Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
30/12/2012 10:24 - 30/12/2012 10:25 #5354 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Καλημέρα
Στο θέμα σου Φώτη έχω να πω τα εξής. Εγώ είχα πάρει το μέρος του ακμακα γιατί κατάλαβα ότι του τα έδωσες για να τα ανεβάσει. Μου φάνηκε κάπως ο τρόπος που του την είπες στο φόρουμ. αΑΛΛΑ μέχρι τώρα δεν ήξερα ότι του είχες στείλει πμ. Δεν το ανέφερε ποτέ αυτό στις συζητήσεις μας. Επίσης μου είχε κάνει εντύπωση πως ενώ εσύ είχες ποσταρει αυτός συνέχιζε και ανέβαζε για 2 μέρες μετά. Αλλά τώρα μου φαίνονται όλα πολύ φυσιολογικά. :lol: :lol: 2 μέρες και ακόμα να μου απαντήσει. Σίγουρα μετά θα βγει και θα πει ότι είχε προβλήματα στο σπίτι και τα σχετικά. Αλλά εγώ είδα ότι απάντησε στο θέμα της συνάντησης την ίδια μέρα που ποσταρα και εγώ. 'Αρα δεν μπορεί να μην διάβασε τα δικά μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
30/12/2012 10:28 #5355 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

chriskgnr έγραψε:

Fotis_KFOR έγραψε: Να ενημερώσω πως αφαίρεσα τον αποκλεισμό (Ban) από τον akmaka που είχε γίνει ban από κάποιον moderator λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς σε ΡΜ, ώστε να μπορεί να απαντήσει - για να μην πει ότι είναι ban και γράφουμε γι'αυτόν και δεν μπορεί να απαντήσει.

Οπότε περιμένουμε να απαντήσει στα παιδιά από τη Θεσσαλονίκη για αυτά που του καταλογίζουν και αν θέλει και σε εμάς ή να μας πει τη δική του εκδοχή.


κακώς! εαν θελει ν'απαντησει, ας ανοιξει αλλο λογαριασμο και ν'αναφερει στα posts του, οτι ειναι το ιδιο προσωπο. Και ας μη κανει μισες δουλειες! Ας βαλει και το αβαταρ να τον θυμηθουμε! :whistle: :whistle:


Μπα ρε παιδιά δεν έχει σκοπό να απαντήσει. Εδώ στο blog του δεν απαντάει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
30/12/2012 10:58 #5356 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Και μιας και ανοίγουμε και άλλα θέματα θέλω να σας ρωτήσω αν ο ακμακας έχει μαλώσει και με τον manos426f.
Όταν λοιπόν ξεκίνησε η ιδέα να γίνει έκθεση στο Νόησης οι άνθρωποι μας μίλησαν για σπόνσορες και τα σχετικά. Οπότε εγώ, βλέποντας τις αναφορές της έκθεσης σας αλλά και του εδώ site στο pcmaster, πρότεινα στον ακμακα να μιλήσει με τον Μάνο και να του ζητήσει την συνεισφορά του pcmaster είτε χρηματικά είτε με την μορφή διαφήμισης. Νομίζω ότι ήταν μια λογικότατη κίνηση μιας και η Compupress είχε αναγνωρίσει την δουλειά του Pixel αλλά και είχε δώσει άδεια μόνο στο retrovisions να σκαναρει τα πρώτα 150 τεύχη του Pcmaster. Ο ακμακας ήταν αρνητικός σε σημείο που προκαλούσε σκέψεις. Και παλαιότερα τον είχα ρωτήσει γιατί δεν υπάρχει πουθενά ούτε και στο φόρουμ του pcmaster αναφορά της δουλειάς που γίνετε στο retrovisions και μου είχε απαντήσει ότι δεν έχει ανάγκη την διαφήμιση. Βέβαια εγώ άλλο ρωτούσα άλλο απαντούσε αυτός. Εγώ ρωτούσα γιατί δεν υπάρχει ούτε ένα θέμα στο φόρουμ του pcmaster που να γράφει ρε αδερφέ ότι να εκεί θα βρείτε σκαναρισμένα τεύχη. Και αυτός συνέχιζε να μου λέει ότι δεν είναι αναγκασμένη η Compupress να μιας διαφημίσει και αλλά τέτοια. 3 πουλάκια κάθονταν :whistle:
Τελικά μάλωσε και με τον Μάνο ο πανμέγιστος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
30/12/2012 11:18 #5357 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

Maddog έγραψε: Τι κάθεστε και σκάτε για αναμενόμενες συμπεριφορές;
Το "χωριό" του retro στην Ελλάδα είναι μικρό.
Έχουμε άποψη λίγο-πολύ όλοι για όλους και στο τέλος θα φανεί έμπρακτα ποιοί αξίζουν να είναι μέλη μιας σοβαρής και αρμονικής ρετροκοινότητας. Αυτή θα υπάρχει πάντα, ανεξαρτήτως αν μερικοί αποπειραθούν να την οικειοποιηθούν. Στο τέλος απλά θα καταντήσουν περίγελος.


