιδιας ιστοριας τρια χρονια τωρα :pinch:
Παρεπιπτοντως, θα με ενδιεφερε ΠΟΛΥ η ιστορια του φιλου ikongr!!!! Τι επαθε?

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/12/2012 23:57 - 29/12/2012 23:59 #5326 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

nkary έγραψε: Εγώ παιδιά από την δική σας δεν ζήλεψα το πλήθος των μηχανημάτων ή αν είχε περισσότερα άτομα. Ζήλεψα την ατμόσφαιρά που είχατε μεταξύ σας. ;)

Νικόλα. λογω τιμης, αυτη η ατμοσφαιρα και το παρεακι εκεινο το τριημερο (αλλα και τα 2 προηγουμενα), ειναι που αναπολουμε ΑΚΟΜΑ οσοι συμμετειχαμε! ανεπαναληπτα! γιατι αυτο ρε φιλε εχει σημασια, ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, και οχι οι προβολες των admins !!!!
ΟΛΟ το ζουμι ειναι αυτο.... το ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ !!! ανειδιοτελής σχεση ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να ανβιωσουμε ενα "ρετρο-σπιτο" με τους φιλους μας για μολις μερικές ώρες! ενα παραμυθακι ομορφο και οχι οπως θα ηθελαν καποιοι να το μεταφρασουν-χρησιμοποιησουν! ;)

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
30/12/2012 00:00 - 30/12/2012 00:04 #5327 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Εν συντομία το παιδί είπε ότι δεν θα μπορέσει να φέρει τον συλλεκτικότατο και πολύ δύσκολο να βρεθεί :lol:Amstrad 6128 και ο ακμακας σε χρόνο dt του είπε ότι είναι απαράδεκτος και τον πέταξε εκτός ομάδας. Λες και άλλος δεν μπορούσε να φέρει τον 6128. Παρά τους καφέδες που είχαμε πιει με το παιδί τόσο καιρό και παρά το ότι το παιδί είχε γράψει ότι θα βοηθήσει με άλλον τρόπο στην έκθεση ο ακμακας θεώρησε άκυρη την συμμετοχή του και φυσικά δεν ρώτησε κανέναν άλλο πριν τον πετάξει. Η πλάκα είναι ότι και ο geonas έγραψε κάτω ακριβώς από το ποστ του ikonsgr ότι δεν θα μπορέσει και αυτός να συμμετέχει ως εκθέτης αλλά στην περίπτωση του έκανε τουμπεκί ψιλοκομμένο :P:P:Pγιατί απλά δεν τον έπερνε να πουλήσει νταηλίκι.
α και φυσικά αυτά ήταν στις 15 σελίδες που έσβησε αμέσως μετά που μαλώσαμε στον καφέ επειδή λέει ότι ήταν άσχετα. Κλασσική περίπτωση βλάβης :lol::lol::lol:

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
30/12/2012 00:08 - 30/12/2012 00:09 #5329 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Δυστυχώς όλες του οι κινήσεις είναι για αυτοπροβολή και τίποτα άλλο, και όταν ξεκινάς κάτι με τέτοιο σκοπό εννοείται πως μόνο καλό στην αντίστοιχη κοινότητα δεν θα είναι - και πώς να είναι όταν απλά ανοίγεις ένα δωρεάν forum μόνο για εκδικητικούς λόγους για ένα άλλο site???

Όπως διάβασα παραπάνω από το Νίκο (nkary), συμφωνώ πως όσο του δίνεις και στην ουσία σε εκμεταλεύεται, τότε είναι καλά, αλλά αν πεις τη γνώμη σου που τυχαίνει να είναι κάτι άλλο τότε βγαίνουν οι μάσκες!!

Εδώ παρουσία τουλάχιστον 10 ατόμων έκραζε στην δεύτερη έκθεση άτομα που μπαίναν στο φορουμ του που έλεγε πως μόνο αγγελίες βάζουν και θα τους έκανε limited επειδή δεν ήρθαν στην έκθεση - και ένας από αυτούς που έκραζε ήταν και ο sepultura. (δεν το ξέρω το παιδί). Και ξαφνικά όταν πήραμε πρέφα καθυστερημένα λίγο του τι έπαιζε και αποχωρήσαμε, ξαφνικά κάνει το παιδί (τον sepultura) moderator!!!!!!!!! Δηλαδή όταν έχω τους άλλους 10 λαλάκες να τρέχουν τον κράζω, και όταν αυτοί οι 10 φεύγουν που ξενερωσαν με εμένα, τότε ξεχνάω που σε έκραζα και σε κάνω moderator. Από αυτό και μόνο καταλαβαίνετε για τι άνθρωπο μιλάμε....το συμφέρον μόνο να φανώ εγώ και τίποτα άλλο- και ξανατονίζω ότι αυτό έγινε παρουσία περίπου 10 ατόμων που μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

Να θυμηθώ και άλλα???