Το θεμα ειναι οτι η ρετροκοινοτητα δειχνει να αδυνατει να "αποβαλλει" ή εστω να "κρατησει μακρια", αυτους που εξόφθαλμα δυναμιτιζουν το καλο κλιμα ενότητας και συνεργασιας. :dry:

21st century breakdown...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
30/12/2012 11:35 #5361 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

spyros.s έγραψε: εγώ θα περαστώ για αιρετικός όμως πάντοτε πίστευα ότι η ρετρό κοινότητα θα έπρεπε να είναι δεμένη και να συνεργάζεται για το κοινό καλό! Από την στιγμή όμως που αυτό δεν είναι δυνατό για λόγους που ο καθένας ορίζει ας τραβήξει ο καθένας τον δρόμο του!
Εγώ σας συμπαθώ όλους ανεξαιρέτως(*) και χαίρομαι που μοιράζεστε το ίδιο χόμπι μαζί μου! Αυτός είναι και ο λόγος που συμμετέχω σε όλα τα σχετικά fora εκτός από ένα! Αν νιώσω ότι κάπου προσβάλλομαι και θίγομαι θ' αποχωρήσω! Προτείνω λοιπόν να το λήξετε εκατέρωθεν εδώ και ας προχωρήσει ο κάθε ιστότοπος ανάλογα με τα μέλη του!
Προσωπικά επαναλαμβάνω ότι κέρδισα, δεν έχασα με την συναναστροφή με άλλους νοσταλγούς των ρετρό υπολογιστών!
Χρονιά πολλά σε όλους και υγεία να έχουμε παίδες...όλα τ' άλλα είναι λιγότερο σημαντικά! ;)


(*) Εντάξει τον zx jim παραπάνω όμως εκείνος ανήκει στην κατηγορία "καλός φίλος"! B)


Συμφωνω οτι η ρετροκοινοτητα θα επρεπε να ηταν δεμενη (γιατι ειναι μικρη σε αριθμό να προσθεσω), και φυσικα να συνεργαζεται για το κοινο καλο. Επειδη ομως η ρετροκοινοτητα ειναι μια ανοικτη κοινοτητα και μπορει να συμμετασχει εθελοντικα οποιος θελει, ειναι λογικο να αποτελειται και απο ανθρωπους με διαφορετικες "ιδιοσυγκρασιες". Αρα το να μας αρεσουν ολοι και να αρεσουμε σ'ολους, μονο σε ενα ιδεατο κοσμο θα ειχε βαση. Αν και ειμαι νεος σε αυτο το χωρο(περιπου 1.5 χρονο), αυτο που εχω αντιληφθει ειναι οτι η σχεδόν στο συνολο της(*), η ρετροκοινοτητα δυσκολευεται(μεχρι τωρα τουλαχιστον) να χειριστεί τετοια "παρορμητικα" ατομα. Αν αναρωτιεται καποιος εαν υπαρχουν (τετοια ατομα), δεν εχει παρα να βολταρει στα φορα και να διαβασει τα κατορθωματα τους. Αυτο(εν μερει) ειχε σαν αποτελεσμα, αρκετα "δυνατα" μελη της ρετροκοινοτητας να αποτραβηχτουν και να μη συμμετεχουν ενεργα πια. Οποτε, δε πρεπει να μας κανει εντυπωση το γεγονος, οτι φορα με μερικες χιλιαδες εγγεγραμμένα μελη, εχουν καμια 30αριά ενεργά!(βεβαια εδω να πω οτι, το να ειναι καποιος μελος της ρετροκοινοτητας, το αντιλαμβανεται ο καθενας οπως θελει, αλλα κι εδω ισχυει το, "Η γυναίκα του Καίσαρα δεν φτάνει να είναι τίμια, αλλά πρέπει και να φαίνεται τίμια"). Απο κει και περα, εαν ανοιγουν threads τετοιου τυπου(Αποψεις ρετροκοινοτητας κτλ), καλα κανουν και ανοιγουν, γιατι κατ'εμε, ειμαστε λίγοι και η κοινοτητα πρεπει να γνωριζει ποιοι ειναι οι σκαρτοι, σε καθε επιπεδο της ρετροενασχολησης μας, ειτε ειναι στα φορα, ειτε στις αγοραπωλησιες, ειτε στις δραστηριοτητες. Να πω, οτι γνωμη μου ειναι οτι, η ελληνικη ρετροκοινοτητα πασχει, οχι βαρεως, αλλα σε τετοιο βαθμο, ωστε να μην ειναι αρκετα δυναμική.