• Maddog
  • Το Άβαταρ του/της Maddog
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
30/12/2012 00:27 #5333 από Maddog
Απαντήθηκε από Maddog στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Τι κάθεστε και σκάτε για αναμενόμενες συμπεριφορές;
Το "χωριό" του retro στην Ελλάδα είναι μικρό.
Έχουμε άποψη λίγο-πολύ όλοι για όλους και στο τέλος θα φανεί έμπρακτα ποιοί αξίζουν να είναι μέλη μιας σοβαρής και αρμονικής ρετροκοινότητας. Αυτή θα υπάρχει πάντα, ανεξαρτήτως αν μερικοί αποπειραθούν να την οικειοποιηθούν. Στο τέλος απλά θα καταντήσουν περίγελος.

• vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
30/12/2012 01:22 #5341 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Τα κοροίδα μας τελείωσαν.Οι αστείες λογικές 5χρονου βόρειοι και νότιοι δεν υπάρχουν .Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την ίδια αγάπη και λατρεία για αυτό το αντικείμενο.Το τοπίο ξεκαθάρισε και δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης.Δεν είμαστε και τόσοι πολλοί για να έχουμε την πολυτέλεια να χωριζόμαστε για τον κάθε akmaka.Ας εκμεταλλευτούμε την ευκαιρία που μας δίνεται να είμαστε ενωμένοι σαν κοινότητα.Μόνο κέρδος θα έχουμε όλοι από αυτά που έγιναν.

• NiCkeD
  • Το Άβαταρ του/της NiCkeD
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
30/12/2012 02:55 #5343 από NiCkeD
Απαντήθηκε από NiCkeD στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Στο ίδιο έργο θεατές για ακόμη μια φορά!

Εγώ έπρεπε να απολογηθώ για τα όσα είπε ο Φώτης για τις προηγούμενες εκθέσεις στην συνέντευξη του. Έπρεπε μάλιστα να διαγράψω τα σημεία που θίγουν εμμέσως πρόσωπα και καταστάσεις και να σταματήσω εγώ και η "κλίκα" μου(Χρόνης, Νίκος) να κάνουμε πόλεμο στο retrovisions γιατί από τα 200+ ενεργά μέλη ποτέ κανείς δεν είχε παράπονο! Γιατί κανείς δεν μιλάει? (λέω εγώ...)
Φυσικά είμαι κατηγορούμενος επειδή δεν θέλω να δώσω άλλα τεύχη Pc Master για σκανάρισμα! Ο λόγος είναι απλός. Κατα την προσωπική μου άποψη δεν το κάνει για να προσφέρει στην retro κοινότητα κάτι, αλλά για να "μπει στο μάτι" κάποιων με τους οποίους έχει προηγούμενα και να προβληθεί το forum. Το να θέλεις να προβάλεις την δουλειά σου δεν είναι κακό...αλλά κηδεία με ξένα κόλλυβα...

Για την Retrosystem

-Την 1η ημέρα ο Χρόνης, ο Νίκος και 2-3 ακόμη ρίξανε όλο το κουβάλημα.
-Η έκθεση πραγματοποιήθηκε 100% χάρη στον DAT. Αν δεν ήταν αυτός δεν θα γινόταν τίποτα. Μπορεί να μην είχαμε τον χρόνο που θέλαμε (για περισσότερα ανοιχτά μηχανήματα κλπ) αλλά όλα έγιναν σύμφωνα με τις υποδείξεις του Noesis. Προσωπικά πέρασα καλά και κάναμε καλή παρέα με αρκετά άτομα!
- Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η έκθεση ΕΠΡΕΠΕ να γίνει υπό την αιγίδα του retrovisions! Δεν δικαιολογείται για κανέναν λόγο. Ούτε για το όνομα retrosystem δεν υπήρχε λόγος.
- Κάποιοι ψάχνουν το 1ο τεύχος του PIXEL που εξαφανίστηκε μυστηριωδώς και 1-2 μηχανήματα-δωρεές για την έκθεση από επισκέπτες...
- Αφού κάθισα ώρες για να διορθώσω το αρχικό (και εκτός τόπου και χρόνου) δελτίο τύπου και να γράψω ιστορικά στοιχεία για όλες τις εταιρίες, διάβασα την ατάκα "μην νομίζετε πως επειδή γράψατε 2-3 κείμενα έγινε κάτι..."