(*) μονο σε ενα forum(απ'οσο γνωριζω), διαολοστειλανε στα ισα και χωρις ban παρακαλω, τους "ατακτους".

21st century breakdown...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
30/12/2012 11:37 - 30/12/2012 11:41 #5362 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

chriskgnr έγραψε: κακώς! εαν θελει ν'απαντησει, ας ανοιξει αλλο λογαριασμο και ν'αναφερει στα posts του, οτι ειναι το ιδιο προσωπο. Και ας μη κανει μισες δουλειες! Ας βαλει και το αβαταρ να τον θυμηθουμε! :whistle: :whistle:


Δεν πειράζει, το ίδιο πράγμα είναι αν είναι να απαντήσει αφού θα είναι το ίδιο άτομο, ας τον διευκολύνω να απαντήσει κατευθείαν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
30/12/2012 12:04 - 30/12/2012 12:11 #5366 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

nkary έγραψε: Καλημέρα
Στο θέμα σου Φώτη έχω να πω τα εξής. Εγώ είχα πάρει το μέρος του ακμακα γιατί κατάλαβα ότι του τα έδωσες για να τα ανεβάσει. Μου φάνηκε κάπως ο τρόπος που του την είπες στο φόρουμ. αΑΛΛΑ μέχρι τώρα δεν ήξερα ότι του είχες στείλει πμ. Δεν το ανέφερε ποτέ αυτό στις συζητήσεις μας. Επίσης μου είχε κάνει εντύπωση πως ενώ εσύ είχες ποσταρει αυτός συνέχιζε και ανέβαζε για 2 μέρες μετά. Αλλά τώρα μου φαίνονται όλα πολύ φυσιολογικά. :lol: :lol: 2 μέρες και ακόμα να μου απαντήσει. Σίγουρα μετά θα βγει και θα πει ότι είχε προβλήματα στο σπίτι και τα σχετικά. Αλλά εγώ είδα ότι απάντησε στο θέμα της συνάντησης την ίδια μέρα που ποσταρα και εγώ. 'Αρα δεν μπορεί να μην διάβασε τα δικά μου


Είδες? Λέει αυτά που θέλει από τη μεριά του μόνο. Εμένα με ξέρουν όλοι στη ρετροκοινότητα και δεν έχω δώσει ποτέ δικαίωμα. Λέτε να ξύπνησα ένα πρωί και να κατηγορούσα κάποιον στα καλά καθούμενα? Και μάλιστα όπως είπα, παρά τη συμπεριφορά του αυτή, του είπα και πάλι να μην τα σβήσει (κακώς βέβαια - πάνε αυτά πλέον) , αλλά να ρωτάει πριν κάνει τέτοιου είδους ενέργειες - τι άλλο να κάνω? Και από πάνω φταίω κιόλας και είμαι φάουλ κατά τη γνώμη του...

Όσο για τον Μάνο δεν γνωρίζω να έχουν τσακωθεί, λογικά θα δει το ποστ και θα απαντήσει και ο ίδιος, αλλά γενικά την είχε δει (που λες ότι σας έλεγε πως δεν ήθελε διαφήμιση) ότι κάποιος είναι ξαφνικά από το πουθενά που του κάναμε εμείς στην ουσία τις εκθέσεις και μάλιστα δεν έβαλε καν στην αφίσα το PC Master σαν χορηγό (μην τους διαφημίσει και τσάμπα) - είναι μεγάλος και τρανός πλέον - αυτός είναι το ρετρό στην Ελλάδα πλέον!

Για εμένα (γνώμη μου) πολύ κακώς έχετε και banner με το forum του στο iamretro και τον διαφημίζετε - και για αυτά που σας έχει κάνει - αλλά και επειδή αυτός μόνο την πάρτυ του κοιτάει (νομίζω σας είχε σβήσει και εσάς το site σας από το φορουμ του).