Τέλος πάντων, δεν μπορεί 20 άτομα να έχουν άδικο και ένας να έχει δίκιο (και να επιμένει για αυτό!). Το να διαχειρίζεσαι ένα forum απαιτεί χρόνο, "τρέξιμο", και ανοιχτό μυαλό. Την ταυτότητα μιας κοινότητας και τον χαρακτήρα της, τον ορίζουν τα μέλη και όχι ο διαχειριστής.

• 0raid
  • Το Άβαταρ του/της 0raid
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
30/12/2012 03:09 - 30/12/2012 03:10 #5344 από 0raid
Απαντήθηκε από 0raid στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
οποιοδήποτε άρθρο / αφιέρωμα / εργασία κάνει το κάθε μέλος δεν ανήκει στο σιτε αλλά στον δημιουργό του , οπότε από την στιγμή που ο νίκος ζητάει να σβηστεί και να κατέβει οτιδήποτε δικό του είναι υποχρεωμένος ο admin (akmakas) να τα κατεβάσει , αλλά και υποχρεωμένος να μην ήταν αυτό είναι το σωστό και αντρίκιο απέναντι σε έναν άνθρωπο που αφιέρωσε άπειρες ώρες αφιλοκερδώς

πάμε παρακάτω , μιάς και λόγου της φύσης της δουλειάς μου ( έχω δικιά μου εταιρία web design / development / hosting) μπορώ να δημιουργήσω οτιδήποτε site σκεφτώ οπότε θέλω , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όταν ξεκίνησα να ασχολούμε με συλλογή ρετρό υπολογιστών , να ξεκινήσω να μπαίνω σε φόρουμ σχετικά πχ retromaniax.gr και αργότερα silogomania.gr, amigaplanet.gr κτλ δεν άργησα να διαπιστώσω ελλείψης σε πραγματα που ελειπαν από το κάθε site, γρήγορα απόφασισα να δημιουργήσω δικό μου site με αγγελίες (retro in heaven αργότερα retroworld.gr) καθως αργοτερα και το amstradnostalgia, ο λόγος που τα δημιουργήσα ηταν καθαρά θέμα χόμπι και ανάγκης να ενώσω αλλά άτομα με τα ίδια γούστα και την ίδια τρέλα σε πραγματα τα οποια και δεν υπηρχαν οπως θα επρεπε στα υπαρχων sites , αν θα μπαιναν 5 η 100 άτομα ποτέ δεν με ενδιέφερε και ποτέ δεν έβαλα διαφημίσεις στα site αυτά γιατί ποτέ δεν είχα ανάγκη να βγάλω χρήματα από αυτό.........

η κίνηση μου αυτή να δημιουργήσω αυτά τα site έγινε δεκτή από μετρημένα άτομα (μετρημένα στα δάχτυλα ενός χεριού) και τα οποία υποστήριξαν την κίνηση μου....αλλά δυστυχώς όλοι οι "παράγοντες" όχι μόνο δεν υποστήριξαν την κίνηση αλλά προσπάθησαν να ρίξουν λάσπη στα site και σε εμένα....έπεσα από τα σύνεφα βλέποντας αυτά τα πράγματα γιατί πίστευα ότι δεν είναι δυνατόν να ασχολουντε 100 άτομα με την ρετρό σκηνή στην ελλάδα και να έχουν κάνει στρατόπεδα και το χειρότερο ορισμενοι να χρησιμοποιούν ένα site για προσωπικό τους συμφέρον οικονομικό και αυτοπροβολής.....και ολα αυτά σε βαρος ατόμων τα οποια αφιερωνουν τον ελαχιστο προσωπικο τους χρονο και το ευχαριστώ ειναι αυτο που βλεπουμε τωρα στην περιπτωση του νικου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
30/12/2012 09:28 - 30/12/2012 09:44 #5348 από Fotis_KFOR
Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω.... και λυπάμαι... σας καταλαβαίνω απόλυτα μιας και αντίστοιχα στις 2 προηγούμενες εκθέσεις είχαμε ίδιου τύπου παράπονα και διαπιστώσεις για το εν λόγω άτομο και καταλάβαμε τι εστι ακμακας.