Ακόμα και σε εμένα που έλαβα μέρος 4 μέρες στις 2 εκθέσεις και ήμουν εκεί από το πρωί μέχρι το βράδυ και έφερα και τόσα μηχανήματα με τόσο κόπο - χώρια και πόσα ποστ είχα κάνει στο φορουμ του που στο google έβγαζε το forum του από δικά μου θέματα, μου έσβησε το ποστ που ανέφερα τη δημιουργία του site μου - κάτι που έκανα σε όλα τα φόρουμ και όλοι το άφησαν να υπάρχει και μου ευχήθηκαν καλή επιτυχία για το site, αλλά αυτός ήταν ο μόνος που και μου το έσβησε με μια γελοία δικαιολογία ότι βάζανε πορνό links στο section με τις αγγελίες και μου έγραφε μια αράδα κείμενο να μου εξηγεί με παραδείγματά κτλ, ενώ απλά μπορούσε να κάνει μια μεταφορά του ποστ έστω στην κατηγορία "Εκτός θέματος" 'η όπου αλλού ήθελε και μετά ας έσβηνε την ενότητα "Φιλικές σελίδες μελών" αφού..... βάζανε πορνό links!!!!

Τη μία με έλεγε φίλο και ότι εύχεται καλή επιτυχία, και την άλλη στην κρυφή ενότητα έλεγε στα παιδιά πως για εμένα και τον Σοφοκλή δεν τον νοιάζει καθόλου.

Χώρια που πάλι ήταν ο μόνος που μπηκε εδώ και καλά να μου ευχηθεί για το site μου όταν το άνοιξα (επειδή μην ξεχνάμε πως στο δικό του μου έσβησε αυτό το ποστ) και κατευθείαν άρχισε να λέει πως αν εσύ θέλεις να κάνεις κάτι προσωπικό για εσένα και να μην το μοιράζεσαι καλώς αλλά εμείς στο ρετροβιζιον προσφέρουμε συνέχεια και σκανάρουμε και ... και ... και ... κάνουμε..... Δηλαδή στο welcome thread αντί να πει έστω προσποιητά (επειδή δεν το νοιώθει αληθινά) ένα "Καλή επιτυχία" άρχισε να διαφημίζει το φορουμ του ότι όλο προσφέρει κτλ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ... μιλάμε για .... μην το πω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • geo1977
  • Το Άβαταρ του/της geo1977
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
30/12/2012 12:05 - 30/12/2012 12:10 #5368 από geo1977
Απαντήθηκε από geo1977 στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

nkary έγραψε: Και μιας και ανοίγουμε και άλλα θέματα θέλω να σας ρωτήσω αν ο ακμακας έχει μαλώσει και με τον manos426f.
Όταν λοιπόν ξεκίνησε η ιδέα να γίνει έκθεση στο Νόησης οι άνθρωποι μας μίλησαν για σπόνσορες και τα σχετικά. Οπότε εγώ, βλέποντας τις αναφορές της έκθεσης σας αλλά και του εδώ site στο pcmaster, πρότεινα στον ακμακα να μιλήσει με τον Μάνο και να του ζητήσει την συνεισφορά του pcmaster είτε χρηματικά είτε με την μορφή διαφήμισης. Νομίζω ότι ήταν μια λογικότατη κίνηση μιας και η Compupress είχε αναγνωρίσει την δουλειά του Pixel αλλά και είχε δώσει άδεια μόνο στο retrovisions να σκαναρει τα πρώτα 150 τεύχη του Pcmaster. Ο ακμακας ήταν αρνητικός σε σημείο που προκαλούσε σκέψεις. Και παλαιότερα τον είχα ρωτήσει γιατί δεν υπάρχει πουθενά ούτε και στο φόρουμ του pcmaster αναφορά της δουλειάς που γίνετε στο retrovisions και μου είχε απαντήσει ότι δεν έχει ανάγκη την διαφήμιση. Βέβαια εγώ άλλο ρωτούσα άλλο απαντούσε αυτός. Εγώ ρωτούσα γιατί δεν υπάρχει ούτε ένα θέμα στο φόρουμ του pcmaster που να γράφει ρε αδερφέ ότι να εκεί θα βρείτε σκαναρισμένα τεύχη. Και αυτός συνέχιζε να μου λέει ότι δεν είναι αναγκασμένη η Compupress να μιας διαφημίσει και αλλά τέτοια. 3 πουλάκια κάθονταν :whistle:
Τελικά μάλωσε και με τον Μάνο ο πανμέγιστος?