Μας είπε το ίδιο με εσάς, ότι δηλαδή συνομωτούμε εναντίον του και αυτός έτρεξε και πρόσφερε (LOL) κτλ. Και άντε, ΟΚ, 10 άτομα έχουμε άδικο και μόνο εσύ έχεις δίκιο (OMG και 3 LOL), τώρα που εμείς φύγαμε και έκανες έκθεση με τα παιδιά από τη Θεσσαλονίκη, ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΈΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ??? ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΛ@κ$# ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΣΩΣΤΟΣ ???

Όλα τα άτομα από την Αθήνα πριν, τώρα όλα τα άτομα από τη Θεσσαλονίκη και ο τύπος πιστεύει πως όλοι συνομωτούμε (ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ)

Και κάτι που είχα στο μυαλό μου και όλο ξεχνάω. Θα ήθελα να μου πείτε επειδή μου έλεγε για εσάς ("τα παιδιά από τη Θεσσαλονίκη") ότι του δώσατε δίκιο που μου πήρε χωρίς να ρωτήσει για τα εξώφυλλα του PC Master που είχα φωτογραφήσει για το site μου και για το ίδιο το περιοδικό και τα ανέβασε στο δικό του καμαρώνοντας με τίτλο "Τα εξώφυλλα του PC Master στο ρετροβιζιον" και μου γύρισαν τα μάτια..

Εγώ να πω για το σκηνικό αυτό μήπως και κάποιος δεν το ξέρει επειδή έγραφε τη δική του εκδοχή.
Λόγω λοιπόν της σχέσης μου με το PC Master ήθελα να κάνω ένα βίντεο με όλα τα εξώφυλλά του και την ιστορία του και να τα δώσω στο περιοδικό, ΑΛΛΑ και για να τα βάλω στο site μου επειδή αυτό σήμαινε πολλά για εμένα. Έτσι τράβηξα όλα τα τεύχη 1 προς 1 που τα αγοράζω και τα πληρώνω ευλαβικά από το πρώτο τεύχος + συνοδευτικά (δισκέτες, cd κτλ)- περίπου 500 φωτογραφίες που μου πήρε χρόνο και κόπο για να τα κάνω- και τις φτιάχνω σε βίντεο και το δίνω στο φορουμ του PC Master. ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ. Δεν το ανέφερα ακόμα ούτε στο ρετροβιζιον ούτε στο retromaniax ούτε πουθενά, επειδή θα το έβαζα πρώτα στο site μου και μετά θα το έδινα και σε όλα τα φορουμ να τα έχουν όλοι (είπα και πριν πως αυτό να το βάλω ΠΡΩΤΑ στο site μου σήμαινε πολλά για εμένα).

Ξαφνικά ένα παιδί βρήκε τυχαία στο ιντερνετ το video που είχα φτιάξει και το ανέφερε στο ρετροβιζιον (από καλή πρόθεση το έκανε το παιδί). Τότε ενημέρωσα πως εγώ το έχω φτιάξει μιας και με ήξεραν όλοι εκεί αλλά δεν τους το είχα πει ακόμα επειδή ήθελα να βάλω τις φωτογραφίες στη gallery με τα περιοδικά πρώτα στο site μου. Εϊχα απλά δώσει μόνο τις φωτογραφίες με τα εξώφυλλα σε 2-3 παιδιά που μου τις ζήτησαν απλά για να τις έχουν στο αρχείο τους σαν συλλογή και επειδή μοιράζομαι με την κοινότητα πολλά τους τα έδωσα.

Έτσι ο ακμακας απλά μου λέει σε ένα ποστ αν μπορώ να του στείλω τα εξώφυλλα (έτσι σκέτο) και εγώ του τα έστειλα καταλαβαίνοντας πως αφού θα έχει δει ότι δεν το είχα ανακοινώσει πουθενά ακομα και εξηγούσα ότι θέλω πρώτα να τα βάλω στο site μου που σημαίνει πολλά για εμένα που θα άνοιγα σε 1 μήνα περίπου (ήταν ακόμα υπό κατασκευη), και επειδή ήδη τα είχα στείλει σε 2-3 άτομα που μου τα ζήτησαν, του τα στέλνω και χωρίς να πει τίποτα τα βλέπω σε 2 μέρες που μπήκα στο φορουμ του φάτσα κάρτα αναρτημένα "Τα εξώφυλλα του PC Master στο ρετροβιζιον" !!!!!

Το καλύτερο δεν το είπα ακόμα!!! Όταν του έστειλα ΡΜ γιατί δεν με ρώτησε και τα ανέβασε από μόνος του, αντί να πει κάτι του στυλ πως παρεξήγηση ήταν και δεν κατάλαβε καλά (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΤΣΙ μιας και απλά τη δουλειά του έκανε για να δείχνεται ότι όλο προσφέρει - αλλά όλο με τις πλάτες άλλων), δεν απάνταγε και συνέχιζε να ανοίγει threads με ένα ένα εξώφυλλό που είχε ανεβάσει. Έτσι του έστειλα στο αντίστοιχο δημόσιο thread ζητώντας μια απάντηση. Τότε μου έστειλε ΡΜ ότι άργησα 1-2 μέρες να του το πω, ότι δεν είμαι σωστός, δεν το περίμενε αυτό από εμένα κτλ, αλλά και το καλύτερο που μου είπε "Σιγά, εξώφυλλά είναι, εγώ έχω σκανάρει τόσα PIXEL !!!!!! "

Του είπα ΠΑΡΟΛΗ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ μέχρι στιγμής σαν... καλό παιδί (Μ@λΑκ#$) να μην τα σβήσει (!!!) αλλά άλλη φορά να ρωτάει πριν κάνει τέτοιου είδους ενέργειες. Αυτός όμως επειδή σκεφτόταν την επόμενη ρετροσυστεμ και για να μην με χάσει από πελάτη που του έφερνα μηχανηματα, τα κατέβασε, ΕΣΒΗΣΕ και το αντίστοιχο thread με το διάλογό μας (ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΡΕ ΦΙΛΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΣΒΗΣΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΤ???) και μετά προφανώς σας τα είπε όπως ήθελε και μου έλεγε ότι είμαι φαουλ και έχω 100% αδικό και εσείς από τη Θεσσαλονίκη του δίνετε δίκιο στο πώς φέρθηκα με τα εξώφυλλα!

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ! ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΩΦΥΛΛΑ???
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ ΈΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ "ΚΛΕΒΕΙ" ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ?

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
30/12/2012 09:58 - 30/12/2012 10:00 #5350 από Fotis_KFOR
Να ενημερώσω πως αφαίρεσα τον αποκλεισμό (Ban) από τον akmaka που είχε γίνει ban από κάποιον moderator λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς σε ΡΜ, ώστε να μπορεί να απαντήσει - για να μην πει ότι είναι ban και γράφουμε γι'αυτόν και δεν μπορεί να απαντήσει.

Οπότε περιμένουμε να απαντήσει στα παιδιά από τη Θεσσαλονίκη για αυτά που του καταλογίζουν και αν θέλει και σε εμάς ή να μας πει τη δική του εκδοχή.

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
30/12/2012 10:13 #5353 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

Fotis_KFOR έγραψε: Να ενημερώσω πως αφαίρεσα τον αποκλεισμό (Ban) από τον akmaka που είχε γίνει ban από κάποιον moderator λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς σε ΡΜ, ώστε να μπορεί να απαντήσει - για να μην πει ότι είναι ban και γράφουμε γι'αυτόν και δεν μπορεί να απαντήσει.

Οπότε περιμένουμε να απαντήσει στα παιδιά από τη Θεσσαλονίκη για αυτά που του καταλογίζουν και αν θέλει και σε εμάς ή να μας πει τη δική του εκδοχή.

κακώς! εαν θελει ν'απαντησει, ας ανοιξει αλλο λογαριασμο και ν'αναφερει στα posts του, οτι ειναι το ιδιο προσωπο. Και ας μη κανει μισες δουλειες! Ας βαλει και το αβαταρ να τον θυμηθουμε! :whistle::whistle:

21st century breakdown...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.266 δευτερόλεπτα