Δεν γνωρίζω αν μάλωσε με τον Μάνο αλλα την ολη ενέργεια για την συνάντηση για τα pixel στα γραφεία της compupress την είχαμε οργανώσει εγω και ο Darth.... είχα ερθει σε επικοινωνία με τον κο Γιάννη Πατρίκο Διευθυντή Εκδόσεων της Compupress και τον Κουβόπουλο αρχισυντάκτη οπως και με το ιδιοκτήτη της Compupress Ko Μανούσο .... ο Γιώργος(Ακμακας) είχε φροντίσει να γίνει ρεζιλι με έναν αναγνώστη του PC master που αντιδρούσε γιατί δεν παρουσιαζόταν το ονομά του στο αφιέρωμα του περιοδικού για τα pixel ενώ έλεγε οτι είχε σκανάρει και αυτός και όταν ο κος Πατρίκος ζητήσε να δώσει μια γραπτή απάντηση για το τι έγινε ο Ακμακας
έγραψε προσβλητικα για τον αναγνώστη οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτό χτύπησε άσχημα... συν οτι είχε μαλώσει
μαζί μας..... δεν είχε κανάλι επικοινωνίας εδω ειναι η συνάντηση..










www.retrovisions.gr/inv/topic/6972-e%cf%...1%ce%af%cf%82-pixel/
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
30/12/2012 12:20 - 30/12/2012 12:21 #5370 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Γιώργο, σχεδόν όλα του τα έχουν κάνει άλλοι, και αυτός όχι μόνο δεν το εκτιμάει αλλά θεωρεί ότι αυτός είναι ο "αρχηγός" και φέρεται και είναι και αχάριστος από πάνω προς τα μέλη του.

Ακόμα και τα Pixel που λέει ότι σκάναρε στο DVD που πήρε η Compupress, είχε ανοιχτεί ένα θέμα στο retromaniax μετά από αυτό το συμβάν από ένα μέλος που είχε σκανάρει για το retromaniax κάποια τεύχη pixel και τα είδε στο DVD της Compupress ως σκαναρισμένα από τον akmaka !!! Μάλιστα έλεγε πως έχει τα περιοδικά μπροστά του αφού αυτός τα είχε σκανάρει που είναι δικά του και βλέπει ακριβώς τα ίδια ζιλοτέιπ και σκισίματα - τσαλακώματα!!!!!

Όπως καταλαβαίνετε αυτές οι τακτικές δεν τον τιμάνε και δείχνουν πανηγυρικά πως το μόνο που τον νοιάζει είναι να δειχτεί αυτός ότι έκανε και πρόσφερε κτλ με οποιοδήποτε κόστος ή ενέργεια χρειαστεί να κάνει!!! Να εκμεταλευτεί τους πάντες για να δείξει ότι αυτός προσφέρει!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
30/12/2012 12:56 #5375 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Και τι δεν έχει γίνει.....
Τον κόπο και τον ιδρώτα του καθενός,τον έκανε δικό του.
Ότι και να ακούσω πια δε μου κάνει εντύπωση.
Θα υπάρχουν και άλλα φαντάζομαι...
Εδώ που έφτασαν τα πράγματα μην περιμένετε απαντήσεις.
Τις ξέρετε ήδη!
Εγώ όπως είπε και ο darth περιμένω να δω αν θα βγάλει τις φωτογραφίες από τα μηχανήματα όλων μας ενώ δείχνει μόνο εκείνον και τον dat alex στη σελίδα της retrosystem.
Και επίσης περιμένω να δω αν βρήκε τον περίφημο bit16 που σκυλόβριζε τους πάντες και τα πάντα στο retrovisions την περασμένη άνοιξη και που μάλιστα μου έστειλε και pm αν έχω κάνει εγγραφή σαν bit16 χωρίς να του έχω δώσει κανένα δικαίωμα για την παραμικρή υποψία και βέβαια εκεί τελείωσε για μένα οριστικά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
30/12/2012 13:09 #5377 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Ο πανμέγιστος μ απάντησε στο iamretro.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
30/12/2012 13:11 #5378 από manos426f
Απαντήθηκε από manos426f στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

nkary έγραψε: Και μιας και ανοίγουμε και άλλα θέματα θέλω να σας ρωτήσω αν ο ακμακας έχει μαλώσει και με τον manos426f.
Όταν λοιπόν ξεκίνησε η ιδέα να γίνει έκθεση στο Νόησης οι άνθρωποι μας μίλησαν για σπόνσορες και τα σχετικά. Οπότε εγώ, βλέποντας τις αναφορές της έκθεσης σας αλλά και του εδώ site στο pcmaster, πρότεινα στον ακμακα να μιλήσει με τον Μάνο και να του ζητήσει την συνεισφορά του pcmaster είτε χρηματικά είτε με την μορφή διαφήμισης. Νομίζω ότι ήταν μια λογικότατη κίνηση μιας και η Compupress είχε αναγνωρίσει την δουλειά του Pixel αλλά και είχε δώσει άδεια μόνο στο retrovisions να σκαναρει τα πρώτα 150 τεύχη του Pcmaster. Ο ακμακας ήταν αρνητικός σε σημείο που προκαλούσε σκέψεις. Και παλαιότερα τον είχα ρωτήσει γιατί δεν υπάρχει πουθενά ούτε και στο φόρουμ του pcmaster αναφορά της δουλειάς που γίνετε στο retrovisions και μου είχε απαντήσει ότι δεν έχει ανάγκη την διαφήμιση. Βέβαια εγώ άλλο ρωτούσα άλλο απαντούσε αυτός. Εγώ ρωτούσα γιατί δεν υπάρχει ούτε ένα θέμα στο φόρουμ του pcmaster που να γράφει ρε αδερφέ ότι να εκεί θα βρείτε σκαναρισμένα τεύχη. Και αυτός συνέχιζε να μου λέει ότι δεν είναι αναγκασμένη η Compupress να μιας διαφημίσει και αλλά τέτοια. 3 πουλάκια κάθονταν :whistle:
Τελικά μάλωσε και με τον Μάνο ο πανμέγιστος?


Για να σου λύσω την απορία φίλε μου, όχι, δεν υπήρξε κάποια προστριβή, δεν μαλώσαμε με τον akmakas, είτε για το ζήτημα της φετινής έκθεσης, είτε για κάτι άλλο.

Για το ζήτημα των σκαναρισμένων τευχών του περιοδικού, αν θυμάμαι καλά, υπήρξε μία σχετική αναφορά στο forum του περιοδικού, αλλά δε παίρνω όρκο κιόλας.

Πάντως η διοργάνωση της συγκεκριμένης έκθεσης τελικώς έγινε κατόπιν της αποχώρησής μου από το περιοδικό, οπότε, εδώ που τα λέμε, ακόμη κι αν είχε πραγματοποιηθεί πιο έγκαιρα, δε θα μπορούσα να βοηθήσω κατ' οποιονδήποτε άλλο τρόπο, πέραν της απλής αναφοράς της έκθεσης μέσω της Retro Gaming στήλης, όπως έκανα άλλωστε και με το Retro Gathering 2012, μια και τελικώς δε πρόλαβα να καλύψω το θέμα για το περιοδικό, όπως είχα κάνει πέρσι.
Βέβαια το κάλυψα για λογαριασμό του Ragequit.gr, για τη δημιουργία του οποίου ενημέρωσα άλλωστε και στο παρόν forum, αλλά και στα retromaniax.gr και retrovisions.gr (δεν έκρινα σκόπιμο να γραφτώ λόγω αυτού και στο iamretro.gr, μια και θα ενδεχομένως θα "χτυπούσε" άσχημα μία τέτοια κίνησή μου).

Όντως ο Γιώργος δεν επικοινώνησε ποτέ μαζί μου, δεν έκανε την παραμικρή νύξη για αναφορά της Retrosystem μέσω του PCM. Από μεριάς μου υπήρξε απολύτως σεβαστό αυτό, το ότι αποφασίστηκε δηλαδή ότι δεν υπήρχε λόγος να γίνει κάτι τέτοιο. Αν μη τι άλλο άλλωστε, θέλω να πιστεύω πως αποδείχθηκε ότι κατά τα 3+ κάτι χρόνια που διατηρούσα τη σχετική στήλη στο συγκεκριμένο έντυπο, δεν έκανα κανέναν διαχωρισμό ή / και αποκλεισμό οποιουδήποτε ελληνικού retro περιεχομένου site από μεριάς μου. (Αν και αδίκησα ελαφρώς το iamretro.gr, όχι φυσικά από καμία πρόθεση, αλίμονο, αλλά διότι δεν είχα παρακολουθήσει στενά τη δραστηριότητά του. :)

Θα ήθελα τέλος να κάνω μία διευκρίνιση: Το να σκανάρει κάποιος κάτι και να το ανεβάσει κάπου, ουσιαστικά αποτελεί πράξη δωρεάς από μεριάς του τόσο προς το συγκεκριμένο site / forum και τα μέλη του, όσο και προς τη γενικότερη κοινότητα. Συνεπώς, ακόμη κι αν αυτό το μέλος αποχωρήσει κατόπιν, για τον οποιοδήποτε λόγο, ο διαχειριστής του site δεν είναι υποχρεωμένος να κατεβάσει το σχετικό υλικό, ούτε και υπάρχει λόγος άλλωστε για κάτι τέτοιο.

Και για να το πω κι αλλιώς, αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θέλει να ανεβάσει κάπου αλλού τα δικά του σκαναρίσματα και να συνεχίσει το σκανάρισμα των πρώτων 150 τευχών του περιοδικού PC Master, ουσιαστικά είναι απολύτως ελεύθερος να το πράξει. Η σχετική άδεια προς το retrovisions δόθηκε ακριβώς επειδή ζητήθηκε για λογαριασμό του συγκεκριμένου forum. Τόσο απλά. Και σου το λέω αυτό, διότι, όπως προφανώς θα θυμάσαι, εγώ ήμουν εκείνος που έκανε τις κινήσεις για να δοθεί η σχετική άδεια στο retrovisions . Τι σημαίνει αυτό; Ότι όποιος επικοινωνήσει με τον αρχισυντάκτη του περιοδικού, επίσης θα λάβει άδεια για σκανάρισμα των τευχών 1-150. Μάλιστα αν διαβάσετε προσεκτικά την τότε ανάρτησή μου στο retrovisions, θα δείτε ότι πουθενά δεν αναφέρεται η λέξη "αποκλειστικά", αναφορικά με την τότε παραχώρηση άδειας.

Κρατώ βέβαια μία ελάχιστη επιφύλαξη για το αν έχει αλλάξει κάτι αναφορικά με τη μέχρι πρότινος γραμμή πλεύσης -μια και έχω αποχωρήσει πλέον από το περιοδικό-, κάτι που δε πιστεύω πάντως να έχει συμβεί. Σε κάθε περίπτωση, μία επαφή με τον Χρήστο Κουβόπουλο, από μεριάς του όποιου πιθανού ενδιαφερόμενου, θα έρθει να βεβαιώσει τον παραπάνω ισχυρισμό μου.

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Darts, Billiards και Ping Pong!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
30/12/2012 13:18 #5379 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Να σαι καλά για τις διευκρινίσεις. Από μεριάς μου το πρόβλημα ήταν ότι ο ακμακας απαξιούσε να μου απαντήσει. Πλέον αφού απάντησε ας κρατήσει την δουλειά μου στο φόρουμ του. Αυτό για την άδεια σκαναρίσματος είναι πολύ χρήσιμο tip. Σε ευχαριστούμε. Εγώ νόμιζα πως μόνο ο ακμακας έχει άδεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
30/12/2012 13:27 - 30/12/2012 13:30 #5380 από manos426f
Απαντήθηκε από manos426f στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2

nkary έγραψε: Εγώ νόμιζα πως μόνο ο ακμακας έχει άδεια.


Όχι, δεν ισχύει και ποτέ δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.
Απλά η άδεια ζητήθηκε από μέρους μου ΓΙΑ το retrovisions.gr, αλλά από 'κει και πέρα, ανάλογη άδεια θα μπορούσε να ζητήσει ο καθένας. Απλά μόνο το retrovisions είχε άδεια, αφού....μόνο αυτό την είχε ζητήσει!

Ξαναλέω βέβαια -για να μη βρεθώ κι από το πουθενά φταίχτης ή μπλεγμένος σε οποιοδήποτε ζήτημα- ότι φυσικά θα χρειαστεί επικοινωνία με τον αρχισυντάκτη του εντύπου για την παραχώρηση άδειας προς όποιον άλλο ιστότοπο-blog κτλ θέλει να συμμετέχει στο σκανάρισμα των 150 αυτών τευχών...

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Darts, Billiards και Ping Pong!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
30/12/2012 15:12 - 30/12/2012 15:33 #5384 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Απ: Απόψεις Retroκοινότητας Νο2
Όπως λέει και ο nicked στο iamretro

"Καταρρίφθηκε και ο μύθος τελικά πως το σκανάρισμα των 150 τευχών του PC Master ήταν αποκλειστικότητα της σελίδας σου"

...επειδή το έφερε η κουβέντα, ξέχασα και πόσα πολλά πράγματα τα κάνει κατά αποκλειστικότητα ο ακμακας.

1). Είχε γράψει για την έκθεση στη Θεσσαλονίκη ότι πρώτη φορά γίνεται εκεί - και στο ίδιο ποστ μπήκε κάποιος χρήστης που είπε πως πριν κάποια χρόνια είχε πάει σε μια ρετρό έκθεση υπολογιστών στη Θεσσαλονίκη και μάλιστα στο ίδιο το ΝΟΗΣΙΣ (χώρια ότι έχουν γίνει και άλλες) !!!!!!

2). Είχε γράψει για την αποκλειστικότητα του σκαναρίσματος του PC Master που καταρίφθηκε και αυτό όπως λέει και ο φίλος nicked

3). ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΚΥΡΟ : Είχε πει για την έκθεση στην Αθήνα (συγκεκριμένα για την πρώτη που ούτε καν είχε έρθει καθόλου) κατα λέξη copy - paste : "Είναι αυτό που λέω πως μια ολόκληρη Αθήνα έλαβε ένα γεγονός που δεν είχε ξαναγίνει στα χρονικά" και αυτό αφορούσε ότι αυτός έκανε την ρετροσυστεμ στην Αθήνα. Πρώτον την έκθεση την κάναμε εμείς και όχι εσύ ακμακα όπως και την αρχική ιδέα της συγκεκριμένης έκθεσης την είχε ο Σοφοκλής (ξέρεις... αυτός ο πιτσιρικάς που έγραψες για τα λίτρα αίματος στο φορουμ σου στη διάρκεια της εκθεσης στη Θεσσαλονίκη από τον ενθουσιασμό σου για να μας την πεις που κατάφερες και βρήκες άλλα άτομα να σου κάνουν έκθεση και κλασικά μετά επειδή απάντησε ο Γιώργος και δεν σε έπαιρνε να το αφήσεις το έσβησες το ποστ) και δεύτερο έχουν γίνει ήδη πριν αρκετές εκθέσεις στην Αθήνα όπως από το amigahellas και κάποιες άλλες και μάλιστα με πολλούς υπολογιστές και όχι μόνο με Amiga όπως είπε αργότερα.
Δηλαδή άκυρο η απολκειστικότητα της πρώτης έκθεσης στην Αθήνα (τον ακμακα περίμενε ολόκληρη Αθήνα) και άκυρο εντελώς μιας και εσύ πρόσφερες ούτε το 1% για εμένα στις 2 εκθέσεις που έλαβαν χώρα στην Αθήνα οπότε δεν μπορείς να μιλάς - ειδικά και έτσι όπως φέρθηκες στα μέλη σου φίλε ακμακα, και σε εμας που καναμε στην Αθήνα τις εκθέσεις, αλλά και με τα παιδιά στη Θεσσαλονίκη που κάνατε έκθεση και έχουν τα ίδια παράπονα (τυχαίο??? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!!!!).

Αυτά με τις αποκλειστικότητες, σίγουρα θα είναι και άλλα.... αλλά ΟΚ, σταματάω εδώ.

Απλά κατά την γνώμη μου αν ήταν άτομο που αγαπούσε αυτό που κάνει για το ρετρό και να θέλει όντως να προσφέρει απλά θα έλεγε παιδιά πάρτε αυτό και τέλος - και όχι του τύπου "το ρετροβιζιονς σε παγκοσμια αποκλειστικοτητα δίνει το τάδε" ή να μου ανεβάζει τα εξώφυλλά μου χωρίς να με ρωτήσει και να γράφει "Τα εξώφυλλα του PC Master στο ρετροβιζιον" και γενικά να έχουμε γεμίσει με τόσες αποκλειστικότητες!!!

Αυτό για εμένα δείχνει ότι το άτομο που φέρεται έτσι πρώτα κοιτάει και θέλει να δειχτεί προσωπικά (είπαμε υπάρχει και κόντρα στη μέση να ξεπεράσουμε τους άλλους που τους πατήσαμε και κάτω με την έκθεση) και μετά κοιτάει αυτό που θα προσφέρει...

Μα τόσο πολύ αυτοπροβολή... αρχίζω να ανησυχώ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.539 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos